Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OBIECTE DE INVENTAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


OBIECTE DE INVENTAR


275 replies to this topic

#261 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 April 2010 - 08:17 AM

461=%
7583 - valoare de vanzare
4427(daca se aplica TVA)

8035 - Credit - valoarea de inregistrare
Bea



#262 magda_construct

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 April 2010 - 06:55 AM

Buna ziua!
La un produs la care s-a facut receptia (NIR), fiind supus comercializarii, am constatat dupa doua luni ca am nevoie de el (ex. corp de iluminat). Cum pot sa il trec ca ob. de inventar?
Mutumesc!

Aceasta postare a fost editata de magda_construct: 23 April 2010 - 06:59 AM




#263 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 23 April 2010 - 08:21 AM

Vezi postareamagda_construct, la Apr 23 2010, 06:55 AM, a spus:

Buna ziua!
La un produs la care s-a facut receptia (NIR), fiind supus comercializarii, am constatat dupa doua luni ca am nevoie de el (ex. corp de iluminat). Cum pot sa il trec ca ob. de inventar?
Mutumesc!

Eu am procedat in felul urmator: am facut o decizie interna in care se decide mutarea marfii din gest de marfa in gest de consumabile, nir storno, unde te descarci de marfa(371.378.4428) si nir introducere pe consum.



#264 criscont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:campina

Postat 23 April 2010 - 10:32 AM

:frusty: la fel am procedat si eu si cand a venit controlul nu a zis nimic



#265 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 03 May 2010 - 02:08 PM

Va rog mult,unde pot gasi codurile CPV pentru planul de achizitii anual ?

Va rog mult,unde pot gasi codurile CPV pentru planul de achizitii anual ?

Fisiere atasate





#266 teoreama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 June 2010 - 01:11 PM

Buna ziua.
Am o situatie interesanta.
In urma reorganizarii societatii s-a hotarat in vederea reducerii ,, hartogaraiei contabile" ca materialele si obiectele de inventar cu valoare de pana la 400 ron sa fie considerate in momentul achizitiei NESTOCABILE si sa fie trecute direct pe cheltuiala fara NIR, Bon consum etc ( pentru cele de natura obiectelor de inventar nu se va mai tine nici evidenta extracontabila).
In categoria aceasta sunt si birourile ( vreo 100 in toata cladirea) basca tot ce tine de accesorii, scaune , dulapuri, monitoare , etc. :frusty:

CARE SUNT IMPLICATIILE ?

Aceasta postare a fost editata de teoreama: 10 June 2010 - 01:12 PM




#267 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2010 - 02:07 PM

riscul este sa platesti impozit pe profit 16% la valoarea lor, fie prin plus de inventar la cererea organului de control, fie prin nejustificarea cheltuielii. Poate si TVA daca se considera ca nu erau in scopul afacerii*obtinerii de venituri impozabile



#268 teoreama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 June 2010 - 03:22 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 10 2010, 03:07 PM, a spus:

riscul este sa platesti impozit pe profit 16% la valoarea lor, fie prin plus de inventar la cererea organului de control, fie prin nejustificarea cheltuielii. Poate si TVA daca se considera ca nu erau in scopul afacerii*obtinerii de venituri impozabile

Cheltuielile sunt justificate, mutarea in sediul nou, etc, si nu se fac achizitii inutile, sunt strict supravegheate, dar nu stiu cat de conform cu legislatia este.
Mai ales ca nu se va tine nici extracontabil evidenta, explicatia fiind ,, oricum nu le ia nimeni de acolo...."
si intr-adevar varianta plusului de inventar a fost si respunsul meu la aceasta problema, care insa nu a convins .
Din pacate nu prea sunt la zi cu legislatia contabila si nu am gasit un articol sau o amenda care se aplica in aceasta situatie.
Acest motiv m-a facut sa cred ca ar putea fi totusi permisa intrucat cel ce a propus, desi nu este contabil a spus ca de unde a plecat asa se lucra in contabilitate,...

Se intentioneaza sa se opereze astfel si cu echipamentele de protectie ale muncitorilor (cizme, salopete, etc.) si cu sculele, care este adevarat ca nu tin nici 6 luni.



#269 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 November 2010 - 12:49 PM

Buna ziua!

Inteleg ca obiect de inventar este acel bun cu valoarea sub 1800 lei. Eu am o SC neplatitoare de TVA care a achizitionat un laptop cu valoare de 1769.35 lei fara TVA. Nefind platitotare de TVA eu il inregistrez cu 2193.99 lei ca si pret de achiztie. Cum il consider acum, obiect de inventar sau mijloc fix?
Multumesc anticipat!



#270 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 November 2010 - 03:10 PM

mijloc fix



#271 simol742003

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 January 2011 - 02:13 PM

exista o suma limita la casarea obictelor de inventar?



#272 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 January 2011 - 03:27 PM

Nu.
Nu există.
Dacă sunt uzate, pot fi toate scoae din folosință.Casate.



#273 Liliana1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 January 2011 - 09:52 PM

Buna seara,
In ce moment se scot din evidenta obiectele de inventar?Si va rog daca se poate sa imi dati si baza legala ptr raspunsul dumneavoastra.Eu nu am gasit nimic in acest sens.
Pot sa le scot chiar in luna in care le-am achizitionat sau doar la sfarsitul anului cand se face inventarierea?
Am nevoie de ajutorul celor care stiu, asa ca astept pareri. Multumesc.



#274 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 January 2011 - 10:22 PM

Obiectele de inventar se scot din ... uz, folosință, și ... numai pe această bază reală din ... evidența tehnico-operativă sau/și contabilă.
Obiectele de inventar sunt bunurile care indiferent de valoare au o durată de folosință sub un an, sau indiferent de valoare, adică mai corect spus, cu valoare de sub 1800 lei, adică să nu fie încadrabile la mijloace fixe, și au o durată de folosință de peste un an.
Scoaterea din uz a obiectelor de inventar are loc, de regulă, după ce au fost inventariate, deci există, și s-a constatat că sunt defecte, descompletate, declasate ori, chiar, uzate și, în consecință, nu se mai pot folosi conform destinației lor inițiale, respectiv corespunzător valorii lor inițiale de întrebuințare.
Drept urmare după aprobarea propunerii de casare și/sau de scoatere a lor din uz, comisia numită legal procedează la scoaterea lor din uz, distrugerea lor prin ardere(cele din lemn, respectiv combustibile) ori la valorificarea lor ca deșeuri, sau alte materiale refolosibile (cele metalice ori din mase plastice etc.).
Deci...
Cât despre temeiurile, prevederile legale,las altora posibilitatea de a cita textele în cauză.



#275 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 24 March 2011 - 12:20 PM

Buna ziua!Am urmatoarea situatie:la inventarierea din 2010 am constatat 4 masini care au fost introduse din 2008 pe contul 303, respectiv 603.Ele figureaza in debitul lui 8035 si nu exista in 2133.Valorile sunt de 5100, 3000, 1000 si 200 lei.Toate sunt in stare avariata, doar cea de 3000 ron a mai fost utilizate in 2009 si 2010.Si figureaza si la Finantele locale cu impozite de plata.Cum pot rectifica aceasta situatie.Valoarea lor a fost recuperata direct prin 603, daca ar fi fost contate corect s-ar fi amortizat in mare parte pana acum.Se poate cunmva fara sa afectez veniturile si cheltuielile.E vorba doar de o contare gresita si de o recuperare "mai rapida" a valorii lor.



#276 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 March 2011 - 12:58 PM

Mai rapid sa recuperezi cheltuielile nu poti, iti interzice legea amortizarii -din punct de vedere fiscal. Din punct de vedere contabil poti sa reconsideri amortizarea in functie de utilitate, beneficii viitoare-vezi ordin 3055/2009.
Toate masinile ar fi trebuit inscrise la Primarie, nu doar una. Ce se intampla cu restul? Nu ai acte de proprietate, figureaza ca si casate??!! Vino cu raspunsuri concrete dupa ce faci sapaturi.
Teoretic ar trebui modificata incadrarea doar la cele 2 de 5100 si 3000 lei
303=401 -8100
2133=401 8100
1174=303 -8100
1174=2813 amortizare an 2008 si 2009
6811=2813 amortizare an 2010
Bineinteles ca vei avea modificari de cheltuieli si vei reface decl.101.
Vezi daca sunt casate!!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL