Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Am nevoie de un sfat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Am nevoie de un sfat

15 replies to this topic

#1 Costyl1

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 January 2009 - 11:45 AM

Buna ziua. Am nevoie de un sfat privitor la urmatoarea problema.
Lucrez ca operator pc ( contabilitate) la o firma de distributie. De foarte multa vreme ma confrunt cu foarte mari dificultati de concentrare, o stare fizica si mentala negativa. Din aceasta cauza nu reusesc sa ma implic mai mult in activitatea firmei, sa-mi asum mai multe atributii, sa fiu mai eficient, sa pot pune problema unei cresteri salariale, etc. Am fost la un medic neurolog si dupa un consult foarte rapid si sumar am primit o reteta cu doua medicamente care nu m-au ajutat cu nimic. Nu am discutat niciodata cu seful meu despre aceste probleme. Oare este bine sa vorbesc cu el despre aceste lucruri, in conditiile in care dumnealui este de profesie medic?



#2 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 12 January 2009 - 07:59 AM

Eu zic sa mergi la un psiholog, vezi ce zice. Te poate sfatui si daca e bine sa vorbesti cu seful tau .




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 05:30 PM

in nici un caz cu sefu' !!!
vei fi primul pe lista disponibilizarilor eventuale ... iarta-mi ce poate parea lipsa de umanitate, insa cui ii trebuie in firma un om cu asa probleme ?? chiar daca te va ajuta, vei fi in vizor permanent, eu asa zic...
exista si un proverb : in oala acoperita nu intra musca ! rezolva-ti situatia medicala in alta parte, fara sa stie nimeni din firma (daca se poate), ca doar nu e un singur medic pe lume si acela e seful tau :biggrin: ... dar rezolv-o repejor ca e serioasa !!
pana te faci bine, impune-ti un regim de viata mai ordonat, mai putin zgomotos, culca-te mai devreme, odihneste-te cat poti de mult, manca mai sanatos ...

iti doresc multa sanatate si bafta la serviciu. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 January 2009 - 06:51 PM




#4 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 January 2009 - 05:54 PM

La ce-a zis Otilia mai sus, incearca sa mergi cel putin 5 km pe zi, iar cand simti ca poti, alergare usoara. Dar sa fie 5, nu 2 sau 3. Vei fi uimit de rezultate. Succes.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 06:54 PM

la cat de rau se simte, mira-m-as sa poata merge 5 km/zi ... bine ar fi sa poata.

apoi, costyl, mai lasa tigarile daca esti fumator, ocoleste alcoolul - eventual chiar de tot, fiindca astea sunt excitante ale sistemului nervos.
cum stai cu somnul ?? dormi bine ??



#6 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 12 January 2009 - 11:41 PM

Eu merg pe varianta unei depresii (acele stari mentale negative). In ziua de azi cam toti suferim de asa ceva. Poate muncesti prea mult sau poate ai probleme si de alta natura (in familie). Mergi la un psiholog si sigur te va ajuta. Doar simplul fapt ca vorbesti cu cineva despre problemele tale te ajuta mult. Numai bine!
Experienţa îi învaţă doar pe cei care se lasă învăţaţi!



#7 Delia28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ancona_Italia

Postat 13 January 2009 - 07:18 PM

Cel mai bine ar fi sa mergi la un psiholog; daca nu te conforteaza idea, mergi la o librarie sau pe internet si cauta informatii despre tratarea depresiilor. E un fenomen normal - cred ca toata lumea s-a confruntat cu el cel putin o singura data in viata. Cum spuneau ceilalti membri, te ajuta un regim alimentar sanatos, sport, renunta la tigari si alcool. Gandete-te ce anume te-ar face fericit, care ar fi solutiile, apoi action. Bineinteles, nu iti fixa obiective extrem de greu de atins.
Mult succes!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 11:19 AM

dragilor,

fara suparare, dar nu cred ca psihologul e solutia cea mai accesibila pt Costyl, omu' zice ca e operator calculator - ce salariu credeti ca are de-l trimiteti la psiholog ?? asta costa de-l rupe !! iar la doctori de stat, credeti voi ca se mai ocupa cineva ca lumea de cineva ?? fara bani ?? in halul in care este sistemul sanitar in Romania, haideti sa fim seriosi...

parerea mea e ca ar trebui sa-i oferim solutii putin costisitoare. in plus, cei care recomandati psihologul (cu buna credinta - sunt sigura) ati fost vreodata la unul sa vedeti cum e ?? si cam cate sedinte minim/ luna trebuie sa aveti ?? si pe cata perioada se poate intinde un astfel de tratament ??
ei, dragilor, eu am fost o singura data in viata mea, mai mult de curioriozitate, am avut facilitatea de a sta 1+1/2 ora la prima consultatie desi ea era de doar 1/2 in mod normal (doctorita nu avea pacienti atunci si chiar venise mai devreme pt. mine - am fost un pacient neprevazut dar recomandat de medicul meu endocrinolog, ca avand tulburari de nutritie), nici nu stiu cand a trecut acea ora si jumatate, am reusit doar sa ii prezint pe scurt "stresul" meu si sa ii rasp. la alte intrebari ale ei ca sa-mi faca un profil de start, credeti-ma ca am iesit cum am intrat, adica fara absolut nici o imbunatire a starii sau un sfat pertinent - ceva care sa nu fi stiut si singura, dar cu banii dati (doar cei 600 mii tarif pt. acea 1/2 de ora cat ar fi fost consultatia in mod normal). urma sa vin cica saptamanal, pe per. nedeterminata, oricum cateva luni bune ... 1/2 ora pe sedinta e nimic, n-apuci sa vb mai nimic ... please, sa ma lase !! :thumbup: cu cei 600.000 lei vechi dati aiurea mai bine imi invitam o prietena undeva si stateam la taclale cu de-ale mele si de-ale ei, eram mult mai castigata, credeti-ma !
asa ca, vedeti voi, dusul la psiholog, oricat de bun e ca solutie in sine, la faza practica si financiara lasa de dorit mult, parerea mea. un prieten bun face cat 10 psihologi la un loc cand e vb de "afectiuni" mai usoare, adica fara ganduri/tentative de suicid...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 January 2009 - 12:09 PM




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 09:58 AM

dragilor, chiar am nevoie de un sfat :
am cumparat acum cateva zile o geanta de voiaj care mi-a placut mult de tot ca model, culoare si material, insa e dintr-un inlocuitor de piele care miroase rau. acolo nu mi-am dat seama cat de rau miroase, insa acasa - in spatiu inchis, e jaleee... am spalat-o de 3 ori pana acum, am dat-o cu deo si nimic, nu-i pot scoate mirosul ala nasol nicicum. am cautat si pe net o multime si nu am gasit nimic, doar un topic la alt forum unde cineva n-a mai vrut sa zica solutia salvatoare fiindca ceilalti facusera misto de ea ca si-a luat geaca de inlocuitor si asa am ramas si eu cu ochii-n soare.

dragii mei, stie careva cum se poate rezolva problema fara a arunca geanta ?? va rooooog :sad: , ca-mi place mult obiectul si as vrea sa-l folosesc.

numai bine.



#10 adria1955

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 09 April 2009 - 11:43 AM

Incearca sa o stergi cu otet, apoi la aerisit pe balcon cateva zile, dupa care spalata.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 11:47 AM

am facut astea deja, degeaba ... :bann: am spalat-o si cu sampon, am sters-o si cu servetele parfumate (de lamaie)... tot n-a mers. :smile:
nu reusesc sa inteleg ce D-zeu miroase asa urat : materialul in sine sau vopseaua de pe el ??

multumesc mult pt. raspuns :sad:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 April 2009 - 02:43 PM




#12 cornel bors

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 09 April 2009 - 12:34 PM

am contactat o ruda care este inginer chimist si mi-a promis ca dupa ora 18.00 ( cand ajunge acasa ) se uita intr-o carte si ma suna te rog sa verifici dupa ora 19.00 pt a afla raspunsul
Ps tipul este bun in treburile aste :sad:



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 02:42 PM

cu siguranta voi verifica rasp. tau, dupa ora 19, multumesc mult de tot pt. interes :sad:



#14 cornel bors

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 10 April 2009 - 09:50 AM

scuze de intarziere
am nevoie de ceva informatii, in primul rand daca este din pvc (scai ) sau poliuretan
2 a ce miroase ??
o idee este sa te duci la intersectia mosilor vechi cu cristo bitev sunt 2 magazine de chimicale; daca te duci cu geanta poate iti gaseste o solutie .
Chimistul meu spune ca daca este pvc se poate scoate cu amoniac sau sare de lamaie (in cazul in care este de vina materialul si nu vopseaua )
Succes !



#15 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 April 2009 - 10:08 AM

sfatul meu sincer:
aruncati imediat geanta!
chiar daca indepartati mirosul, acesta provine de la ceva toxic, o vopsea, sau chiar materialul.
si toxicitatea ramane, e periculos pentru sanatate



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2009 - 10:12 AM

dragule,

1. habar n-am din ce e ... , dar sigur nu e scai
2. a hoit miroase, sau asa imi pare... e un miros greu si se simte cu usurinta, am lasat-o in baie si am inchis geamul = in 1/2 - 1 ora mirosea toata baia de la ea :sad:

ma duc unde mi-ai zis, incerc cu ce mi-ai zis si revin cu rezultatul :smile:

ms mult de tot, esti superdragut, sa ai o zi frumoasa ! :bann:




HANDA, ai dreptate, daca nu reusesc sa-mi dau seama ce-i cu mirosul asta, o sa arunc geanta - pacat de ea ca e frumoasa si-mi trebuie :lnr (29):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL