Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajat - abuz de concedii medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajat - abuz de concedii medicale

7 replies to this topic

#1 licamirela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 November 2008 - 02:03 PM

ziua buna! -Cum pot scapa de un angajat care a lucrat o luna si acum de doua luni frecventeaza concediu medical ? este un smechrer care nu-i place munca .Acesta lucreaza ca agent de paza, motivul imbolnavirii lui sant acele analize care le-a facut toata populatia si la depistat cu diabet neinsulinic. Cum pot sa angajez pe altcineva sa-l platesc si pe acesta sa-l platesc sa stea acasa pentru o boala care nu necesita atat de mult medical? Rog din suflet pe cei care s-au lovit de aceasta situatie sa-mi dea un sfat ce sa fac.Multumesc pentru timpul acordat

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2009 - 04:06 PM




#2 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 28 November 2008 - 03:04 PM

cam complicat!
concediile medicale pot fi verificate la cererea angajatorului de medicul cu care lucreaza societatea sau de un cabinet medical. acesta va constata daca este justificat sau nu concediul. nu stiu sa-ti dau detalii despre ce fel de cabinet trebuie sa fie (de medicina muncii sau altceva) dar discuta cu un medic sau la casa de sanatate. legea iti permite sa refuzi concediul medical daca se constata ca nu e justificat.




#3 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 28 November 2008 - 03:35 PM

Casa de asigurari de sanatate este in masura sa verifice concediul medical, asta daca ai dubii referitor la boala, in principiu nu prea castigi ca angajator (adica nu scapi fara sa-l platesti). Pe aceasta perioada se poate angaja pe AS (perioada determinata) o alta persoana. Cred ca are concediile in continuare si atunci te-ai scos. Oricum vine intrebarea: chiar vrei sa dai afara un om bolnav?
Daca ai fi avut contract cu un medic de (intreprindere) medicina muncii pentru vizare concedii medicale... cred ca ai fi avut sanse sa nu-l platesti.



#4 licamirela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 November 2008 - 04:25 PM

Eu nu vreau sa dau afara un om bolnav dar acesta s-a angajat special pentru a ne fraieri pe noi caci de la revolutie nu a mai lucrat cu contract de munca. Firma are medic de medicina muncii dar nu stiu cum trebuie procedat sa nu-l platesc, angajatul a intrat in c.m. de la 01. oct. si s-a prelungit pina la sfarsitul lui noiembrie si poate mai departe. Ce ma sfatuiti, multumesc pentru timpul acordat!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 November 2008 - 09:28 PM
citare mesaj anterior




#5 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 November 2008 - 04:36 PM

mult nu-l mai poate prelungi, pentru ca o sa intre la comisie. si acolo, daca nu e chiar bolnav, nu cred ca mai obtine asa usor medicale.



#6 licamirela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 November 2008 - 05:18 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Nov 28 2008, 04:36 PM, a spus:

mult nu-l mai poate prelungi, pentru ca o sa intre la comisie. si acolo, daca nu e chiar bolnav, nu cred ca mai obtine asa usor medicale.

Multumesc pentru incurajare, stiu ca are dreptul la 90-180 de zile. Tot eu trebuie sa cer sa intre la comisie?



#7 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2008 - 08:17 PM

nu tu trebuie sa ceri. e obligatia lui sa se duca la comisie sa isi ia viza. concediile medicale care depasesc 90 zile trebuie sa aiba viza comisiei de expertiza medicala. daca nu o au nu ai voie sa le platesti.
dar cu ce te incurca daca medicalele sunt in continuare? ca doar se suporta din BASS.
si probabil ca este bolnav daca are medical asa mult. de obicei concediile medicale pe naspa se dau cam 5 zile pt o cafea :frusty:
si eu ma enervam la inceput dar dupa ce i-am amenintat un pic ca le fac sesizare lor si medicului de familie care le dadea destul de des cate 5 zile(mai ales vara cand se intorceau bronzati din concediu medical) lucrurile s-au mai potolit. :thumbup:
Cu respect,
Alinutza



#8 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 01 December 2008 - 03:21 PM

Vezi postarealicamirela, la Nov 28 2008, 04:25 PM, a spus:

Firma are medic de medicina muncii dar nu stiu cum trebuie procedat sa nu-l platesc, angajatul a intrat in c.m. de la 01. oct. si s-a prelungit pina la sfarsitul lui noiembrie si poate mai departe. Ce ma sfatuiti, multumesc pentru timpul acordat!
Avand medic de medicina muncii poti sa ceri viza de la acesta pe concediu medical, adica domnul bolnav sa faca o vizita medicului si se va vedea daca are ce e scris pe concediu sau nu (presupun ca el ti-a adus concediul).
Asa procedau firmele mai mari atunci cand era "sezonul de cules"... toti angajatii erau bolnavi... si in final nici nu stiau ce ar fi trebuit sa-i doara (de ex.: aveau trecut pe CM o boala de rinichi si pe ei ii durea in gat).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL