Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA LEASING FINANCIAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA LEASING FINANCIAR


7 replies to this topic

#1 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 12 January 2009 - 01:51 PM

Am o inchiriere/leasing financiar cu o firma din Germania si nu mi-e clar modul de tratare a TVA. Trebuie sa inregistrez cumva TVA in momentul platii ratelor de leasing? 4426=4427?
Ma puteti ajuta cu un sfat??
Multumesc



#2 OANA_P

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 January 2009 - 05:46 PM

TVA-ul pe care il platiti este un TVA german. Acest TVA il veti recuperea de la autoritatile fiscale Germane prin numirea unui birou de taxe in Germania.
in ctb se va inreg.:
473 sau 4428=5124 cu suma EURO a TVA-lui.




#3 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 13 January 2009 - 07:21 PM

Vezi postareaOANA_P, la Jan 13 2009, 05:46 PM, a spus:

TVA-ul pe care il platiti este un TVA german. Acest TVA il veti recuperea de la autoritatile fiscale Germane prin numirea unui birou de taxe in Germania.
in ctb se va inreg.:
473 sau 4428=5124 cu suma EURO a TVA-lui.

Cred ca s-a inteles gresit: am o inchiriere mijloc fix/leasing financiar. Factura partenerului (Germania)este fara TVA. Am adresa de la MF ref la faptul ca acest serviciu nu se impoziteaza in conditiile in care am Certificat de rezidenta. Problema mea este daca trebuie sa ma autofacturez pentru TVA si sa inregistrez 4426=4427.

Poate, poate ma ajuta cineva pentru ca mi-am cam prins urechile in CF. Aaaa, mijlocul fix este utilizat pentru transport international de pasageri (aeronava) si obiectul meu de activitate este in principal transportul international.
Astept parerile voastre. Multumesc



#4 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 14 January 2009 - 07:47 PM

in 2004 am incheiat un ctr.leasing financiar extern pt un autoturism, in momentul intrarii in vama a autoturismului am obtinut amanarea platii tva pana la momentul achitarii integrale a ctr. conform ratelor. In dec 2008 am achitat ultima rata si apoi am achitat si tva-ul pe baza declaratiei vamale. Cum inregistrez plata tva ? din cate stiu nu se considera achizitie intracomunitara la acest moment, deci nu treb sa o trec in decl.390 VIES.



#5 fllorentina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 January 2009 - 02:46 PM

Da, trebuie sa autofacturezi TVA-ul pentru fiecare factura de rata primita de la furnizorul de leasing.


Bafta!

Aceasta postare a fost editata de fllorentina: 15 January 2009 - 02:54 PM




#6 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 15 January 2009 - 06:04 PM

Multumesc pentru raspuns Fllorentina. Sti cumva este valabil si ptr leasing operational?? Urmeaza sa primim in curand un mj de transport in leasing operational.Ma poti ajuta cu art din lege? Tva-ul se inregistreaza la cursul din data facturii sau la cursul din data scadentei. Am vazut in CF (nu stiu exect acum articolul-sunt acasa si nu am CF la mine) ca pentru leasing se foloseste cursul din valabil la data scadentei specificate in contract.

Inca o data multumesc pentru ajutor.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 05:46 PM
citare mesaj anterior




#7 fllorentina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 17 January 2009 - 03:11 PM

Si pentru leasingul operational se autofactureaza TVA-ul. M-am bazat pe exemplele date in cartea '' Contabilitatea financiara romaneasca conforma cu directivele europene" editia 2008. Din pacate nu scrie si articolul de lege, dar ma interesez si o sa revin cu mai multe detalii. Sau poate ne mai poate ajuta cineva cu aceasta informatie?



Toate cele bune!



#8 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 19 January 2009 - 07:56 PM

Multumesc Florentina.
Poate ne ajuta cineva si cu un sfat legat de cursul folosit pentru calcul TVA, respectiv cursul din data facturarii sau cel valabil la data scadentei.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL