Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE


189 replies to this topic

#41 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 26 August 2009 - 11:36 AM

Poate sa ne spuna cineva daca semnatura emisa de certsign , se poate utiliza pentru semnarea Formularului unic pe SEN ,
intrucat i-mi expira certificatul si nu stiu daca mai e util pe viitor , pentru a-l reiinoi.

Multumesc



#42 Michimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 April 2010 - 07:46 PM

AJUTOOOOOR!
PENTRU FIRMA DE CONTABILITATE CARE SUNT PASII DUPA OBTINEREA CERTIFICATULUI DIGITAL? SUNT MAI MULTE FIRME SI NU REUSESC SA AFLU DE LA FINANTE CE HARTII TREBUIE SA LE DUC....MULTUMESC MULT




#43 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 April 2010 - 08:37 PM

Finantele nu mai elibereaza certificate digitale. Acestea le obtineti doar de la partenerii autorizati.(Certsign, etc),

Mai multe detalii gasiti aici: http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/...Infdepuneredecl



#44 Michimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 April 2010 - 02:07 PM

Multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului! Cred ca nu mi-am exprimat eu corect nelamurirea:comanda pentru certificatul digital am facut-o; asteptand sa vina am incercat sa aflu cu ce documente trebuie sa ma duc la finante.
Am cerut certificatul ca persoana fizica, fiind asociat unic al unei firme de contabilitate care are mai multi clienti si nu reusesc sa aflu de la AFP Brasov:
-trebuie sa depun cate un formular 150 pentru fiecare societate-client in parte?
-trebuie sa duc contract cu fiecare ?....
Imi cer scuze ca insist cu intrebarea dar nu reusesc sa aflu ce am de facut....deocamdata astept certificatul si ce fac dupa instalare?!
Multumesc daca ma poate ajuta cineva!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 11:33 AM




#45 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 08 April 2010 - 03:40 PM

Trebuie sa fai decl 150(formularul) ptr fiecare firma in parte,se completeaza de pe site-ul ANAF,apoi la finante o copie dupa acest 150,procura din partea fiecarei firma client ca te imputernicesc sa depui in numele lor declaratiile on line si copie dupa buletinul tau,atat,cu ele la finante si apoi in cateva zile primesti pe email dela anaf "dezlegare "ca poti depune



#46 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2010 - 05:00 PM

Dupa obținerea certificatului digital pentru semnătură electronică de la firma autorizată urmeaza:

1. "Documentul de confirmare".
Se descărca de pe portalul ANAF de la adresa:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formu.../confirmare.pdf
Documentul de confirmare se va semna electronic in partea de sus,
apoi se va trimite catre autoritatea care a eliberat certificatul digital.
Autoritatea va contrasemna documentul dupa care il trimite inapoi.
Pastati bine acest fisier, el va fi depus de fiecare data cand se va solicita aprobarea de depunere online pentru o firma noua.

2. Formularul 150.
Intram pe situl Anaf, sectiunea "Declaratii electronice":
http://anaf.mfinante.ro/public/wps/portal/...uneredecl/Tdecl
Accesam "Înregistrare certificate calificate" si trimitem "Documentul de confirmare" obtinut la punctul precedent.
Introducem datele firmei si listam formularul 150.
Atentie: Formularul 150 are un numar de inregistrare valabil cateva zile.

3. Depunerea formularului 150 la Admin. fiscală .
Formularul 150 se depune la Admin. fiscală de care aparține firma impreuna cu:
- o imputernicire din partea firmei pentru semnare si depunere declaratie in numele ei.
- o copie dupa BI/CI a posesorului de certificat digital.
In cel mult 48 de ore de la depunerea documentelor se va primi un e-mail de confirmare.

Din acest moment se pot depune electronic declaratiile.
PS. la Bv documentele se depun la etajul 6, registrul contribuabili.

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 08 April 2010 - 05:09 PM




#47 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 08 April 2010 - 07:55 PM

Se pot depune si bilanturile on line?



#48 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2010 - 10:53 PM

Da. Se pot depune bilanturi. http://e-forms.onrc.ro/



#49 Michimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 April 2010 - 10:33 AM

Multumesc mult!!!!

Multumesc mult!!!!!!!!



#50 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 April 2010 - 11:21 AM

Vezi postareadoiny, la Apr 8 2010, 08:55 PM, a spus:

Se pot depune si bilanturile on line?
Apropo de asta, CECCAR Buc. propune membrilor sai (pe saitul lor):
1) sa achizitioneze pentru ei semnaturi electronice la un pret mai mic (facand o achizitie en-gros);
2) sa primeasca bilanturile la sediul CECCAR (pentru a evita coada de la ONRC) si sa le depuna la ONRC in locul membrilor ei.
Daca aflati detalii despre astea va rog se le scrieti pe forum.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 09 April 2010 - 11:22 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#51 erika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 27 April 2010 - 09:16 PM

Vezi postareaJohn2008, la Apr 8 2010, 11:53 PM, a spus:

Da. Se pot depune bilanturi. http://e-forms.onrc.ro/

Este necesar la depunere bilant on-line la reg.com. ca acesta sa fie semnat electronic cu ajutorul unui certificat digital ?



#52 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 April 2010 - 09:34 PM

Inregistrarea in Sistemul de Formulare Electronice Inteligente se face pe baza unei semnaturi electronice calificate care se poate obtine de la unul din furnizorii de servicii de certificare care functioneaza in Romania. Lista acestor furnizori se poate consulta pe site-ul http://www.anrcti.ro...aspx?tabid=3027.

din link-ul anterior... :frusty: la care faci referinta!



#53 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 11 June 2010 - 01:26 PM

a depus cineva la ORC bliantul on-line cu semnatura digitala ??
vreau sa fiu a doua in acest caz



#54 dilek

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 28 October 2010 - 11:30 AM

Vezi postareaconstantini, la Jun 11 2010, 02:26 PM, a spus:

a depus cineva la ORC bliantul on-line cu semnatura digitala ??
vreau sa fiu a doua in acest caz


http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Decla...ructiuni2.4.htm

accesand adresa asta aflati toate informatiile



#55 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 15 December 2010 - 12:54 PM

Ma puteti ajuta cu formularul 390 cu semnatura electronica ver.1.0.2 (pe site-ul mfinante exista numai d390 pentru cei care depun fara semnatura electronica)?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#56 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 15 December 2010 - 01:50 PM

Vezi postareaMadalira, la Dec 15 2010, 12:54 PM, a spus:

Ma puteti ajuta cu formularul 390 cu semnatura electronica ver.1.0.2 (pe site-ul mfinante exista numai d390 pentru cei care depun fara semnatura electronica)?
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/depun...tii/D390-V2.pdf
vivi



#57 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 15 December 2010 - 02:07 PM

Multumesc tare mult :thumbup:
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#58 Col

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 January 2011 - 10:36 PM

Eu am o nelamurire si anume, cine trebuie sa-si faca certificatul digital?Contabilul sau administratorul firmei?Mutumesc anticipat.



#59 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 January 2011 - 10:42 PM

firma :thumbup:

societatea depune decl in baza certif digital, al sau propriu sau al ctb



#60 lacra-elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2011 - 10:10 PM

eu am inteles ca trebuie luat de catre contabil


http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/...i/ProgrameUtile ......in bara dai clic pe declaratii electronice si acolo gasesti acest comunicat

citez:
Depunerea declarațiilor electronice se realizează accesând portalul www.e-guvernare.ro prin următorul link : https://formularunic.e-guvernare.ro

Atenție! Cu un singur certificat digital calificat puteți depune declarații electronice pentru un numar nelimitat de CUI-uri.

Dupa fiecare depunere, intrati pe pagina de vizualizare si daca aveti recipisa ca documentul depus este o declaratie fiscala, asteptati mesajul de la "Informatii dupa prelucrare".

Etapele pe scurt:

1. Obțineți un certificat calificat de semnătură electronică emis de furnizorii acreditați: CertSign, DigiSign sau Trans Sped.
2. Instalați programul Adobe Reader 8.2.
3. Descărcați documentul de confirmare de pe portalul ANAF, completați-l, transmiteți-l pe e-mail la furnizorul certificatului, primiți-l semnat de acesta, apoi transmiteți-l prin portal la ANAF (modulul Declarații electronice, opțiunea Înregistrare certificate calificate).
4. Listați, semnați și ștampilați cererea de utilizare a serviciului de depunere electronică (formularul 150).
5. Privind împuternicirea de la contribuabil: în situația în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat, se prezintă documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declarațiile fiscale pentru contribuabil. Dacă există calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului, se prezintă documentul, în original și copie, care atestă această calitate (acest document poate fi Hotărârea Adunării Generale a Acționarilor sau Statutul societății comerciale);
6. Prezentați documentele la orice unitate fiscală (împuternicirea, actul de identitate, formularul 150).
7. Așteptați primirea pe e-mail a dreptului de utilizare a serviciului.
8. Accesați adresa www.e-guvernare.ro Depunere declarații, Declarații ANAF (veți fi redirecționat pe portalul ANAF)
9. Descărcați formularele electronice .
10. Completați formularele de declarații.
11. Transmiteți declarațiile.
12. Examinați starea declarațiilor transmise

- Instrucțiuni de utilizare a serviciului de depunere a declarațiilor - actualizate în data de 20.10.2010
- Întrebări frecvente - Pentru depunerea declarațiilor accesați meniul Depunere Declarații/Transmitere declarații

eu am intrat pe site la certsign si am vazut ca putem obtine certificatul de la ei mergand la orice sediu BRD.

Aceasta postare a fost editata de lacra-elena: 25 January 2011 - 10:15 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL