Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Suspendare PFA

28 replies to this topic

#1 daniela16

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 January 2009 - 10:04 PM

buna ziua.
daca o firma isi suspenda activitatea ce se intampla cu conturile ei de la banca? cu facturile de telefon , leasing , creditul din banca ? ce se intampla cu toate aceste facturi , le inregistreaza?! dar ca sa-si achite rata la banca face creditare si face si registrul de casa cu depunere banca?poate sa si incaseze bani de la clienti ? ce face cu chitantele de la furnizori daca plateste ceva?
va rog ajutor!!!!!!!!!!!



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2009 - 08:43 AM

aceste operatiuni sunt anexe, nu sunt operatiuni/activitati curente, sunt legate de activitatea firmei, insa nu constituie partea principala.
dupa parerea mea, aceste plati diverse reprezentand obligatii curente/lunare contractuale se pot efectua, dar se vor contabiliza doar la reluarea activitatii in baza unei centralizatori, a unui decont al asociatului/administratorului care a creditat societatea pt. ca aceasta sa-si poate indeplini aceste obligatii.

Bea



#3 dd2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 March 2009 - 09:43 PM

Ce trebuie sa fac pentru suspendare PFA cu norma pe venit?
Multumesc



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2009 - 03:18 PM

Se depune o cerere la Administratia Financiara / Registrul Com cred.
Incearca si tu o cautare pe google, sigur gasesti ceva.
Dragos



#5 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 11 August 2009 - 03:34 PM

Stie cineva cum se procedeaza in cazul suspendarii activitatii unui pfa (cabinet medical individual)? La ce institutii trebuie mers si ce trebuie depus?

Aceasta postare a fost editata de teofilia: 11 August 2009 - 03:34 PM




#6 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 12 August 2009 - 01:09 PM

Incerc un raspuns de principiu. Personal nu cunosc vreo procedura prin care solicitatntul sa se adreseze unei singure entitati si sa solicite suspendarea. Vor trebui parcursi mai multi pasi.
Daca prin suspendare, va referiti la ceva temporar (si nu la desfiintare), atunci;
* in RJIP nu va mai apare nicio operatiune, prin urmare nici nu veti datora impozit
* daca desfasurati activitate cu anagajati, atunci trebuie mers la ITM si depuneti o declaratie prin care informati ca nu mai desfasurati activitate cu angajati, REVISAL_ul privind incetarea contractelor de munca, si deciziile de incetare a CIM_urilor, (indicat cu art 55 lit b)
* la administratia financiara decl. 070 prin care faceti mentiuni privind data de la care nu mai aveti obligatia depunerii contrib aferente ( cele pe care le aveati in cazul in care aveati angajati)
Pentru alte detalii, poate gasiti explicatii din partea altor colegi de pe forum



#7 giullia_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 August 2009 - 07:20 PM

Aceeasi intrebare: suspendare temporara a activitatii ( daca da, pentru cat timp) sau desfiintare pfa?? Din cate stiu eu trebuie sa ti se faca regularizarea impozitului la adm. fin., se achita diferenta, apoi la registrul comertului faci cererea de suspendare. cu inchiderea primita de la reg. com. te intorci la finante si depui o copie si acolo impreuna cu declaratia ce se completeaza la ei pt suspendare. daca gresesc undeva scuze.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 August 2009 - 01:02 PM




#8 adirina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 October 2009 - 01:26 PM

Buna ziua,
Am un PFA suspendat pentru ca am nascut si sunt in concediu de ingrijire a copilului pana la 2 ani. Cheltuielile mele cu PFA-ul se reduceau in mare la plata abonamentului Orange, intretinere spatiu (functionez in apartament proprietate personala cu contract de comodat), abonament internet, Romtelecom. Pe perioada suspendarii ce cheltuieli am voie sa bag in contabilitate? Evident, venituri n-am. Mentionez ca sunt platitoare de TVA si de impozit pe venit (nu norma de venit!), deci e vorba de declaratia 300.
Astept un raspuns urgent!!!! Multumesc.



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2009 - 02:36 PM

Desi puteti baga in continuare cheltuielile cu telefonul , internetul etc. ( mai putin intretinerea , deoarece inteleg ca numai aveti activitate), eu personal nu as baga nimik pe cheltuiala si as face declaratia 300 pe 0 la termenele legale ( asta ca sa evitati eventualele discutii cu fiscul ( ca bagati cheltuieli fara a avea venituri )).



#10 CalinN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 June 2010 - 02:33 PM

Am primit zilele trecute urmatoarea instiintare de la primaria Municipiului CLuj Napoca:
"Prin prezenta va comunicam ca in evidentele noastre figurati cu autorizatia de persoana fizica nr XXXXX din 09.08.2006, depusa spre suspendare incepand cu data de 23.04.2008.
In conformitate cu O.U.G. nr 44/2008 si O.U.G. nr 38/2009, autorizatiile de persoana fizica/asociatie familiala emise in baza Legii nr 507/2002 si a Legii nr. 300/2004, care nu au fost preschimbate in perioada 25.04.2008-25.04.2010, devin nule de drept incepand cu data de 26.04.2010.
Urmare celor mentionate, va rugam sa depuneti o cerere prin care sa solicitati incetarea suspendarii si ridicarea autorizatiei de persoana fizica/asociatie familiala, la care se vor atasa acte doveditoare care sa motiveze suspendarea. In caz contrar, nu se va tine cont de perioada de suspendare si veti fi obligati la plata impozitului pe venit inclusiv pe perioada de suspendare.
Totodata va mai informam ca aveti obligativitatea achitarii taxei de viza pentru anii 2007-2008, in suma de 27,5 lei/an, perceputa tuturor detinatorilor de autorizatii persoane fizice/asociatii familiale, conform HCL 746/28.11.2006 si HCL 344/2007."

Intrebari:
1. Mi-am suspendat PFA-ul inainte de OUG la care fac ei referirea...Se aplica totusi aceste OUG?
2. Acele OUG prevad doar modul de organizare al PFA-urilor ce legatura au cu cei care aveau deja activitatea suspendata.
3. Nu am inteles cum adica sa ma duc sa depun cerere prin care sa cer incetarea suspendarii si sa atasez acte doveditoare care sa motiveze suspendarea??? Mai trebuie sa dovedesc inca o data de ce mi-am suspendat activitatea, nu a fost suficient ce am facut in 2008 pt suspendare?
4. Cum adica in caz contrar ma vor obliga sa platesc impozit pe perioada suspendarii???
5. Eu hartia am primit-o in data de 18.05.2010 (stampila de expeditie) dar trebuia sa fac niste actiuni pana in 25.04.2010?

Am mers la primarie si mi s-a spus ca daca nu am acte care sa justifice suspendarea, trebuie sa ma duc sa dau o declaratie pe proprie raspundere la notar cu motivile suspendarii. Ce sa trec in acea declaratie? Cum ma asigur ca nu ma vor trage in teapa si ma vor face sa imi reactivez PFA-ul si sa ma oblige sa platesc impozit (eram la norma de venit...)?
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri ca sincer imi vine sa ii actionez in instanta.
Multumesc anticipat!



#11 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 23 June 2010 - 05:43 PM

Vezi postareaCalinN, la Jun 22 2010, 03:33 PM, a spus:

Am primit zilele trecute urmatoarea instiintare de la primaria Municipiului CLuj Napoca:
"Prin prezenta va comunicam ca in evidentele noastre figurati cu autorizatia de persoana fizica nr XXXXX din 09.08.2006, depusa spre suspendare incepand cu data de 23.04.2008.
Tu ai suspendat autorizatia sau ai depus-o doar spre suspendare ...? Din ce ti-au trimis ei "depusa spre suspendare", ar reiesi ca nu a fost suspendata, tu probabil mai trebuia sa urmezi ceva pasi pentru a o chiar suspenda (dau si eu cu parerea)
Uite ce am gasit pe net

http://www.startups.ro/tutoriale/cum-se-su...ivitatea-firmei
“Avand in vedere caracterul declarativ al inregistratilor la Oficiul Registrului Comertului, masura suspendarii temporare a activitatii produce efecte depline fata de asociati si societate la data adoptarii deciziei avand acest obiect, respectiv a hotararii asociatilor in cazul SA si SRL. In cazul PFA, AF si II, suspendarea produce efecte de la data depunerii cererii de suspendare a activitatii la registrul comertului competent”, precizeaza Madalina Mincu.

Tu ai depus ceva cerere de suspendare la registrul comertului sau doar ti-ai depus autorizatia la primarie ...?
Nu imi dau seama ce pasi trebuie urmati, nici daca ai urmat toti pasii in vederea suspendarii.



#12 CalinN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 June 2010 - 10:24 PM

Sincer sa fiu nici nu mai stiu. Imi aduc aminte ca am facut ceva cerere (pe atunci autorizatia era emisa de primarie), am depus autorizatia dupa care stiu ca si de la finante mi-a venit o hartie cum ca mi-a fost suspendata si ca nu voi mai avea de platit decat suma X aferenta pana la data suspendarii.
Din moment ce eu nu am mai avut de platit impozit la norma de venit deloc, trag concluzia ca autorizatia mi-a fost suspendata de tot ca daca era doar "depusa spre suspendare" si inca nu s-a luat decizia (de 3 ani), trebuia sa mai platesc impozit nu?
Am impresia ca pur si simplu astia vor sa ma traga in teapa, asa rau au ajuns...
Ma tot gandesc daca sa ma duc la un avocat sau sa ma duc sa urmez procedurile care mi le zic ei (caz in care poate imi iau teapa ca ma pun sa imi reactivez PFA-ul si sa platesc impozitul din urma...).



#13 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 24 June 2010 - 11:00 PM

Vezi postareaCalinN, la Jun 24 2010, 11:24 PM, a spus:

Sincer sa fiu nici nu mai stiu. Imi aduc aminte ca am facut ceva cerere (pe atunci autorizatia era emisa de primarie), am depus autorizatia dupa care stiu ca si de la finante mi-a venit o hartie cum ca mi-a fost suspendata si ca nu voi mai avea de platit decat suma X aferenta pana la data suspendarii.
Din moment ce eu nu am mai avut de platit impozit la norma de venit deloc, trag concluzia ca autorizatia mi-a fost suspendata de tot ca daca era doar "depusa spre suspendare" si inca nu s-a luat decizia (de 3 ani), trebuia sa mai platesc impozit nu?
Am impresia ca pur si simplu astia vor sa ma traga in teapa, asa rau au ajuns...
Ma tot gandesc daca sa ma duc la un avocat sau sa ma duc sa urmez procedurile care mi le zic ei (caz in care poate imi iau teapa ca ma pun sa imi reactivez PFA-ul si sa platesc impozitul din urma...).

Citeste ce am gasit si aici:
http://www.pfa.whd.r...opic.php?id=894
http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...cID_24163/.html
Din ce am citit suspendarea se face de registru comertului si cu hartia de la ei mergi la primarie; probabil inainte de ordonanta 44/2008 se facea suspendarea de primarie ..
Eventual posteaza problema ta pe site-ul asta, cu putin noroc primesti sfaturi de la o persoana ce se pricepe mai bine la suspendari
Du-te pe la finante cu hartia de la ei cum ca ti-a fost suspendata autorizatia, cu putin noroc te lamuresc ei cum e mai bine sa faci

Aceasta postare a fost editata de Popu: 24 June 2010 - 11:02 PM




#14 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 26 June 2010 - 09:17 AM

Vezi postareaCalinN, la Jun 22 2010, 03:33 PM, a spus:

Am primit zilele trecute urmatoarea instiintare de la primaria Municipiului CLuj Napoca:
"Prin prezenta va comunicam ca in evidentele noastre figurati cu autorizatia de persoana fizica nr XXXXX din 09.08.2006, depusa spre suspendare incepand cu data de 23.04.2008.
In conformitate cu O.U.G. nr 44/2008 si O.U.G. nr 38/2009, autorizatiile de persoana fizica/asociatie familiala emise in baza Legii nr 507/2002 si a Legii nr. 300/2004, care nu au fost preschimbate in perioada 25.04.2008-25.04.2010, devin nule de drept incepand cu data de 26.04.2010.
Urmare celor mentionate, va rugam sa depuneti o cerere prin care sa solicitati incetarea suspendarii si ridicarea autorizatiei de persoana fizica/asociatie familiala, la care se vor atasa acte doveditoare care sa motiveze suspendarea. In caz contrar, nu se va tine cont de perioada de suspendare si veti fi obligati la plata impozitului pe venit inclusiv pe perioada de suspendare.
Totodata va mai informam ca aveti obligativitatea achitarii taxei de viza pentru anii 2007-2008, in suma de 27,5 lei/an, perceputa tuturor detinatorilor de autorizatii persoane fizice/asociatii familiale, conform HCL 746/28.11.2006 si HCL 344/2007."

Intrebari:
1. Mi-am suspendat PFA-ul inainte de OUG la care fac ei referirea...Se aplica totusi aceste OUG?
2. Acele OUG prevad doar modul de organizare al PFA-urilor ce legatura au cu cei care aveau deja activitatea suspendata.
3. Nu am inteles cum adica sa ma duc sa depun cerere prin care sa cer incetarea suspendarii si sa atasez acte doveditoare care sa motiveze suspendarea??? Mai trebuie sa dovedesc inca o data de ce mi-am suspendat activitatea, nu a fost suficient ce am facut in 2008 pt suspendare?
4. Cum adica in caz contrar ma vor obliga sa platesc impozit pe perioada suspendarii???
5. Eu hartia am primit-o in data de 18.05.2010 (stampila de expeditie) dar trebuia sa fac niste actiuni pana in 25.04.2010?

Am mers la primarie si mi s-a spus ca daca nu am acte care sa justifice suspendarea, trebuie sa ma duc sa dau o declaratie pe proprie raspundere la notar cu motivile suspendarii. Ce sa trec in acea declaratie? Cum ma asigur ca nu ma vor trage in teapa si ma vor face sa imi reactivez PFA-ul si sa ma oblige sa platesc impozit (eram la norma de venit...)?
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri ca sincer imi vine sa ii actionez in instanta.
Multumesc anticipat!
Pana la 25.04.2010 toti cei care aveau inainte PF, PFI, AF si erau autorizati la primarii trebuiau sa mearga la ONRC sa-si schimbe regimul juridic al acestor intreprinderei si sa opteze PFA, Intreprindere individuala, Intreprindere familiala indiverent daca erau suspendati sau nu Termenul a trecut iar intreprinderea d-voastra a fost radiata de Registrul Comertului. Parerea mea, mergeti la ORC si depuneti o cerere prin care sa vi se elibereze certificatul de radiere a PF si mergeti cu el si la administratie si la primarie si sa aratati ca PF a fost radiat si nu mai exista.
Unde ati facut suspendarea? La primarie sau ati mers la Registrul Comertului? Daca ati mers la Registrul Comertului si ati depus actele acolo puteti sa cereti de la ei duplicat dupa cererea de suspendare si dupa hotarea judecatorului delegat care a analizat dosarul, dar cel mai bine luati certificatul de radiere de le registru si mergeti cu el



#15 CalinN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 June 2010 - 12:27 PM

Bun eu va inteleg doar ca eu am facut suspendarea cu cateva zile inainte de a intra ordonanta de urgenta in vigoare. Stiu sigur ca am facut-o doar la primarie dar de la finante mi-a venit "confirmarea".
Oricum multumesc pt raspunsuri.



#16 andreigh

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 July 2010 - 08:20 PM

Buna ziua,

Am PFA cu norma de venit, si sunt si platitor de TVA.
Am un contract de leasing facut pe PFA.

Doresc sa suspend PFA-ul pentru ca nu mai am activitate.

Pot sa suspend PFA-ul in aceste conditii, adica sa pastrez leasing-ul pe PFA?

Multumesc



#17 pufici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 August 2010 - 05:59 PM

Revenind la zilele noastre si avand in vedere ordonanta 58/2010, ce-mi recomandati: suspendarea sau radierea PFA?
Momentan nu mai lucrez pe PFA am si reziliat contractul cu firma (la care sunt si angajata cu contract de munca).
M-ar interesa sa pastrez acest PFA (infiintarea m-a costat ceva banuti), dar n-as vrea sa platesc nimic pentru asta.
Astept cu interes pareri, sfaturi etc. Multumesc.



#18 m.elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 November 2010 - 09:53 PM

Sunt PFA - traducator si urmeaza sa intru in concediu de crestere copil. Pentru dosarul de indemnizatie este necesara o decizie de suspendare a activitatii. Cine emite aceasta decizie? Administratia financiara unde sunt inregistrata ca PFA sau Ministerul Justitiei, care mi-a eliberat autorizatia de traducator? La primarie am primit raspunsuri contradictorii. Ma puteti lamuri?



#19 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2010 - 12:31 PM

Dupa mine, art trebui sa mergi la ANAF sa-ti "suspenzi" activitatea. Dar, eu stiu ca nu exista o astfel de procedura pentru profesii liberale. Exista doar procedura de inchidere activitate, urmand ca dupa terminarea CIC sa-ti deschizi iarasi activitatea!
Ministerul justitiei ti-a eliberat o autorizatie valabila permanent, nu?
Ce mai bine este sa vorbesti cu inspectorul de care apartii la ANAF.
elenacca



#20 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 03 December 2010 - 12:05 AM

deci trebe sa mergi la registrul comertului unde ceri suspendarea pfa pe perioada maxima, care este de 3 ani. te costa parca 100 roni sau 150 roni. dupa ce iese decizia de la registru, mergi la administratia financiara cu copie dupa decizie, completezi o declaratie tip sau de mana (depinde daca au ei formulare sau nu) si o depui acolo. asta este tot.

L.E: uite aici gasesti un post de al meu unde scrie clar cat costa, si de ce ai nevoie ptr. suspendare activitate pfa, exact ptr. ce vrei sa faci si tu (crestere copil).

http://www.conta.ro/...showtopic=38392

bafta

Aceasta postare a fost editata de sintax: 03 December 2010 - 12:08 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL