Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare bon benzina - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare bon benzina

8 replies to this topic

#1 clauditza_2006

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 March 2009 - 08:23 AM

Buna ziua. Am si eu o mica problema si sper sa ma puteti ajuta. Din cate stiu eu bonurile de benzina sunt singurele din care putem deduce TVA. Daca un angajat ia bani din casa si aduce ca justificare bonuri de benzina cum inegistram?
1. %=401
6022
4426

Apoi 401= 542

sau este corect si

%=542
6022
4426

va multumesc



#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 03 March 2009 - 08:45 AM

Varianta nr.2. Contul 401 se foloseste pentru inregistrarea facturilor emise de furnizori !
Pe bon se trec codul fiscal al firmei si nr.autoturism.




#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2009 - 10:03 AM

Pt.Clauditza : mai intai acorzi avansul 542=5311 si la decontare este corecta si folosirea variantei 2, dupa cum a scris si Liana si postez aici functiunea ct.542, cnf. Ord.2374/2007:
Contul 542 "Avansuri de trezorerie"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența avansurilor de trezorerie.
Contul 542 "Avansuri de trezorerie" este un cont de activ.
În debitul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se înregistrează:
- avansurile de trezorerie acordate (531);
- diferențele favorabile de curs valutar aferente avansurilor de trezorerie în valută, la încheierea exercițiului financiar (765).
În creditul contului 542 "Avansuri de trezorerie" se înregistrează:
- avansurile de trezorerie justificate prin achiziția de stocuri, inclusiv diferențele de preț nefavorabile, aferente (301 la 303, 308, 361, 368, 371, 381, 388, 401);
- cheltuieli reprezentând valoarea materialelor nestocate, consumurilor de energie și apă, întreținere și reparații, primele de asigurare, studii și cercetare executate de terți, comisioane și onorarii, protocol, reclamă și publicitate, transport de bunuri, deplasări, poștale și telecomunicații, alte servicii executate de terți (602 la 605, 611 la 614, 622 la 626, 628);
- sume reprezentând avansuri nejustificate (428);
- sumele reprezentând avansuri de trezorerie, nedecontate până la data bilanțului (461);
- sume restituite în numerar reprezentând avansuri de trezorerie neutilizate (531);
- sume utilizate pentru achitarea altor valori (532);
- diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente avansurilor de trezorerie în valută, la încheierea exercițiului financiar sau la lichidarea acestora (665).
Soldul contului reprezintă sumele acordate ca avansuri de trezorerie, nedecontate.

Pt.Liana : achizitiile de la furnizorii care nu au obligatia sa emita facturi, cum le inregistrezi ? Exact cazul de fata, presupunand ca nu se acorda avans spre decontare si se achiz. benzina, se receptioneza si ulterior se da in consum ?
Contul 401 "Furnizori"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența datoriilor și a decontărilor în relațiile cu furnizorii, alții decât entitățile afiliate și entitățile legate prin interese de participare, pentru aprovizionările de bunuri, lucrările executate sau serviciile prestate.
Contul 401 "Furnizori" este un cont de pasiv.
În creditul contului 401 "Furnizori" se înregistrează:
- valoarea la preț de cumpărare sau standard (prestabilit) al materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, semifabricatelor, produselor finite, produselor reziduale, animalelor și păsărilor, mărfurilor și ambalajelor, achiziționate cu titlu oneros de la terți pe bază de facturi (301, 302, 303, 341, 345, 346, 361, 371, 381), precum și diferențele de preț în plus sau nefavorabile aferente, în cazul în care evidența acestora se ține la prețuri standard (308, 368, 388);
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercitiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117);
- valoarea materialelor achiziționate, nestocate și consumul de energie și apă (604, 605);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, facturate de furnizori (409);
- valoarea materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, mărfurilor, ambalajelor etc. achiziționate, în cazul folosirii metodei inventarului intermitent (601, 602, 603, 607, 608);
- valoarea lucrărilor executate sau a serviciilor prestate de terți (611 la 626, 628, 471);
- valoarea facturilor primite, în cazul în care acestea au fost evidențiate anterior ca facturi nesosite (408);
- taxa pe valoarea adăugată aferentă furnizorilor (4426);
- valoarea timbrelor fiscale și poștale, biletelor de tratament și călătorie și a altor valori achiziționate (532);
- valoarea despăgubirilor, amenzilor și penalităților datorate terților (658);
- diferențele nefavorabile de curs valutar la sfârșitul exercițiului financiar, din evaluarea soldului în valută (665);
- diferențele nefavorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exercițiului (668);
- valoarea avansurilor facturate (409).
În debitul contului 401 "Furnizori" se înregistrează:
- plățile efectuate către furnizori (512, 531, 541, 542);
- valoarea acceptată a efectelor comerciale de plătit (403);
- valoarea avansurilor acordate furnizorilor, cu ocazia regularizării plăților cu aceștia (409);
- sumele nete achitate colaboratorilor și impozitul reținut (512, 531, 444);
- valoarea la preț de înregistrare a produselor cuvenite unităților prestatoare, ca plată în natură potrivit prevederilor contractuale (345);
- datorii aferente exercițiilor financiare anterioare, prescrise sau anulate (117);
- valoarea sconturilor obținute de la furnizori (767);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, predate furnizorului (409);
- diferențele favorabile de curs valutar aferente datoriilor către furnizori la decontarea acestora sau cu ocazia evaluării la sfârșitul exercițiului (765);
- diferențele favorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea la închiderea exercițiului financiar sau cu ocazia decontării acestora (768).
Soldul contului reprezintă sumele datorate furnizorilor.
"Contul 401 se foloseste pentru inregistrarea facturilor emise de furnizori !"-citez ce ai scris
...mai exista si exceptii, nu ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 03 March 2009 - 10:05 AM

Dana




#4 clauditza_2006

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 March 2009 - 10:39 AM

Va multumesc mult ptr raspunsuri



#5 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 03 March 2009 - 12:37 PM

Corect ,parerea mea ,este :
In baza receptiei
% = 401
3022
4426
401=542 in baza decont justificare avans

6022=3022 in baza bon consum



#6 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 March 2009 - 01:42 PM

Poate totuși vă va mai interesa un punct de vedere: Adică angajatul acela a luat banii din casă și a adus pentru decontare bonul fiscal pentru carburanți. Da, dar a cui este mașina, autoturismul? A lui? Păi a încheiat contract de comodat cu firma? Sai i s-a aprobat deplasarea în interesul serviciului cu autoturismul propriu? E pe benzină? Bonurile fiscale atestă că s-a cumpărat motorină? Și a aadus două bonuri fiscale? Eliberate la ora 7,51, una și cealaltă la 7, 53 ? Pentru o cantitate totală de 70 litr, iar capacitatea rezervorului autoturismului este de doar42 litri, sau 55? Ca să nu spun că în afara conturilor implicate de o înregistrare contabilă câte și mai câte întrebări trebuie să aibă răspunsuri de certă valoare și veridice pentru ca operațiunea de înregistrat să fie reală, legală, oprtună și documentele prezentate să conțină date-informații suficiente!



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 March 2009 - 04:27 PM

Mai Mares, de erai in corpul de control cred ca reduceai evaziunea fiscala cu vreo 30% (presupunand ca nu luai spaga).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 March 2009 - 04:36 PM

Pardon. Poate profiturile ar fi fost mai mari, ca și dividendele distribuibile. Cât despre control, nu, nu am lucrat în control. Cât despre șpagă ...unui membru senior îi trece prin minte să posteze pe NET asemenea întrebare???
Nu, nu-i vorba nici de șpagă, nici de control, nici măcar de fisc! Este vorba să știi să vezi ce-ți poate povesti un simplu bon fiscal predat ca act justificativ anexat la un decont! Poate chiar al unui "patron"! Sau de un expert contabil.
P.S. Pe Forumul CECCAR până azi nu am înțeles topicul "Ce ne facem cu cei care ne denigrează?"
Azi, am priceput.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 03 March 2009 - 04:40 PM




#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2009 - 09:57 PM

Nopris, nu mai avem replica...simpatic foc Mares... NO COMMENT... :frusty:

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL