Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intreprindere individuala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intreprindere individuala

36 replies to this topic

#1 Leonard30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 August 2009 - 12:16 PM

Salut , mi-am facut un I.I. de curand dar nu am nevoie sa functionez de acum , am un magazin de textile pe litoral si deocamdata functioneza pe un SRL care urmeaza sa fie radiat , intrebarea ar fi ce tre sa fac cu I.I.-ul pana vara viitoare cand o sa deschid un punct de lucru pe el ?
Tre sa depun niste declaratii de venit/profit ...ceva ?
I.I.-ul este :
1. cu cifra estimata a se realiza , conform art 152 ...... 1000 lei
2. bifat realizare in exclusivitate de opertaiuni care nu dau drept de deducere a TVA
3. la impozit pe profit e bifat trimestriala
cam atat pe foia care scrie " REFERITOR LA INREGISTRAREA FISCALA DECLAR URMATOARELE"
Inca nu am facut stampila si ce acte mai am nevoie dar o sa le fac curand , oricum problema mea ramane asta cu ce tre sa fac/depun/platesc pana cand o sa ajung sa o folosesc cu adevarat.



#2 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 12 August 2009 - 04:22 PM

Trebuie platit impozitul forfetar la data de 15 septembrie, decembrie, martie si iunie.Dar eu stiu ca I.I. trebuie sa angajeze in termen de 60 de zile cel putin o persoana. In cazul acesta, sunt mai multe declaratii de facut si obligatii de plata.




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 August 2009 - 06:43 PM

Intreprinderea individuală (II) nu are personalitate juridică, este o entitate organizată de un întreprinzător persoana fizica autorizata (PFA).
Nu platesc impozit pe profit ci impozit pe venit, nu au treaba cu impozitul minim.
Persoana fizică autorizată, titularul întreprinderii individuale și reprezentantul întreprinderii familiale vor ține contabilitatea în partidă simplă.

In concluzie, se urmeaza procedurile declarative de la PFA, declaratie estimativa 220 la inceperea activitatii, declaratie 200 privind venitul efectiv realizat, declaratiile pentru salariati ca orice angajator, etc.



#4 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 12 August 2009 - 07:48 PM

Scuze, am vrut sa scriu impozitul pe venitul estimat. :biggrin:



#5 Leonard30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 August 2009 - 07:58 PM

Aha , si pana la urma tre sa platesc impozitul forfetar ? :) tocmai de asta radiez SRL-ul ca sa scap de impozitu ala de rahat.
Asta cu angajatu asa am auzit si eu ca tre sa imi platesc CAS-uri :) , dar nu sunt sigur.
E vreun topic deja unde sa ma duc sa caut depsre PFA ?



#6 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 12 August 2009 - 09:59 PM

Poate cineva sa confirme treaba cu angajatul in 60 de zile. Chiar vroiam sa fac trecerea de la PFA la I.I. si chestia asta m-ar face sa renunt, mai ales ca nu pot sa fiu angajat la I.I. proprie.



#7 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 August 2009 - 12:17 AM

Nu cunosc nici eu o prevedere care sa oblige II la angajare in 60 de zile. Personal, sunt titularul unei II, am intrebat la ITM si la admin financiara si mi s-a raspuns ca o asemenea obligativitate exista doar in cazul microintreprinderilor la infiintare, cand una din cumulul de conditii pentru a fi micro, era sa aiba max 9 angajati.
Ceea ce imi starneste curiozitatea din postul de mai sus, este de unde rezulta imposibilitatea II de a-si angaja propriul titular ? Nu cred intr-o asemenea varianta, cel putin in OG 44/2008 nu ma gasit.



#8 Leonard30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 August 2009 - 09:43 AM

M-am interesat de taxa forfetara ( din nou ) si este cum stiam , nu se plateste la II si cica nici la PF , acum ramane dilema cu ce tre sa depun daca nu desfasor nici o activitate , tre sa depun vreun bilant , ceva ? lunar , trimestrial ?



#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2009 - 12:28 PM

Vezi postareaLeonard30, la Aug 15 2009, 10:43 AM, a spus:

M-am interesat de taxa forfetara ( din nou ) si este cum stiam , nu se plateste la II si cica nici la PF , acum ramane dilema cu ce tre sa depun daca nu desfasor nici o activitate , tre sa depun vreun bilant , ceva ? lunar , trimestrial ?
Pai trebuie sa depui lunar bilantul :lostit (13): decontul de TVA, CASS, ITM, NASA, MASSA si tot asa...
Glumesc.

Daca nu esti platitor de TVA nu depui decat o declaratie de venituri estimate si apoi declaratia 200, in 2010, cu termen 15 mai.
Ptr. platitorii de TVA mai e decl. 300 (trimestrial) si 394, semestrial.
Nu uita de FNUASS, trimestrial, tot cu estimativa + regularizare la sf. de exercitiu financiar.
Cat priveste faptul ca nu desfasori activitate, cred ca asta nu te scuteste de depunerea declaratiilor.

Mai citeste si tu pe aici, pe forum, ca sunt multi oameni cu carte.

Have fun!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 15 August 2009 - 12:30 PM

Dan



#10 Leonard30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 August 2009 - 06:25 PM

Multumesc mult Dan I..



#11 julia1andrew

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 August 2009 - 01:29 PM

Acu' o luna si ceva am infiintat o I. I. pentru o mica pensiune, aflata la inceputurile ei. Asa am fost sfatuita, asa am facut.

Neplatitor de TVA, am completata acea declaratie de venit estimativ la Fisc, si mi-au zis ca la sfarsitul anului tre' sa declar venitul real. Atat. Nimic mai mult, iar fata acra a doamnei de la ghiseu mi-a dat papucii.

De atunci, cand am timp, stau pe net si caut ce trebuie sa fac eu dpdv fiscal.
Nu am angajati, eu ma ocup de tot.
Am gasit pe net ca mi-ar trebui un Registru jurnal de incasari si plati.
De Registru inventar nu am nevoie pt ca am luat totul din banii mei.

Am nevoie de casa de marcat? Eu sunt la inceput, clientii sunt f putini, iar la Registrul Comertului, cand am intrebat daca am nevoie de Casa de Marcat, au pufnit in ras, " nu vindeti nimic la magazin, doamna".

Trebuie sa fac rost si de chitantier? Dar niste eventuale facturi cum le pot scoate? Sunt softuri/programe speciale?
Daca dau omului chitanta, mai trebuie si bon fiscal? La sfarsitul anului as putea sa dovedesc Fiscului venitul pe baza chitantelor date?


Nu stiu ce sa mai inteleg. Deocamdata nu inteleg nimic.

Va rog sa ma ajutati.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 August 2009 - 02:41 PM




#12 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 28 August 2009 - 09:15 PM

Orice inceput este mai greu, dar cu timpul le veti deprinde pe toate. Intrebaril dvs. reclama un raspuns ceva mai amplu, personal o sa incerc sa va raspund cat mai restrans, la cateva dintre ele.
1. dpdv fiscal, II are obligatia de a-si organiza si conduce contabilitatea in partida simpla. Aceasta este reglementata de OMFP 1040 /2004 (vezi atasamentul de la sfarsit), cititi-l cu atentie in intregime, este cartea de capatai pentru conta in aprtida simpla. Aceste obligatii fiscale mai decurg si din alte acte normative, cum ar fi de exemplu modul de completare a documentelor si formularelor, obligatii privind anumite declaratii...etc dar toate la timpul lor.
2. trebuie sa va procurati 3 registre: Registrul Jurnal de Incasari si Plati (cod 14-1-1/b); Registrul Inventar (cod14-1-2/a) si Registrul Unic de Control. primele 2 le puteti procura de la orice librarie ( aveti grija la coduri), ultimul se procura de la un centru specializat, aflat de regula in apropierea Administratiei Financiare, sau chiar in incinta acesteia. Apoi luati legatura cu inspectorul fiscal arondat zonei dvs (str. adresa...) pentru a certifica nr de foi pe care le contin aceste registre.( mai nou nu mai aveti aceasta obligatie, insa este bine sa luati legatura cu inspectorul dvs pentru a va mai lamuri cu cate ceva.)
3. Odata inceputa activitatea, in Registrul jurnal de Incasari si Plati (RJIP) trebuie sa treceti orice operatiune economico- financiara, in ordine cronologica fara a lasa spatii libere...etc ( vezi OMFP 1040/2004).
In Registrul Inventar treceti toate bunurile pe acre dvs le achizitionati pentru desfasurarea activitatii ( ex:paturi, mobilier, vesela, frigidere...etc) Inscrierea in acest registru este o conditie obligatorie pentru a obtine deductibilitatea lor, adica statul sa va recunoasca aceasta cheltuiala si sa v-o scada din total venituri, pentru a rezulata un impozit datorat mai mic
In Registrul Unic de Control dvs nu treceti nimic, aici trec doar cei care va controleaza
4. Pentru orice cheltuiala in legatura cu afacerea dvs, va trebui sa aveti si documente justificative. Aceste documente ( facturi, chitante, bonuri fiscale, contracte, ordine de plata, extrase ce conturi...etc) trebuiesc indosariate pastrate si urmeaza regim de arhivare
5. Veniturile pe care le obtineti de la clienti, trebuiesc si ele evidentiate. in cazul dvs trebuie sa emiteti bon fiscal (adica va trebuie casa de marcat fiscala) iar daca anumiti clienti va cer trebuie sa le emiteti si factura ( cum ar fi cazul grupurilor organizate, elevi studenti...etc) In nici un caz si bon fiscal si chitanta !
6. Si veniturile si cheltuielile trebuiesc inscrise asadar in RJIP. La sfarsitul anului se cad din Toatal venituri, Toatalul cheltuielilor deductibile si rezulata baza impozabila care se inmulteste cu 16% rezulatand impozitul datorat ( aici ar fi mai multe de spus dar astea pe parcurs)
Puteti emite si factiri si chitante, pe baza unei decizii interne ( gasiti pe net modelul) prin care va definiti serii si nr facturi si chiatnte. Fie va procurati formulare in alb( fara tva in cazul dvs) de la librarii si completati de mana, mai ales daca "clientii nu dau navala" si emiteti putine facturi, fie le puteti genera si printa cu ajutorul unor aplicatii informatice.
7. Achizitionati o casa de marcat fiscala (sau poate mai multe daca aveti si magazin sau si alte pucte de lucru) iar cei care v-o vand sunt in masura sa va dea si un minim de explicatii asupra pasilor pe care trebuie sa-i urmati pentru fiscalizarea acesteia. Rugati-ii si nu o sa va refuze.
Sfatul meu este ca pentru inceput sa discutati cu un contabil specializat pe partida simpla, sa va invete "abc"_ul, apoi pe masura ce mai aveti nelamuriri, puneti intrebari punctuale care sa nu vizeze aspecte generale si o sa mai obtineti informatii si de pe forum
Va doresc succes ! si nu neglijati nici un pasaj din OMFP 1040/2004

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de corpus: 28 August 2009 - 09:16 PM




#13 julia1andrew

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 August 2009 - 01:27 PM

Va multumesc din suflet pentru explicatii.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 August 2009 - 11:35 AM
eliminare citare integrala mesaj precedent




#14 julia1andrew

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 August 2009 - 08:42 PM

Cu sinceritate va spun ca nu imi permit acum sa investesc intr-o casa de marcat. Am extrem de multe cheltuieli de facut cu pensiunea, care mai are nevoie de ff multe lucruri, plus multe datorii de achitat.

Pot sa dovedesc fiscului venitul anual prin chitante, sau e absolut obligatoriu ca venitul anual sa fie dovedit prin bonuri fiscale eliberate de casa?

Multumesc inca o data, scuze pt. unele intrebari care pot parea idioate. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 August 2009 - 11:35 AM




#15 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 29 August 2009 - 09:53 PM

1.o mica observatie: cand postati pe acest forum, nu mai folositi butonul QUOTE pentru ca se reia inutil intreg mesajul anterior, folositi butonul ADDREPLY care o sa-l gasiti ceva mai in josul paginii
2.din pacate sinceritatea dvs privind casa de marcat, nu impresioneaza cu nimic pe legiuitor, care prin OG 28/1999 cu modificarile ulterioare va obliga sa utilizati casa de marcat fiscala, citat :
"Art. 1. - (1) Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale."
Neindeplinirea preved art 1 constituie contraventie, se sanctioneaza cu amenda si suspendarea activitatii.
Totusi o casa de marcat nu costa chiar o avere, insa va scuteste de "dureri de cap."Situatia in care dvs puteti emite chitanta, este ceva mai speciala. Discutati acest aspect cu inspectorul dvs si cu un contabil. Personal nu va recomand sa inregistarti veniturile pe baza de chitanta, daca v-ati declarat deschisa activitatea.
3.procurati-va registrele, si treceti tote cheltuielile facute in numele afacerii, pentru a le putea deduce. Atentie : puteti face cheltuieli chiar daca nu ati inceput sa inregistrati venituri, sau daca acestea sunt mai mici decat cheltuielile. Nimeni nu va opreste. Trebuie doar, sa le aveti trecute in RJIP, sa aveti documente justificative si sa fie facute in numele afacerii.
Este destul de des intalnit, ca in primul an de activitate cheltuielile sa fie mai mari decat veniturile. Acest aspect este denumit pierdere fiscala si este permis de CF



#16 julia1andrew

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 August 2009 - 10:14 AM

Va multumesc frumos pentru toate precizarile facute. Intr-o oarecare masura mi-ati luminat drumul de inceput.
O zi buna.



#17 Guest_Guest_julia1andrew_*_*

  • Guests

Postat 08 September 2009 - 06:56 PM

Zilele astea merg sa iau casa de marcat. Am intrebat in mai multe locuri, la reprezentante, la service-uri, si intr-un final am ajuns la doua tipuri: Datecs 55 B sau un Partner 600 ... nu mai stiu cum.

Intrebare: ( si va rog sa-mi raspundeti si sa ma indrumati, rog a se lua in considerare ca nu vreau sa fac nici un fel de reclama, ci doar vreau sa dau - o gramada de - bani pe ceva care merita) :
Care din acestea doua mi le-ati recomanda, avand in vedere ca sunt la inceputul inceputului activitatii, am doar cazare, sunt zile intregi in care nu am incasari, prin urmare nici casa de marcat nu ar trebui sa fie tare complicata.

Care e treaba cu raportul z? In ziua in care nu sunt incasari, mai scot acest raport?

Altceva: O factura deductibila trebuie sa fie de cel putin o suta lei?



#18 Florin78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 September 2009 - 09:44 PM

Am o intrebare.
Am infiintat o II in domeniul apicol.
Din cate stiu activitatile din apicultura nu se impoziteaza. Imi trebuie casa de marcat? Vanzarea produselor o voi face prin piete, targuri.
Anterior infiintarii, am cumparat diferite bunuri, mai pot fi inregistrate in contabilitate si in registrul inventar?



#19 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 September 2009 - 11:36 AM

Nu aveti nevoie de casa de marcat pentru comertul ambulant (daca aveti autorizatie pentru comertul ambulant).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#20 Florin78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 September 2009 - 11:05 PM

Cum poti angaja persoane cu varsta peste 45 in cadrul II, daca persoanele nu sunt inscrise ca someri in cadrul ajofm.
Vreau sa fac acest lucru. Mai multe detalii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL