Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acte la ITM pt. incetare contract de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

acte la ITM pt. incetare contract de munca

26 replies to this topic

#1 marprestsrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2009 - 10:21 AM

ce trebuie depus la itm in cazul in care contractul de munca inceteaza cu acordul partilor( art. 55 lit b codul muncii).
se depune doar decizia de incetare acontractului ? se mai depune si altceva? cu cate zile inainte se depune? de ex. daca vreau sa inceteze cu data de de 15.01.09. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 05:40 PM




#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2009 - 01:49 PM

impreuna cu decizia de lichidare se depune si cererea angajatului de desfacere a contractului. in termen de 5 zile de la intocmire.




#3 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 13 January 2009 - 02:41 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jan 13 2009, 02:49 PM, a spus:

impreuna cu decizia de lichidare se depune si cererea angajatului de desfacere a contractului. in termen de 5 zile de la intocmire.
In termen de 5 zile de la data INCETARII. :thumbup:



#4 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2009 - 05:31 PM

angajatorii sunt obligati sa depuna la ITM actele privind executarea, suspendarea, modificarea și încetarea contractelor individuale de muncă, in termen de 5 zile de la perfectarea acestora . Legea nr.130/1999 art.2



#5 dianiuly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 February 2009 - 11:51 AM

am si eu o intrebare. ce se intampla daca un angajat isi depune cererea de incetare cim conform art 55, b (prin acordul partilor) dar pe decizia de incetare apare conform art. 79 (demisie). cu acelasi articol este inchisa si cartea de munca, evident.



#6 jul81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 February 2010 - 02:02 PM

Buna ziua!sunt angajata noua in cadrul firmei si treb sa ma ocup si de resurse umane-n-am mai facut niciodata chestia asta, si am urm problema:
1- un angajat vrea incetarea CIM cu acordul partilor-ce treb sa fac eu si ce treb sa trimit la ITM?Revisal dupa cat timp treb sa completez?care e termenul?cu ce data sa declar, ca si aici am o problema ca nu am parola la itm si nici carte de munca momentan (eu)



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 February 2010 - 02:48 PM

waw! citeste cat mai mult, pentru inceput!
decizia se intocm in 3expl si se semneaza de catre director si salariat (sa aveti cererea salariatului de incetare CIM cu acordul partilor, se depune la ITM daca ITM ul pastreaza cartile de munca-5 zile, si se declara in revisal.
Intai sa aveti dvs contract munca, fisa postului si parola sau imputernicire pt ITM.



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 February 2010 - 02:57 PM

Se depune la inspectorul care are in evidenta firmei o adresa completata cu incetarea contractului cnf. art.55 lit.b Codul Muncii . Poate o gasesti pe Forum sau pe site-ul ITM-ului, eu o am scanata, dar nu mai am spatiu pt. atasamente.
Hot.161/2006 actualizata :
" ART. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.
(2^1) La angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la alin. (2) lit. a)-d) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității de către salariatul în cauză.
------------
Alin. (2^1) al art. 3 a fost introdus de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 37 din 15 ianuarie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 45 din 20 ianuarie 2010.

(2^2) Elementele prevăzute la alin. (2) lit. e) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă.
------------
Alin. (2^2) al art. 3 a fost introdus de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 37 din 15 ianuarie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 45 din 20 ianuarie 2010."

Registrul nu este obligatoriu sa fie depus electronic, dar in ceea ce te priveste, este obligatoriu sa rezolvi problema cu lipsa cartii de munca.

Dana




#9 Cristiana Negrila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2010 - 10:40 AM

Buna ziua,

Pentru incetarea contractului de munca prin acordul partilor cf art 55 lit b din codul muncii pot folosi ca si formular in loc de cererea angajatului? urmand apoi sa depunem si decizia

"Acord de incetare a CIM":
încheiat astăzi, ..............................
între Angajator: Persoana juridică / fizică……......…………………..……………………………., cu sediul/domiciliul în …....………………....…………………………………………….., înregistrată la registrul comerțului / autoritățile administrației publice din………......…………………………, sub numărul……………………., cod unic de înregistrare…………….., telefon………………………..., reprezentată legal prin……………………………………., în calitate de……………...……………..
și
Salariat: Dl/dna ..............................................., domiciliat/ă în ......................., str. ........................ nr. ....., ap. ......, sector ....., ocupând funcția de ....................... în cadrul secției .............

Art. 1 Părțile convin, de comun acord, încetarea contractului individual de muncă nr.............. încheiat la data ...............
Art. 2 Încetarea intervine în temeiul art. 55 lit. b) din Codul muncii, începând cu data.......................... Perioada de preaviz este de ………. zile incepand cu data semnarii acestui acord.

ADMINISTRATOR / DIRECTOR, SALARIAT, L.S.



#10 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 03 May 2010 - 01:06 PM

Buna
Ma lamuriti va rog si pe mine ce-i cu art 55 lit b? Nu inteleg de ce mai trebuie preaviz daca-i acordul partilor? Si apoi ce-i cu demisia? Acolo inteleg rostul preavizului. Art 79 sau 55 se trece in cartea de m-ca a omului?



#11 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2010 - 10:03 AM

Incetez contractul de munca cu 10.05.2010, daca duc revisal pe 10.05 si decizia de incetare pe 11.05 e corect?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 August 2010 - 08:35 AM




#12 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 May 2010 - 08:19 PM

O poti duce in termen de 5 zile de la incetarea contractului individual de munca.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 13 May 2010 - 08:44 AM




#13 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 May 2010 - 08:42 AM

Vezi postareachrista_anda, la May 3 2010, 02:06 PM, a spus:

Buna
Ma lamuriti va rog si pe mine ce-i cu art 55 lit b? Nu inteleg de ce mai trebuie preaviz daca-i acordul partilor? Si apoi ce-i cu demisia? Acolo inteleg rostul preavizului. Art 79 sau 55 se trece in cartea de m-ca a omului?

art.55 b inseamna: incetarea CIM ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea. nu trebuie nici un preaviz.
art.79(1): inseamna: demisia- actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea CIM, dupa indeplinirea unui termen de preaviz.



#14 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 11:24 AM

Buna ziua,

Sunt nou in domeniul HR si am o situatie cu care nu m-am mai intalnit .... am un coleg angajat pe perioada det ( 01.03.2010 - 01.06.2010 ) iar seful lui nu mai vrea sa-i prelungeasca contractul .... ii inchid carnetul de munca cu data de 02.06.2010 ( art 56 lit j din CM) sau cu 01.06.2010 ? Trebuie sa fac doar decizia si atat sau mai sunt si alte " demersuri " de facut ?

Multumesc si astept ajutorul vostru



#15 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 11:27 AM

Buna ziua,

Sunt nou in domeniul HR si am o situatie cu care
nu m-am mai intalnit .... am un coleg angajat pe perioada
det ( 01.03.2010 - 01.06.2010 ) iar seful lui nu mai vrea sa-i prelungeasca contractul .... ii inchid carnetul de munca
cu data de 02.06.2010 ( art 56 lit j din CM) sau cu 01.06.2010 ? Trebuie sa fac doar decizia si atat sau mai sunt si alte " demersuri " de facut ?

Multumesc si astept ajutorul vostru



#16 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 31 May 2010 - 02:47 PM

faci decizie cu incetarea cim cu data de 01.06.2010, cu art. 56 lit. j din codul muncii care o semneaza si salariatul, faci incetarea si in revisal, si toate astea le duci la itm in termen de 5 zile din data de 01.06.2010. bafta!!!



#17 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 31 May 2010 - 02:48 PM

faci decizie cu incetarea cim cu data de 01.06.2010, cu art. 56 lit. j din codul muncii care o semneaza si salariatul, faci incetarea si in revisal, si toate astea le duci la itm in termen de 5 zile din data de 01.06.2010. bafta!!!



#18 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 03:08 PM

daca periaoda este 01.03.2010 - 01.06.2010 nu inseamna ca ultima data lucrata este 01.06.2010 si incetarea se face cu 02.06.2010? Nu mai fac nicio notificare? :((

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 June 2010 - 08:16 AM




#19 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 03:16 PM

daca eriaoda este 01.03.2010 - 01.06.2010 nu inseamna ca ultima data lucrata este 01.06.2010 si incetarea se face cu 02.06.2010? Nu mai fac nicio notificare? :((

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 June 2010 - 10:04 AM




#20 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 31 May 2010 - 03:40 PM

fiind cim pe perioada determinata din 01.03.-01.06.2010 faci doar decizie de incetare a cim cu data incetarii de 01.06.2010!!!!!!!!!!!!!!, fara preaviz fara nimica, decizia o semneaza salariatul, decizia o duciu la itm impreuna cu revisalul in care deasemenea ai facut incetarea cim.....INTELES?....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL