Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Profit reinvestit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Profit reinvestit


34 replies to this topic

#1 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 04 March 2009 - 01:14 PM

Buna ziua! Lucreaza careva dintre dumneavoastra, stimati colegi cu profit reinvestit? Eu personal nu m-am mai intanit cu acest termen pana acum (l-am auzit in ultima vreme la stiri ca fiind foarte mediatizat), insa as vrea sa stiu cat mai multe informatii, cum se aplica, si daca profitul reinvestit, in practica de zi cu zi este scutit de plata impozitului de 16%.
Va multumesc anticipat si astept cu mult interes opiniile voastre. Spor in tot ce faceti!



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 March 2009 - 05:44 PM

Nu lucrez.Dar poate că cine a lucrat sau lucrează, tot aceeași prevederi legale ar trebui să le aplice. Și nu după așa am procedat eu! Deci...
Sunt mai multe abordări posibile- Eu zic să așteptăm varianta care va apare în Monitor.
Doar de dragul artei, interpretarea absolutistă a fost ca din profitul brut o parte sau tot să fie alocat ca rezervă sau fond de dezvoltare, parte care să nu fie impozitat cu condiția ca să fie un proiect de investiție , de finanțat, deci să fie dovedit reinvestirea profitului și nu doar clamat. În cazul proiectelor cu finanțări nerambursabile, cota proprie de 10-50% implică,de asemenea, o cofinanțare. Deci și această reinvestire ar fi bine să fie deductibilă înainte de a calcula impozitul pe profit. Mai pot fi și alte abordări

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 04 March 2009 - 05:46 PM




#3 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 04 March 2009 - 06:31 PM

Abordarea cea mai comuna este cea care a fost folosita de multe ori din 90 incoace, si care presupune ca partea de profit ce nu este repartizata pe dividende, si care ramane la dispozitia societatii, marind capitalurile proprii in orice forma - rezerva, dezvoltare etc, sa fie scutita partial sau total de impozit pe profit, cu conditia respectarii si a unor clauze conexe (vezi cazul profitului din exporturi, scutit partial de impozit, sau al scutirii de impozit pt o categorie de investitori, unde se preciza ca firma trebuie sa functioneze ulterior perioadei facilitate o perioada cel putin egala cu perioada de scutire)
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 March 2009 - 07:43 PM

Nu-mi luați în nume de rău că vin cu o precizare referitoare la facilitățile ce au fost acordate firmelor nou înființate: 5ani neplătitoare de impozit pe profit cele de producție, 1 an cele de prestări servicii și 6 luni cele de comerț. Adică tot profitul brut se putea scoate de patroni ori asociați ca dividende! Fără nici o obligație de a le reinvesti! Și fără vreo obligate ca măcar să le fi fost folosite pentru majorarea capitalului social subscris și vărsat. Și nici măcar de a fi fost obligați să le treacă la rezervele legale! Și...s-au topit.
În decembrie 1994 au fost înființate o nouă serie de firme pentru a prinde ultimul tren al acestui tip de facilitate, cele vechi ori au început să producă doar pierderi, ori ...pur și simplu... le-a fost oprită funcționarea lor.Contractele, spațiile, salariații lor au fost preluate, transferate la noile firme SCUTITE! Deci... de fapt care a fost finalitatea facilității fiscale??? Îmbogățirea asociaților care au spoliat propriile lor firme, lăsându-le falimentare.
Și... conform regulilor europene... pierderile, drept doar cele fiscale, sunt deductibile din profiturile ce se vor obține în următorii 5, acum parcă 10 ani.
Deci aceeași echipă managerială conduce firma spre noi și noi succese ... când cu pierderi când cu profituri, Dar totdeauna fără obligații de plată la impozitul pe profit!
Sau eventual cu niște profituri simbolice necesare pentru a putea beneficia de alte facilități sociale, diurne majorate sau...etc.etc.
Să sperăm că scutirea profitului reinvestit va fi benefic și aplicabil fără implicarea unor avize sau aprobări din partea bugetarilor! Corecta aplicare a legii urmând a fi dovedită pe bază de bilanț, certificat sau auditat. Deci nici măcar neapărat prin 101! Sau și prin! Dar întocmite și certificate de cei care pot certifica, audita bilanțurile!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 04 March 2009 - 07:48 PM




#5 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 05 March 2009 - 12:41 PM

Nu va iau in nume de rau, aveti perfecta dreptate.
Cu privire la aprobari, sa ne amintim doar de balamucul creat de scutirea de x% (nu mai stiu acum procentul exact si mi-e lene sa caut) data pentru export... Si eu sper sa nu se repete, dar tare ma indoiesc, ca si gura lor trebuie sa manance, si daca legea e interpretabila, e in favoarea lor.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 March 2009 - 05:22 PM

In varianta de Cod fiscal modificata, rescrisa, care va aparea in 2009, nu se face referire la profitul reinvestit ca noutate, ci la „dividende reinvestite”, care e cu totul alt concept, nou introdus. Asteptam sa vedem cum il vor defini si cum se va aplica.
Despre facilitatile acordate privind profitul reinvestit care se aplica deja, informatii pe site-ul Agentiei pentru implementarea Proiectelor si Programelor pentru Intreprinderile mici si mijlocii http://www.mimmc.ro/...e/programe2008/ , pentru a putea inregistra incasarile in contabilitate, profitul trebuie lasat in prealabil nerepartizat, contul 1171 sau se repartizeaza pe alte rezerve, contul 1068 iar AGA sa hotarasca ca acest profit se va folosi pentru investitii, apoi se vor identifica investitiile in tehnologie efectuate un anul respectiv. Procedura din 30 mai 2008 de implementare a Programului pentru sprijinirea dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii prin fonduri in limita sumelor platite pentru profitul brut reinvestit – Ordinul 725, a fost publicata in MO 434/10.06.2008.



#7 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 16 March 2009 - 08:19 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 5 2009, 05:22 PM, a spus:

Procedura din 30 mai 2008 de implementare a Programului pentru sprijinirea dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii prin fonduri in limita sumelor platite pentru profitul brut reinvestit ? Ordinul 725, a fost publicata in MO 434/10.06.2008.
Buna seara! Din intamplare poti posta acest ordin aici, ca sa il descarc si eu? iti multumesc mult de tot!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 March 2009 - 02:08 PM




#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 March 2009 - 09:51 AM

Acesta este Ordinul 725/2008.

Dana




#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 April 2009 - 01:23 PM

Finantele intentioneaza sa reduca sau sa elimine impozitul pe profit, daca este reinvestit

Ministerul Finantelor Publice intentioneaza sa reduca sau sa elimine impozitul pe profit, din semestrul al doilea al acestui an, in cazul in care castigul este reinvestit, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, ministrul de resort, Gheorghe Pogea.
"Din semestrul al doilea vom incerca reducerea sau anularea impozitului pe profit, daca acesta este reinvestit", a spus Pogea.

Sursa:Mediafax.ro



#10 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 16 April 2009 - 01:26 PM

Daca poate cineva, sa-i spuna lui Pogea ca nu suntem o tara de tampiti. A bagat impozitul minim si acu viseaza profit reinvestit?



#11 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 April 2009 - 12:48 PM

Oameni buni, nu va suparati ca intervin si eu. Sunt incepator si am nevoie de mult, mult ajutor... Am un sold la 117 (profit nerepartizat) de 180000 lei. Patronul spune ca din acest profit nerepartizat vrea sa cumpere o cladire (pt ca, daca ar opta pt dividende impozitul ar fi mai mare decat taxele notariale). Problema este: cum se va solda ct 117? Eu nu vad nici o legatura dintre achizitia imobilului cu 117.
Ati putea sa-mi dati o monografie in acest sens?
Va multumesc mult!



#12 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 18 April 2009 - 10:45 PM

Se face Ad.G-rala,se decide repartizarea profitului nerepartizat din anul....,reflectat in soldul ct.1171,la rezerve ai astfel se soldeaza ct.117. Iar daca patronul vrea sa cumpere un imobil,va face acest lucru nu cu acea suma scrisa pe hartie,din soldul ct.1171,ci cu banutii care-i vor intra in cont,sau pe care-i are deja disponibili in banca. Daca repartiza profitul la dividende,in momentul cand avea bani si dorea sa-i ridice din banca(sau casa),trebuia sa plateasca si impozit 16% pt.dividendele ridicate in cursul anului,sau daca nu le ridica,platea oricum impozitul pana la 31 dec. Asa,daca va avea bani,isi cumpara si omul o casa,o face sediu social,o amenajeaza,o "lustruieste" bine si gata! a justificat banii ridicati din banca,fara sa plateasca impozit. Doar taxe notariale :sad:



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2009 - 09:01 PM

Scutire de impozit pe profitul reinvestit, doar pentru achizitia de echipamente tehnologice

Stire-articol pe avocatnet.ro, citeste aici
Proiect lege:
Capitolul VI
Măsuri pentru susținerea mediului de afaceri în scopul depășirii dificultăților financiare și relansării circuitului comercial

Art.32- După articolul 191 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.927 din 23 decembrie 2003, cu modificările și completările ulterioare, se introduce un nou articol, art. 192, cu următorul cuprins:
œScutirea de impozit a profitului reinvestit
192 – (1) Profitul investit în producția și/sau achiziția de echipamente tehnologice (mașini, utilaje și instalații de lucru), astfel cum sunt prevăzute în subgrupa 2.1 din Catalogul privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe, folosite în scopul obținerii de venituri impozabile, este scutit de impozit.
(2) Profitul investit potrivit alin.(1) reprezintă soldul contului de profit și pierdere, respectiv profitul contabil cumulat de la începutul anului, utilizat în acest scop în anul efectuării investiției. Scutirea de impozit pe profit aferentă investițiilor realizate se acordă în limita impozitului pe profit datorat pentru perioada respectivă.
(3) Pentru perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2009, în aplicarea facilității se ia în considerare profitul contabil înregistrat începând cu 1 octombrie 2009 și investit în activele menționate la alin. (1) produse și/sau achiziționate după aceeași dată.
(4) Pentru contribuabilii care au obligația de a plăti impozit pe profit trimestrial, în situația în care se efectuează investiții în trimestrele anterioare, din profitul contabil cumulat de la începutul anului se scade suma profitului investit anterior pentru care s-a aplicat facilitatea.
(5) În cazul contribuabililor prevăzuți la art. 103 care devin plătitori de impozit pe profit în conformitate cu prevederile art. 1071, pentru aplicarea facilității se ia în considerare profitul contabil cumulat de la începutul anului investit în activele menționate la alin. (1) produse și/sau achiziționate începând cu trimestrul în care aceștia au devenit plătitori de impozit pe profit. Pentru anul 2009 profitul contabil luat în considerare la aplicarea facilității este cel înregistrat după data de 1 octombrie 2009.
(6) Scutirea se calculează trimestrial sau anual, după caz, iar suma profitului pentru care s-a beneficiat de scutirea de impozit pe profit va fi repartizată cu prioritate pentru constituirea rezervelor până la concurența profitului contabil înregistrat la sfârșitul exercițiului financiar. În cazul în care la sfârșitul exercițiului financiar se realizează pierdere contabilă nu se efectuează regularizarea profitului investit, iar contribuabilul nu este obligat să repartizeze suma profitului investit pentru constituirea rezervelor.
(7) Pentru activele prevăzute la alin.(1) care se realizează pe parcursul mai multor ani consecutivi, facilitatea se acordă pentru lucrările realizate efectiv, în baza unor situații parțiale de lucrări, pentru investițiile puse în funcțiune parțial în anul respectiv.
(8) Prevederile alin.(1) se aplică pentru activele considerate noi, în sensul că nu au fost anterior utilizate.
(9) Contribuabilii care beneficiază de prevederile alin.(1) au obligația de a păstra în patrimoniu activele respective cel puțin o perioadă egală cu jumătate din durata lor normală de funcționare, stabilită potrivit Catalogului privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe. În cazul nerespectării acestei condiții, pentru sumele respective se recalculează impozitul pe profit și se stabilesc majorări de întârziere, de la data aplicării facilității, potrivit legii. Nu intră sub incidența acestor prevederi activele transferate în cadrul operațiunilor de reorganizare în cazul în care societatea beneficiară preia rezerva aferentă profitului scutit, asumându-și astfel drepturile și obligațiile societății cedente, precum și activele înstrăinate în cadrul procedurii de lichidare/faliment, potrivit legii.
(10) În cazul în care, urmare aplicării prevederilor alin.(1), impozitul pe profit este sub nivelul impozitul minim, contribuabilii sunt obligați la plata impozitului minim în conformitate cu prevederile art.18 alin.(2).
(11) Contribuabilii care aplică prevederile prezentului articol nu pot beneficia de prevederile art. 261 din Legea nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare.
(12) Prin excepție de la prevederile art.7 alin.(1) pct.33 și ale art.24 alin.(5), valoarea fiscală, respectiv valoarea de intrare a activelor prevăzute la alin.(1) se determină prin scăderea din valoarea de producție și/sau achiziție a sumei pentru care s-a aplicat facilitatea prevăzută la alin.(1).
(13) Prevederile prezentului articol se aplică până la data de 31 decembrie 2010 inclusiv.”



#14 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 09 October 2009 - 10:41 AM

Stiti care mai e treaba cu acest profit reinvestit
Cum a ramas pana la urma, ca se face mare tantam la tv :lostit (13):
Care sunt inregistrarile contabile (clar exprimate)

Vezi postareaLexiroxi, la Sep 7 2009, 11:01 PM, a spus:

Scutire de impozit pe profitul reinvestit, doar pentru achizitia de echipamente tehnologice

Stire-articol pe avocatnet.ro, citeste
Proiect lege:

S-a transformat in lege
Care mai e situatia acestei idei

Nu mai stie nimeni nimic

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 December 2009 - 03:48 PM




#15 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 23 October 2009 - 09:43 AM

EU INTREB EU RASPUND :biggrin:

http://www.contabilul.ro/a/3405/Neimpozita...ata-la-CCR.html

Guvernantii au adoptat masura, dar au limitat domeniile de aplicare
Dupa ce ca a fost modificata, legea este in asteptare alaturi de restul din pachetul pe care si l-a asumat cabinetul Boc

Scutirea de impozit la profitul reinvestit a fost o masura anticriza, pe care intreprinzatorii au solicitat-o Guvernului inca de la inceputul anului.

In ciuda numeroaselor cereri de adoptare si de promulgare a legii, intreprinzatorii inca nu stiu ce s-a intamplat cu aceasta facilitate. Potrivit unui proiect al Ministerului Finantelor, "scutirea de impozit la profitul reinvestit va fi acordata doar pentru productia si/sau achizitia de echipamente tehnologice noi - masini, utilaje si instalatii de lucru -, facilitate valabila pana la finele anului 2010, pentru care este estimat un minus bugetar de pana la 420 mil. lei".

In aceste conditii, reprezentantii patronatelor au cerut introducerea masurii incepand din acest an si nu din 2010 si, de asemenea, aplicarea ei pentru toate tipurile de investitii legate de productie.

Ba mai mult decat atat, in urma discutiilor recente cu reprezentantii FMI, premierul Emil Boc anunta ca "de la 1 octombrie vom impune masura neimpozitarii profitului reinvestit", ceea ce a dat mari sperante mediului de afaceri.

Cu toate acestea, tensiunile politice, dar si campania electorala au facut ca masura neimpozitarii profitului reinvestit sa fie inclusa intr-un pachet de lege care nu a fost pe placul anumitor parlamentari.

Astfel, neimpozitarea profitului s-a regasit pe lista proiectului de lege care prevedea si restructurarea agentiilor si rationalizarea cheltuielilor publice, pe care unii parlamentari le-au catalogat drept neconstitutionale.

Potrivit directorului Directiei de legislatie impozite directe din cadrul Ministerului Finantelor Publice (MFP), Dragos Doros, legea este in momentul de fata la Curtea Constitutionala.

"Parlamentul a adoptat aceasta lege, printre care se afla si masura neimpozitarii profitului reinvestit, doar ca un grup de parlamentari au spus ca legea este neconstitutionala, iar acum proiectul de lege este la Curtea Contitutionala.

Din ultimele informatii stiu ca CCR a amanat luarea unei decizii finale pana pe 28 octombrie. Nu cred ca parlamentarii au votat impotriva acestei masuri, dar dat fiind faptul ca ea se afla in acelasi pachet cu alte reforme precum restructurarea agentiilor si rationalizarea cheltuielilor publice, acum este si ea blocata", a declarat pentru Curierul National Dragos Doros.



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 November 2009 - 08:32 PM

Completarea Codului fiscal cu articolul 19^2 „Scutirea de impozit privind profitul reinvestit” este prevazuta in Lg. 329/05.11.2009 privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International, publicata in MO 761/09.11.2009
In conformitate cu capitolul VI din lege scutirea nu se acorda prin inregistrarea unei cheltuieli deductibile, ci prin inregistrarea unei rezerve, deductibila fiscal, bunurile pentru care s-a folosit facilitatea (scutirea de impozit pe profitul reinvestit) nu se mai amortizeaza si sunt inregistrate ca rezerva, pentru suma reinvestita inregistrarea contabila este 129=1068 sau in anul urmartor 121=1068, suma pentru care nu se plateste impozit pe profit;
Amortizarea va fi doar contabila, 6811=281 nedeductibila fiscal, respectiv se aduna la profitul contabil pentru impozitare;
In Declaratia 101 se trece la amortizarea fiscala: amortizarea contabila-amortizarea aferenta acestor imobilizari cumparate prin reinvestirea profitului.



#17 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 30 November 2009 - 12:41 PM

BRAVO "Mares Stefan" , si la toata lumea :pullhair:

Se pare ca de ce ne-a fost frica nu am scapat.

Ce drac de scutire este asta ........, frectie la picior de lemn, au scutit exact o laba ......
Niste inbecili de guvernanti .
Si acum o sa iasa pe toate posturile sa se laude cu "SCUTIREA PE IMPOZITU REINVESTIT"
Prostimea aude si zice ....... "uite donule facilitate !!!!!, masura anticriza"
Ce dracu sa fac eu ca patron cu banii in contu 1068, mai am un miliard pe acolo, si nu ma ajuta la nimic.
Eu vreau ceva palpabil,........ sa simt la buzunar, ....... sa ma stimuleze sa fac investitii .......



#18 niki_miki1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 December 2009 - 08:52 AM

Vezi postareaadymaia, la Mar 4 2009, 01:14 PM, a spus:

Buna ziua! Lucreaza careva dintre dumneavoastra, stimati colegi cu profit reinvestit? Eu personal nu m-am mai intanit cu acest termen pana acum (l-am auzit in ultima vreme la stiri ca fiind foarte mediatizat), insa as vrea sa stiu cat mai multe informatii, cum se aplica, si daca profitul reinvestit, in practica de zi cu zi este scutit de plata impozitului de 16%.
Va multumesc anticipat si astept cu mult interes opiniile voastre. Spor in tot ce faceti!

Buna ziua,
Profitul reinvestit este scutit de plata impozitului pe profit conform Legii 329/5.11.2009 ,CAPITOLUL VI .
In aplicarea acestor prevederi ,am intilnit urmatoarea situatie:
In luna noimbrie 2009 se achizitioneaza o franciza , de o valoare mare.In cadrul contractului de franciza se pune la dispozitie un utilaj tehnologic , cu titlu gratuit , care ar putea fi incadrat in subgrupa 2.1 din Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe.
Intrebarea este :Se incadreaza sau nu in prevederile Legii 329/5.11.2009.



#19 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 December 2009 - 01:56 PM

Am gasit ceva in legatura cu investitiile scutite de impozit. Sper sa fie de folos.


Conform Codului Fiscal, profitul investit in productia si/sau achizitia de echipamente tehnologice (masini, utilaje si instalatii de lucru), astfel cum sunt prevazute in subgrupa 2.1 din Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, folosite in scopul obtinerii de venituri impozabile, este scutit de impozit.

In sensul prevederilor art.19 2 alin.(1) din Codul fiscal, prin productia de echipamente tehnologice se intelege realizarea acestora in regie proprie si inregistrarea ca mijloace fixe potrivit art. 24 din Codul fiscal.

Exemple de calcul:

Exemplul I. Determinarea scutirii de impozit in cazul in care profitul contabil este mai mare decat valoarea investitiei realizate.

La sfarsitul anului 2009 o societate comerciala inregistreaza un profit impozabil in suma de 170.000 lei. Impozitul pe profit datorat la finele trimestrului III este 10.000 lei. Societatea achizitioneaza la data de 15 noiembrie un echipament tehnologic in valoare de 80.000 lei, profitul contabil afferent perioadei 1 octombrie – 31 decembrie 2009 fiind 90.000 lei.

Pentru determinarea scutirii de impozit pe profit aferent profitului investit si a impozitului pe profit datorat dupa aplicarea facilitatii, se parcurg urmatoarele etape:

- se calculeaza impozitul pe profit aferent trimestrului IV al anului 2009:
170.000 x 16% = 27.200 lei;
27.200 – 10.000 = 17.200 lei

- avand in vedere faptul ca, in acest caz, profitul contabil aferent perioadei 1 octombrie - 31 decembrie 2009 in suma de 90.000 lei acopera investitia realizata, se calculeaza impozitul pe profit aferent profitului investit astfel:
80.000 x 16% = 12.800 lei;

- impozitul pe profit datorat dupa aplicarea facilitatii:
17.200 – 12.800 = 4.400 lei

In conformitate cu prevederile art. 192 alin.(12) din Codul fiscal, valoarea fiscala a echipamentului tehnologic, in baza careia se calculeaza amortizarea fiscala, se determina prin scaderea din valoarea de achizitie a sumei pentru care s-a aplicat facilitatea.

Valoarea fiscala = 80.000 – 80.000 = 0

Exemplul II. Determinarea scutirii de impozit in cazul in care profitul contabil este mai mic decat valoarea investitiei realizate.

La sfarsitul anului 2009 o societate comerciala inregistreaza un profit impozabil in suma de 60.000 lei. Impozitul pe profit datorat la finele trimestrului III este 4.000 lei. Societatea achizitioneaza la data de 20 noiembrie un echipament tehnologic in valoare de 70.000 lei, profitul contabil aferent perioadei 1 octombrie – 31 decembrie fiind 30.000 lei.

Pentru determinarea scutirii de impozit pe profit aferent profitului investit si a impozitului pe profit datorat dupa aplicarea facilitatii, se parcurg urmatoarele etape:

- se calculeaza impozitul pe profit aferent trimestrului IV al anului 2009:
60.000 x 16% = 9.600 lei;
9.600 – 4.000 = 5.600 lei

- in aceasta situatie, profitul contabil nu acopera investitia realizata, decat pana la nivelul de 30.000 lei. Se calculeaza impozitul pe profit aferent partii din investitie finantata din profit, astfel:
30.000 x 16% = 4.800 lei; impozit pe profit scutit = 4.800 lei;

- impozit pe profit datorat dupa aplicarea facilitatii:
5.600-4.800 = 800 lei

In conformitate cu prevederile art. 192 alin.(12) din Codul fiscal, valoarea fiscala a echipamentului tehnologic, in baza careia se calculeaza amortizarea fiscala, se determina prin scaderea din valoarea de achizitie a sumei pentru care s-a aplicat facilitatea.

Valoarea fiscala = 70.000 – 30.000 = 40.000 lei

Exemplul III. Determinarea impozitului pentru situatia in care impozitul pe profit dupa aplicarea facilitatii este mai mic decat impozitul minim.
La sfarsitul anului 2009 o societate comerciala inregistreaza un profit impozabil in suma de 45.000 lei. Impozitul pe profit datorat la finele trimestrului III este 2.000 lei. Societatea achizitioneaza la data de 15 decembrie un utilaj in valoare de 25.000 lei, profitul
contabil aferent perioadei 1 octombrie – 31 decembrie 2009 fiind 30.000 lei. La data de 31 decembrie 2008 societatea a inregistrat venituri totale anuale in suma de 250.000 lei, la care corespunde un impozit minim pentru trimestrul IV de 1.625 lei.

Pentru determinarea scutirii de impozit pe profit aferent profitului investit si a impozitului pe profit datorat dupa aplicarea facilitatii, se parcurg urmatoarele etape:

- se calculeaza impozitul pe profit aferent trimestrului IV al anului 2009:
45.000 x 16% = 7.200 lei;
7.200 – 2.000 = 5.200 lei

- avand in vedere faptul ca, in acest caz profitul contabil acopera investitia realizata, impozitul pe
profit aferent profitului investit este:
25.000 x 16% = 4.000 lei ;

- dupa aplicarea facilitatii, impozitul pe profit este:
5.200 - 4.000 = 1.200 lei;

- in aceasta situatie, deoarece impozitul pe profit dupa aplicarea facilitatii este mai mic decat impozitul minim, impozitul pentru trimestrul IV se datoreaza la nivelul impozitului minim in suma de 1.625 lei.

In conformitate cu prevederile art. 192 alin.(12) din Codul fiscal, valoarea fiscala a echipamentului tehnologic, in baza careia se calculeaza amortizarea fiscala, se determina prin scaderea din valoarea de achizitie a sumei pentru care s-a aplicat facilitatea.

Valoarea fiscala = 25.000 – 25.000 = 0

Exemplul IV. Calculul scutirii de impozit pentru profitul reinvestit de catre contribuabilii obligati la plata anuala a impozitului pe profit.

La sfarsitul anului 2010 o societate comerciala inregistreaza un profit impozabil in suma de 2.500.000 lei. Profitul contabil aferent anului 2010 este de 1.900.000 lei. Societatea achizitioneaza la data de 15 martie 2010 un echipament tehnologic in valoare de 70.000 lei, la data de 16 iulie un echipament tehnologic in valoare de 110.000 lei si in data de 15 octombrie un echipament tehnologic in valoare de 90.000 lei.

Pentru determinarea scutirii de impozit pe profit aferent profitului investit si a impozitului pe profit datorat dupa aplicarea facilitatii, se parcurg urmatoarele etape:

- se calculeaza impozitul pe profit aferent anului 2010:
2.500.000 x 16% = 400.000 lei;

- se determina valoarea totala a investitiilor realizate in echipamente tehnologice:
70.000 + 110.000 + 90.000 = 270.000 lei

- avand in vedere faptul ca profitul contabil acopera investitiile realizate, impozitul pe profit aferent profitului investit este:
270.000 x 16% = 43.200 lei;

- se calculeaza impozitul pe profit datorat dupa aplicarea facilitatii:
400.000 - 43.200 = 356.800 lei.

In conformitate cu prevederile art. 192 alin.(12) din Codul fiscal, valoarea fiscala a echipamentelor tehnologice, in baza careia se calculeaza amortizarea fiscala, se determina prin scaderea din valoarea de achizitie a sumei pentru care s-a aplicat facilitatea.

Valoarea fiscala a echipamentelor tehnologice achizitionate:
70.000 – 70.000 = 0
110.000 – 110.000 = 0
90.000 – 90.000 = 0

In situatia in care investitiile in echipamente tehnologice realizate nu sunt acoperite in totalitate de profitul contabil, pentru determinarea valoarii fiscale, in conformitate cu prevederile art. 192 alin.(12) din Codul fiscal, se are in vedere ordinea cronologica a inregistrarii acestora ca mijloace fixe potrivit art. 24 din Codul fiscal.

In aplicarea prevederilor art. 192 alin.(7), facilitatea se acorda pentru valoarea imobilizarilor corporale in curs de executie inregistrate in perioada 1 octombrie 2009-31 decembrie 2010 si puse in functiune in aceeasi perioada potrivit art. 24 din Codul fiscal.



#20 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 December 2009 - 02:30 PM

cand se spune:

(2) Profitul investit potrivit alin. (1) reprezintă soldul contului de profit și pierdere, respectiv profitul contabil cumulat de la începutul anului, utilizat în acest scop în anul efectuării investiției. Scutirea de impozit pe profit aferentă investițiilor realizate se acordă în limita impozitului pe profit datorat pentru perioada respectivă.

"perioada respectiva" se refera la perioada cumulata, sau la trimestrul in care se face investitia? Tind sa inteleg ca se refera la perioada cumulata. Asa o fi?

inca ceva... interesant!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 December 2009 - 03:59 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL