Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie 205 - topic 2009 si 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratie 205 - topic 2009 si 2010

88 replies to this topic

#1 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2009 - 08:33 PM

Va rog sa imi spuneti daca o societate care nu a inregistrat profit si drept urmare nu a repartizat dividende are obligatia depunerii vreunei declaratii in acest sens. Mai exact, trebuie sa declare suma zero in decl 100 la sfarsitul anului la impozitul pe dividende?
Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 January 2011 - 04:05 PM




#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2009 - 08:40 AM

impozitul se calculeaza la "ceva", acel ceva trebuie sa fie o suma cu pozitiva("+").
daca societatea nu are profit de repartizat, nu are cum sa ofere dividende, deci nu are pe ce sa calculeze impozit.
nu se declara nimic, nu se include acest impozit in declaratie.

Bea



#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2009 - 03:21 PM

In luna decembrie cand am depus declaratia 100 am omis sa trec si impozitul pe dividendele distribuite in 2008. Impozitul l-am platit inainte de termen, pe 19, dar declaratie ioc :(.
Am aflat acum ca amenda e de 500 ron :frusty: . Am vreo sansa sa o evit? De multi ani de cand tot depune firma declaratii n-a omis niciuna. E prima oara
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 27 January 2009 - 03:31 PM

da, se poate ajunge doar la avertisment in acest caz, avand in vedere ca s-a si platit impozitul, dar depinde de seful administratiei respective
Bea



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2009 - 05:41 PM

ia incearca o rectificativa, la mine a mers...
tratezi rectificativa ca si cum ai fi declarat 0 la impoz. pe dividende

incearca, daca crezi ca merita :biggrin:



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2009 - 05:09 PM

PE ASTA ATI VAZUT-O IN DECL. 100 ??

scrie : (*) pOZ. 15,16,18,26,27,29,32 (CU PLATI ANTICIPATE) SI POZ. 5,14,23,24 (DIVIDENDE NERIDICATE) VOR ALEGE :
Luna de raportare = Luna scadentei platii - 1
declaratia se depune in luna scadentei platii

hhh ??
adica raportam imp. pe divid. neridicate pana la sf. anului, in luna ian a anului urmator si o depunem tot in luna ian. ?? :frusty:



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2009 - 05:17 PM

Scadenta platii este 25 decembrie. Deci raportam in declaratia pentru luna noiembrie. Stiu sigur, din proprie experienta :)... negativa
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#8 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 February 2009 - 07:00 PM

Era afis la Administratie, exact cum spui . :biggrin:



#9 anca_sys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 13 February 2009 - 03:25 PM

Buna ziua,

nu reusesc sa descarc Declaratia 205 pentru 2008 de pe mfinante.ro.
In timp ce pe celelalte le pot descarca, la aceasta imi da un mesaj de eroare.
O are cineva?
Multumesc

Anca



#10 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 February 2009 - 03:38 PM

Am si eu o pb la care nu a stiut nimeni sa imi ofere raspuns. In 2008 am achitat o suma reprez dividende catre o perfs juridica din Germania, iar pt o alta am retinut impozitul si virat in 18 dec desi nu i-ama chitat suma. O sa fac rectificativa la 100 din noiembrie si o sa decl acest impozit, insa nu stiu daca suma aferenta primei pers juridice se trece inv reo decl tinand cont ca este o suma pt care nu se retine impozit (detine 90% di cap social de mai mmutl de 3 ani) si nici daca suma pt care s-a achitat impoz pe dividende mai trebuie trecuta intr-o alta declaratie. Va mutlumesc!



#11 ndrrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 23 February 2009 - 12:45 PM

Buna! am si eu o intrebare in legatura cu declaratia 205 pt drepturi din proprietate intelctuala: la aceasta declaratia se completeaza cu nume+prenume+venituri brute+impozitul aferent. impozitul pe aceste drepturi trebuie sa fie egal cu cel din declaratia 100, nu?



#12 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 23 February 2009 - 12:51 PM

da, impozitul din D205 trebuie sa corespunda cu pe care l-ai retinut si declarat in D100



#13 ndrrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 23 February 2009 - 03:14 PM

multumesc frumos!



#14 monyfgr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 April 2009 - 12:18 AM

In 2006 s-au repartizat dividende, dar nu au fost platite.Nu s-a declarat si platit nici impozitul pe dividende aferent.Eu am preluat contabilitatea acum si singura solutie pe care o vad este sa fac o declaratie rectificativa pentru decembrie 2006 cu impozitul pe dividende si sa platesc,dar cum ramane cu penalitatile?Ma poate ajuta cineva?



#15 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 01 April 2009 - 08:14 AM

Dupa ce vei depune declaratia rectificativa, in fisa ROL pe care o vei lua de la finante ,vor apare penaliatatile, se comunica suma pe care va trebui sa o platesti.De retinut ca suma care apare in ziua X in fisa trebuie platita in aceeasi zi,in ziua urmatoare este deja modificata cu penalitatile aferente inca unei zile.Este necesara stampila cand primesti decizia cu penalitatile.



#16 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 01 April 2009 - 11:13 AM

Citeaza

monyfgr: Nu s-a declarat si platit nici impozitul pe dividende aferent
1. Intreaba la Finante ce poti sa faci pt.ca decl.rectificativa corecteaza o obligatie de plata declarata, chiar daca este zero, se trece suma initiala si suma corectata. In cazul tau nu exista suma initiala declarata datorita unei omisiuni. Sper sa ma insel eu si sa poti faci rectificativa...dar atunci este pt.luna noiembrie cu scadenta in 25.12.2006, pt.ca trebuie platite pana in 31.12.2006 cnf.CF, termen care se modifica in 25 cnf.Codului de procedura fiscala.
2. Majorarile de intarziere se calc.incepand cu ziua urmatoare scadentei pana in ziua platii inclusiv. La majorari NU se mai calculeaza maj.de intarziere. Poti sa le calculezi si tu si sa le confrunti cu ce va aparea in Fisa RON dupa ce efectuezi plata. Dupa ce apar in Fisa RON, vei primi si o Notificare de la Finante si le platesti... cand si cum poti, ele nu se mai modifica.

Dana




#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2009 - 07:27 PM

Vezi postareafboji, la Feb 11 2009, 06:17 PM, a spus:

Scadenta platii este 25 decembrie. Deci raportam in declaratia pentru luna noiembrie. Stiu sigur, din proprie experienta :)... negativa


Vezi postareadoiny, la Feb 11 2009, 08:00 PM, a spus:

Era afis la Administratie, exact cum spui . :biggrin:
adica impoz. pe dividendele neridicate in 2008 (ramase in sold la 31.12.2008 :sad: ) trebuia raportat in nov. 2008 si platit pana pe 25.12.2008 ?? cum sa raportezi in luna curenta ceva ramas in sold in luna urmatoare ?? adica raportez pt. tot impozitul in luna nov. si daca mai ridica ceva in dec. are impoz. deja raportat la plata cu o luna inainte, nu ?? Doamneee ... :smile:



#18 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 May 2009 - 11:18 AM

Buna ziua!
Am doua probleme:
1. Am fost la Adm Fin sa depun o rectificativa pentru dividende pt trim 3 si 4 2008. Mi-au spus ca se fac prin ordinul 100, si m-au invitat destul de nepoliticos sa revin. Eu le-am intocmit in programul prin care le-am declarat. Cum ar trebui sa le fac, stie cineva unde gasesc acest ordin?
2.De asemenea, trebuie sa fac o declaratie rectificativa la impozitul pe profit de pe trim 3 2008. Am declarat si am platit mai mult, dar trebuia mai putin. De platit am platit mai putin la trimestrul 4 2008, dar cand am fost sa depun declaratia mi-au spus ca impozit pe profit la trim 3 TREBUIE sa fie egal cu cel de la trim 4, si ca imi mai trebuie o declaratie pe propria raspundere ca nu am avut control in perioada respectiva. Va intreb cum trebuie facuta ca sa ii multumesc si cum trebuie sa fie egal impozitul??? Exista posibilitatea ca prin depunerea aceastei declaratie sa vina in control?
Suma de la impozit nu era mare, am declarat 2500 si trebuia 650.
Mentionez ca firma si-a platit intotdeauna impozitele la timp, si nu au fost mici.
Va multumesc.



#19 adinutza_2908

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 May 2009 - 01:26 PM

Din cate stiu eu la trim IV trebuia sa declari impozit la fel ca la trim III sau deloc si apoi reglai prin decaratia 101 la 15 aprilie in primul caz sau la 15 feb in cazul doi....eu asa am facut si a fost ok. Tu cum ai depus 101?



#20 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 07:22 PM

Vezi postareaEva78, la May 8 2009, 12:18 PM, a spus:

Buna ziua!
Am doua probleme:
1. Am fost la Adm Fin sa depun o rectificativa pentru dividende pt trim 3 si 4 2008. Mi-au spus ca se fac prin ordinul 100, si m-au invitat destul de nepoliticos sa revin. Eu le-am intocmit in programul prin care le-am declarat. Cum ar trebui sa le fac, stie cineva unde gasesc acest ordin?
2.De asemenea, trebuie sa fac o declaratie rectificativa la impozitul pe profit de pe trim 3 2008. Am declarat si am platit mai mult, dar trebuia mai putin. De platit am platit mai putin la trimestrul 4 2008, dar cand am fost sa depun declaratia mi-au spus ca impozit pe profit la trim 3 TREBUIE sa fie egal cu cel de la trim 4, si ca imi mai trebuie o declaratie pe propria raspundere ca nu am avut control in perioada respectiva. Va intreb cum trebuie facuta ca sa ii multumesc si cum trebuie sa fie egal impozitul??? Exista posibilitatea ca prin depunerea aceastei declaratie sa vina in control?
Suma de la impozit nu era mare, am declarat 2500 si trebuia 650.
Mentionez ca firma si-a platit intotdeauna impozitele la timp, si nu au fost mici.
Va multumesc.

1. Nu prea inteleg ce e cu ordinul asta , care nu exista, asta e sigur. De fapt nu prea e clar ce e cu rectificativa la dividende. Niste detalii ar fi bune.
2. Rectificativa neaparat la trim.3 din 2500 la 650. Cand se da rectificativa se face si o delaratie ca nu esti in timpul unui control sau in executare silita. Declaratie... cutare cutare, director la sc... declar pe proprie raspundere ca societatea nu este in executare silita sau control de fond. semnatura , stampila si gata. Nu vine nimeni in control din cauza unei rectificative, asa este procedura. Ce nu am inteles este ce s-a intamplat cu declaratia de la trim.4, au primit-o cu 650? Ca altfel nu mai e bun sfatul meu.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL