Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie 205 - topic 2009 si 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratie 205 - topic 2009 si 2010

88 replies to this topic

#21 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 May 2009 - 08:27 AM

In luna mai, o parte din profitul reportat va fi repartizata la dividende, cealalta parte urmand ca in viitor sa fie si ea repartizata la dividende. Cautand prin arhiva societatii si citind mesajele de pe forum, am gasit ca, cu ocazia repartizarii la dividende, se intocmesc 2 declaratii: 100 si 205. Am inteles ca in decl 100 din mai va trebui sa trec ip pe dividende, dar decl 205 cand va trebui sa o intocmesc? In 2010 cu referire la 2009?
Multumesc



#22 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 May 2009 - 08:59 AM

Daca si platesti aceste dividende repartizate in luna mai, atunci faci decl. 100 aferenta acestei luni cu impozit dividende. Declaratia 205 o faci in 2010 pentru 2009.

oare unde o sa ajungem?



#23 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 21 May 2009 - 10:50 AM

1. Nu prea inteleg ce e cu ordinul asta , care nu exista, asta e sigur. De fapt nu prea e clar ce e cu rectificativa la dividende. Niste detalii ar fi bune.
2. Rectificativa neaparat la trim.3 din 2500 la 650. Cand se da rectificativa se face si o delaratie ca nu esti in timpul unui control sau in executare silita. Declaratie... cutare cutare, director la sc... declar pe proprie raspundere ca societatea nu este in executare silita sau control de fond. semnatura , stampila si gata. Nu vine nimeni in control din cauza unei rectificative, asa este procedura. Ce nu am inteles este ce s-a intamplat cu declaratia de la trim.4, au primit-o cu 650? Ca altfel nu mai e bun sfatul meu.
[/quote]


La trim 3 am declarat 2500 si trebuia 650.
La trim 4 am declarat impozit pe profit 4500, pentru ca atat a rezultat. Am inteles ca declari zero sau la nivelul trim 3 optional, si ca daca actele sunt gata declari cat este corect.
Acum nu stiu care ar fi o varianta corecta....
Sa fac rectificativa la trim 3 pt 650, la trim 4 tot pt 650 si la formularul 101? Si in formularul 101 imi va ramane un sold, ca si cum ar fi fost achitat in plus diferenta de impozit la trim 3?
Daca aveti alte idei, le astept .
In ceea ce priveste didivendele, am de facut o declaratie rectificativa, pentru ca nu a fost declarat corect la un trim iar la altul nu a fost declarat deloc. Dar nu mi le-a primit facute prin programul prin care le declar, mi-a spus ca se fac prin ordinul 100????? .... Am citit ca au mai fost persoane care nu au declarat imp pe divid , nici macar pe zero si au facut rectificative si a fost ok ..Dar nu stiu in ce program sa le intopcmesc
Va multumesc mult pentru raspunsuri



#24 Mary-Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 June 2009 - 06:26 PM

Am rugamintea de a ma ajuta si a-mi spune in declaratia 205 ce dividende trec, cele carora le-am platit impozitul pe dividende in decembrie 2008 (trecut si in declaratia 100 din noiembrie 2008), aferente exercitiului financiar 2007 sau cele pentru care voi plati la sfarsitul anului impozitul pe dividende aferente exercitiului financiar 2008 (si voi declara impozitul pe dividende in declaratia 100 din noiembrie 2009)?



#25 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2009 - 06:49 PM

cele pentru care ai declarat impozitul in noiembrie 2008
Cu respect,
Alinutza



#26 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 12 November 2009 - 05:42 PM

Va rog mult de tot sa ma ajutati! Asociatul nu si-a ridicat dividendele, le lasa la dispozitia societatii. Impozitul pe dividende il declar in declaratia 100 in luna decembrie 2009? sau trebuia declarat pana acum, in cursul anului? Stiu ca impozitul trebuie platit pana pe 25 ianuarie. Si mai e o problema.Asociatul este pensionar si in cazul in care si-ar fi luat dividendele ar fi trebuit sa-i opresc 5.5 % sanatate.Daca nu-si mai ia dividendele banuiesc ca nu e obligatoriu sa-i opresc aceasta contributie.Multumesc mult pentru orice sugestie. spor la lucru si succes!



#27 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2009 - 10:02 AM

1. Daca nu a ridicat pana acum dividende pe 2009, trebuie sa declarati impozitul aferent intregii sume la 25.11.2009
Indiferent daca le ridica sau nu, are obligatia de a plati impozitul tot pana la 25.11.2009
Obligatia de 5,5% pentru sanatate o are persoana respectiva, de a plati.
Si se calculeaza la veniturile avute din diverse activitati
Chiar daca nu ridica dividende, tot trebuie platit procentul respectiv ( eu am avut de platit pentru un asociat, desi nu a ridicat nici un dividend)
Verificati cu legea sanatatii, acolo scrie clar
Si atentie, se calculeaza la suma bruta, nu neta (deci cu tot cu 16%)



#28 stan maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 13 November 2009 - 11:03 AM

Eu stiam ca impozitul aferent dividendelor neridicate se plateste pana la 31. decembrie.

(1)Veniturile sub formă de dividende, inclusiv sumele primite ca urmare a deţinerii de titluri de participare la fondurile închise de investiţii, se impun cu o cotă de 16% din suma acestora. Obligaţia calculării şi reţinerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice, odată cu plata dividendelor către acţionari sau asociaţi. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acţionarilor sau asociaţilor până la sfârşitul anului în care s-au aprobat situaţiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plăteşte până la data de 31 decembrie a anului respectiv.

Daca se poate o baza legala pentru cele afirmate.
maria



#29 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 13 November 2009 - 01:12 PM

Este vorba despre modificarile Codului Fiscal aplicabile de la 1 ianuarie 2010.



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2009 - 11:38 PM

pai, daca sunt aplicabile de la 01.01.2010 ...

extras modific. CF de la 01.01.2010 :
3. Plata impozitului pe dividende pana la 25 ianuarie a anului urmator pentru dividendele distribuite neplatite pana la sfarsitul anului.
Art. 36 (3) Impozitul pe dividende care trebuie retinut se declara si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se plateste dividendul. In cazul in care dividendele distribuite nu au fost platite pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plateste pana la data de 25 ianuarie a anului urmator.

deci, parerea mea pt. anul 2009 = ramane valabil CF din 2009, astfel :
3. Plata impozitului pe dividende pana la 25 ianuarie a anului urmator pentru dividendele distribuite neplatite pana la sfarsitul anului.
Art. 36 (3) Impozitul pe dividende care trebuie retinut se declara si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se plateste dividendul. In cazul in care dividendele distribuite nu au fost platite pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plateste pana la data de 25 ianuarie a anului urmator.

mai caut ... si in codul de procedura fiscala.

later :
e faza din decl. 100, cu luna de raportare=luna scadentei-1 si daca scadenta e 31.12.2009 atunci luna de raportare e nov. 2009, NUMAI CA raportarea pe luna nov. se face pana pe 25.12.2009, NU pana pe 25.11.2009, adica raportez impoz. in decl. lunii nov pe care o depun pana pe 25.dec., corect ??

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 November 2009 - 12:32 AM




#31 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 November 2009 - 12:33 AM

De acord cu Otilia, pt. 2009 impozitul se plateste si declara pana in 25.12.2009.
Conform CF, art.67*) : "În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acţionarilor sau asociaţilor până la sfârşitul anului în care s-au aprobat situaţiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plăteşte până la data de 31 decembrie a anului respectiv", dar conform Codului de Pr. Fiscala, art.111 : "(4^1) Pentru creanţele fiscale stabilite pe baza declaraţiilor fiscale cărora li se aplică prevederile art. 114 alin. (2^1) şi care au termenul de plată diferit de data de 25, acesta se înlocuieşte cu data de 25 a lunii prevăzute de actul normativ care le reglementează", de aceea termenul de plata nu este 31.12., ci 25.12. -precizare pt. stan maria.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 16 November 2009 - 12:36 AM

Dana




#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2009 - 12:35 AM

asa, asa :pullhair:

ms mult :frusty:



#33 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 November 2009 - 12:45 AM

:good:, pai colaboram, nu ? In frumoasele nopti albe imbracate in catifea :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 16 November 2009 - 12:49 AM

Dana




#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2009 - 12:52 AM

... insomniace :pullhair:



#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 November 2009 - 12:56 AM

Corect :pullhair: , dar sa speram ca suntem "insomniace" cu folos !
:frusty:

Dana




#36 carpet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 December 2009 - 09:13 PM

Vezi postareaDana42, la Nov 16 2009, 01:56 AM, a spus:

Corect :pullhair: , dar sa speram ca suntem "insomniace" cu folos !
:frusty:
buna , am urmatoarea situatie s-a dat o hotarire AGA de distribuire a profitului anului 2008 prin care suma pe dividende fiind 100000 lei

s-au acordat in cursul anului doar 1000 lei divident net la asociat , impreuna cu impozitul aferent de 190 lei

iar in august se vinde firma , iar vechiul actionar se angajeaza in fata noilor actionari ,sa nu mai scoata restul de dividende din

firma

Oare mai trebuie sa platesc la 31.12.2009 impositul pe dividendele neridicate?
Multumesc



#37 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 December 2009 - 10:23 AM

La 25 nov. am declarat si am platit impozitul aferent dividendelor platite in octombrie, la 25 dec voi declara si voi plati impozitul aferent dividendelor platite catre asociati in noiembrie (?)
dar intrebarea mea este cand se depune declaratia si cand se plateste impozitul aferent dividendelor distribuite catre asociati in decembrie (cf. hot AGA, am platit dividendele in transe) si aferent celor care vor ramane de plata pentru ianuarie si februarie.
Nu am reusit sa trag o concluzie din cele scrise mai sus. :pullhair:
Multumesc



#38 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 13 December 2009 - 10:54 AM

va trebui sa completezi si sa depui declaratia 100 aferenta lunii noiembrie cu impozitul pe dividende ramas (100 pe luna noiembrie are termen de declarare 25.12.2009)

concomitent vei plati restul de impozit pe dividende pana la data de 25.12.2009

in cazul in care nu ai reusit sa platesti toate dividendele asociatiatilor pana la data de 25.12.2009, esti oricum obligata sa declari si sa platesti impozitul pe dividende ramas pana la data de 25.12.2009



#39 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 December 2009 - 12:42 PM

Vezi postareaanansc83, la Dec 13 2009, 10:54 AM, a spus:

va trebui sa completezi si sa depui declaratia 100 aferenta lunii noiembrie cu impozitul pe dividende ramas (100 pe luna noiembrie are termen de declarare 25.12.2009)

concomitent vei plati restul de impozit pe dividende pana la data de 25.12.2009

in cazul in care nu ai reusit sa platesti toate dividendele asociatiatilor pana la data de 25.12.2009, esti oricum obligata sa declari si sa platesti impozitul pe dividende ramas pana la data de 25.12.2009

Multumesc, acum cred c-am inteles: eu la 25 decembrie declar si platesc tot impozitul pe dividende ramas- si pt. cele platite asociatilor in noiembrie, si pentru cele platite in decembrie, si la fel pentru cele pe care le voi plati asoctiatilor in ianuarie, la acelasi rand in decl. 100.
Multumesc frumos!
O zi frumoasa va doresc!



#40 nicoleta 2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 December 2009 - 01:35 PM

Asociat unic hotaraste inainte de depunerea bilantului la 2008 repartizarea profitului la dividende. Deoarece firma nu a avut lichiditati si asociatul nu a avut de unde sa-si ridice toate dividendele, la sfarsitul anului raman de ridicat divindede in valoare de 160000 lei si de platit impozitul aferent. Acum ar vrea sa renunte la dividende ca sa nu mai plateasca impozitul. Exista vreo portita legala sa faca asa ceva ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL