Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasare mai mare de 5000 ron - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Incasare mai mare de 5000 ron


23 replies to this topic

#1 Miky-Mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 March 2009 - 10:03 AM

Buna ziua,

Am si eu o mica nelamurire. La societatea la care lucrez, se emita facturi atat la persoane fizice, cat si la persoane juridice. Plafonul de casa pentru plati/incasari in ceea ce priveste persoanele juridice il stiu, insa nu sunt sigura de suma maxima care se poate incasa de la o persoana fizica prin bon fiscal aferenta unei facturi.
Ma poate ajuta cineva in aceasta problema?



#2 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 12 March 2009 - 10:42 AM

Incasarile de la persoane fizice nu sunt plafonate. Vezi ca trebuie sa ai casa de marcat.




#3 Miky-Mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 March 2009 - 03:00 PM

Vezi postareagetw, la Mar 12 2009, 12:42 PM, a spus:

Incasarile de la persoane fizice nu sunt plafonate. Vezi ca trebuie sa ai casa de marcat.

Multumesc frumos pentru raspuns. Am casa de marcat.



#4 vio_cristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 April 2009 - 09:59 AM

Dar dacaincasarea nu se face in numerar ci cu OP, mai trebuie casa de marcat si bon fiscal?



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 April 2009 - 09:37 AM

Conform OUG28/1999 :
" (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuți la alin. (1), denumiți în continuare utilizatori, au obligația să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale și să le predea clienților. La solicitarea clienților, utilizatorii vor elibera acestora și factură fiscală."

Daca te incadrezi la alin.1 esti obligat sa ai casa de marcat.
Daca incasarea este brin banca cu OP nu faci bon fiscal, emiterea bonului fiscal inseamna incasarea prin casa.

Dana




#6 vio_cristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 April 2009 - 09:32 AM

Multumesc pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 May 2009 - 09:56 PM




#7 mocanue439

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 June 2009 - 11:27 AM

Vezi postareavio_cristian, la Apr 24 2009, 10:59 AM, a spus:

Dar dacaincasarea nu se face in numerar ci cu OP, mai trebuie casa de marcat si bon fiscal?
in cazul in care este vorba de comert cu amanuntul,si pt cec si pentru alte instrumente de plata se emite bon fiscalOrice casa de marcat poate fi setata sa fie operata incasarea NUMERAR sau CARD sau TICHETE sau alte instr.de plata.Legea zice "substitute de numerar"fara sa le defineasca



#8 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 01:05 PM

am foarte multe persoane juridice care cumpara marfa de la mag cu amanuntul cu bf dar valoare depaseste 5000 lei .le dam FF si BF dar eu casi furnizor pot avea probleme ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 July 2010 - 09:26 AM




#9 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 19 July 2010 - 01:24 PM

da! si destul de mari! intre PJ ce e peste 5000 merge prin banca. :lnr (1):
Bafta!



#10 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 02:00 PM

dar eu ce vina am , el avenit imi cere marfa ii tai bf dupa care imi spune sa ii dau si ff ?



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2010 - 10:31 PM

Cere factura de la inceput sau dupa ce dati bonul ?



#12 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 22 July 2010 - 10:49 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jul 21 2010, 11:31 PM, a spus:

Cere factura de la inceput sau dupa ce dati bonul ?
dupa



#13 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2010 - 08:45 PM

In acest caz intrebatii inainte sa dati bonul daca vor factura sau nu.
Daca a-ti apucat sa faceti bonul si isi aduce aminte ca vrea factura, anulati bonul si taiati factura normal si chitanta pe 5000 ron ( dandui diferenta de bani inapoi), iar restu sa vii trimita prin banca.



#14 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2010 - 01:58 PM

ORDONANȚĂ Nr. 15 din 23 ianuarie 1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare
Actualizat la data de 27-iul-2010.

.........................
Art. 5
(1)Pentru întărirea disciplinei financiare și evitarea evaziunii fiscale, operațiunile de încasări și plăți între persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plată fără numerar.
(2)Prin excepție de la prevederile alineatului precedent persoanele juridice pot efectua plăți în numerar în următoarele cazuri:
a)plata salariilor și a altor drepturi de personal;
b)alte operațiuni de plăți ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
c)plăți către persoane juridice în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plățile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon zilnic în sumă de 50.000.000 lei. Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plăți către o singură persoană juridică în limita unui plafon zilnic în numerar în sumă de 100.000.000 lei, în cazul plăților către rețelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate și funcționează în baza legislației în vigoare. Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către astfel de magazine, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.
(3)De la prevederile alin. 2 lit. c) sunt exceptate următoarele operațiuni:
- depunerile în conturile persoanelor juridice, deschise la societățile comerciale bancare, care pot fi făcute și de alte persoane juridice, neplafonat;
- cheltuielile de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizației și a cazării pe timpul deplasării, precum și a cheltuielilor neprevăzute, efectuate în acest sens;
- cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferințe, de simpozioane și de alte asemenea acțiuni, în condițiile baremurilor stabilite de normele legale în vigoare.
(4)La acordarea avansurilor spre decontare, în scopul efectuării de plăți către persoane juridice, se vor respecta cerințele prevăzute la alin. 2 lit. c).
(5)Este interzisă acordarea unor facilități de preț clienților, persoane juridice, care efectuează plata în numerar.
(8)Subunitățile economice ale persoanelor juridice care au cont într-o societate comercială bancară și casierie proprie aplică în mod corespunzător prevederile acestui articol.
Art. 6
(1)Încasările zilnice în numerar pentru fiecare casierie de la o persoană juridică nu pot depăși plafonul stabilit la art. 5 alin. 2 lit. c).
(2)Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 2 lit. c), alin. 4 și ale art. 6 alin. 1, după caz, constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei.
(3)Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 5 constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei.
Art. 7
(1)Se interzice societăților comerciale bancare, de asigurări și financiare, să elibereze persoanelor juridice sume în numerar peste plafoanele stabilite la art. 5 alin. lit. c), cu excepția operațiunilor menționate la art. 5 alin. lit. a) și b) și alin. (3).
(2)Transferul banilor din contul persoanelor juridice în contul persoanelor fizice se va face în mod obligatoriu prin prezentarea documentelor justificative legale.
(3)Nerespectarea acestor prevederi constituie contravenție pentru societatea comercială bancară, de asigurări și financiară, care va fi sancționată cu amendă de la 10.000.000 lei la 50.000.000 lei.

…………………….
Art. 12
Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute în prezenta ordonanță se efectuează de către organele Ministerului Finanțelor și ale Băncii Naționale a României, după caz, împuternicite în acest scop.
Art. 13
(1)Dispozițiile prezentei ordonanțe referitoare la sancțiunile contravenționale se completează cu prevederile Legii nr. 32/1968 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor, cu excepția art. 25-27.
Art. 14
(1)Plafoanele valorice prevăzute pentru operațiunile în numerar, precum și cuantumul amenzilor contravenționale stabilite prin prezenta ordonanță vor fi actualizate prin hotărâri ale Guvernului, în funcție de evoluția prețurilor.
Art. 16
(1)În termen de 10 zile de la publicarea prezentei ordonanțe în Monitorul Oficial al României, Ministerul Finanțelor, Ministerul Muncii și Protecției Sociale, Ministerul Comerțului și Banca Națională a României vor elabora norme metodologice pentru aplicarea prevederilor acesteia.

Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 24 din data de 31 ianuarie 1996


NORME METODOLOGICE din 30 noiembrie 2004 pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare
Actualizat la data de 27-iul-2010.

1.Operațiunile de încasări și plăți între persoanele juridice se efectuează numai prin instrumente de plată fără numerar, cu excepțiile prevăzute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) și c) din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, denumită în continuare ordonanță.
2.Prin plafon zilnic maxim de plăți, prevăzut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanță, se înțelege totalitatea plăților efectuate în numerar de o persoană juridică într-o singură zi, respectiv 100.000.000 lei.
3.De la prevederile art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanță sunt exceptate următoarele operațiuni:
a)depunerile de numerar făcute de persoane juridice în conturile furnizorilor de bunuri și servicii, în baza documentelor justificative legal întocmite;
b)cheltuielile de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizației și a cazării pe timpul deplasării, precum și a cheltuielilor neprevăzute efectuate în acest sens de către salariații aflați în deplasare;
c)cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferințe, simpozioane și de alte asemenea acțiuni, în condițiile baremurilor stabilite de normele legale în vigoare.
Plățile enumerate la lit. a)-c) nu intră în plafonul zilnic maxim de plăți.
4.Plățile în numerar către persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plățile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon de 50.000.000 lei.
Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depășesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri și servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depășește acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Facturile cu valori sub 50.000.000 lei nu intră sub incidența acestor prevederi.
Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către rețelele de magazine de tipul Cash & Carry, care funcționează pe baza legislației în vigoare, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depășesc plafonul de 100.000.000 lei către acest tip de magazine astfel: 100.000.000 lei în numerar, suma care depășește acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Facturile cu valori sub 100.000.000 lei nu intră sub incidența acestor prevederi.
Facturile cu valori mai mari de 50.000.000 lei, respectiv 100.000.000 lei în cazul magazinelor de tipul Cash & Carry, care nu au fost achitate integral până la data intrării în vigoare a Ordonanței Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor măsuri financiare, se achită numai prin instrumente de plată fără numerar.
5.Pentru facturile stornate, aferente produselor returnate, cu valori mai mari de 50.000.000 lei, respectiv 100.000.000 lei în cazul rețelelor de magazine de tipul Cash&Carry, restituirea sumelor aferente poate fi efectuată astfel: 50.000.000/100.000.000 lei în numerar, sumele care depășesc aceste plafoane putând fi restituite numai prin instrumente de plată fără numerar.
6.Încasările zilnice în numerar ale unui agent economic sunt neplafonate.
Încasările zilnice în numerar nu pot depăși plafonul de 50.000.000 lei de la o singură persoană juridică.
7.Sumele acordate de persoanele juridice angajaților proprii cu titlu de avansuri pentru aprovizionări diverse vor avea regimul plăților către persoane juridice și se vor încadra în limita plafonului de 100.000.000 lei, prevăzut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanță.
La data plății avansurilor spre decontare, sumele aferente intră în calculul plafonului zilnic maxim.
8.Este interzisă acordarea unor facilități de preț clienților, persoane juridice, care efectuează plata în numerar.
Este permisă acordarea unor disconturi și/sau reduceri de preț în diverse perioade ale anului sau cu ocazia lansării unor promoții de produse, dacă aceste facilități vizează toți agenții economici, în calitate de clienți, și se acordă fără discriminare în ceea ce privește modalitatea de plată.
9.Subunitățile economice ale persoanelor juridice, respectiv sucursale, filiale, agenții, puncte de lucru, prevăzute în actul constitutiv ai persoanelor juridice, care au deschis cont într-o societate comercială bancară și casierie proprie, aplică individual prevederile art. 5 din ordonanță.
10.Asociațiile de proprietari constituite ca entități cu personalitate juridică, în relațiile cu alte persoane juridice, vor aplica prevederile ordonanței.
11.Persoanele fizice, persoanele fizice autorizate sau persoanele care exercită profesii libere, producătorii agricoli, persoane fizice, nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.
12.Plățile efectuate cu card nu sunt considerate plăți în numerar și nu sunt luate în calculul plafonului zilnic maxim de plăți.
13.Operațiunile de încasări și plăți în valută nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.

Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 1224 din data de 20 decembrie 2004



#15 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 July 2010 - 05:21 PM

In ceea ce priveste incasarile pe bon, nu cred ca acestea sunt plafonate. E adevarat ca putem vorbi de incasari de la o singura persoana juridica, insa descarcarea marfii prin casa de marcat nu are legatura cu faptul ca cineva poate veni oricand sa-ti ceara factura. Adica eu fac bon de 7000 lei, si pe 30 ale lunii vine omul cu bonul si-mi cere factura (acest lucru e posibil), si vrea factura pe firma. Eu intre timp, am depus banii la banca si i-am si cheltuit. Ce-i dau inapoi si cum anulez bonul?
Ce vreau sa spun este ca in momentul in care vand marfa pe bon, nu se mai poate vorbi de vanzare catre o persoana juridica, e vanzare cu amanunt catre populatie.
Adica...cum procedez pentru speta de mai sus?



#16 Abdula

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 September 2010 - 08:16 AM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 28 2010, 06:21 PM, a spus:

In ceea ce priveste incasarile pe bon, nu cred ca acestea sunt plafonate. [...]Adica...cum procedez pentru speta de mai sus?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2010 - 09:09 AM




#17 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 September 2010 - 03:43 PM

sorry...nu reusesc sa deschid, cred ca avem versiuni diferite de word.



#18 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2010 - 04:22 PM

Incearca cu Notepad, nu este fisier .doc, este . txt.
Dragos



#19 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2010 - 04:28 PM

Vezi postareamirela 0702, la Sep 29 2010, 04:43 PM, a spus:

sorry...nu reusesc sa deschid, cred ca avem versiuni diferite de word.

Nu este vorba de asa ceva. Fisierul trimis de distinsul 'coleg' are urmatorul continut:

'Draga Mirela,eu am citit acum toate aceste intrebari.Si eu am mari nelamuriri in ceea ce priveste casa de marcat,si tare as vrea sa stiu daca ai clarificat intrebarea ta.Daca da,te rog trimite-mi si mie raspunsul .Adresa mea de mail este :pricontfin@yahoo.com Multumesc anticipat'



#20 Brindusa Rosca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 September 2010 - 10:10 AM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 28 2010, 06:21 PM, a spus:

In ceea ce priveste incasarile pe bon, nu cred ca acestea sunt plafonate. E adevarat ca putem vorbi de incasari de la o singura persoana juridica, insa descarcarea marfii prin casa de marcat nu are legatura cu faptul ca cineva poate veni oricand sa-ti ceara factura. Adica eu fac bon de 7000 lei, si pe 30 ale lunii vine omul cu bonul si-mi cere factura (acest lucru e posibil), si vrea factura pe firma. Eu intre timp, am depus banii la banca si i-am si cheltuit. Ce-i dau inapoi si cum anulez bonul?
Ce vreau sa spun este ca in momentul in care vand marfa pe bon, nu se mai poate vorbi de vanzare catre o persoana juridica, e vanzare cu amanunt catre populatie.
Adica...cum procedez pentru speta de mai sus?

Daca ai facut un singur bon de 7000 de lei nu mai poti face nimic...daca ai mai multe bonuri sub 5000 combini astfel incat sa ai facturi sub 5000 incasate cu bon fiscal.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL