Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
necazuri la preluare conta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


necazuri la preluare conta


153 replies to this topic

#41 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 January 2009 - 12:44 PM

-eu am preluat doua soc facute varza dar 3 luni am muncit ca un caine si le-am adus pe linia de plutire
-dar ce sa ii faci celui care le-a tinut la o societate de contab mare , unde copii bagau datele si nu se uitau sa verifice componenta soldurilor?
-acum pot sa lucrez si nu ma mai stresez de soldurile din conturi nerezolvate.
-directorul a vazut si a apreciat ce am facut , asa ca acum am un aliat.
- a inteles ca este mai bine sa ai un contabil care sa te bombardeze cu intrebari de genul unde este fact aia , unde este plata la fact cealalta , etc

acum ne intelegem de minune
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2009 - 01:03 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jan 23 2009, 12:44 PM, a spus:

-directorul a vazut si a apreciat ce am facut
si la mine, mai ales ca eu am corectat conta pe 4 ani, va dati seama ce munca crunta am depus acolo ...
problema a fost ca soacra-sa nu m-a placut (nici eu pe ea, nu am putut s-o lugu-lugu, nici n-aveam timp de asa ceva, munceam de rupeam toata ziulica, n-aveam timp suete) si, dupa ce am terminat de curatat totul pe gratis, m-a concediat la cererea repetata/agasanta acelei femei, marturisindu-mi ca apreciaza f mult ce am facut pt firma, insa - reproduc textual - "nu mai pot, va rog sa ma intelegeti" ... si uitati cum am plecat. mi-a platit tot, la zi, ca la carte ... nimic de zis.
si sa nu uit, zicea cu apreciere pt mine si cu convingere "d-na Otilia, de la noi iesiti la pensie" ... da-da, vezi sa nu ...

ca sa vedeti ce se poate intampla si m-am jurat ca nu mai fac asa ceva pt nimeni, nici sa-l vad pe patron in genunchi :frusty: , cat pot fi unii de jigodii - dupa le muncesti si ce nu te platesc numai ca sa fie totul bine.




#43 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 23 January 2009 - 02:00 PM

Citat "ca sa vedeti ce se poate intampla si m-am jurat ca nu mai fac asa ceva pt nimeni, nici sa-l vad pe patron in genunchi , cat pot fi unii de jigodii - dupa le muncesti si ce nu te platesc numai ca sa fie totul bine."

Si uite asa patronul se umple de bani si contabilul de nervi:)))))))))))

Citat "ca sa vedeti ce se poate intampla si m-am jurat ca nu mai fac asa ceva pt nimeni, nici sa-l vad pe patron in genunchi , cat pot fi unii de jigodii - dupa le muncesti si ce nu te platesc numai ca sa fie totul bine."

Si uite asa patronul se umple de bani si contabilul de nervi:)))))))))))



#44 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 23 January 2009 - 03:08 PM

Oameni buni, sunteti off topic rau, reveniti pe pamant: intrebarea ERA:

Citeaza

Puteti sa imi spuneti cum procedati in momentul inca care una din persoanele ce tine evidenta contabila ( contabili sau economisti) pleaca din societate si contabilitatea respectivelor societati este preluata de o alta colega/alt coleg.
In opinia mea, raspunderea e in primul rand a societatii si implicit a coordonatorului celui care a gresit (asociat sau doar manager). Ca urmare, chiar daca ai un pv de predare primire intern, fostul angajat care a gresit nu prea mai poate fi tras la raspundere (depinde ce clauze avea in contract), asa ca firma de conta resp e buna de plata... Poti incerca recuperarea in justitie a pagubelor, dar in sistemul nostru e cam greu si sansele de reusita mici cu costuri si timp mari. Deasemeni, daca managerul nu e si asociat, asociatii se pot indrepta in solidar si impotriva lui pt recuperarea pagubelor, o buna parte din vina apartinandu-i, pentru coordonare si control defectuoase. Daca asociatii sunt si manageri, atunci sa fie sanatosi, cine nu casca ochii casca punga, sunt buni de plata. Cand si-au facut soc de conta cunosteau riscurile meseriei, ca doar sunt experti.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#45 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 23 January 2009 - 03:23 PM

Cred ca mai este o intrebare care trebuie pusa: cine zice ca trebuie sa preiei niste firme cu contabilitatea "varza"?



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2009 - 06:11 PM

draga eugen, :sad:

daca noi suntem off-topic, atunci esti si tu fiindca ce ai spus tu am spus si noi. poate forma difera DOAR UN PIC, insa fd e fix acelasi. :frusty:
aaa, cred ca noi chiar am mai dezvoltat putin in sensul ca toti am adus pe langa solutii si exemple personale (pt. veridicitate) :frusty:

asa ca, dragule, mai citeste o data mesajele noastre (eu, nemrac, 14865478, Mariana ... ), ai sa vezi ce multe elemente comune au cu al tau.

si mai e ceva f important : AI UITAT DE ASTA , continuta in acelasi mesaj, era si ea o parte a intrebarii :

Vezi postareavulpisor, la Jan 20 2009, 11:04 PM, a spus:

Ce faceti daca descoperiti dupa N luni de la predare, ca persoana respectiva a intocmit ceva gresit sau pur si simplu nu a intocmit ?


noi am tratat si acest aspect fiindca el genereaza cele mai multe necazuri !!



#47 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 January 2009 - 07:27 PM

Vezi postarea14865478, la Jan 23 2009, 01:23 PM, a spus:

Cred ca mai este o intrebare care trebuie pusa: cine zice ca trebuie sa preiei niste firme cu contabilitatea "varza"?
Ce ai face tu sant curioasa cand pereii de fapt niste solduri, ce crezi ca iti pun pe masa la predare prostiile pe care le-au facut
Nu este usor cauti sa gasesti ce lipseste dar cel ce preda este interesat sa dispara.
Si mai mult au solduri de 3ani nerezolvate dar nu au dat un telefon ca sa rezolve problema , eu am dat si am rezolvat.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#48 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 24 January 2009 - 09:59 AM

Aveti cu totii dreptate, in conditiile in care se preia o contabilitate tinuta gresit de alta firma - alt contabil independent. Problema la care se cerea dezbatere presupune transferul unui client de la un membru al echipei la altul, in cadru intern, unde oricum raspunderea finala revine intregii echipe si in special coordonatorului.
Asa ca, eu, in calitate de coordonator al echipei, daca preiau de la un coleg, pe care se presupune ca trebuia sa il indrum si sa il verific, o societate facuta varza, sunt direct raspunzator (in calitate de manager si/sau asociat).
Privind prin prisma colegului de echipa care preia direct clientul in cauza, singurul lucru pe care pot sa-l fac e sa injur conducerea si pe colegul plecat pentru incapacitatea lor si ori sa rezolv problema ori sa refuz preluarea sarcinii, cu riscurile ce decurg din asta (care pot duce pana la demisie sau demitere).
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2009 - 12:15 PM

eugen, :frusty:

managerul/asociatul care nu are cunostinte solide de conta nu prea poate sa-si dea seama cat de varza e conta lui, mai ales daca are si o evidenta extracontabila pe clienti si fz., asa cum adesea se intampla, fiindca aici se prind patronii mai repede : daca el stie ca a platit un fz si in balanta apare neplatit, faze din astea... dar cati patroni stiu sa se uite intr-o balanta si, daca stiu, cati o fac efectiv si ritmic (adica macar lunar) ?? f rar gasesti asemenea patroni, de obicei ei cer situatii extracontabile (in excel), acestea se tin paralel cu contabilitatea pe calculator, uneori chiar de persoane diferite, vb la modul general, nu in acest caz.
apoi, neavand studiile de specialitate necesare, totul merge pe ctr de munca/de colaborare, etc, adica pe cadrul legal adoptat si pe premisa logica si fireasca cum ca fiecare isi face cat mai bine treaba pt care e platit. in aceste conditii eu cred ca patronul nu are nici o vina daca o pateste atata timp cat si-a angajat o persoana calificata (cat mai calificata), daca o pateste e pur si simplu o tzeapa nenorocita - cum putem lua fiecare dintre noi. sigur ca el e si ***, si batut si cu banii luati fiindca e firma lui, dar repet, se poate indrepta impotriva celui care i-a provocat prejudiciul, s-au aratat caile de urmat.

dragilor, haideti sa ne punem si in locul patronilor de buna credinta, ganditi-va cum v-ati simti voi, fiind de ex. ingineri, sa luati tzepa de la un salariat/colaborator, etc... angajat pe baza de diploma corespunzatoare si alte patalamale economice ... cum v-ati simti stiind ca ati facut tot ce a tinut de voi sa asigurati la conta o persoana competenta, dar aceasta si-a batut joc de voi ...

chiar daca predarea se face de la un salariat al firmei la altul, problema in sine nu se schimba, iar preluarea unei contabilitati defecte comporta aceleasi date/efecte indiferent de cine o preia (din interior sau din exterior), solutiile de rezolvare raman practic aceleasi, o comparatie intre posturi va arata ca nu exista diferente reale intre solutiile date.

o zi frumoasa. :sad:



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2009 - 12:27 PM

pt. CORINA39 :

asteptam niste scuze de la tine, jignirile aduse au fost consistente, ai fost prezenta la acest topic fiindca te-am vazut in bara de prezenta.
tacerea ta ne arata ca nu consideri necesar sa-ti ceri scuze pt cuvintele grele adresate celor 99% dintre expertii contabili si mi se pare revoltator ca asa gandesti de vreme ce ai primit ajutor pe acest forum si e posibil chiar experti contabili sa-ti fi acordat aceasta asistenta profesionala gratuita.

oricum, a veni pe un forum de conta si a spune ca
" CA SA STITI CA NU MERITA 99%sa FITI EXPERTI CONTABILI!!!!!!!!!RUSINE SA VA FIE!!!!!!!!!!!NU MAI INCERCATI SA VA DATI TARI SI MARI!!!! 99% ", " RUSINE SA VA FIE=99,99% "
este complet deplasat si jignitor !

avand in vedere toate acestea, primesti abia acum sanctiunea de suspendare a dreptului de a posta pe per. nedeterminata !!



#51 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 24 January 2009 - 09:58 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 24 2009, 12:27 PM, a spus:

Asteptam niste scuze de la tine, jignirile aduse au fost consistente, ai fost prezenta la acest topic fiindca te-am vazut in bara de prezenta.

Q.E.D.
In rest...numai de bine..



#52 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 January 2009 - 09:59 AM

Doamna Otilia, aici nu vorbim despre o firma de vandut cartofi, ci despre o firma de conta, in care prin lege managerul/asociatul este expert contabil, ca altfel nu avea drept de functionare si nu putea fi inregistrata la CECCAR. Deasemeni nu vorbim despre preluarea contabilitatii proprii ci despre preluarea unui client de la un angajat al firmei de conta la altul, in acceasi firma de conta.

Citeaza

dragilor, haideti sa ne punem si in locul patronilor de buna credinta, ganditi-va cum v-ati simti voi, fiind de ex. ingineri, sa luati tzepa de la un salariat/colaborator, etc... angajat pe baza de diploma corespunzatoare si alte patalamale economice ... cum v-ati simti stiind ca ati facut tot ce a tinut de voi sa asigurati la conta o persoana competenta, dar aceasta si-a batut joc de voi ...

Nu vreau sa ma pun in locul patronului expert contabil de la o firma de conta care ia teapa de la un salariat pe conta, m-as impusca sau m-as lasa de meserie!

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 29 January 2009 - 10:00 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2009 - 10:34 AM

Citeaza

Puteti sa imi spuneti cum procedati in momentul inca care una din persoanele ce tine evidenta contabila ( contabili sau economisti) pleaca din societate si contabilitatea respectivelor societati este preluata de o alta colega/alt coleg.
pana la dvs., domnule Eugen :frusty: , nimeni nu a inteles ca e vb despre :

Vezi postareaeugen ursache, la Jan 29 2009, 09:59 AM, a spus:

o firma de conta, .............despre preluarea unui client de la un angajat al firmei de conta la altul, in acceasi firma de conta. "

din pacate, formularea nu este f clara, dar sigur ca se poate interpreta si ca ar fi vb de o firma de conta in cadrul careia se face transferul contabilitatii unui client de la un salariat la altul, asta din cauza pluralului "respectivelor societati", caz in care aveti perfecta dreptate :sad: !
daca imi amintesc bine, sunteti singurul care ati adoptat aceasta varianta, noi ceilalti am avut alte abordari considerand ca e vb de predarea contabilitatii unei societati de la un salariat propriu la altul tot din firma si chiar am dezvoltat subiectul peste aceste coordonate (de la un sal. propriu la altul venit din afara, etc.) , insa nu ne-am pus deloc problema asa cum o puneti dvs. (in interiorul unei firme de conta) si s-ar putea sa fiti cel mai faza daca la asta s-o fi referit "vulpisor" ...

va rog sa ma scuzati pt. eventuala neintelegere, daca a fost o greseala de abordare din partea din partea mea (o interpretare gresita a textului initial), fiindca a fost facuta cu onestitate, adica a fost "onest mistake" vb englezului :frusty:

aaaa, si nu era vb ca ne tutuim (macar fiindca varsta apropiata ne-o permite, daca nu si statutul profesional - care banuiesc ca e cam acelasi ??) :biggrin: daca imi vb cu dvs., ma obligati sa fac la fel, din considerentele expuse...

numai bine.



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2009 - 10:42 AM

inca ceva :
cand am zis asta :

Citeaza

dragilor, haideti sa ne punem si in locul patronilor de buna credinta, ganditi-va cum v-ati simti voi, fiind de ex. ingineri, sa luati tzepa de la un salariat/colaborator, etc... angajat pe baza de diploma corespunzatoare si alte patalamale economice ... cum v-ati simti stiind ca ati facut tot ce a tinut de voi sa asigurati la conta o persoana competenta, dar aceasta si-a batut joc de voi ...
nu m-am referit la asta :

Vezi postareaeugen ursache, la Jan 29 2009, 09:59 AM, a spus:

Nu vreau sa ma pun in locul patronului expert contabil de la o firma de conta care ia teapa de la un salariat pe conta

era vb de un patron de alta profesie decat expert contabil, asa cum specificat si clar (de ex. inginer) si in mod implicit in alte mesaje.



#55 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 January 2009 - 10:55 AM

1. off topic: OK, ne tutuim, nu eram sigur ca am acordul si in aceste conditii de obicei merg pe varianta politetii.
2. on topic: asa cum am spus anterior, nu am contrazis pe nimeni in privinta problemelor si a rezolvarilor posibile in cazul pe care il analizati, sunt integral de acord cu abordarile respective, incercam doar sa va fac sa vedeti problema asa cum am inteles eu ca a fost pusa - transferarea intr-o firma de conta a unui client de la un angajat la altul, in conditiile in care primul a facut lucrarile de mantuiala si al doilea e pus in situatia sa le corecteze.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#56 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 January 2009 - 11:14 AM

Vezi postareavulpisor, la Jan 20 2009, 11:04 PM, a spus:

Puteti sa imi spuneti cum procedati in momentul inca care una din persoanele ce tine evidenta contabila ( contabili sau economisti) pleaca din societate si contabilitatea respectivelor societati este preluata de o alta colega/alt coleg.

Faceti procese verbale de predare primire ? Cam ce contin acestea ?

Ce faceti daca descoperiti dupa N luni de la predare, ca persoana respectiva a intocmit ceva gresit sau pur si simplu nu a intocmit ?

Vezi postareavulpisor, la Jan 22 2009, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareacristian0, la Jan 22 2009, 08:36 AM, a spus:

Corectezi sau intocmesti imediat.Ai balanta de predare semnata din care rezulta anomalia.

Ca incerci sa corectezi imediat, este foarte clar, dar ce faci daca acea greseala genereaza penalitati pe care clientul nu vrea sa le plateasca ?

Am readus pe ecran 2 din posturile initiale care, impreuna cu faptul ca "vulpisor" are firma de conta (vezi discutiile din topicul despre "cum ne descurcam cu zeci de clienti" din martie 2008), m-au facut sa ma gandesc la aceasta abordare

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 29 January 2009 - 11:22 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#57 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2009 - 11:30 AM

Vezi postareaeugen ursache, la Jan 29 2009, 11:14 AM, a spus:

...impreuna cu faptul ca "vulpisor" are firma de conta (vezi discutiile din topicul despre "cum ne descurcam cu zeci de clienti" din martie 2008)

asta nu am tinut minte, sincer ... e clar ca ai avut motive temeinice sa abordezi problema asa cum ai facut-o si cred ca ai avut dreptate :sad:

apoi, are firma de conta, dar intreaba chestii elementare de genul asta :

Vezi postareavulpisor, la Jan 20 2009, 11:04 PM, a spus:

Puteti sa imi spuneti cum procedati in momentul inca care una din persoanele ce tine evidenta contabila ( contabili sau economisti) pleaca din societate si contabilitatea respectivelor societati este preluata de o alta colega/alt coleg.

Faceti procese verbale de predare primire ? Cam ce contin acestea ?

Ce faceti daca descoperiti dupa N luni de la predare, ca persoana respectiva a intocmit ceva gresit sau pur si simplu nu a intocmit ?
eu zic ca patronul unei firme de conta trebuia sa stie f bine cum se face predarea-primirea unei conta si cum se rezolva o conta defectuoasa... acum sincer ... :smile: nici nu mi-a trecut prin cap ca asa ceva intreaba un patron de firma de conta ... care se presupune ca este expert contabil... sau poate e doar asociatul fara profesie economica ... dar asociatul expert contabil stie ce si cum, ce rost are sa mai intrebe aici ?? :frusty:
ma rog...

cat despre tutuit, parca ti-am mai propus asta o data, din cate mai tin minte, ai acceptat si o pusesesi in aplicare deja ...
stiu bine ce barbat politicos si respectuos esti, ai dat dovezi clare pe forum :frusty:

o zi frumoasa.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 January 2009 - 11:43 AM




#58 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 29 January 2009 - 12:08 PM

buna ziua, am si eu o problema cu preluarea unei firme....la care au lucrat 2 contabili, din care unul de la finante, deci cu pretentii , si care au facut varza....ideea e ca eu nu reusesc sa le mai descalcesc...daca pt marfa, care s-a lucrat valoric, mai exista niste inventare, fise de cont tinute la mana, pentru banci nu am nici o solutie. Societatea respectiva are o multime de credite, multe din ele nerambursate la scadenta si deci cu alte credite asociate etc...banuiesc, si doar banuiesc, ca s-a lucrat si pe analitice si pe sintetice, pentru ca desi soldul din registrele de banca pe conturi coincide cu cel de pe extrase, soldul sintetic (5121, 519,162...etc)nu coincide cu nimic. Ideea e ca eu nu am avut la dispozitie decat o balanta si aceea sintetica si niste listari la registrele de banca(care insa nu imi spun ce conturi analitice sunt folosite). De cele doua contabile nu se mai poate apropia nimeni, si nu poti scoate nimic de la ele. ce ma sfatuiti sa fac?



#59 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2009 - 12:33 PM

Vezi postareaalinaig, la Jan 29 2009, 12:08 PM, a spus:

ce ma sfatuiti sa fac?
* s-o lasi naibii
sau
* sa te apuci de corectii de la o data la care constati ca e bine. DAR PE BANI CA LUMEA !!



#60 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 January 2009 - 12:37 PM

Intr-un caz similar, am procedat astfel: Am cerut de la bancile cu care lucra firma respectiva toate extrasele tuturor conturilor cu soldurile (chiar daca nu aveau rulaj) - un fel de balanta a soldurilor daca vreti, mi-am deschis analitice noi in care am preluat soldurile respective obtinute de la banci si diferenta intre soldurile rezultate si soldul din balanta firmei l-am trecut in 473 cu un pv de constatare, semnat de mine si de administratorul societatii. Ulterior, unele din sumele respective s-au explicitat (incasari sau plati neinregistrate in conta si descoperite cu ocazia inventarului conturilor anuale, chiar si un cont la o alta banca de care uitasera toti!!!) dar nu am reusit sa explicitez si sa inchid soldul respectiv din 473 nici dupa 2 ani de lucru cu acea societate.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 29 January 2009 - 12:40 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL