Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea pentru modificarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 148/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Legea pentru modificarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 148/2005

19 replies to this topic

#1 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 October 2008 - 02:01 PM

Ia uitati ce scrie aici! Ce nu mi-e clar din formulare, este daca in calcul vor intra si contractele unde am avut cate doua ore;
Astazi, ora 11:43
Avocatnet.ro

Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a anuntat joi ca a promulgat Legea care prevede acordarea, de la 1 ianuarie 2009, a unei indemnizatii pentru cresterea copilului in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.

Legea pentru modificarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului a fost adoptata de Camera deputatilor, pe 15 octombrie, in calitate de for decizional.

Legea de modificare a OUG nr. 148/2005 prevede ca "incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau ,optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."

Actul normativ promulgat stabileste ca si persoanele care se vor afla in plata la data intrarii in vigoare a legii vor beneficia de aceste prevederi. Legea va fi trimisa la publicare, in Monitorul Oficial.

In prezent, conform OUG nr. 148/2005, mamele care au obtinut venituri profesionale supuse impozitului pe venit in anul anterior nasterii copilului, beneficiaza de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei.



#2 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 October 2008 - 08:13 PM

Mai mamici! Nu va bucurati! ? O sa putem opta pentru 85% din media veniturilor! Multumesc ca mi-ati mutat unde trebuia postarea! Si iertati-ma pentru neatentie !!




#3 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 08:19 PM

Sa vedem care venituri, nete sau brute?
Din declaratiile Ministrului Muncii eu nu am inteles clar.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#4 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 October 2008 - 11:25 PM

Vezi postareabeatrice1971, la Oct 31 2008, 08:19 PM, a spus:

Sa vedem care venituri, nete sau brute?
Din declaratiile Ministrului Muncii eu nu am inteles clar.

da, sa apara Normele Metodologice



#5 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 02 November 2008 - 01:40 AM

85% din net. asa am inteles
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#6 mariblana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 November 2008 - 11:53 AM

Salutare tuturor
Abia am descoperit acest forum si este prima mea postare .Astept si eu raspuns la intrebarea : In acel calcul de 85% intra toate contractele de munca cu diferite firme(part-time-uri) ? Daca da, mai ca m-ar bate gandul de-al treilea copil. :thumbup:
Sa auzim de bine.

Vezi postareaOlguta, la Oct 31 2008, 02:01 PM, a spus:

Ia uitati ce scrie aici! Ce nu mi-e clar din formulare, este daca in calcul vor intra si contractele unde am avut cate doua ore;
[...]Legea de modificare a OUG nr. 148/2005 prevede ca "incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau ,optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."[...]

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 01:20 PM




#7 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2008 - 12:26 PM

Eu am inteles ca da, dar astept monitorul oficial ca pe un mar copt...



#8 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2008 - 03:59 PM

cam in cat timp ar trebui sa apara in monitor?
DanielaZ



#9 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2008 - 04:02 PM

Pai de ex nici azi nu a aparut, desi a fost promulgata de joi sau vineri; in schimb legea pensiilor care banuiesc ca a fost promulgata in aceeasi zi a aparut; legea cu salariile profesorilor a aparut in 2 zile pt k a zis Basescu sa apara mai repede in Monitor,si tot asa..



#10 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2008 - 09:45 AM

A aparut in MO 746/04.11.2008
DanielaZ



#11 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2008 - 10:30 AM

Da , am vazut dar eu nu inteleg cum se calculeaza, poate intelege cineva!?



#12 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 05 November 2008 - 11:10 AM

Poate cinve saposteze legea , va rog ?



#13 Mitzi76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 November 2008 - 12:42 PM

Daca am doi angajatori trebuie depuse doua dosare? Cine plateste indemnizatia catre asigurat? Adica cine vireaza, angajatorul sau direct de la casa de pensii? Multumesc pentru raspuns.



#14 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 November 2008 - 12:57 PM

Vezi postareamony23, la Nov 2 2008, 11:40 AM, a spus:

85% din net. asa am inteles

85% din net. Lavinia Sandru a spus saptamana trecuta la o emisiune, ca se va da din net.
kathy



#15 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 November 2008 - 01:02 PM

Vezi postareanilufera, la Nov 5 2008, 08:30 PM, a spus:

Da , am vazut dar eu nu inteleg cum se calculeaza, poate intelege cineva!?

Varianta cu 85% este bagata mai mult ptr mamicile care au un salariu mult mai mare de 600 ron, si care prefera sa mearga la munca mai devreme de 2 ani, ca de castiga mai bine. Ajuta intr-un fel femeile care renunta la a mai face copii, ptr ca nu le convin sa ia suma de 600 ron timp de doi ani, in detrimentul salariului de 3000 ron sa zicem.
kathy



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 November 2008 - 01:27 PM

Vezi postareaKity2004, la Nov 5 2008, 12:10 PM, a spus:

Poate cineva sa posteze legea , va rog ?
Legea 257 pentru modificarea alin.(1) al art. 1 din OUG 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului este publicata in MO 746/04.11.2008, pe care il poti descarca de aici

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 05 November 2008 - 01:30 PM




#17 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2008 - 01:42 PM

Da, logic, avantajeaza mamele cu mai mult de 6 mil salariu...da asa auzisem si eu, 85% din media veniturilor nete dar oare se opreste vre-un cass ceva la suma?



#18 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 November 2008 - 02:36 PM

Daca e net, nu se mai opreste nimic. Se considera ca deja s-au oprit toate darile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 01:21 PM
citare mesaj anterior

kathy



#19 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 November 2008 - 06:32 PM

Vezi postareanilufera, la Nov 5 2008, 01:42 PM, a spus:

85% din media veniturilor nete dar oare se opreste vre-un cass ceva la suma?
Conform OUG 118 din 01/10/2008, publicata in Monitorul Oficial 680 din 03/10/2008 contributia individuala de asigurari sociale de sanatate pentru persoanele aflate in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, se calculeaza, pe perioada in care beneficiaza de indemnizatia pentru cresterea copilului, prin aplicarea cotei prevazute de lege asupra valorii acesteia si se suporta de la bugetul de stat, stabilirea cuantumului indemnizatiilor de asigurări sociale de sanatate se face luand in calcul valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului.



#20 katiusa_77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 March 2009 - 03:30 PM

buna ziua
imi cer scuze pentru deranj, dar am o intrebare.
am citit undeva, ca mamicile beneficiaza de o indemnizatie in cuantumul unui salariu net din partea societatii la care este angajata, la nasterea copilului. in cazul in care mamica nu este angajata si nu beneficiaza de nici un venit, de acest privilegiu beneficiaza sotul acesteia, in conditiile in care este angajata cu contract de munca cu norma intreaga.
asi vrea sa stiu daca este adevarat si cel mai important unde gasesc baza legala.
va multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL