Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
restituire contravaloare medicamente salariati-spitale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

restituire contravaloare medicamente salariati-spitale

5 replies to this topic

#1 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 10 December 2008 - 07:14 PM

Salutare tuturor colegilor forumisti


Am rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea problema:
- a aparut un ordin al ministrului sanatatii (nu stiu din pacate numarul si data emiterii) care prevede ca salariatii care au cumparat medicamente pentru tratarea diferitelor boli contractate de ei (s-au efectuat diverse analize medicale) au dreptul la decontarea contravalorii acestora de catre spitalul la care sunt angajati. Trebuie sa aduca documente justificative pentru achizitionarea medicamentelor si vor primi bani de la angajator (spital).
Problema mea este urmatoarea:
1. Cum inregistrez in contabilitate constituirea datoriei catre salariati (in baza cererilor acestora si a documentelor justificative anexate)?
2. Cum inregistrez stingerea datoriei?
3. Daca la finele lunii noiembrie am ramas cu obligatii nestinse, in ce cont se evidentiaza acest sold?
4. In anexa privind detalierea cheltuielilor, pe ce articol bugetar se raporteaza platile, respectiv cheltuielile cu restituirea c/v medicamentelor?

Va multumesc anticipat



#2 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 10 December 2008 - 08:11 PM

Chiar nimeni nu s-a confruntat cu aceasta situatie?




#3 carleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 December 2008 - 01:17 PM

eu lucrez la contabilitate si am inregistrat persoanele conform tabelului aprobat de casa de asigurari in contul de creditori.deci.. doar pe baza tabelului aprobat, ptr ca nu toate facturile au fost acceptate ptr a fi decontate de catre ei. si in momentul in care ne-au fost virati banii am stins si contul de creditori. in ceea ce priveste contul de executie, imi pare rau dar nu ma bag :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 December 2008 - 01:28 PM
citare mesaj anterior




#4 lucaisabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 22 January 2009 - 10:08 AM

Vezi postareachitilin, la Dec 10 2008, 08:11 PM, a spus:

Chiar nimeni nu s-a confruntat cu aceasta situatie?

Acesti bani nu reprezinta fonduri ale institutiei, ci ai oamenilor. Inregistrarea facuta de noi, nu stiu daca e corecta, este:

4814=560 in rosu/art.20.01.30 -cu suma incasata de ca CJAS (nefiind considerata finantare am inregistrat-o plata cu minus)
4814=5311 in negru/art.20.01.30 cu suma impartita angajatilor conform borderoului venit de la CJAS



#5 tucu_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 22 January 2009 - 07:52 PM

Vezi postarealucaisabela, la Jan 22 2009, 11:08 AM, a spus:

Vezi postareachitilin, la Dec 10 2008, 08:11 PM, a spus:

Chiar nimeni nu s-a confruntat cu aceasta situatie?

Acesti bani nu reprezinta fonduri ale institutiei, ci ai oamenilor. Inregistrarea facuta de noi, nu stiu daca e corecta, este:

4814=560 in rosu/art.20.01.30 -cu suma incasata de ca CJAS (nefiind considerata finantare am inregistrat-o plata cu minus)
4814=5311 in negru/art.20.01.30 cu suma impartita angajatilor conform borderoului venit de la CJAS


Eu nu vad rostul articolelor bugetare pntru ca nu avem cheltuiala, in primul rand, si in al doilea nu vad de ce sa nu faci inregistrarea 560=4814 in negru intrucat banii primiti in contul de la trezorerie ii ai pe incasari si nu pe plati. Fluxul de trezorerie , pt inregistrarea ta o sa-l ai denaturat, ma refer la rulajele de la incasari si plati. Este o parere.



#6 lucaisabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 27 January 2009 - 02:22 PM

Vezi postareatucu_ro, la Jan 22 2009, 07:52 PM, a spus:

Vezi postarealucaisabela, la Jan 22 2009, 11:08 AM, a spus:

Vezi postareachitilin, la Dec 10 2008, 08:11 PM, a spus:

Chiar nimeni nu s-a confruntat cu aceasta situatie?

Acesti bani nu reprezinta fonduri ale institutiei, ci ai oamenilor. Inregistrarea facuta de noi, nu stiu daca e corecta, este:

4814=560 in rosu/art.20.01.30 -cu suma incasata de ca CJAS (nefiind considerata finantare am inregistrat-o plata cu minus)
4814=5311 in negru/art.20.01.30 cu suma impartita angajatilor conform borderoului venit de la CJAS


Eu nu vad rostul articolelor bugetare pntru ca nu avem cheltuiala, in primul rand, si in al doilea nu vad de ce sa nu faci inregistrarea 560=4814 in negru intrucat banii primiti in contul de la trezorerie ii ai pe incasari si nu pe plati. Fluxul de trezorerie , pt inregistrarea ta o sa-l ai denaturat, ma refer la rulajele de la incasari si plati. Este o parere.


Art.bugetar nu isi are rostul dar programul nostru solicita art.bugetar. In schimb, referitor la inregistrarea in negru, fiecare are optiunea lui. Noua la bilant ministerul verifica rulajele de incasari sa fie egale cu cele din anexa 5, in concluzie pentru a evita eventualele explicatii( cat sunt op intoarse, cat sunt banii din medicam. angajatilor etc.) am considerat ca e mai corect sa am doar finantarile curate pe rulajul debitor al contului. De asemenea, avem precizari de la minister prin care trezoreria verifica doar soldul nu si rulajele tocmai din motivul invocat mai sus. Dar, dupa cum spuneam mai sus, este optiunea fiecaruia.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL