Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 392B, pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratia 392B, pt PFA

392b declaratii declaratii pfa completare
80 replies to this topic

#21 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2011 - 08:50 PM

NU TREBUIE...
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...ile/DF/392.html POTI DESCARCA

http://www.anaf.ro/public/wps/portal/!...M5MDE0TDY!/
CAUTA DESPRE...

Vers.1.0.0 / 17.01.2011
- verificarea incadrarii la 392A sau 392B in anul 2010 se face in functie de urmatoarele
limite calculate in lei:
392A --> [0 , 42.877) PLATITORI TVA
392B --> [42.877 , 119.000) NEPLATITORI TVA
Cursuri valutare folosite:
- la 29/12/2006: 1 Euro = 3,3817
- la 31/12/2010: 1 Euro = 4,2877
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#22 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 25 January 2011 - 08:46 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 12 2011, 04:04 PM, a spus:

In sensul art. 125^1 din CF, persoana impozabila este definita astfel :
"18. persoană impozabilă are înțelesul art. 127 alin. (1) și reprezintă persoana fizică, grupul de persoane, instituția publică, persoana juridică, precum și orice entitate capabilă să desfășoare o activitate economică;"

Deci Tes, se aplica si pt. PFA si pt. soc. comerciale.
dar pe site-ul anaf apare altceva
eu sunt pfa neplatitor de tva cifra de afaceri 13.000 ron
si ce este aiurea daca tre sa depun de unde sa salvez pe discheta?
toate calc din ziua de azi nu mai au floppy disc
sper sa anunte din timp acest stat imbecil,nu in ultima sapt ca tre sa depun si eu acest formular
daca stie cineva mai multe amanunte sa imi raspunda si mie
p.s eu am radiat pfa-ul in sept




#23 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 January 2011 - 10:00 AM

daca citesti informatiile direct din formularul de declaratie te lamuresti (vezi atas)

Fisiere atasate


nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#24 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 31 January 2011 - 04:18 PM

am vorbit si cu cineva de la finante unde sunt inregistrat, am sunat si la numarul pentru asistenta contribuabili la anaf, ambele persoane cu care am discutat stiau de eliminarea plafonului de 10mii euro si sustineau ca trebuie deupa declaratia insa nu stiau de neconcordanta dintre soft si legislatie
george, cel scris invers



#25 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 31 January 2011 - 06:38 PM

daca afla cineva mai multe info despre 392 sa anunte pe acest forum
eu am fost pfa neplatitor de tva.l-am radiat anul trecut si sapt acesta depun decl 200 si scap de pfa
la adm financiara nu stia nimeni de 392
pe site-ul ministerului de finante la fel
sa inteleg k acest stat nemernic faca tot posibilul k sa astepte data de 25 febr si sa ne amendeze cu 12.000 lei?
sincer cine a stabili o asemena amenda cred k e un retardat



#26 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 01 February 2011 - 07:17 PM

pe site-ul anaf s-au modificat doar categoriile ptr care tre sa se depuna 392
dar problema e ca modelul declaratiei este doar ptr pfa platitori de tva
stie cineva la ce se refera format electronic? trebuie doar pe discheta sau se poate si pe cd?
are cineva vreun model de completare a declaratiei?



#27 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 01 February 2011 - 07:34 PM

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...ile/DF/392.html
programul n-a fost modificat inca
george, cel scris invers



#28 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 01 February 2011 - 08:30 PM

Vezi postareagika_d, la Feb 1 2011, 07:17 PM, a spus:

pe site-ul anaf s-au modificat doar categoriile ptr care tre sa se depuna 392
dar problema e ca modelul declaratiei este doar ptr pfa platitori de tva
stie cineva la ce se refera format electronic? trebuie doar pe discheta sau se poate si pe cd?
are cineva vreun model de completare a declaratiei?
Pe site-ul anaf apare la ambele declaratii "în curs de modificare !". Probabil o sa scoata pragul ala 10.000 €, altceva nu au ce modifica
Au pus noua declaratie de fapt, accesati link-ul postat de egroeg.
sau link direct
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Aplic...2_01feb2010.zip

Aceasta postare a fost editata de Popu: 01 February 2011 - 08:33 PM




#29 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 02 February 2011 - 11:59 AM

acum ca ne-am lamurit cu softul:
1. e obligatoriu depunerea pe discheta?
2. daca e obligatorie depunere pe discheta, e obligatorie prezenta mea fizica acolo sau pot trimite prin posta?
3. ce se completeaza la punctele IV si V in caz ca in 2010 am fost la norma de venit? (am putut salva declaratia si fara nimic completat in afara de CA)

multumesc
george, cel scris invers



#30 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 02 February 2011 - 01:14 PM

In mod normal poti completa si 4 doar pe baza facturilor emise. Presupun ca CA ai calculat-o din facturi, in functie de prezenta / lipsa RO-ului de la client iti imparti CA in doua.
La punctul 5, achizitii, acolo cred ca nu ai avea cum sa completezi avand in vedere ca nu ai o evidenta a cheltuielilor; am pus si eu intrebarea, cum completez daca nu am tinut evidenta cheltuielilor, unii au spus "din burta, cu simt"; am facturi pe un laptop, o unitate, monitor dar nu pentru serviciile achizitionate (curent, internet, gaz, telefon). De fapt intra si cheltuielile astea cu serviciile la achizitii?! Intra chiar daca-s facute pe persoana fizica dar sunt utilizate de PFA?
Multe intrebari ...

Cred ca mai simplu ii intrebi pe aia de la finante, doara ei te pot arde la o adica daca nu-i bine completat ...



#31 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 02 February 2011 - 08:05 PM

salut
sunt pfa neplatitor de tva si nu stiu sa completez 392
la codul fiscal pot sa trec cnp-ul? la adm financiara sunt inreg dupa cnp
la rubrica livrari serv trec suma cu tva sau fara?
la rubrica achizitii =eu am avut cheltuieli doar ptr combustibil trebuie sa trec valoarea bonurilor????
se depune doar pe discheta??? sau merge si pe cd??

trec zero?
sau total achizitiilor de carburant?
si platile catre cnpas,casmb se trecla achizitii?



#32 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 February 2011 - 08:21 PM

Da treceti CNP.La livrai nu aveti cum sa treceti fara tvA daca d-voastra sunteti neplatitor de TVA, deci fatcurati fara tva. La achizitii nu puteti trece bonurille, fiindca bonurile sunt documente pentru inregistrarea in casa, mai exact a platilor. Merge si pe cd.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 February 2011 - 06:09 PM




#33 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 08 February 2011 - 07:50 PM

Vezi postareaavdia, la Feb 2 2011, 09:21 PM, a spus:

Da treceti CNP.La livrai nu aveti cum sa treceti fara tvA daca d-voastra sunteti neplatitor de TVA, deci fatcurati fara tva. La achizitii nu puteti trece bonurille, fiindca bonurile sunt documente pentru inregistrarea in casa, mai exact a platilor. Merge si pe cd.
ms ptr raspuns
dar mai am o intrebare
la cifra de afaceri ce cota tva aplic?
24 % sau 19 % ?



#34 cclaudiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 February 2011 - 11:03 AM

Vezi postareagika_d, la Jan 31 2011, 07:38 PM, a spus:

daca afla cineva mai multe info despre 392 sa anunte pe acest forum
eu am fost pfa neplatitor de tva.l-am radiat anul trecut si sapt acesta depun decl 200 si scap de pfa
la adm financiara nu stia nimeni de 392
pe site-ul ministerului de finante la fel
sa inteleg k acest stat nemernic faca tot posibilul k sa astepte data de 25 febr si sa ne amendeze cu 12.000 lei?
sincer cine a stabili o asemena amenda cred k e un retardat

Inteleg ca ti-ai radiat anul trecut PFA-ul. Mi-am radiat si eu intrep.indiv. acum 2 zile, la Registrul Comertului, nu mi-au zis ca ar trebui sa ma duc si la fisc pt. asta. Tu ai mai depus si la fisc vreo declaratie/cerere/informare de radiere ? Au venit in control in urma radierii ?



#35 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 20 February 2011 - 11:25 AM

Amenda pentru declaratiile 392 A/B este cuprinsa intre 500-1000 RON. Nu este o declaratie fiscala, este o declaratie informativa.

http://chat.mfinante.ro/ANAFI.nsf/0/C875E8...45?OpenDocument

Citeaza

Prevederile art.156^3 alin.(6) si alin.(7) din Codul fiscal referitoare la obligatia unor categorii de persoane impozabile de a furniza informatii privind activitatea desfasurata in anul precedent au devenit aplicabile incepand cu anul 2008.
In baza dispozitiilor art.52^1 alin.(1) din Codul de procedura fiscala (in forma aplicabila la 01.01.2007), potrivit carora contribuabilii sunt obligati sa furnizeze periodic, organelor fiscale competente informatii referitoare la activitatea desfasurata, precum si faptul ca s-a avut in vedere necesitatea furnizarii unor date aferente anului 2006 pentru determinarea contributiei Romaniei la bugetul Uniunii Europene a fost elaborat Ordinul ministrului finantelor publice nr.86/2007.
Prin acest ordin s-a aprobat modelul si continutul unor formulare de declaratii informative privind activitatea desfasurata in cursul anului 2006, inclusiv formularul (392) ''Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii''.
In baza prevederilor art.189 alin.(1) lit.e^1 din Codul de procedura fiscala (aplicabil la 01.01.2007), nerespectarea de catre contribuabili a obligatiei de furnizare a unor informatii privind activitatea desfasurata, constituie contraventie si se sanctioneaza potrivit dispozitiilor alin.(2) lit.c) al aceluiasi articol.
Formularul 392 a fost inlocuit, incepand cu anul 2008, de formularele 392A si 392B, aprobate prin Ordinul presedintelui ANAF nr.1/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, formulare care se utilizeaza de catre unele categorii de persoane impozabile pentru indeplinirea obligatiilor stabilite prin dispozitiile art.156^3 alin.(6) si alin.(7) din Codul fiscal.
Potrivit prevederilor art.219 alin.(1) lit.i) din Codul de procedura fiscala, nerespectarea obligatiei de transmitere la organul fiscal competent a formularelor si documentelor prevazute de legea fiscala, altele decat declaratiile fiscale, constituie contraventie si se sanctioneaza in baza alin.(2) lit.d) al aceluiasi articol.

Art. 219
Contravenţii
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
...
i) neîndeplinirea obligaţiilor privind transmiterea la organul fiscal competent sau, după caz, la terţe persoane a formularelor şi documentelor prevăzute de legea fiscală, altele decât declaraţiile fiscale şi declaraţiile de înregistrare fiscală sau de menţiuni;
...
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel (intră în vigoare la 30 zile după data publicării):
...
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);
...
(4) În cazul asocierilor şi al altor entităţi fără personalitate juridică, contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează cu amenda prevăzută pentru persoanele fizice.

Mai sus ce e mai important, PFA/II/AF primesc amenzile ca persoanele fizice; amenda pentru nedepunerea declaratiilor 392 (A/B) - informative, altele decat declaratiile fiscale (litera i), se sanctioneaza deci cu amenda prevazuta la litera (d), 500-1000 ron



#36 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 20 February 2011 - 06:26 PM

dupa ce am radiat pfa-ul am mers la adm financiara
am completat niste cereri,mi-au inchis registrele(au pus o stampila) si anul asta am depus doar decl 200
cand imi va veni decizia de impunere o sa platesc impozitul si gata
control inca nu am avut dar de la adm fin mi-au spus sa pastrez actele 5 ani
deci orice e posibil
mai trebuie si la sanatate sa ma duc cu decizia de impunere k sa imi calculeze cat tre sa mai platesc
cel mai bine te duci la inspectorul fiscal la care esti repartizat si el iti spune ce tre sa faci



#37 cclaudiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 February 2011 - 08:57 PM

Apropos de registre, e vorba de registrul jurnal , cel de inventar si cel de control ? Ti-au cerut si registrele de TVA , desi inteleg ca ai fost neplatitor TVA, la norma de venit ?



#38 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 24 February 2011 - 10:40 AM

Nu mai este vorba, ca in anul 2009, de depunerea declaratiei doar de catre cei care au avut cifra de afaceri de peste 10.000 euro, ci de toate persoanele impozabile, inclusiv PFA, cabinete, ... toate entitatile, chiar daca au avut cifra de afaceri zero!

Termenul limita este 25 februarie 2011, cursul la data aderarii este: 1 euro = 3,3817 lei, deci…. urgent la declarat! Atentie: este vorba de declaratia 392, pentru care trebuie sa cautati formularul valabil in 2011, aferent anului 2010.

In Codul de procedura fiscala- art. 219 alin. 1, coroborat cu art. 219 alin. 2 lit. d), ca nedepunerea la termenele prevazute de lege a declaratiilor de inregistrare fiscala sau de mentiuni se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, si cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice.



#39 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 24 February 2011 - 11:49 AM

Si totusi, sa nu panicam lumea cu informatii incomplete, nu cumva e vorba de toti cei care au cifra de afaceri pe 2010 sub 35000 euro ?



#40 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2011 - 11:53 AM

Vezi postareatopala_gustav, la Feb 24 2011, 11:49 AM, a spus:

Si totusi, sa nu panicam lumea cu informatii incomplete, nu cumva e vorba de toti cei care au cifra de afaceri pe 2010 sub 35000 euro ?


MAI EXACT 119.000 LEI
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL