Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Clienti neincasati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Clienti neincasati

2 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 26 July 2004 - 04:06 PM

Am si eu o intrebare pentru cei care pot si vor sa ma jute;am in contabilitate niste clienti de prin anul 1998, care nu sunt incasati, si la fel un furnizor din acceasi perioada neplatit.La ora actuala e posibil ca unele din firmele care ne datoreaza banii sa nici nu mai existe. In tot acest timp vreau sa va spun ca nu am facut nici un demers legal pentru recuperarea acestor bani, in afara de telefoane date, iar in ultima perioada nici macar telefoane, pentru ca nu mai sunt actuale.Intrebarea mea este: Ce fac cu acesti clienti, as vrea sa ma "scap"intr-un fel de aceste codite.Ii pot trece pe cheltuieli, dar mai intii trebuie inregistrati ca si clienti incerti, sau ce pot face?
Va rog mult sa ma sfatuiti.
Multumesc



#2 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 30 July 2004 - 11:55 AM

se pot trece pe pierderi din creant clienti dar atentie aceste cheltuieli nu sunt in totalitate deductibile (cod fiscal) decat de la 01.01.2005




#3

  • Guests

Postat 27 August 2004 - 09:56 PM

intradevar la 01.05.2005 sunt deductibile aceste cheltuieli dar numai ptr facturile emise in 2004. ptr clientii din 1998 poti trece toata suma pe costuri ( ct. 654), insa sunt nedeductibile fiscal.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL