Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 392B, pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 392B, pt PFA

392b declaratii declaratii pfa completare
80 replies to this topic

#1 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 19 January 2009 - 01:10 PM

Din Instructiunile de completare a Declaratiei 392B rezulta ca si persoanele fizice autorizate, neplatitoare de TVA, trebuie sa completeze aceasta declaratie.
Dara, apar niste intrebari: ca persoane fizice inregistram pe venituri, in registrul jurnal pentru incasari si plati numai sumele incasate. Ca atare, in declaratie, la livrari de bunuri/prestari de servicii vom trece doar sumele incasate, nu si sumele facturate si neincasate? Pentru ca, daca trecem si sumele facturate si neincasate, vom avea un total mai mare decat cifra de afaceri, care se scrie si ea in cuprinsul declaratiei.



#2 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 09 February 2010 - 02:11 PM

Declaratia 392 trebuie depusa de persoanele fizice?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 February 2011 - 03:23 PM




#3 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2010 - 02:16 PM

TrebuiA depusa. De pfa doar daca este platitor de tva.



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 09 February 2010 - 04:41 PM

Termenul limita de depunere este 25 februarie
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#5 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 09 February 2010 - 07:25 PM

Vezi postareakristen69, la Feb 9 2010, 03:16 PM, a spus:

TrebuiA depusa. De pfa doar daca este platitor de tva.

Deci daca nu sunt platitor dar tva-ul este de 20000 euro, nu trebuie sa depun?



#6 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 11 February 2010 - 12:05 PM

Iata un raspuns de la finante

Fisiere atasate





#7 Kiddo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 February 2010 - 02:55 PM

Vezi postareaovidiu79b, la Feb 11 2010, 12:05 PM, a spus:

Iata un raspuns de la finante

Ma aflu in situatia in care in anul 2009 am fost, pentru o perioada de 10 luni, neplatitor de TVA, iar pt. ultimele doua, platitor. Am completat declaratia 392A pt. perioada de platitor TVA. Este necesar sa completez si 392B pt, primele 10 luni? Si daca da, cum pot proceda in cazul in care am declarat depasirea limitei de neplatitor la inceputul lunii octombrie (in termen legal), am primit decizia de platitor TVA de la 01.11.2009, iar in cursul lunii octombrie am mai avut incasari prin care am depasit limita de 35.000 euro? Programul nu ma lasa sa introduc o suma mai mare decat 119.xxx lei



#8 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 24 February 2010 - 11:31 AM

Adaug si eu o intrebare:
Un venit pentru care s-a emis factura in 2009 (decembrie) dar a fost incasat efectiv in 2010 (ianuarie) va fi luat in considerare in declaratia 392 pe 2009 sau pe 2010? Imi scapa aria de acoperiere a cifrei de afaceri (veniturile facturate sau realizate efectiv)!



#9 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 24 February 2010 - 02:05 PM

In conformitate cu prevederile Instructiunilor pentru completarea formularului 392A se iau in considerare livrarile de bunuri si prestarile de servicii, respectiv baza de impozitare inscrisa in jurnalul de vanzari completat in anul de raportare.
Deci se ia in considerare pentru anul 2009

Aceasta postare a fost editata de G David: 24 February 2010 - 02:06 PM




#10 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 11 January 2011 - 06:10 PM

Din cate se pare declaratia 392B pentru anul 2010 va fi depusa de toate persoanele neinregistrate in scopuri de TVA si care nu au depasit plafonul TVA (119.000 RON) indiferent daca au o cifra de afaceri de 1000 RON sau 100.000 RON (inainte declaratia asta se depunea pentru cifra de afaceri in intervalul 10.000 € - 119.000 RON)

Cazul meu, PFA la norma de venit, stiu cat am incasat pe baza facturilor, fiind la norma de venit insa nu am tinut evidenta achizitiilor (cu atat mai putin nu am defalcat achizitiile in achizitii de la persoane inregistrate in scopuri TVA / achizitii de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA). Ce e de facut in cazul asta, ce sume trec acolo, din burta sau pun 0?
Contributiile platite in anul 2010 (sanatate / pensii) sunt considerate achizitii??



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2011 - 07:11 PM

Popu : ''Din cate se pare declaratia 392B pentru anul 2010 va fi depusa de toate persoanele neinregistrate in scopuri de TVA si care nu au depasit plafonul TVA (119.000 RON) indiferent daca au o cifra de afaceri de 1000 RON sau 100.000 RON (inainte declaratia asta se depunea pentru cifra de afaceri in intervalul 10.000 € - 119.000 RON)"

Care este baza legala pt. afirmatia de mai sus, cu modificarea CA ?

Citeaza

Contributiile platite in anul 2010 (sanatate / pensii) sunt considerate achizitii??
Nu, pai le-ati cumparat ?

Dana




#12 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 08:09 PM

Dana , baza legala pentru afirmatia lui Popu este OUG 117/ 2010 ; din nefericire cu atatea modificari nu prea mai avem cum sa le mai cuprindem pe toate . Urmeaza sa schimbe si programul pentru D392.

81. La articolul 156^3, alineatele (2)-(5) se modifică și vor avea următorul cuprins:
(4) Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2), realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României la data aderării și rotunjită la următoarea mie, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale de care aparțin, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informații:
a) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, precum și suma taxei aferente;
b) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, precum și suma taxei aferente.
(5) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152, dar excluzând veniturile obținute din vânzarea de bilete de transport internațional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României la data aderării și rotunjită la următoarea mie, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informații:
a) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
b) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
c) suma totală și taxa aferentă achizițiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
d) suma totală a achizițiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153."



#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2011 - 08:30 PM

Multumesc Cristina :thumbup: , eu ma uitasem in Ordinul 1/2008 din prg. legislativ si nu am vazut nici o modificare si la fel si pe mfinante.ro, zilele trecute.

Citeaza

din nefericire cu atatea modificari nu prea mai avem cum sa le mai cuprindem pe toate .
Asa este, noroc cu colegii amabili de pe Forum.
:smile:

Dana




#14 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 January 2011 - 09:22 PM

Din burta, dar cu bun simt. Sa para adevarate, sa nu fie cifre rotunde. Nesimtiti sunt cei care cer asa o aberatie.
Cine crezi ca tine evidenta achizitiilor pe platitori/neplatitori TVA, la o PFA cu norma de venit?



#15 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2011 - 12:02 PM

Vezi postareaBrigante, la Jan 11 2011, 10:22 PM, a spus:

Din burta, dar cu bun simt. Sa para adevarate, sa nu fie cifre rotunde. Nesimtiti sunt cei care cer asa o aberatie.
Cine crezi ca tine evidenta achizitiilor pe platitori/neplatitori TVA, la o PFA cu norma de venit?

Dar se aplica numai pentru societati comerciale, nu si pentru PFA, indiferent daca e in sistem real sau cu norma de venit.
Sau ma insel?



#16 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 January 2011 - 03:04 PM

In sensul art. 125^1 din CF, persoana impozabila este definita astfel :
"18. persoană impozabilă are înțelesul art. 127 alin. (1) și reprezintă persoana fizică, grupul de persoane, instituția publică, persoana juridică, precum și orice entitate capabilă să desfășoare o activitate economică;"

Deci Tes, se aplica si pt. PFA si pt. soc. comerciale.

Dana




#17 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 17 January 2011 - 08:46 PM

Declaratia dupa schimbarea asta se depune in 2012 pentru 2011 sau si cea ce se depune pina in 25 februarie 2011 trebuie sa respecte schimbarile astea ce intervin in 2011.
Codul fiscal pe 2010 prevedea declaratia asta pe interval 10 k euro - 119.000 RON. Declaratia 392A/B se depune conform codului fiscal valabil in 2010 sau conform codului fiscal valabil in 2011?!?
Declaratia 392B pentru 2010 a aparut deja si nu este cu interval, o modifica si scot intervalul sau se depune asa?
aceasi intrebare in 3 moduri, un singur raspuns e de ajuns :thumbup:



#18 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2011 - 02:27 AM

vers.1.0.0 / 17.01.2011
- verificarea incadrarii la 392A sau 392B in anul 2010 se face in functie de urmatoarele
limite calculate in lei:
392A --> [0 , 42.877)
392B --> [42.877 , 119.000)
Cursuri valutare folosite:
- la 29/12/2006: 1 Euro = 3,3817
- la 31/12/2010: 1 Euro = 4,2877

Avand in vedere ca cele de mai sus apar in ultima versiune, cred ca trebuie sa tinem cont de ele.



#19 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 20 January 2011 - 10:40 AM

Salut,
Sunt PFA cu norma de venit, neplatitor de TVA si in fiecare an primesc declaratia 220 pentru venitul estimat, si nimic altceva.

Stiu ca exista o limita de 35.000E pe an pe care daca o depasesc sunt trecut ca platitor de TVA.

Intrebarea este: trebuie sa depun vreo declaratie la sfarsitul/inceputul anului ? De unde stiu cei de la administratia financiara cand trebuie sa fiu trecut ca platitor de TVA ?

Nu, nu este o incercare de evaziune, ca altfel nu intrebam ce trebuie sa depun :)

Multumesc.



#20 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 24 January 2011 - 07:09 PM

sunt pfa neplatitor de tva.cifra de afaceri 13.000 ron
tre sa depun 392?
stie cineva de unde se iau aceste formulare????





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL