Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Suspendare PFA

28 replies to this topic

#21 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 28 February 2011 - 03:02 PM

ce trebuie facut pt desfiintarea unui pfa?



#22 marcelnechita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:folclorul, in special dansul!

Postat 14 March 2011 - 03:27 PM

Vezi postareadragosdana, la Feb 28 2011, 05:02 PM, a spus:

ce trebuie facut pt desfiintarea unui pfa?

Du-te la Registrul Comertului! Iti spun ei exact toate detaliile!

Imagine postata



#23 meb

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 April 2011 - 09:37 PM

Buna ziua tuturor!
Sint angajata si platesc toate impozitele de la sursa.
Sint si pfa, neplatitor de tva, mi se impoziteaza veniturile cu 16 la suta si atat, alte taxe contributii la stat ca pfa nu platesc.
Ca pfa in ultimii 2 ani am avut venit zero si am toate declaratiile depuse la zi. Acuma am nascut, mi se termina concediul postnatal si trebuie sa intru in concediul de ingrijire a copilului. Voi sta in cig 6 luni, dupa care ma voi intoarce la serviciu. Indemnizatia imi va fi calculata din veniturile salariale, pt ca asa cum spuneam ca pfa n-am facut nimic (mai am un copil un pic mai maricel pentru care nu mi-am luat concediu ). Din cate am inteles se cere suspendarea pfa daca se intra in CIG. Dar cum e multa bataie de cap cu suspendarea si eu nu prea am cum alerga cu copii cu tot, ma gandesc nici sa nu declar ca sint pfa, mai ales ca nu am avut venit si ca ma voi intoarce la serviciu in toamna, deci va trebui atunci sa reactivez si pfa probabail. Va rog, cine ma poate ajuta cu un sfat, spuneti-mi daca am voie sa nu suspend pfa si sa nu depun nimic legat de, la dosarul pentru CIG. Va multumesc frumos!

Aceasta postare a fost editata de meb: 03 April 2011 - 09:42 PM




#24 meb

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 April 2011 - 09:47 AM

raspund tot eu :)
da, e necesara.



#25 mihaionescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 March 2014 - 03:33 PM

Salutare.

Am si eu o problema cu un PFA mai vechi la norma(cred ca era cu codul 6311 care intre timp a expirat) .
Prin 2009 mi-am suspendat pfa-ul, insa in 2012 cand expira suspendarea nu am facut nimic.

Acuma l-am redeshis insa in alta localitate( am facut schimare de sediu) si trebuie doar sa sa ma duc la finante sa il inregistrez( la noul sediu). In Brasov, unde era vechiul sediu, cand m-am dus sa le spun ca l-am redeshis si ca l-am si mutat inspectorul de acolo s-a cam speriat ca de ce nu am venit cand a expirat suspendarea , ca trebuie sa depun formularele pe 2012 si 2013 si ce e mai curios la suma la care era norma(care nu mai exista).

Acuma nu stiu ce sa fac. Stiu ca e vina mea ca nu m-am dus sa continui expirarea, insa nici finantele nu au trimis nimic in 2 ani de zile. Macar o amenda ca nu am depus declaratiile de venit.

Multumesc .
Poate a mai fost cineva in situatia mea.



#26 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 12 March 2014 - 12:52 PM

buna ziua
va rog sa ma lamuriti ,
administratorul firmei a decedat,
nu mai are nimeni imputernicire , mostenitori se lupta pe la avocati sa imparta mostenirea
in acest caz , pentru a inchide acest srl ce se poate face, mai pe inteles pentru dizolvarea acestei firme care este procedura corecta
va rog un raspuns cat mai urgent
va multumesc



#27 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 12 March 2014 - 08:36 PM

Vezi postareaSilvia5, la 12 March 2014 - 12:52 PM, a spus:

mostenitori se lupta pe la avocati sa imparta mostenirea

Inseamna ca a avut loc dezbaterea succesiunii si partile sociale ale firmei nu au intrat in masa succesorala.

Urmeaza dizolvarea de drept de catre ONRC si daca raman valori materiale sau banesti vor reveni statului.



#28 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 March 2014 - 01:06 AM

Din modul in care ai expus problema presupun ca este vorba despre asociatul unic, care era si administrator.
(Daca mai exista si asociati, atunci acestia pot semna in locul administratorului sau pot desemna alt administrator)

Tocmai ca dezbaterea succesiunii este in curs ... asa ca partile sociale inca nu se stie cui vor apartine (pt.ca se bat mostenitorii pe avere !).

Cred ca trebuie sa iei legatura cu un avocat ( de fapt mostenitorii trebuie sa faca asta) sa se desemneze macar un administrator temporar.
Pana la inchiderea procesului/proceselor de mostenire nu va putea nimeni sa inchida firma (decat daca exista alti asociati majoritari, care sa hotarasca lichidarea).



#29 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 13 March 2014 - 08:48 AM

va multumesc foarte mult pentru raspuns
era asocit unic nu mai este alt asociat
nu se da nici o imputernicire pana la solutionarea cauzei
activitatea a incetat, trebuie sa anuntam undeva ?
declarati se mai depun chiar si pe zero
daca se cere suspendarea firmei pana la solutionarea cauzei (cine e in drept acum sa o ceara )
cum mai inregistrez facturile de utilitati , acestea imi vin in fiecare luna , pana se vand activele
mai avem datori la furnizori de plata , de incasat de la clienti datori la stat , la masini de platit asigurari
va rog sa ma ajutati cu un raspuns






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL