Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Furnizori prescrisi-inchidere prin cont 117 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Furnizori prescrisi-inchidere prin cont 117


27 replies to this topic

#21 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 05 February 2009 - 02:15 PM

Cred ca am rezolvat 99% problema cu acesti furnizori care se inchid prin 117, arata cam asa :
401=117 valoare datorie catre furnizor
117=441 inregistrare impozit aferent -asa cum arat Denisa Grigorita in postarea ei.

In registrul fiscal calculul se face ca de obicei, implicam doar veniturile si cheltuielile, fara elemente similare lor.Se determina si inregistreaza impozitul rezultat.
In declaratia 101 suma in discutie ( datoria totala catre furnizor) se va evidentia la rd.11- elemente similare veniturilor.
Impozitul calculat la aceste sume NU se evidentiaza. De aici totul este simplu si suma impozitului de plata care va rezulta este formata din ce am inregistrat prin formulele 117=441 si 691=441.

Eu am ales pentru 117 un analitic total separat, avand in vedere ca sumele de aici se pot folosi doar pentru acoperirea pierderilor, in anumite conditii.Cei de la finante au spus ca nu trebuie facuta rectificativa la 101 !



#22 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 March 2009 - 08:43 PM

Scoaterea din evidenta contabila a unui furnizor pentru care s-a incheiat procedura de faliment este venit impozabil ? :frusty:

Aceasta postare a fost editata de katinca: 04 March 2009 - 08:49 PM




#23 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 March 2009 - 08:50 PM

Vezi postareakatinca, la Mar 4 2009, 09:43 PM, a spus:

Prescierea unui furnizor pentru care s-a incheiat procedura de faliment este venit impozabil ? :frusty:
NU! Nici într-un caz. Păi prin și ca urmare a procedurii de faliment probabil că mulți "creditori-furnizori" au rămas neplătiți. Ca și statul poate. Sau bugetul consolidat.

Pardon, scuzele mele. Eu credeam că vorbim despre o societate aflată în faliment, în inssolvență.
Dar dacă este vorba de un furnizor care și-a dat obștescul sfârșit, deci căruia nu-imaitrebuie să-i achiți facturile atunci veți debita 401 prin creditarea 7588 Venituri IMPOZABILE, desigur!
P.S.Am dorit să revin în timp real, dar reeditarea textului completat cu ceea ce am scris acum nu a mai fost acceptat. Dar sper că rectificarea este bine venită și bine primită.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:30 PM




#24 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 March 2009 - 09:54 PM

Multumesc! :frusty:



#25 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 25 March 2009 - 01:01 PM

daca am furnizori neachitati mai vechi de 3 ani sunt obligata sa ii inchid cand se implinesc cei 3 ani? si daca nu ii inchid si impozitez ce se intampla? poate patronul se hotaraste sa-i achite pana la urma.



#26 dadas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2009 - 04:02 PM

Unde scrie ca sumele rezultate din prescrierea furnizorilor se pot folosi doar pentru acoperirea pierderilor si nu se pot repartiza , de exemplu, pe dividende.



#27 darondro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:craiova

Postat 10 December 2009 - 12:59 PM

Ce se intampla in cazul in acre am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care s-a respins cererea de somatie pentru plata deschisa impotriva unui client? Sentinta este din 2007, dar pana acum sumele nu au fost evidentiate nicicum in contabilitate. Am soldul in 411 si atat.. nici provizioane.. nici trecuti la incerti.

eu ma gandisem sa trec in 654 baza, dar nu stiu cat de corect este.. nu m-as prea apuca sa corectez declaratiile 101.
Voi ce parere aveti ?



#28 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 April 2010 - 08:57 AM

Cum sta treaba cu TVA-ul? Daca eu acum 3 ani am dedus TVA de la un furnizor dar nu l-am platit...si acum vreau sa il prescriu. Cum se face? Deoarece prescrierea se intampla in 2010 ar trebui facut asa, nu? 401=%7588 si 4427. Si toata lumea e multumita. De ce sa imi modific eu rezultatul exercitiului in anii anteriori daca e corect.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL