Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
benzina: nedeductibilitate sau avantaj in natura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


benzina: nedeductibilitate sau avantaj in natura


3 replies to this topic

#1 patipatason

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 09 December 2008 - 11:38 AM

Buna ziua,

Situatia mea este urmatoarea:

Un delegat la Brasov (cca 160km) vine cu bonuri de benzina de cca 100 litri. Din calculele mele pot sa introduc pe cheltuieli cca 26 litri (7litri/100km + ceva pentru deplasari loco). Cum inregistrez restul de benzina?

Cred ca fiscului iar conveni sa fie avantaj in natura.
Eu m-am gandit sa o trec cheltuiala nedeductibila numai cu acordul scris al directorului general. Eu ca si contabil nu pot sa iau astfel de decizii.

Ce parere aveti?

multumesc



#2 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 09 December 2008 - 01:12 PM

Dar daca drumul spre Brasov este inzapezit sau masina are o defectiune tehnica la motor si consuma nu 100 ci 120 de litri? Cu diferenta ce mai faceti?

Sigur, nu trebuie sa exageram cu bonurile de benzina dar nici sa cadem in cealalta extrema.




#3 patipatason

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 09 December 2008 - 01:25 PM

Vezi postareagalboiu, la Dec 9 2008, 03:12 PM, a spus:

Dar daca drumul spre Brasov este inzapezit sau masina are o defectiune tehnica la motor si consuma nu 100 ci 120 de litri? Cu diferenta ce mai faceti?

Sigur, nu trebuie sa exageram cu bonurile de benzina dar nici sa cadem in cealalta extrema.


Vezi postareapatipatason, la Dec 9 2008, 03:22 PM, a spus:

Vezi postareagalboiu, la Dec 9 2008, 03:12 PM, a spus:

Dar daca drumul spre Brasov este inzapezit sau masina are o defectiune tehnica la motor si consuma nu 100 ci 120 de litri? Cu diferenta ce mai faceti?

Sigur, nu trebuie sa exageram cu bonurile de benzina dar nici sa cadem in cealalta extrema.


Scuza-ma am probleme cu conexiunea, nu am vreut sa trimit 'citat'.

ai dreptate nu trebuie sa exageram dar trebuie sa demonstram cu documente



#4 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 09 December 2008 - 01:35 PM

Cred totusi ca exagerati.
Altfel, ati fi pus in situatia de a demonstra cat curent electric consuma un calculator sau un bec din birou iar diferenta sa o considerati nedeductibila, cata apa se foloseste la toaleta etc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL