Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gestiune separata pf si pj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


gestiune separata pf si pj


24 replies to this topic

#21 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2011 - 03:51 PM

Societatea face comert en-gross. Clientul este persoana fizica si poate plati din banca, in sensul ca are un card si poate face ordin de plata din acel cont. Marfa se expediaza prin curierat, deci fizic nu vine la firma ca sa poata plati numerar prin casa. Plata se face anticipat.



#22 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 06:29 PM

Atunci este bine, Avdia, ma speriasem ca nu te-am sfatuit bine !

Dana




#23 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2011 - 09:15 PM

Merci mult Dana42!



#24 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2011 - 11:50 PM

Si eu livrez marfa la persoane fizice prin curier, cei de la curier incaseaza in numele meu si imi transfera banii prin OP. Sa inteleg ca trebuie sa emit bon fiscal si sa-l trimit prin curier o data cu produsul?



#25 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 January 2011 - 01:20 AM

Citeaza

isis : Sa inteleg ca trebuie sa emit bon fiscal si sa-l trimit prin curier o data cu produsul ?
Nu.
OUG 28/1999 :
" (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
ART. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
k) comerțul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum și prin corespondență, cu excepția livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine și unitățile de alimentație publică, pe bază de comandă;"

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL