Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 100, impozit dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratia 100, impozit dividende


30 replies to this topic

#21 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 10 December 2008 - 09:51 AM

Raspuns pt Briela, legat de Decl 205:
ORDIN Nr. 2371 din 12 decembrie 2007
pentru aprobarea modelului și conținutului unor formulare prevăzute la titlul III din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare
EMITENT: MINISTERUL ECONOMIEI ȘI FINANȚELOR
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 878 din 21 decembrie 2007

ART. 1
(1) Se aprobă modelul și conținutul următoarelor formulare, prevăzute în anexa nr. 1*):
d) 205 "Declarație informativă privind impozitul reținut pe veniturile cu regim de reținere la sursă, pe beneficiari de venit", cod 14.13.01.13/I;
INSTRUCȚIUNI
de completare a formularului 205 "Declarație informativă privind impozitul reținut pe veniturile cu regim de reținere la sursă, pe beneficiari de venit", cod 14.13.01.13/I
Declarația se completează și se depune de către plătitorii de venit care au obligația calculării, reținerii și virării impozitului pe veniturile cu regim de reținere la sursă, cu excepția veniturilor de natură salarială și asimilate acestora, conform titlului III din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
III. DATE INFORMATIVE PRIVIND IMPOZITUL REȚINUT LA SURSĂ PE BENEFICIARI DE VENIT
Col. 1 - se completează pentru fiecare beneficiar de venit în parte, înscriindu-se numele și prenumele persoanelor fizice cărora li s-au efectuat plăți în cursul anului fiscal.
Col. 4 - se înscrie suma reprezentând totalul impozitului pe venit/câștig calculat și reținut cu ocazia plăților efectuate în cursul anului pentru fiecare beneficiar de venit. Impozitul pe venit se calculează de plătitorul de venit, corespunzător regulilor prevăzute pentru fiecare categorie de venit, în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare.
Concluzia mea, din interpretarea legislatiei, este ca se depune Decl 205, numai in conditiile platii efective a dividendelor catre asociati! Nu trebuie legata plata impozitului pe dividende (obligatia platitorului de venit), de impozitul pe venituri din dividende (aferent beneficiarului de venit)!



#22 filaretb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:romania
  • Interests:conta

Postat 12 December 2008 - 12:19 PM

Dar daca vreau sa constitui dividende pe 28 decembrie si sa le platesc in aceeasi zi.

Impozitul pe dividende in declar in luna decembrie si il platesc pana pe 25 ian 2009?

Sau trebuie platit pana la 31 decembrie?




#23 BRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 December 2008 - 04:51 PM

Va multumesc pentru raspunsuri. Depun declaratia 100 cu impozitul pe dividende pana pe 25.12.2008,iar in iunie 2009 depun si declaratia 205.



#24 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 12 December 2008 - 05:14 PM

Am participat saptamana aceasta la un curs de fiscalitate organizat de CECCAR, unde s-a precizat ca pt dividendele platite in decembrie 2008, impozitul se declara in Decl 100 aferenta lunii decembrie si se achita pana la 25.01.2009. Atentie deci la impozitul aferent dividendelor distribuite si neplatite, din care, se achita o parte in luna dec.! La data de 28 dec, asa cum pune problema "filarteb", imp.pe dividende a fost declarat in totalitate in Decl.100,aferenata lunii noiembrie....daca nu s-a stiut ca se vor face plati si in ultimele zile ale lunii dec....sper ca m-am facut inteleasa! :thumbup:



#25 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 December 2008 - 06:56 PM

Marysa! Iti spune ceva paragraful asta?
În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor sau asociaților până la sfârșitul anului în
care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plătește până la data
de 31 decembrie a anului respectiv.
Deci cum, impozitul se declara in Decl 100 aferenta lunii decembrie si se achita pana la 25.01.2009,pt dividendele platite in decembrie 2008???
Sau poate nu te-am inteles eu.
%%%




***



#26 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 13 December 2008 - 07:17 PM

Ma refeream la urmatoarea situatie:la inceputul lunii decembrie, patronul iti aduce la cunostinta ca pe data de 28 dec vrea sa-i platesti 1000 lei reprezentand dividende, din totalul de 5000 lei distribuite si neplatite; intrebarea care se pune este cand declari si platesti impozitul pe dividende pentru cei 1000 lei? Este un exemplu ipotetic, dar poate fi si real!



#27 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 14 December 2008 - 12:54 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Dec 13 2008, 07:17 PM, a spus:

Ma refeream la urmatoarea situatie:la inceputul lunii decembrie, patronul iti aduce la cunostinta ca pe data de 28 dec vrea sa-i platesti 1000 lei reprezentand dividende, din totalul de 5000 lei distribuite si neplatite; intrebarea care se pune este cand declari si platesti impozitul pe dividende pentru cei 1000 lei? Este un exemplu ipotetic, dar poate fi si real!

pentru dividendele din 2007 de 5000 lei nedistribuite trebuie platit impozitul pana in data de 31 decembrie.
daca platesti 1000 lei din acestea in 28 decembrie, impozitul pentru aceasta suma tot pana la 31 dec trebuie platit (pentru ca sunt dividende aferente anului 2007 si impozitul pentru acestea e obligatoriu sa fie platit pana in 31 dec 2008).



#28 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2008 - 05:21 PM

Am citit si eu un anunt afisat la Adm sect 6 si am vorbit si cu o inspectoare- imp pe dividendele distribuite anul acesta si neplatite pana la sf anului se declara in declaratia lunii noiembrie si se platesc pana la 25.12.2008 pentru ca se fac platile in contul unic si obligatiile din aceesi luna au aceeasi data scadenta.



#29 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 14 December 2008 - 06:09 PM

Problema pe care o aduc in discutie esta cea a impozitului pe dividende aferente anului anterior, distribuite si PLATITE partial, in decembrie anul curent! Pentru o mai buna intelegere a acestei probleme va rog sa cititi Decizia nr.14/2007 a MF-ANAF-DGFP http://chat.mfinante.ro/ContestatiiSite.ns...%20001407BH.pdf



#30 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 15 December 2008 - 09:29 AM

Doar pentru partea de dividende platite in decembrie se plateste impozitul pana pe 25 ianuarie.



#31 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 December 2008 - 01:06 PM

Multumim Marysa! :thumbup: Acum am inteles ce voiai sa ne zici. Traim in tara lui Papura Voda :frusty: si asta o demonstreaza faptul ca initial societatii in cauza i s-a intocmit PV cu obligatii accesorii. Asta e! Bine ca avem un precedent si ne putem folosi de el.
Concluzia:
In D100 aferent nov ->se trece impozitul aferent dividendelor distribuite dar care nu se vor plati efectiv asociatilor (scadenta plata 31.dec.ac)
si D100 dec -> valoarea impozitului aferent dividendelor distribuite si platite pana la 31.12.ac (scadenta 25.ian.a.u)
%%%




***






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL