Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
notificare cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


notificare cifra de afaceri

67 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 January 2008 - 08:57 PM

Vezi postareaciobanu, la Jan 28 2008, 03:29 PM, a spus:

Vezi postareaBrigante, la Jan 24 2008, 09:35 PM, a spus:

Tot una e daca e PFA sau SRL
nu-i acelasi lucru. PFA-ul nu are cifra de afaceri
Notificarea privind CA din anul precedent trebuie depusa conform art. 1561 lit.(6) de catre orice persoana impozabila care are obligatia depunerii deconturilor trimestriale.
Codul fiscal:
Art. 1251
18. persoana impozabila are intelesul art. 127 alin. (1) si reprezinta persoana fizica, grupul de persoane, instituția publica, persoana juridica, precum si orice entitate capabila sa desfasoare o activitate economica.
Art. 127. - (1) Este considerata persoana impozabila orice persoana care desfasoara, de o maniera independenta si indiferent de loc, activitati economice de natura celor prevazute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activitati.
(2) In sensul prezentului titlu, activitatile economice cuprind activitatile producatorilor comerciantilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitatile extractive, agricole si activitatile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economica exploatarea bunurilor corporale sau necorporale in scopul obținerii de venituri cu caracter de continuitate.



#22 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2008 - 08:27 AM

Vezi postareaeugen ursache, la Jan 28 2008, 05:01 PM, a spus:

1. termenul limita era 25 ian 2008.
2. Ronaldo, din pacate se depune si pentru cei care aveau in 2007 tva trimestrial si prin depasirea plafonului de 100000 eur trec la tva lunar. E o tampenie, dar asta e... Am declarat in 010 cifra de afaceri si am modificat tva ul ca lunar, si mi-au cerut sa depun si declaratia, cu motivarea ca "perioada de depunere pt tva se stabileste din declaratie si nu din 010". Atunci pt ce mai e rubrica tva in 010, cu cifra de afaceri si perioadele de depunere? Cretini!
nu este adevarat ce spui la pct 2. Pt aceia se face DOAR 010 .... ca ti-au cerut sa faci si notificarea .... este o tampenie a functionarilor de la ghiseu, in codul fiscal se specifica foarte clar ca vor depunea aceasta notificare doar cei care beneficiaza de exceptia de la regula, adica NU depun lunar ....




#23 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:32 AM

ce se intampla daca nu am depus notificarea, in cazul in care CA este zero?

Multumesc

am sunat la administratie si mi-a zis ca s-o depun cat mai repede, si e posibil sa scap doar cu avertisment!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:28 PM




#24 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2008 - 03:36 PM

Stiti cumva neplatitorii de TVA tb sa depuna aceasta declaratie

pt alia_ro: la ce adm ai sunat?
ma apuca groza. mi-a zis cineva ca la sectorul 1 fara amenda nu le primeste 500 ron

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:29 PM




#25 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2008 - 06:12 PM

Vezi postareacarol28sm, la Jan 29 2008, 03:36 PM, a spus:

Stiti cumva neplatitorii de TVA tb sa depuna aceasta declaratie
de ce sa depuna un neplatitor asa ceva ???? Nici nu are treaba cu TVA-ul din start ....



#26 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 29 January 2008 - 09:03 PM

M-am trezit si eu cam tarziu, am fost cu declaratia CA azi la adm. sectorului 4, la doua inspectoare din doua birouri diferite. La fel mi-au spus ca nu o poate primi fara un PV de amenda 500 leil. A doua inspectoare a fost mult mai draguta si mi-a zis ca daca totul este in regula si ca doar aceasta decl. am intarziat sa o depun sa revin luni. :lnr (21): desigur cu ceva in "desaga"!, :lostit (13): cu toate ca puteau sa primeasca decl. doar cu un avertisment. Si stiu ca se poate face o cerere la seful administratiei prin care spui ca esti la prima abatere, ca totul este in regula si ca ceri sa iti dea avertisment, nu amenda. :thumbup: Asta este! Voi vedea luni. Ah, si mi-a spus ca aceasta declaratie o depun cei care pana acum au fost declarati platitori de TVA la trimestru si careisi mentin CA sub 10000 euro, sau depasesti CA peste 10000 euro si declari treaba asta ca se te evidentieze ca platitor de TVA lunar. Bafta multa in continuare, scuze de exprimare, cam tarziu si alergatura multa azi, oboseala mare!

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 29 January 2008 - 09:07 PM




#27 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:19 PM

Vezi postareacarol28sm, la Jan 29 2008, 05:48 PM, a spus:

pt alia_ro: la ce adm ai sunat?
ma apuca groza. mi-a zis cineva ca la sectorul 1 fara amenda nu le primeste 500 ron
la sect 6

Vezi postareariquiqui, la Jan 29 2008, 11:03 PM, a spus:

M-am trezit si eu cam tarziu, am fost cu declaratia CA azi la adm. sectorului 4, la doua inspectoare din doua birouri diferite. La fel mi-au spus ca nu o poate primi fara un PV de amenda 500 leil. A doua inspectoare a fost mult mai draguta si mi-a zis ca daca totul este in regula si ca doar aceasta decl. am intarziat sa o depun sa revin luni. :lnr (21): desigur cu ceva in "desaga"!, :lostit (13): cu toate ca puteau sa primeasca decl. doar cu un avertisment. Si stiu ca se poate face o cerere la seful administratiei prin care spui ca esti la prima abatere, ca totul este in regula si ca ceri sa iti dea avertisment, nu amenda. :thumbup: Asta este! Voi vedea luni. Ah, si mi-a spus ca aceasta declaratie o depun cei care pana acum au fost declarati platitori de TVA la trimestru si careisi mentin CA sub 10000 euro, sau depasesti CA peste 10000 euro si declari treaba asta ca se te evidentieze ca platitor de TVA lunar. Bafta multa in continuare, scuze de exprimare, cam tarziu si alergatura multa azi, oboseala mare!

cam cat 'in desaga'?



#28 malina7881

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 01:39 PM

Eu am uitat pur si simplu!!! Credeti ca o pot trimite prin posta???? :lostit (13):
Poate asa scap de amenda :thumbup: :lnr (21):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:30 PM




#29 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 30 January 2008 - 01:41 PM

Incearca, e la noroc. Si pentru mai multa "prestanta" trimite prin plic dintr-ala, special, pentru declaratii, stii tu, cu pret fix...se gaseste la posta, parca 12 ron era valoarea unuia.......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:30 PM




#30 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 30 January 2008 - 05:43 PM

Eu am pus altfel problema: daca nu o mai duc deloc? Cica iti transmit notificari si treb. sa te duci ca astea vor fi neaparat cu amenda! La sectorul 3 am avut pe cineva la alt birou (legat de rambursare tva) si cu o mica atentie s-a rezolvat (ieri). Asta pt. o prietena, ca pt. mine voi vedea luni, probabil ca voi proceda la fel, o mica atentie la picioarele d-nei si... bafta!



#31 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 31 January 2008 - 01:24 PM

dragi colegi, azi am fost cu notificarea la sect 6 si nu au vrut sa o primeasca sub nici o forma, nici cu avertisment nici cu amenda, pe motiv ca am depasit data si nu e nici o problema, caci am ramas tot la trimestrial (CA = 0)!



#32 alinagalut22101978

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 January 2008 - 02:26 PM

care este termenul de depunere al declaratiei privind cifra de afaceri?



#33 malina7881

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 04:38 PM

Vezi postareaalia_ro, la Jan 31 2008, 01:24 PM, a spus:

dragi colegi, azi am fost cu notificarea la sect 6 si nu au vrut sa o primeasca sub nici o forma, nici cu avertisment nici cu amenda, pe motiv ca am depasit data si nu e nici o problema, caci am ramas tot la trimestrial (CA = 0)!


Eu tot cu CA=O trebuia sa o depun...Numai ca nu am timp si am trimis-o cu posta..vom vedea ce se intampla....Mai bine sa stiu ca am incercat...



#34 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 01 February 2008 - 09:39 AM

Vezi postareaalinagalut22101978, la Jan 31 2008, 02:26 PM, a spus:

care este termenul de depunere al declaratiei privind cifra de afaceri?
25 ianuarie 2008
Eu am incercat sa le explic ca tot trimestrial raman ca si pana acum, ca nu s-a schimbat nimic, altfel depuneam si 010, dar... Voi vedea luni daca rezolv, daca nu o sa trimit si eu prin posta cu confirmare de primire! Na! :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 01 February 2008 - 09:40 AM




#35 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 January 2009 - 08:34 PM

Cursul valutar valabil la 31.12.2008 este de 3.9852 lei/euro. Notificare se depune de catre persoanele impozabile avand CA sub plafonul de 100.000 euro. Termen de depunere – 25.01.2009. Echivalentul in lei al plafonului de 100.000 de euro – conditie pentru depunerea trimestriala a Decontului de TVA- se determina pe baza cursului de schimb comunicat de BNR valabil pentru 31 decembrie al anului precedent, conform Normelor Codului fiscal.



#36 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 05 January 2009 - 09:06 PM

cursului de schimb comunicat de BNR valabil pentru 31 decembrie este cel din 30.12.2008 si este: 3.9860



#37 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 January 2009 - 12:01 PM

Vezi postareamonellu, la Jan 5 2009, 09:06 PM, a spus:

cursului de schimb comunicat de BNR valabil pentru 31 decembrie este cel din 30.12.2008 si este: 3.9860
Cursul de inchidere a exercitiului financiar al anului 2008, comunicat de BNR in ultima zi a anului, in ziua de 31.12.2008 este de 3.9852 lei/euro



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2009 - 03:15 PM

Vezi postareamonellu, la Jan 5 2009, 09:06 PM, a spus:

cursului de schimb comunicat de BNR valabil pentru 31 decembrie este cel din 30.12.2008 si este: 3.9860
gresit !!
cursul de schimb comunicat de BNR pe 30.12.2008 e valabil chiar in acea zi.
la fel si pt. cel comunicat in 31.12.2008 - valabil chiar pe 31.12.2008.

am mai discutat despre cursul bnr comunicat azi "valabil" maine, subiectul a fost pe larg dezbatut chiar de mine ca promoter, am discutat si la bnr despre asta si v-am comunicat rasp. lor, va rog mult sava informati corect, dragilor, ca sa nu mai induceti in eroare.

cine doreste sa consulte acel topic sa se uite la legislatie, acolo e !



#39 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2009 - 05:34 PM

Poti sa ne spui exact unde gasim aceste precizari ? In ce act normativ se regaseste aceasta interpretare ? Pentru ca data eu livrez marfa la ora 10 si emit o factura nu am cum sa cunosc cursul decat dupa ora 13 pe anumite site-uri iar pe site BNR abia dupa ora 14 !

sunt de acord ca la 31.12 mereu a fost considerat curs de inchidere an cel comunicat in 31.12.

exista interpretari chiar si in cadrul administratiilor financiare referitor la cursul folosit in cursul anului pentru stabilirea limitei de 100.000 euro pentru microintreprinderi in cazul in care ultima zi a lunii pica sambata sau duminica.

Poti sa ne ajuti cu o definire clara negru pe alb al acestor interpretari ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 January 2009 - 12:13 PM
CITARE MESAJ ANTERIOR




#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2009 - 06:24 PM

uite aici, ca o concluzie dupa dezbateri si investigatii succesive :biggrin:

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la May 22 2008, 01:10 PM, a spus:

am sunat, am intrebat si pt. ziua de azi am primit cursul de dupa ora 13, pt. data de 13 mai am primit cursul afisat pe 13 mai ... si explicatia pe care o supusesem atentiei voastre, adica :

BANCA NATIONALA A ROMANIEI
NORMA
privind functionarea pietei valutare interbancare

III. Principii de functionare a pietei
Art.4. Piata valutara interbancara functioneaza in fiecare zi bancara intre orele 9,00 si 16,00....................................
Art.10. Calcularea si publicarea cursurilor de schimb ale pietei valutare din Romania de catre Banca Nationala a Romaniei se face in fiecare zi bancara, la ora 13.00 pe baza cotatiilor afisate de intermediarii pe piata valutara interbancara.
in traducere libera : ziua bancara e de la 9 la 16, iar calcularea si publicarea cursurilor de schimb ale pietei valutare din Romania de catre Banca Nationala a Romaniei se face in fiecare zi bancara, la ora 13.00.
asta e motivul pt. care cursul se afiseaza cu data zilei in care s-a calculat si reflecta piata interbancara din ziua resp., nu e vb de valabilitatea cursului pt. a 2-a zi.
d.p.v. al bnr lucrurile sunt clare, cursul zilei e cel publicat in ziua curenta la ora 13, nu cel de ieri.

d-ra resp. (o dulceata de fata) mi-a zis ca, de ani si ani, zilnic inca mai suna lume sa ridice aceasta problema, zilnic ei dau aceeasi explicatie si sfatuiesc agentii economici sa nu foloseasca in contracte exprimari de genul "cursul bnr valabil in ziua de facturare / plata" ci "la cursul bnr al zilei de plata/facturare", deci sa se folosesca sintagma "cursul zilei" nu "cursul valabil in ziua de .." ca sa se evite confuziile fiindca multa lume se incurca. am intrebat-o de unde crede ca a aparut chestia cu cursul valabil pt. a 2-a zi de vreme ce multa lume crede asta si mi-a zis ca nu poate spune sigur, oricum singurele dati in care un curs e valabil si in zilele urmatoare sunt cele in care zilele urmatoare NU sunt zile bancare (gen week-end, sarbatori legale, sf. de an)

sigur ca daca vrem sa facturam dimineata nu avem decat cursul de ieri, dar asta ar trebui sa fie un element clar in clauzele fiecarui contract fiindca daca zicem "la cursul bnr al zilei de plata/facturare" e clar ca este cel de dupa ora 13 fiindca bnr nu comunica 2 cursuri valutare intr-o zi. impartirea juma-juma (adica 1/2 zi * 2 zile) a cursului invocata uneori se refera strict la posibilitatea de folosire ca perioada in timp (de azi de la pranz pana maine la pranz) fiindca in acest interval nu ai altul efectiv, insa nu se refera la "valabilitatea" cursului in sensul a ce reprezinta el in sine. asadar, putem avea in aceeasi zi 2 cursuri cu care sa lucram, nu 2 cursuri apartinand aceleasi zile.

calc. cursului la pranz are loc tocmai pt. ca acest curs al zilei reflecta piata valutara din ziua resp., nu din ziua urmatoare, asta reprezinta cursul = cotatiile valutelor rezultate in urma activitatii interbancare din ziua resp., nu de a 2-a zi, prin urmare cursul stabilit azi nu are cum sa fie cursul de maine, cu exceptiile aratate deja.

dragilor, eu cred ca pilonul principal al intelegerii "valabilitatii" cursului valutar este sa intelegem ce inseamna el, ce reflecta, pe ce se bazeaza calculul sau... odata intelese acestea, restul vine de la sine.
va marturisesc ca am fost bulversata de frecventa (si chiar vehementa, intr-un caz) cu care mi s-a spus ca nu procedez corect considerand cursul bnr valabil azi ca fiind cel comunicat tot azi si ca, de fapt ar fi cel comunicat ieri ... ma gandeam ca mi-a scapat ceva si m-am speriat. acum m-am linistit, voi face ca si pana acum = cum face si negocont. cine vrea factura pana la ora 14 trebuie sa stie f. clar ca nu va fi cursul de azi, ci cel de ieri, si cu asta basta.

v-am pupat.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL