Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cifra de afaceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cifra de afaceri


4 replies to this topic

#1 Getasm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 24 January 2009 - 02:49 PM

Am o intrebare, contabilizez o firma care are ca profil "cumpararea si vanzarea de bunuri imobiliare" cod caen 6810. Vanzarea de active o inregistrez la 7583, suma inregistrata intra la cifra de afaceri?
Multumesc!



#2 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 24 January 2009 - 05:20 PM

Parerea mea este ca trebuie sa folosesti contul 7583 atunci cand CEDEZI ACTIVE si nu atunci cand desfasori obiectul principal de activitate. Firma respectiva vanzand numai imobile ar avea toata activitatea contabilizata prin 7583 care nu intra in CA. Deci, pentru firma imobilul este o " marfa" si ar trebui sa folosesti un cont de venituri care sa reflecte asta.




#3 Getasm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 24 January 2009 - 07:49 PM

Multumesc frumos! Ma gandesc sa folosesc atunci contul 708.



#4 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 24 January 2009 - 08:11 PM

Din cate stiam eu, o agentie imobiliara face medierea intre vanzator si client si percepe de obicei un comision de 1% din valoarea imobilului sau terenului. In acest caz, este vorba de prestari servicii, folosindu-se contul 704.
Daca totusi, se cumpara si apoi se vand imobilele, trebuie sa o iei logic: se cumpara cu scopul de a se vinde, deci vorbim despre marfa, cum zice si anuszka. Dar, nu ar trebui sa fie contul 707? In planul de conturi, scrie clar: 707 - Venituri din vanzarea marfurilor.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#5 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 24 January 2009 - 08:54 PM

ai dreptate brenda , trebuiesc tratate ca marfuri.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL