Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturi catre persoane fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturi catre persoane fizice

16 replies to this topic

#1 COSTELVl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 March 2009 - 08:19 PM

Salutare,

Am o afacere pe internet cu anunturi auto.Nu imi este clar daca incepand din 2009 este obligatoriu ca fiecare factura emisa catre o persoana fizica sa fie insotita de bon fiscal sau inca este valabila chitanta.Intreb asta deoarece am agenti ce merg in targuri auto pentru a colecta anunturi.In cazul in care incaseaza o suma de bani 9contravaloare anunt auto) de la o persoana fizica ,pe teren ,e legal sa se taie facura cu chitanta? Exista case de marcat care sa fie folosite in astfel de situatii?
Am obligatia sa dotez fiecare agent cu casa de marcat?

Va multumesc



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 March 2009 - 08:35 PM

Dacă tai factură și emiți chitanță pentru fiecare anunț postat pe internet, eu consider că este O.K. Casele de marcat sunt obligatorii când nu se emit facturi și când ...ce se vinde... este plătit, încasat, ...doar că că urmele nefiind scrise, marcate, și banii se volatilizează!
Dar ...încă odată, nu pot să cred că cineva ar fi putut abroga începând cu 2009, ceva ce funcționa: Factura și chitanța!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 07:55 PM
citare mesaj anterior




#3 COSTELVl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 March 2009 - 10:22 PM

Conform informatiilor mele (nu stiu daca sunt si corecte) se pare ca factura si chitanta au ramas valabile doar pentru firme ,in momentul in care ai de facturat unei persoane fizice se pare ca trebuie bon fiscal.Sincer sper sa nu fie asa.



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 March 2009 - 10:35 PM

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 28 din 25 martie 1999 (**republicată**)(*actualizată*)
privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale***)
(actualizată până la data de 17 noiembrie 2008*)
" (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuți la alin. (1), denumiți în continuare utilizatori, au obligația să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale și să le predea clienților. La solicitarea clienților, utilizatorii vor elibera acestora și factură fiscală.
ART. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comerțul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de către producătorii agricoli individuali deținători de autorizație în piețe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, precum și activitățile de jocuri de noroc desfășurate cu mijloace tehnice de joc ce funcționează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentație publică efectuate în mijloace de transport public de călători;
Lit. c) a art. 2 a fost abrogată de art. 16 din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 12 din 22 februarie 2006, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 184 din 27 februarie 2006.
d) vânzarea de ziare și reviste prin distribuitori specializați;
e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum și cu metroul;
f) activitățile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii - bilete de acces la spectacole, muzee, expoziții, târguri și oboare, grădini zoologice și grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc și altele similare;
g) activitățile de asigurări și ale caselor de pensii, precum și activitățile de intermedieri financiare, inclusiv activitățile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitățile de schimb valutar cu numerar și substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operațiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta instituțiilor de credit, aparținând acestor instituții, precum și cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activitățile desfășurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăți comerciale;
i) vânzarea obiectelor de cult și serviciile religioase prestate de instituțiile de cult;
Lit. j) a art. 2 a fost abrogată de pct. 2 al art. V, Secțiunea a 2-a din ORDONANȚA nr. 47 din 28 august 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 603 din 31 august 2007.
k) comerțul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum și prin corespondență, cu excepția livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine și unitățile de alimentație publică, pe bază de comandă;
l) serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agențiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice și termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poștă și curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrărilor de construcții, reparații, amenajări și întreținere de locuințe;
p) serviciile medicale cu plată prestate la domiciliul sau la locul de muncă al clientului;
Lit. r) a art. 2 a fost abrogată de pct. 2 al art. V, Secțiunea a 2-a din ORDONANȚA nr. 47 din 28 august 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 603 din 31 august 2007.
Lit. s) a art. 2 a fost abrogată de pct. 2 al art. V, Secțiunea a 2-a din ORDONANȚA nr. 47 din 28 august 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 603 din 31 august 2007."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 March 2009 - 10:36 PM

Dana




#5 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 March 2009 - 09:07 AM

eu consider ca punctele 1 si 2 din articolul 1 sunt suficiente pentru cel care este nedumerit in privinta utilizarii bonurilor fiscale sau a chitantelor.



#6 SUNBEAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targoviste

Postat 09 March 2009 - 12:06 PM

Buna ziua !

Tot legat de aceasta problema, am si eu o mare dilema: cum se poate incasa un avans de la o persoana fizica ? Pe casa de marcat nu se poate incasa, pentru ca nu suporta linie negativa pentru stornarea avansului, chitanta nu se poate, dispozitie de incasare / plata, nu. Va rog daca cineva s-a lovit de aceasta problema, sa-mi spuna cum s-a rezolvat.
Noi momentan ii rugam pe clienti sa mearga la banca sa depuna banii pentru avans, pe baza de factura, insa este un procedeu destul de greoi si multi renunta.
Va multumesc anticipat !



#7 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 March 2009 - 03:35 PM

Cu aceeasi problema ma confrunt si eu...si inca nu am gasit o solutie...ai mai gasit vreo rezolvare???



#8 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 26 March 2009 - 04:23 PM

Vezi postareaSUNBEAM, la Mar 9 2009, 01:06 PM, a spus:

cum se poate incasa un avans de la o persoana fizica ?
Buna ziua !

Eu vad problema cam asa :

1 - faci factura de avans, o incasezi ,dai bon fiscal ;
2 -faci factura finala : pozitia 1 din factura va fi val.totala a marfii, pozitia nr.2 va fi stornarea de avans, total factura finala = suma ramasa de achitat, dai bon fiscal si pentru aceasta suma.Stornarea avansului se regaseste pe factura, nu pe bonul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 April 2009 - 05:56 PM




#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 March 2009 - 04:27 PM

Vezi postareaSUNBEAM, la Mar 9 2009, 12:06 PM, a spus:

cum se poate incasa un avans de la o persoana fizica ? Pe casa de marcat nu se poate incasa, pentru ca nu suporta linie negativa pentru stornarea avansului, chitanta nu se poate, dispozitie de incasare / plata, nu.
Pentru avansul incasat emiti Factura si Bon fiscal cu valoarea avansului. La incasarea finala emiti Factura la intreaga valoare si stornezi avansul facturat. Emiti Bon fiscal pentru restul de plata.



#10 Brindusa Rosca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 March 2009 - 03:36 PM

Vezi postareaSUNBEAM, la Mar 9 2009, 02:06 PM, a spus:

Buna ziua !

... cum se poate incasa un avans de la o persoana fizica ? Pe casa de marcat nu se poate incasa, pentru ca nu suporta linie negativa pentru stornarea avansului, chitanta nu se poate, dispozitie de incasare / plata, nu. Va rog daca cineva s-a lovit de aceasta problema, sa-mi spuna cum s-a rezolvat.

Eu la firmele la care inregistrez procedez in maniera urmatoarea: emit factura de avans catre persoana fizica si tai chitanta (e pentru avans, deci am voie). La momentul livrarii stornez factura de avans, dau banii persoanei fizice cu dispozitie de plata si bat pe casa valoarea produsului (eventual le fac si factura daca clientul vrea pentru garantie produs, factura pe care nu o inregistrez deoarece o am pe casa de marcat).



#11 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 08:11 AM

Am si eu o intrebare: prestez un serviciu unei persoane fizice, pe baza unui contract in valuta (platibil la cursul zilei BNR). Contractul specifica ca plata se face la cursul BNR, si ca in cazul unei intarzieri la plata, "fluctuatiile de curs valutar vor fi facturate separat". Cu alte cuvinte, daca eu il facturez 200Euro, da' el nu imi plateste azi ci imi plateste peste X zile, iar intre timp Euro a crescut, emit o noua factura de diferenta (sa zicem ca era 3.5RON cand am emis factura, si 4 RON in ziua cand a facut plata - ii mai emit o noua facura de 100RON).
Toate bune si frumoase, doar ca respectivul client sustine ca formularea "fluctuatiile de curs valutar vor fi facturate separat" inseamna ca daca in ziua in care emit factura cursul euro e de 4RON, iar in ziua in care o plateste, cursul euro e 3.5 RON - eu ar trebui sa-i emit o "factura negativa" cu "-100RON". Se poate emite o factura cu suma negativa? (i.e. fara sa "stornezi" factura precedenta si sa emiti una noua?) Ca daca nu, eu cred ca interpretarea este ca "scaderea cursului nu poate fi facturata separat" :sad:
Adica mai precis: eu stiu ca nu poti emite facturi cu "suma negativa". Asa e? Pot sa sustin (dpdv legal) ca prin "vor fi facturate separat" ma gandeam ca doar daca va creste cursul EURO se emite o noua factura, altfel acest lucru fiind imposibil?

Aceasta postare a fost editata de V V: 30 April 2009 - 08:12 AM




#12 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 April 2009 - 08:31 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 26 2009, 05:27 PM, a spus:

Vezi postareaSUNBEAM, la Mar 9 2009, 12:06 PM, a spus:

cum se poate incasa un avans de la o persoana fizica ? Pe casa de marcat nu se poate incasa, pentru ca nu suporta linie negativa pentru stornarea avansului, chitanta nu se poate, dispozitie de incasare / plata, nu.
Pentru avansul incasat emiti Factura si Bon fiscal cu valoarea avansului. La incasarea finala emiti Factura la intreaga valoare si stornezi avansul facturat. Emiti Bon fiscal pentru restul de plata.
Nu e intotdeauna asa simplu cum pare...se intampla sa ai casa de marcat legata la calculator, si atunci, in functie si de programul de conta folosit, lucrurile se mai pot complica...

Vezi postareaV V, la Apr 30 2009, 09:11 AM, a spus:

Adica mai precis: eu stiu ca nu poti emite facturi cu "suma negativa". Asa e? Pot sa sustin (dpdv legal) ca prin "vor fi facturate separat" ma gandeam ca doar daca va creste cursul EURO se emite o noua factura, altfel acest lucru fiind imposibil?
Cum sa nu se poata factura cu suma negativa???? Nu ai vazut niciodata o factura de discount, sau una de retur marfa..??? Exact la fel poate fi facturata si o diferenta de curs negativa....clientul tau are dreptate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 April 2009 - 05:58 PM




#13 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 09:38 AM

Scuze, dar chiar nu am mai vazut.
Si cum fac, ii tai chitanta cu "-100RON" si ii dau banii? Si chitanta, eu o semnez? :biggrin:
De unde am dovada ca i-am dat banii?
[l.e.] Atentie, nu ma refer la includerea unei sume negative pe factura urmatoare, ca "discount". Asta e unica factura pe care i-am dat-o respectivului.

Aceasta postare a fost editata de V V: 30 April 2009 - 09:39 AM




#14 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 30 April 2009 - 10:46 AM

Fluctuatia de curs poate fi in plus sau in minus, adica diferenta favorabila sau nefevorabila. Daca asa ai prevazut in contract diferenta de curs nefavorabila o facturezi in rosu( adica cu minus). Si achiti diferenta cu dispozitie de plata catre caserie pentru persoana respectiva, pe care completezi datele personale din CI si persoana fizica iti semneaza de primire pentru suma. (chitanta nu este cu minus).



#15 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 April 2009 - 11:37 AM

Vezi postareaV V, la Apr 30 2009, 10:38 AM, a spus:

Scuze, dar chiar nu am mai vazut.
Si cum fac, ii tai chitanta cu "-100RON" si ii dau banii? Si chitanta, eu o semnez? :biggrin:
De unde am dovada ca i-am dat banii?
[l.e.] Atentie, nu ma refer la includerea unei sume negative pe factura urmatoare, ca "discount". Asta e unica factura pe care i-am dat-o respectivului.



Subscriu la ce a scris colegul nostru. Tu ai intrebat de factura si exista factura cu minus; ca nu exista chitanta, asta e alta problema pentru care trebuia sa adresezi o alta intrebare " :sad: "



#16 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 April 2009 - 11:45 AM

...ca sa nu mai zic ca, daca vrei sa fii corect si sa respecti contractul, factura cu minus se poate compensa la urmatoarea factura emisa catre clientul tau, adica, ii emiti factura cu minus...ramane asa, iar cand ii emiti urmatoarea factura incasezi de la el diferenta dintre cele doua facturi...



#17 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 01:41 PM

Ok, mersi, am aflat ce vroiam. :smile:
For the record, situatia e un pic "invers", adica eu sunt 'persoana fizica" si altciineva e "firma" ... da' mi s-a parut mai intelept sa pun intrebarea asa ca sa aflu ce credeti voi. (ca am primit informatii contradictorii pana acum)

Contractul stipuleaza de fapt "fluctuatiile cursului de schimb, daca exista, pot fi facturate separat", si da, sunt incluse pe "factura urmatoare", eram curios insa ce se va intampla la rata reziduala (asta, presupunand ca firma nu se razgandeste din nou intre timp, si nu mai factureaza fluctuatiile cursului de schimb)
Multumesc, din nou :sad:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL