Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare marfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare marfa


3 replies to this topic

#1 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2009 - 09:49 PM

Buna seara,

Cum procedez din punct de vedere al intocmirii documentelor in situatia in care vand marfa catre un client iar plata o sa mi se faca in functie de produsele pe care o sa le vanda? Va spun ca exista riscul ca in perioada pe care eu o cotractez cu el sa nu vanda toata marfa sa-mi returneze o parte din ea.
Astept raspuns...URGENT
Multumesc mult...
Delia



#2 larissa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 January 2009 - 10:42 PM

Se emite o factura cu toate produsele pe care vrei sa le vinzi.Pe factura se poate mentiona"plata se face la vanzarea produselor".Daca nu se vinde ceva produse din marfa facturata de tine,clientul tau iti restituie marfa pe baza de aviz de insotire a marfii dupa care tu ii faci factura storno doar pe marfa nevanduta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 07:30 PM
citare mesaj anterior




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 January 2009 - 10:55 PM

Vezi postareatiniu, la Jan 20 2009, 09:49 PM, a spus:

Cum procedez din punct de vedere al intocmirii documentelor in situatia in care vand marfa catre un client iar plata o sa mi se faca in functie de produsele pe care o sa le vanda?
Stocuri de marfa la dispozitia clientului, conform contractului incheiat cu clientul, livrata cu Aviz de expeditie, PV de custodie pentru cantitatea de marfa livrata si PV pentru cantitatea de marfa iesita si facturata. Conform Codului fiscal exigibilitatea TVA-ului intervine la data la care intervine faptul generator, la facturare:
ART. 134^1
(1) Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu exceptiile prevazute in prezentul capitol.
(2) Pentru livrarile de bunuri in baza unui contract de consignatie sau in cazul operatiunilor similare, cum ar fi stocurile la dispozitia clientului, livrarile de bunuri in vederea testarii sau a verificarii conformitatii, astfel cum sunt definite prin norme, se considera ca bunurile sunt livrate la data la care consignatarul sau, dupa caz, beneficiarul devine proprietar al bunurilor.



#4 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2009 - 09:28 AM

Multumesc pentru raspuns,

O zi minunata,
Delia :frusty:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL