Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Masa angajati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Masa angajati


27 replies to this topic

#1 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 09:55 AM

Am urmatoarea problema:

Firma la care tin contabilitatea a decis sa acorde o masa angajatilor. Foarte frumos numai ca patronul a angajat bucatar, a amenajat bucatarie si vrea sa pregateasca mancarea in bucataria firmei nu sa apeleze la o firma de catering. A inceput sa cumpere alimente si toate cele necesare. Obiectul de activitate al firmei este intretinere si reparatii autovehicule nu de alimentatie.
Cum abordez problema si cum fac inregistarile in contabilitate. O consider ca avantaje pentru angajati si le impozitez, nu stiu.

Daca are cineva o idee sau are asa ceva, astept sugestii

Multumesc!



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 January 2009 - 10:28 AM

Dupa parerea mea aceste cheltuieli fie se considera nedeductibile, fie se repartizeaza ca venituri brute salariatilor si se impoziteaza. Nu sunt nici macar cheltuieli de protocol deoarece nu se adreseaza potentialilor sau actualilor clienti.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 12:57 PM

Acum nu stiu daca complic eu situatia doar ca este cam ciudata pentru mine. Ma gandesc doar ca devine restaurant (adica ar cam trebui sa calculez pretul unei portii de mancare??? doar ca devine productie nu??? am materii prime, am forta de munca, am produsul finit) dar nu am codul caen aferent activitatii!!
Sa iau grosier valoarea bonurilor cu matriile prime sa le adun si apoi sa le impart la numarul de angajati ca in final sa le adaug la salariul brut nu prea mi se pare corect!!
Este vreo rezolvare simpla??

Devine arzatoare problema ca am luat deja o amanare de la garda financiara ca sa rezolv problema numai ca nu am cale de rezolvare!! (adica bonurile pentru materii prime abia acum a "binevoit" patronul sa le predea catre contabilitate pentru a fi prinse la registrul de casa)

Aceasta postare a fost editata de atmsocom: 12 January 2009 - 12:58 PM




#4 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 12 January 2009 - 02:03 PM

eu as incadra valoarea mesei ca fiind un credit acordat patronuli, si as recupera suma din dividende.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 04:46 PM

mai, mai ...

ia vedeti daca nu merge incadrata aici :
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
.....
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare. Intră sub incidența acestei limite, cu prioritate, .......... cheltuielile pentru funcționarea corespunzătoare a unor activități sau unități aflate în administrarea contribuabililor; grădinițe, creșe, ....cantine, baze sportive, .............. pe care le au sub patronaj.
.......................................

asa cum zici ca e treaba, eu cred ca patronul a organizat o cantina pt. angajati, ea se afla in administrarea firmei si zic ca se incadreaza la art. pe care l-am aratat.
s-ar putea sa existe o singura problema : sa nu fie aceasta clauza (masa la cantina unitatii)mentionata in ctr de munca sau macar in ROI. daca nu e, atunci trece-o antedatat in ROI, ca anexa, sub semnatura patronului.
nu zic bine ? :thumbup:

aaaa, inca ceva :
am inteles ca nu le ia bani pe mancare ... nu-i asa ??
in acest caz nu te complica cu pretul portiei, baga-le la gramada pe chelt. 6458 parca, eventual cu centralizator zilnic (scazamant din gestiune) dat de bucatar sau scade-le direct in aceeasi zi in care au intrat.

eu le-as baga pe 6458.analitic, direct la inreg. facturii, asa :
% = 401
6548.analitic
4426

daca, la sf. anului, depasesti 2% (la 6458.analitic) atunci si tva-ul aferent depasirii devine chelt. neded. (635.analitic)

hhh ?? e bine asa ? :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 January 2009 - 04:54 PM




#6 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 09:33 PM

Uite cum scapam din vedere rezolvarile simple. Acum totul devine ceva mai clar.

Nu, in contractul de munca nu este prevazut nimic de acest gen mai ales ca am preluat de curand firma si fostul contabil mergea pe contracte cadru fara a le adapta activitatii desfasurate de catre societate.
In ROI nici vorba de asemenea prevederi.

Sper sa ma incadrez desi nu cred, in 2009, in cei 2%. Pentru dec.2008 nu-i problema iar cat despre Tva nu poate fi vorba deoarece sa mai iei si factura e destul de complicat asa ca nu am decat bonuri de la casa de marcat si din cate stiu nu pot deduce tva de pe ele.

Oricum multumesc de raspuns!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2009 - 10:51 AM

Vezi postareaatmsocom, la Jan 12 2009, 09:33 PM, a spus:

Uite cum scapam din vedere rezolvarile simple. Acum totul devine ceva mai clar.
pai, d-aia suntem aici, sa ne oferim sprijin in gasirea solutiilor, nu ? la multitudinea situatiilor pe care le poate genera activitatea unei firme, e absolut firesc sa ne mai scape cate una-alta.
ma bucur ca ti-am fost de folos. :thumbup:

permite-mi o completare la solutie : pt. legumele si fructele luate din piata (de la taran, ca sa zic asa) intocmeste borderou de achizitie, se pot inreg. f bine si astea.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 January 2009 - 10:54 AM




#8 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 January 2009 - 07:00 PM

Art. 55 al. 3 Cod fiscal: Avantajele (asimilate salariilor), ... includ, insa nu sunt limitate la:
b) cazare, hrana, imbracaminte ... oferite gratuit sau la un pret mai mic decat pretul pietei;



#9 frisca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 January 2009 - 09:05 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 12 2009, 06:46 PM, a spus:

(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare. Intră sub incidența acestei limite, cu prioritate, .......... cheltuielile pentru funcționarea corespunzătoare a unor activități sau unități aflate în administrarea contribuabililor; grădinițe, creșe, ....cantine, baze sportive, .............. pe care le au sub patronaj.
[...]daca, la sf. anului, depasesti 2% (la 6458.analitic) atunci si tva-ul aferent depasirii devine chelt. neded. (635.analitic)
Cheltuielile sociale sunt scutite in limita a 150 ron si restul se impoziteaza sau gresesc?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 January 2009 - 10:05 PM




#10 chilom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:slatina

Postat 10 March 2009 - 09:19 AM

am si eu o problema asemanatoare am adus muncitori din alta tara pe care i-am angajat cu contract de munca si le asigur si mincare, nu stiu cum sa procedez cu scaderea alimentelor din punct de vedere fiscal,sa le impozitez adica sa le introduc in stat in cistigul brut si sa aplic toate impozitele si taxele



#11 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 March 2009 - 06:26 PM

Pt.frisca limita de 150 ron se refera la cadouri
Norne CF
39. Sunt cheltuieli deductibile limitat, de exemplu, urmatoarele:
- cheltuielile sociale in limita unei sume stabilite prin aplicarea unei cote de pana la 2% asupra fondului de salarii realizat anual si acordate pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca, sub forma:..........Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt deductibile in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.



#12 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 27 May 2009 - 03:41 PM

Dragilor, vin si eu cu o intrebare.

Situatia sta asa. La o firma de constructii, exista o lucrare in alt judet. Asa ca se trimite o echipa de 10 persoane care va lucra acolo vreo 3 luni. Desigur, componenta echipei se va mai schimba, dar in medie cam tot cate 10 oameni voi avea plecati. Intern, s-a decis asa. Li se asigura masa de pranz de catre firma (care costa cam 12-15 lei) si in plus mai primesc cate 15 lei pe persoana pe zi pentru a avea un ban la ei. Apa, tigari, mic dejun si cina. Cat o ajunge.

Din ceea ce stiu eu, reglementarile spun de indemnizatie de diurna. Sau spun ca daca se asigura casa si masa... Ei, in cazul asta sunt juma' juma', ca nici masa nu-i complet asigurata si nici diurna nu e cat ar fi pentru o zi intreaga. Stiu ca firma poate acorda orice nivel al diurnei vrea, si mai stiu ca deductibila e in limita a 2,5 fata de institutiile publice. Deci 32,5 lei.

In cazul in care, cumulat, cheltuiala pe persoana, 1 masa + cota parte diurna, nu depaseste 32,5 lei/zi, credeti ca daca inregistrez ca deductibile ambele cheltuieli, in contul 625.01, ma incadrez ca si cheltuiala deductibila cu toata valoarea platita? Daca se face o decizie interna a administratorului, care spune ca, pentru proiectul X, indemnizatia de delpasare se va stabili in cuantumul unei mese calde pe zi, platite de firma + 15 lei/zi / persoana, va fi acest act acoperitor pentru a inregistra ca deductibile aceste cheltuieli? Contractul colectiv de munca zice doar de cazul standard, cu diurna de plata. Nu vreau sa inregsitrez doar diurna (care sa includa valoric masa+15 lei), ca e vorba de mai multi oameni si da nastere la discutii. Ideea e ca vreau sa pun realitatea pe hartie, insa in cadru complet legal si daca se poate integral deductibil.

Orice idee e binevenita.



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 May 2009 - 05:02 PM

In legatura cu diurna lucrurile sunt clare. In privinta mesei, daca este asigurata de firma, se deconteaza pe baza unei facturi emise pe baza unui contract cu furnizorul-cantina, restaurant, pensiune si se inregistreaza pe cheltuieli de protocol. Daca masa nu este intr-un cadru organizat, decontata cu facura, nu-ti ramane decat varianta cu diurna deductibila si nedeductibila pt. ceeace depaseste limita legala. Diurna nu se justifica, banii pot fi cheltuiti de muncitori fara justificare.



#14 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 May 2009 - 07:13 PM

Nu sunt de acord cu cheltuieli de protocol. Ei sunt muncitori in constructii si aceasta (am si eu firme in constructii) aceasta masa li se asigura de catre societate , asimilate bonurilor de masa .Si scrie in codul fiscal , masa asigurata angajatilor este deductibila (bineinteles cu document justificativ).Deci se poate deconta masa iar diurna se poate deconta si mai putin decat este deductibil, pe baza hotararii conducerii.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2009 - 02:40 PM

Vezi postareadoiny, la May 27 2009, 08:13 PM, a spus:

Si scrie in codul fiscal , masa asigurata angajatilor este deductibila (bineinteles cu document justificativ).
doiny, te rog frumos, poti sa ne dai si art. din CF unde scrie asta ? si in care CF (din ce an) ai gasit ca masa salariatilor e deductibila.
cred ca poate fi la cei 2% chelt. sociale, insa eu nu am gasit asa ceva in CF/2008, ma duc la cel din 2009 ... :sad:

cu multumiri.

later : nici in cel de 2009 nu am gasit :angry: , m-am uitat la tot cap. de cheltuieli si zice numai de tichetele de masa si de cantinele proprii ca sunt deductibile limitat la 2% (aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare), NU si de masa asigurata angajatilor in alta parte decat cantinele proprii.

doiny :lnr (51): , vrei sa spui ca in loc de tichete de masa le dai o masa calda/zi ?? ca angajatii renunta la bonurile de masa in favoarea firmei care le utilizeaza pentru plata mancarii ??

revin : am zis eu mai sus despre cantine, dar stau si ma gandesc mai bine daca acea deductibilitate nu cumva se refera numai la fct. cantinei in sine (aparatura, salarii bucatari, d-astea) si nu la costul mesei oferite salariatilor ... hmm ?
voi cum interpretati ??

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 May 2009 - 03:35 PM




#16 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2009 - 04:42 PM

c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare. Intră sub incidența acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile și protezele, precum și cheltuielile pentru funcționarea corespunzătoare a unor activități sau unități aflate în administrarea contribuabililor; grădinițe, creșe, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale și al accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamiliști, precum și pentru școlile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite, pot fi deduse și cheltuielile reprezentând: tichete de creșă acordate de angajator în conformitate cu legislația în vigoare, cadouri în bani sau în natură oferite copiilor minori ai salariaților, cadouri în bani sau în natură acordate salariatelor, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul, pentru salariații proprii și pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariații care au suferit pierderi în gospodărie și contribuția la fondurile de intervenție ale asociației profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din școli și centre de plasament;

"Cantine" se refera la intretinerea / utilarea / salarii personal; asa cum ai spus.
Pe de alta parte articolul nu este limitativ decat in ceea ce priveste procentul de 2%, se spune ca intra cu "prioritate" urmatoarele... nu ca doar urmatoarele...
In concluzie, nu vad nicio problema sa bagi masa acordata angajatilor in aceste cheltuieli, m-as limita totusi la valoarea unui tichet de masa pe cap de angajat.
Dragos



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2009 - 07:28 PM

Vezi postareanegocont, la May 28 2009, 05:42 PM, a spus:

m-as limita totusi la valoarea unui tichet de masa pe cap de angajat.
de ce, daca in cei 2% poate intra mai mult ? spun numai ca ex...

apoi, consideri legal ca angajatii sa-si cedeze tichetele de masa angajatorului contra o masa la cantina sau prin catering ? ar trebui ca meniul sa se incadreze perfect in suma/tichet/zi ca sa nu se genereze venituri impozabile pe un alt obiect de activitate (cantina/restaurant), nu ?

una peste alta, spun si eu ca negocont, mi se pare acum cea mai corecta varianta :sad:

combate cineva asta ??
sunteti de acord cu ce zicem noi p-aici ?? :biggrin:



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 May 2009 - 08:46 PM

Masa poate fi oferita “cadou” –cheltuieli sociale sau “tratatie ptr. Angajati” – cheltuieli de protocol, dar nu poate fi platita cu tichete de masa si factura sa fie pe numele firmei. In acest din urma caz se inregistreaza in contabilitate doar tichetele de masa, iar factura va fi pe numele angajatilor sau a unor reprezentanti ai acestora, doar daca toti angajatii sunt de acord sa cedeze tichetele de masa in acest procedeu.



#19 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 May 2009 - 09:13 PM

b) tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare;

Se pare ca ai dreptate in CF din 2008.

Nu cred ca e gresit daca sunt deductibile in limita valorii bonurilor de masa .

cu toate ca din punct de vedere juridic , exista o lege a ticketelor de masa , pe cand factura primita de la cantina.... se incadreaza in alte cheltuieli,
probabil daca faci un calcul se incadreaza in 2 % ca sa fie deductibile.
eu la protocol ma gandesc cand se serveste masa cu un partener de afaceri... in scopul obtinerii incheierii unor contracte .. de ex.
Nu vad ce protocol ar fi daca se acorda masa salariatilor.Cred ca ar putea fi deductibile daca se inscrie ca avantaje in contractul de munca.



#20 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 28 May 2009 - 09:56 PM

Imi dau si eu o parere. Ce ziceti de o diurna care sa acopere intreaga cheltuiela atat cu masa cat si pentru cei 15 lei, si factura sa se deconteze de catre societate, retinandu-se contravaloarea acesteia de la salariati. Daca se depaseste nivelul diurnei diferenta sa se impoziteze la salariati, sub forma de retinere la sursa nu prin includere in drepturile salariale.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL