Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
evidenta gestiune materiale lemnoase = program SUMAL AGENT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


evidenta gestiune materiale lemnoase = program SUMAL AGENT


37 replies to this topic

#1 ada1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 20 November 2008 - 04:05 PM

ziua buna tuturor! am o problema ffff mare si ffff urgenta! programul de evidenta a masei lemnoase SUMAL AGENT! cine ma poate ajuta? am introdus datele (avize de transport + nir-uri + bonuri de consum etc) .
1 . Nu reusesc sa inteleg de ce rapoartele de gaterare nu-mi permit sa duc produsele secundare rezultate din gaterare (respectiv laturoaiele si rumegusul) in alta gestiune decit cea de cherestea.
2. Incerc sa fac rapoartele de sfarsit de luna ( binenteles luna octombrie ) dar in afara de situatia gestiunii de busteni si situatia gestiunii de cherestea nu gasesc alt raport care sa-mi permita sa fac un stoc de final de luna pentru celelalte sortimente (lemn foc , rumegus, laturoaie). Programul are un raport de stocuri de final luna dar indiferent pentru ce sortiment aleg sa-mi calculeze stocul final imi spune ca nu am date introduse. :thumbup: Iar nir-urile si avizele de iesire din gestiuni exista in program. Eu nu mai inteleg nimic!

va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine pt ca pina la 5 decembrie trebuie sa trimit situatiile pentru octombrie si noiembrie !
si nu mai am prea mult timp la dispozitie!

:frusty: :sad:



#2 wasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 November 2008 - 01:51 AM

Dupa parerea mea SUMAL Agent nu e program de gestiune a stocurilor ! E un "Sistem de Urmarire a Materialelor Lemnoase".
OM 583/2008 prevede p'acolo, intr-un articol, ca administratorul numeste un operator care sa introduca datele, urmand ca situatiile lunare (rapoarte) sa fie "tiparite, semnate si inregistrate in contabilitate" ...
Pe siteul www.sumal.forestier.ro la sectiunea Download gasiti un programel care corecteaza unele erori (Update v01)
1. E o problema, din cate am observat si eu, cu gestiunile de tip Altele (SUMAL Agent nu genereaza rapoarte pentru astfel de gestiuni). Pentru simplitate, va recomand o singura gestiune de tip busteni si o singura gestiune de tip cherestea.
Intereseaza doar materialele lemnoase asa cum sunt definite in HG 996/2008 si OM 583/2008, asa ca se iese din Sistemul de Urmarire ... cu avize sau bonuri de consum (cand se transforma materialele lemnoase in produse finite sau semifinite).
2. Lemn de foc puteti sa aveti si in gestiunea/gestiunile de tip busteni, si in cele de cherestea ... din ce am mai lucrat si eu ... latunoaie si rumegus intra in gestiunea de tip cherestea in urma introducerii datelor cumulate lunar in meniul Depozite - PV gaterare.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2009 - 11:36 AM




#3 ada1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 22 November 2008 - 02:49 PM

Multumesc pt raspuns! Aveti dreptate cu faptul ca acest program nu prea e de gestiune. Numai ca administratorul m-a numit tot pe mine sa fac acest job asa ca....incerc si eu sa-mi fac treaba cum pot mai bine.
Ieri am gasit si eu site-ul cu pricina si am inceput sa studiez cam ce-i postat pe acolo ca si raspunsuri la intrebarile utilizatorilor.
M-am dumirit cu PV de gaterare si situatia depozitului de cherestea,dar mai am sa rezolv problema cu lemnul de foc . Problema e ca trebuie sa refac niste nir-uri si avize pe care le-am corelat cu niste gestiuni pe care le-am declarat initial . :thumbup: :frusty:
Incet-incet se pare ca ma voi lamuri. Ce-i rau e ca ma preseaza timpul.
Dar raportul de "stocuri finale lunar" tot imi da eroare..... :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 08:25 PM
citare mesaj anterior




#4 wasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 November 2008 - 06:44 PM

NIR urile pot fi modificate (Depozite-NIR) selectati si apasati butonul modifica.
Puteti schimba gestiunea in care ati receptionat (NIR), dupa care sa stergeti gestiunile de prisos ...
N-as vrea sa va incurc mai tare, dar raman la parerea ca sun suficiente 2 gestiuni in SUMAL.
Una de tip busteni si una de tip cherestea.
Raportul stocuri finale lunar va afiseaza doar stocurile declarate in meniul Depozite-Stocuri. NU PREIA STOCURILE CALCULATE.



#5 ada1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 November 2008 - 04:19 PM

Multumesc pentru sfaturi!
La lemnul de foc am facut intrare la 50 mc lemn foc astfel = NIR pt 50 mc lemn lucru frasin -sa zicem- cu procent lemn foc 100 % pe o gestiune de tip bustean . Iar iesirea in mod similar cu aviz. E ok asa?
Am incercat sa fac direct receptie lemn foc in NIR dar nu-mi afiseaza nimic la situatia depozitului de bustean pe coloana intrari NIR.



#6 wasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 November 2008 - 05:20 PM

www.sumal.forestier.ro
download
descarcati ultimul pach
veti putea vedea si alte NIR decat cele de lemn rotund in rapoartele SD



#7 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 28 November 2008 - 12:08 PM

Mie nu-mi da nici un raport,apare o eraoare si ma arunca afara din program.L-am avut initial pe laptop,l-am instalat apoi in calculator de unde nu pot verifica datele introduse.Ce pot face,sunt deja in criza de timp.Am si exploatare si prelucrare,am creeat doua gestiuni incercand sa lucrez similar ca in progr de conta.Aduc cu NIR busteni in gest DEPOZIT,fac pv gaterare,inregistrez avize iesire,nu stiu daca lucrez bine.
.Multumesc



#8 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 28 November 2008 - 02:01 PM

Nici eu nu prea ma descurc! Stocurile finale lunar nu le vad , dar vad situatia depozitelor, care e chiar corecta!
Nu vad persoanele juridice introduse, procesul verbal de transformare, desi in sitatia depositelor vad si bustenii iesiti si cheresteaua intrata

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 11:05 PM
citare mesaj anterior




#9 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 28 November 2008 - 09:32 PM

Va rog pe cei care lucrati deja sa-mi spuneti cum introduceti pt ca nu stiu daca fac corect.Am si exploatare si prelucrare.Am creeat 2 gest :una numita PARCHET pt lemnul din parchet din care aducem cu aviz lemn rotund si o gest DEPOZIT tip cherestea in care fac prelucrarea.AVIZELE cu care aduc busteni din parchet le-am inregistrat la NIR apoi avize vanzare la transport/avize,apoi pv gaterare.Situatia depozitului iese corecta(am instal progr pe mai multe calc si merg rapoartele pe laptot doar si asa mut datele de colo colo sa vad ce iese).Am aflat stupefiata ca dupa ce am inreg cateva sute de pozitii la intrari NIR cica nu trebuia pe acolo ci tot prin transport /avize unde trec firma mea si la expeditor si la client.Am incercat sa introduc pe acolo dar acum nu ma mai lasa pt ca imi da eroare la serii de avize pana nu sterg nir.CICA trebuie aceleasi avize cu care aduc lemn din parchet sa le inregistrez de 2 ori,odata ca iesiri din parchet odata ca intrari in depozit.Ca intrari in parchet ce inreg APV-urile?????Eu clar nu o sa ma incadrez in termen



#10 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 29 November 2008 - 09:05 AM

nu cred ca aveai nevoie de gestiunea Parchet! Am cam aceiasi sit si am intrebat la ITRSV si mi s-a recomandat sa deschis doua gestiuni: Busteni si cherestea. Pt lemnul din padure nu se deschide nimic



#11 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 29 November 2008 - 04:28 PM

si mie mi s-a spus ca lemnul care e in padure nu apare nicaieri! Doar se inregistreaza avizul cu care intra in depozit! O fi corect?



#12 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 30 November 2008 - 10:21 AM

Vezi postareajojoro, la Nov 29 2008, 05:28 PM, a spus:

si mie mi s-a spus ca lemnul care e in padure nu apare nicaieri! Doar se inregistreaza avizul cu care intra in depozit! O fi corect?
Am mai aflat cate ceva intre timp.Aveti dreptate ,nu se tine gestiune ptr PARCHET dar atunci eu nu inteleg ce inseamna gestiune busteni.Registru lemnului se complet in atatea exemplare fct de cate depozite ai, eu pana acum eram obligata sa fac unul singur pt depozit cherestea in care se aduce direct din parchet busteanul si se prelucreaza.Am avut controale de la ISRTV si a fost ok.Repet, nu inteleg ce intra si ce iese in gest BUSTENI.
Cu rapoartele mie mi se intampla ceva ciudat.AM INREG PROGR PE LAPTOP UNDE ieseau o parte de rapoarte,pt ca lucram incet,l-am instalat pe calculator unde puteam introduce date dar nu iesea nici un raport.Pt ca scria undeva sa instalam pe un calc nou ca acolo merge, am inst si asa si tot nu merg rapoartele cu toate update-urile preluate de pe net.
Asa ca lucrez pe calc,salvez datele pe stick,le restaurez in laptop ,ma verific la rapoarte si....continui tot pe calc .Cat a costat oare jaful asta de program ???????

Aceasta postare a fost editata de VRANCEA MARIANA: 30 November 2008 - 10:23 AM




#13 wasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 December 2008 - 08:13 AM

Sunt probleme de compatibilitate Windows-SUMAL descrise pe www.sumal.forestier.ro (FAQ- ... la listare rapoarte "crapa" sumalul ...)
Incercati sa vorbiti cu cel care a instalat Windowsul pe calculatorul dumneavoastra.
Daca nu puteti lista rapoarte nu veti putea genera nici fisierul de export de date pentru ITRSV.
Pentru parchete de exploatare nu se definesc gestiuni in SUMAL.
Se inregistreaza iesirile alegand butonul APV din sectiunea Expeditor, meniul Transport-Avize.
Revedeti si celelalte postari de pe acest forum precum si FAQ si Intrebari/Raspunsuri de pe www.sumal.forestier.ro



#14 tinav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 December 2008 - 01:49 PM

Buna ziua,
incerc si eu sa inteleg acest program SUMAL, am cateva nelamuriri si va rog sa ma ajutati daca se poate:
1. nu am gasit pe nicaieri in ce unitate de masura introducem datele. La cherestea e clar ca in m3, dar la lemnele de foc? tot in m3? Pt ca de vandut le vindem in tone...
2.nu inteleg modaliatea de transmitere la ITRSV a acestor fisiere. Exista o adresa de mail?
Va multumesc anticipat!

Am sunat acum la ITRSV si mi-au spus ca tb sa mergem la sediul lor cu cd-ul....ca nu au adresa de mail :thumbup: . Va vine sa credeti?????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 December 2008 - 02:01 PM




#15 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 06 December 2008 - 08:19 AM

Eu am reusit sa-l duc ieri la ISRTV.Am lucrat si am sters zeci de pozitii pana am descoperit cheia.Verificati in paralel rapoartele sa vedeti cum le pune pt ca altfel lucrati degeaba, nu are multe chei de control si e greu de depistat o eroare.De ex am introdus avize din exploatarea proprie la Transport/avize SELECTAND DEPOZITUL DE BUSTENI si mi-a pus toate intrarile in firma ,pe iesiri avand stoc cu minus.Nu trebuia sa selectez la depozit NIMIC asa cum se vede si in instruct trimise de ISRTV BRASOV care sunt cele mai utile si de care cei de la ISRTV nu stiau ca exista.Inca ceva, la avize din exploatare am tastat la unele gresit nr APV si la listarea raportului REZULTATELE EXPLOATARII mi-am dat seama ca nu am apv cu nr acela iar ca sa descopar in ce aviz era trecut gresit a trebuit sa le iau la rand apasand butonul modificare......Am instalat acest progr pe 3 calculatoarte si 3 laptop-uri:nu merg rapoartele pe nici un calculator dar merg pe toate 3 laptopurile????Cand am dus rapoartele nu mi-a dat nr inreg ,le-a pus intr-un dosar pt ca nu le mergea importul la calc,ma asteptam sa fie cozi, nu eram decat eu si mai unu care a venit cu unitatea dar culmea nu stia parola.Dupa ce am lasat alea consternata pt ca lucrez non stop de cateva zile la el, am sute de pozitii in 2 luni si descopar ca acest termen nu e luat in serios nici de cei care ne verifica si care la ora 14 cand am coborat in parcare au plecat si mare parte din ei, deci nu mai aveau de asteptat agenti....... :thumbup: Neprimind numar pot dovedi ca am dus ceva?Sunt la fel cu cei care m-am intalnit in oras care au profil exploatare forestiera si care ieri intrebau(big patron)"ce program ati dus,de unde il aveti????cine vi-l face????" :frusty:



#16 amandeal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 08 December 2008 - 03:58 PM

Cum ati reusit sa faceti exportul datelor. Eu am facut rapoartele , le-am scos la imprimanta , dar nu reusesc sa fac exportul datelor . Care fisiere trebuie exportate. Eu fac exportul , dar nu stiu unde il duce .
Daca ati avea amabilitatea sa -mi explicati exp pas cu pas

Va multumesc



#17 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 08 December 2008 - 04:22 PM

[quote name='amandeal' date='Dec 8 2008, 04:58 PM' post='189077']
Cum ati reusit sa faceti exportul datelor. Eu am facut rapoartele , le-am scos la imprimanta , dar nu reusesc sa fac exportul datelor . Care fisiere trebuie exportate. Eu fac exportul , dar nu stiu unde il duce .
Daca ati avea amabilitatea sa -mi explicati exp pas cu pas

Am rabdare sa explic tot ce am facut dar mi-a facut nervii praf acest program.Sincer m-am dus cu laptop sa-mi faca ei exportul pt ca mie imi dadeau necorelari de neinteles la rapoarte adica pe col de diferente 0.00.Mi-au spus sa fac ce stiu ,sa copii pe cd ca oricum nu pot verifica.Am facut fortat exportul cu erori dar nu mi-a iesit si am copiuat un fisier eronat.Acest fisier se creeaza in C:/Program File/sumal/ ARE EXTENSIA sumll.Imi pare rau dar nici dupa inca doua zile de update si experiente pe nervii mei nu am reusit wa creez un fisier corect.Nu inteleg necorelarile pt ca imi da formula de calcul,la ISRTV stiu mai putin decat mine.Citeste intrebarile si raspunsurile de pe www.sumal.forestier.ro pt ca lamuresc acum cate ceva.Poti cere lamuriri acolo.



#18 wasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 December 2008 - 06:40 PM

Exportul de date se face din meniul Administrare - Import/Export
Se alege calea (folderul pe hardisk pe care vreti sa salvati fisierul de raportare si se adauga denumirea fisierului)
Acesta va avea extensia .suml si trebuie transmis la ITRSV-ul de la care ati primit CD-ul de instalare
Programul iti mai afiseaza odata rapoartele SD si Doc neutilizate
Problema e la unele calculatoare care au instalata o anumita varianta de Windows nu ruleaza al doilea raport si implicit te scoate din program cand vrei sa faci Exportul de date ...
Detalii pe www.sumal.forestier.ro



#19 wasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 December 2008 - 06:46 PM

Programul e "gratuit" in sensul ca primesti un CD care de cele mai multe ori nu e bun la nimic.
In rest "costa" timp si implicit bani la instalare, update, transmisie date ...
Sa-l vad eu pe ala care vine sa ma amendeze ca nu am raportat in termen ... (vezi HG 996, OM 583 si 584) !



#20 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 10 December 2008 - 08:07 AM

Mie imi afiseaza cand incerc sa fac exportul NECORELARI LA SITUATIA DEPOZITULUI dar PE COL DE DIFERENTE APARE 0.00.Desi apas confirma nu se intampla nimic,se afiseaza pe rand necorelari la depozite si sit doc cu reg special neutilizate.Am restaurat baza pe alt calc unde face la fel.Nu inteleg ce verifica acest program.Spuneti-mi ati introdus manual soldurile la fiecare sfasit de luna sau doar la 30.09????Se fac ceva proceduri dupa terminarea lunii oct??? :thumbup:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL