Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit nerezidenti

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 NICOL 11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 January 2009 - 09:53 AM

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de acest impozit, atunci cand se retine cota de 16%pe motiv de neprezentarea certificatului de rezidenta. Ce document se poate prezenta partenerului extern, persoana juridica, pentru aceasta retinere?. Sau asta este idea, ca el va fi impus dublu atat in tara de orgine cat si in Romania si astfel s-au nascut conventiile?

Atunci cand prezinta certificatul, totul mi se pare clar, se impoziteaza cu procentul din conventie, apoi pe baza ceritifcatului retinut de la adm. fin. partenerul beneficieaza de credit fiscal.
Dar in situatia in care este impus conform CF cu cota de 16% ce se intampla?

Ma puteti ajuta?

Multumesc


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL