Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DIURNA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DIURNA


5 replies to this topic

#1 alinaman_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 February 2009 - 05:03 PM

buna ziua

Am o dilema .
Lucrez la o societate care are 3 angajati plecati in franta. Eu trebuie sa ma inregistrez cu diurna aferenta caree este 35eur /zi.
Problema este ca eu nu inteleg care este pragul de deductibilitate:

maxim 2.5 * 35 eur
sau 2.5* pragul stabilit pt institutiile publice din romania?



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 23 February 2009 - 05:08 PM

Eu m-as inregistra cu 35 euro, treaba cu 2.5 e valabil la intern , dealtfel diurna legala la extern este valabila prin ordin al Mfinantelor.




#3 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2009 - 05:34 PM

Diurna maxima deductibila e de 35ex2.5, adica 87.50 Euro. Dar vezi ca au alt tip de ordin de deplasare si nu uita ca treb s-o calculezi de la granita Romaniei , adica de ex pleaca de la societate la ora 7.00 si ajunge la vama la 19.00 (iei in calcul incepand cu ora 19.00). Doar la avioane e considerata ora de plecare. Sa ai stampila din Franta pe ordinul de deplasare.
preda



#4 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 23 February 2009 - 07:59 PM

LEGE Nr. 571 din 22 decembrie 2003
privind Codul fiscal

ART. 21
Cheltuieli
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;



#5 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 23 February 2009 - 08:19 PM

Are dreptate ,
am verificat si eu...
deci ordonanta cu 35 euro, e pentru cheltuieli cu deplasarea in strainatate, daca se depaseste baremul.... o treci pe nedeductibila

Eu nu cred ca trebuie stampila din Franta,
doar ca trebuie sa faci dovada ca a parasit tara...



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2009 - 10:43 PM

Dragilor, nu ati vazut topicele existente deja referitoare la diurna?!

alinaman_ro, primesti o avertizare publica pentru nerespectarea Regulamentului.

TOPIC INCHIS.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL