Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere din motive ce nu tin de persoana salariatului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


concediere din motive ce nu tin de persoana salariatului


43 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 02:25 PM

bine, ai dreptate, il "desfac" :biggrin:

multumesc pt mesaje. :sad:



#42 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 09 May 2009 - 11:02 PM

buna ...
am si eu o nelamurire....citisem mai sus ca pentru a obtine ajutorul de somaj, am nevoie de o adeverinta de la vechiul loc de munca , cae sa dovedeasca faptul ca am fost angajata timp de 12 luni in ultimele 24..
intrebarea mea este : mai este cazul sa umblu dupa adeverinte , daca initial am lucrat 14 luni la alta firma, iar din feb 2009 lucrez la ultima firma, mai este nevoie de aceasta adeverinta?...intrucat durata perioadei lucrate , si continuitatea acesteia reiese din cartea de munca, pe care oricum o prezint la somaj...?

multumesc mult:) :smile:


care*..... :sad:
p.s....credei ca este posibil sa conving angajatorul sa mi faca concediere pentru motive care nu sunt legate de angajat..?....la urma urmei....asta nu afecteaza in niciun fel societatea...nu?




#43 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 May 2009 - 08:22 AM

Vezi postareajullia_nana, la May 10 2009, 12:02 AM, a spus:

mai este cazul sa umblu dupa adeverinte :
da, este nevoie de acea adeverinta. pentru ca acolo sunt trecute bazele de calcul, si dovada platii contributiilor la somaj.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 11 May 2009 - 08:23 AM




#44 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2009 - 01:44 PM

Vezi postareajullia_nana, la May 9 2009, 11:02 PM, a spus:

intrebarea mea este : mai este cazul sa umblu dupa adeverinte
p.s....credei ca este posibil sa conving angajatorul sa mi faca concediere pentru motive care nu sunt legate de angajat..?....la urma urmei....asta nu afecteaza in niciun fel societatea...nu?
Din pacate dupa cum a raspuns deja MIKY2010 cei de la Somaj cer asa ceva desi : la Somaj exista baza de date care cuprinde pe toti angajatii care au platit contributia de somaj,cu tot ce trebuie : baza de calcul, cat au platit , zilele lucrate sau nu (ca doar nu ducem degeaba fiecare luna raportarile la ei). Ar fi o problema: daca angajatorul a virat aceste contributii dar si aceasta evidenta exista la ei. Parerea mea este ca este mai usor sa pui pe altii sa-ti dea datele si tu eventual doar sa le verifici decat sa le cauti singur.
Dar dupa cum ai primit raspunsul: trebuie duse aceste adeverinte !

Problema a doua este ciudata : daca angajatorul nu face concediere pentru motive care nu tin de angajat (art.65.1) nu se primeste somajul . Societatea este afectata deorece pe acel post nu mai poate angaja pe altcineva daca ulterior are nevoie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL