Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
notificare cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


notificare cifra de afaceri

67 replies to this topic

#41 diavoinea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 07 January 2009 - 11:23 AM

am sunat la finante si mi s-a spus ca la 31.12.2008 cursul bnr/eur pentru declaratie cifra afaceri este de 3.9852 lei



#42 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2009 - 01:16 PM

multumesc




#43 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 08 January 2009 - 09:31 AM

Atunci cand incasesi valuta, Banca trece pe extras cursul bnr din ziua precedenta. De ce?
ada



#44 cheerz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 08 January 2009 - 09:41 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 5 2009, 09:34 PM, a spus:

Cursul valutar valabil la 31.12.2008 este de 3.9852 lei/euro. Notificare se depune de catre persoanele impozabile avand CA sub plafonul de 100.000 euro. Termen de depunere – 25.01.2009. Echivalentul in lei al plafonului de 100.000 de euro – conditie pentru depunerea trimestriala a Decontului de TVA- se determina pe baza cursului de schimb comunicat de BNR valabil pentru 31 decembrie al anului precedent, conform Normelor Codului fiscal.


Completare: eu cred ca aceasta declaratie o depun doar firmele platitoare de TVA trimestrial care au sub 100.000 EURO, nu si neplatitorii (cei care au sub 35.000 euro si au optat sa nu plateasca TVA) conform Art. 156 1 alin. 6 Cod Fiscal:

"Persoana impozabila care, potrivit alin. (2) si (5), are obligatia depunerii deconturilor trimestriale trebuie sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 25 ianuarie inclusiv, o notificare in care sa mentioneze cifra de afaceri din anul precedent, obtinuta sau, dupa caz, recalculata."



#45 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 10:49 AM

Corecta remarca despre cursul BNR din extras; acum mi-a cazut fisa ,adica banca face incasarile dimineata pana in ora 13, deci nu are
comunicat cursul din ziua incasarii ... Asa sa fie ?



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 03:34 PM

alta explicatie nu exista, Doina :thumbup:

apoi, cursul BNR nu se aplica obligatoriu decat in contabilitate la reevaluarea de la 31.12, in rest acest curs poate fi oricare adoptat intre parti. de ex., eu am o firma care imi factureaza cu cursul din data de 12 a lunii fiindca asa am convenit cu ei prin act adit. la ctr., chiar daca factura are data de 20 a lunii. de asemenea, se poate utiliza un curs de facturare identic pe toata per. ctr., totul depinde de clauzele contractuale.
faptul ca acest curs valutar comunicat de bnr nu este obligatoriu pt nimeni dpv al bnr-ului (si al fiscului - cu exceptia aratata =sf. anului) mi-a fost intarit si de discutiile avute cu pers. autorizate din bnr si de la adm. fin., cu ocazia dezbaterii la care am facut referire mai inainte si mi se pare f. logic sa fie asa.



#47 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 03:51 PM

De obicei se publica pe site-ul M Finante lista cursurilor principalelor valute valabile in ultima zi a anului necesare pt intocmirea situatiilor financiare ale anului incheiat.
A gasit cineva aceasta lista publicata?
Daca da, va rugam sa o postati pe forum. Multumim.



#48 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 January 2009 - 09:30 PM

Pe site-ul mfinante.ro, actualizat la data de 8 ianuarie:
"In vederea Intocmirii situatiilor financiare ale anului 2008 conform Legii contabilitatii nr.82/1991, republicata, s-a publicat lista cuprinzand Cursurile pietei valutare din data de 31.12.2008 comunicata de Banca Nationala a Romaniei."
1 euro=3.9852 lei

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 08 January 2009 - 09:39 PM




#49 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 08 January 2009 - 10:24 PM

Incorect , trebuie sa declari suma exacta a cifrei de afaceri obtinuta in anul precedent.



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 10:44 AM

pt. model notificare, va rog sa va uitati la capitolul de "modele fisiere..." sau sa fol fct de cautare dupa cuvantul "afaceri" - cautare doar in titlu si va vor aparea multe discutii legate de acest subiect, inclusiv mai multe modele (cam cu acelasi continut)



#51 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 January 2009 - 02:09 PM

sc x srl a depus lunar decl de tva in 2008. in cursul anului 2008 a realizat o cifra de afaceri sub 100000Euro. poate reveni la plata tva trimestrial? daca da depun notificare ca si o10 cu tva trimestrial?
sau odata depasit plafonul la ca se depune lunar fara posibilitatea de revenire la trimestru?



#52 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 January 2009 - 03:24 PM

depune decl cifra de afaceri sub 100000 eur , decl 010 si va plati trimestrial
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#53 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 15 January 2009 - 05:11 PM

nu am stiut la ce topic sa plasez intrebarea. sper ca l-am ales bine :biggrin:
in cazul in care in cursul anului am avut o factura de avans emisa catre un client, aceasta intra in asa numita cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere (utilizata la notificare privind stabilirea periadei fiscale)? pun aceasta intrebare deoarece am inteles ca aceasta CA finantele o preiau din decontul de tVA (si acolo avansul apare la randul de livrari cu TVA) sau se refera la CA din bilant adica CT.701-708?



#54 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 January 2009 - 07:22 AM

se refera la CA din bilant si nu numai 701-708 , mai sant si alte conturi ca 758,721,722
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#55 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 16 January 2009 - 02:15 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jan 16 2009, 07:22 AM, a spus:

se refera la CA din bilant si nu numai 701-708 , mai sant si alte conturi ca 758,721,722
contribuabilul va identifica operațiunile taxabile și cele scutite cu drept de deducere și va stabili cifra de afaceri aferentă. Prin coroborarea prevederilor Codului fiscal cu normele contabile, rezultă că cifra de afaceri în funcție de care se va stabili perioada de raportare a TVA va fi constituită din veniturile din activitățile de exploatare care sunt - din punctul de vedere al TVA - operațiuni taxabile și/sau scutite cu drept de deducere.
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#56 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 06:01 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 8 2009, 03:34 PM, a spus:

alta explicatie nu exista, Doina :thumbup:

apoi, cursul BNR nu se aplica obligatoriu decat in contabilitate la reevaluarea de la 31.12, in rest acest curs poate fi oricare adoptat intre parti. de ex., eu am o firma care imi factureaza cu cursul din data de 12 a lunii fiindca asa am convenit cu ei prin act adit. la ctr., chiar daca factura are data de 20 a lunii. de asemenea, se poate utiliza un curs de facturare identic pe toata per. ctr., totul depinde de clauzele contractuale.
faptul ca acest curs valutar comunicat de bnr nu este obligatoriu pt nimeni dpv al bnr-ului (si al fiscului - cu exceptia aratata =sf. anului) mi-a fost intarit si de discutiile avute cu pers. autorizate din bnr si de la adm. fin., cu ocazia dezbaterii la care am facut referire mai inainte si mi se pare f. logic sa fie asa.

Text extras din: Reglementare 2005 - conforme cu Directiva a IV-a a Comunităților Economice Europene@

152. - ( ) Cr eanțele și datoriile în valută se înregistrează în contabilitate atât în lei, la cursul de schimb de la data efectuării operațiunilor, comunicat de Banca Națională a României, cât și în valută.
(2) Operațiunile în valută trebuie înregistrate în momentul recunoașterii inițiale în moneda de raportare (leu), aplicându-se sumei în valută cursul de schimb dintre moneda de raportare și moneda străină, la data efectuării tranzacției.
(3) În conformitate cu prevederile art. 6 alin. (1) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, orice operațiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
(4) Din punct de vedere contabil, efectuarea operațiunii economico-financiare este probată de orice document în care se consemnează aceasta.
(5) În cazul bunurilor achiziționate însoțite de factură sau de aviz de însoțire a mărfii, urmând ca factura să sosească ulterior, cursul valutar utilizat la înregistrarea în contabilitate este cursul de la data recepției bunurilor


Otilia, tu te referi la cursul utilizat in convertirea in lei a unei sume negociate in valuta. Nu trebuie confundat cursul acesta care asa cum spui, este un curs care poate fi negociat pe baza de contract cu cel valabil pentru inregistrarea creantelor si datoriilor in valuta si care este cel prevazut de Ordinul 1752/2005 pe care l-am citat mai sus.
Referitor la folosirea cursului BNR comunicat cu o zi inainte (ma refer aici la cel utilizat pentru creante/datorii in valuta), opinia mea este ca asa este corect pentru o baza unitara a inregistrarilor. Nu putem sa ne stabilim fiecare cursul care ne convine si nici sa se lucreze cu doua cursuri intr-o zi. Sursa folosirii acestui curs este chiar o Norma BNR care intre timp a fost abrogata datorita evolutiei pietei valutare dar eu cred ca principiul ramane.
Text extras din: Normă 1992 - privind organizarea și funcționarea pieței valutare bancare
Banca Nationala a României

Norma
din 10/06/1992
privind organizarea si functionarea pietei valutare bancare

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 128 din 10/06/1992
Actul a intrat in vigoare la data de 10 iunie 1992


ANEXA Nr. 3
la Regulamentul privind
efectuarea operatiunilor valutare

???????.

VI. Dispozitii finale
??????
36. Cursul de referinta este valabil 24 de ore, începînd cu ora 0,00 a zilei lucratoare urmatoare zilei sedintei de licitatie valutara.
??????.


Exista nenumarate alte exemple si in istoricul fiscalitatii cand reglementarile de la acea vreme obligau la folosirea cursului comunicat cu o zi inainte. Bancile il folosesc tot pe acela pe extrasele in valuta, ce alte argumente ar mai fi necesare ?


Am editat pentru ca mi-am dat seama ca, al meu comentariu este cam off topic dar totusi aici s-a discutat pe tema asta destul si sper sa nu deranjeze prea tare.

Aceasta postare a fost editata de Cornelia Cozos: 16 January 2009 - 06:03 PM




#57 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 07:09 PM

multumesc, Cornelia, mai ales pt. norma aia veche BNR - ocazie cu care am descoperit de unde vine faza cu "Cursul de referinta este valabil 24 de ore, începînd cu ora 0,00 a zilei lucratoare urmatoare zilei sedintei de licitatie valutara. "
Poate ca asa era pe vremuri, eu in 1992 -1994 nu am inreg. importuri, in schimb din 1995 pana in 2005 am inregistrat si aveam cursul din DVI, curs valabil in vama o saptamana (??!!) de luni pana vineri, curs cu care toate importurile erau inreg. in cele 5 zile, deci nu cu cel al bnr aferent zilei resp., banuiesc ca si in per. 2005-2007 s-a procedat la fel.
din 2007, pt. importurile intracomunitare, se foloseste cursul din data facturii sau din data receptiei - cine ma grabeste sa fac inreg. cu cursul de "ieri" ?? aceeasi intrebare o pun si pt. inreg. incasarilor/platilor in valuta ...

cat despre banci - ca pun pe extras in ziua tranzactiei cursul de "ieri" (sincer nu am observat asta, nu am verificat niciodata) - e logic fiindca ele nu pot astepta aparatia cursului din ziua tranzactiei - ar insemna sa blocheze activitatea bancara pana pe la ora 13-14, nu ? insa eu il pot astepta pe cel afisat de bnr dupa ora 13, daca vreau sa fiu f riguroasa si sa respect intocmai art. 152 aratat. asa se intampla si cu facturarea in lei, daca vrem cursul de azi tre' sa asteptam ora 13-14, iar daca nu putem astepta si clientul e de acord prin contract - facturam cu cel de ieri si gata. dragilor, cursul de azi e cel comunicat de bnr dupa ora 13 tot azi, v-am mai explicat de ce, n-as vrea sa ma repet inutil, a 3-a oara ...
sincer, am impresia ca toata problema asta e putin cam exagerata/ o furtuna intr-un pahar cu apa... mie mi se par lucrurile f clare.

multumesc inca o data, Cornelia, ai fost super :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 January 2009 - 07:20 PM




#58 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2009 - 05:27 AM

deci eu daca plateam lunar TVA, am si acum peste 100.000 euro CA fac decl si notificarea dar nu refac 010, am inteles bine?

Are cineva un exemplu de notificare privind CA?

Referitor la decl 010, ea trebuie facuta la fiecare inceput de an desi nu au fost nici un fel de modificari? Stiu ca au mai fost discutii ep forum dar totusi lucrurile erau neclare, pareriele impartite.



#59 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 23 January 2009 - 06:42 AM

Notificarea nu se depune de firmele care au fost si sunt cu TVA-ul la luna.
Iar 010 se depune doar daca ai modificari: TVA de la trimestru la luna, de la neplatitor la platitor de TVA, de la microintreprindere la platitoare de impozit pe profit, etc.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#60 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2009 - 11:13 PM

Buna !

Daca nu am depus Notificarea privind Cifra de afaceri trec automat la depunerea lunara?

Mentionez ca firma este o microintreprindere fara activitate, care a inregistrat o CA =0 in 2008. Iar pina acum am depus trimestrial decontul TVA.

In anii anteriori, a inregistrat o CA <500 RON...adica mai nimic.

Multumesc,
Timea






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL