Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
grad de indatorare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


grad de indatorare


49 replies to this topic

#21 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 26 May 2006 - 09:09 AM

c_andra a spus:

Stie cineva cat e dobanda la creditele in valuta pentru anul 2006?

6%(HG580/MO.400/09.05.2006)
%%%




***



#22 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 26 May 2006 - 02:46 PM

ATENTIE C_ANDRA-tu spui asa:
2. Din lege am inteles ca imprumutul bancar intra in calculul capitalului imprumutat, dar cheltuiala cu dobanda aferenta creditului este deductibila 100%. Am inteles bine?
Citeste cu atentie ce a postat Lorenzo,ca si subliniaza omul,art.23alin4,ca imprumuturile astea nu intra in Capitalul imprumutat.trebuie sa citesti cu atentie textul actualizat si normele,pt ca este destul de aiurea formulat!




#23 Maria Baziotis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Sighisoara

Postat 28 May 2006 - 05:36 PM

Potrivit HG580/03.05.2006 pt.completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003, nivelul ratei dobanzii pentru imprumuturi in valuta este de 6%
Maria



#24 Jade

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 January 2008 - 01:47 PM

Va rog lamuriti-ma si pe mine :thumbup:
La calculul capitalului imprumutat se iau in considerare leasingurile auto? ..pentru ca toate chelt cu dobanzile si dif de curs vin din leasinguri auto la mine, si pt ca am de recuperat o pierdere mai mare, gr de indatorare iese negativ, deci nu mi se deduce nimic? (din cate am inteles de pe forum, pentru ca in codul fiscal nu am gasit referiri la o valoare negativa a gr de indatorare, asa ca sunt in ceata :lostit (13): )
Help please!



#25 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 02:19 PM

stie cineva daca, pt analiza gradului de indatorare aferent exercitiului financiar 2008 ramane valabila cifra 3 ?????? pls help!!!!



#26 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 02:33 PM

Vezi postareaJade, la Jan 18 2008, 02:47 PM, a spus:

Va rog lamuriti-ma si pe mine :sad:
La calculul capitalului imprumutat se iau in considerare leasingurile auto? ..pentru ca toate chelt cu dobanzile si dif de curs vin din leasinguri auto la mine, si pt ca am de recuperat o pierdere mai mare, gr de indatorare iese negativ, deci nu mi se deduce nimic? (din cate am inteles de pe forum, pentru ca in codul fiscal nu am gasit referiri la o valoare negativa a gr de indatorare, asa ca sunt in ceata :frusty: )
Help please!
jade, poate ca te-ai lamurit deja..dar tot iti raspund ca, in cazul gradului de indatorare negativ(ceea ce inseamna ca ai capitalul propriu negativ) rezulta ca nu poti avea deductibilitate ptr ch.cu dobanzile....si cu pierderea neta a dif.de curs valutar ...cel putin asa am inteles eu din codul fiscal... daca mai sunt si alte pareri le asteptam cu interes.



#27 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2009 - 02:58 PM

Vezi postareaJade, la Jan 18 2008, 01:47 PM, a spus:

Va rog lamuriti-ma si pe mine :sad:
La calculul capitalului imprumutat se iau in considerare leasingurile auto? ..pentru ca toate chelt cu dobanzile si dif de curs vin din leasinguri auto la mine, si pt ca am de recuperat o pierdere mai mare, gr de indatorare iese negativ, deci nu mi se deduce nimic? (din cate am inteles de pe forum, pentru ca in codul fiscal nu am gasit referiri la o valoare negativa a gr de indatorare, asa ca sunt in ceata :frusty: )
Help please!
Si eu am avut aceasta nelamurire si m-a lamurit un membru al forumului.
Art.23 CF:
(4) Dobânzile și pierderile din diferențe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obținute direct sau indirect de la bănci internaționale de dezvoltare și organizații similare, menționate în norme, și cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obținute de la instituțiile de credit române sau străine, instituțiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum și cele obținute în baza obligațiunilor admise la tranzacționare pe o piață reglementată nu intră sub incidența prevederilor prezentului articol.
IFN sunt societatile de leasing, deci nu intra sub incidenta calculului gradului de indatorare.

Vezi postareaverrona, la Feb 4 2009, 02:19 PM, a spus:

stie cineva daca, pt analiza gradului de indatorare aferent exercitiului financiar 2008 ramane valabila cifra 3 ?????? pls help!!!!
Eu nu am gasit nici o modificare in CF.

Vezi postareaverrona, la Feb 4 2009, 02:19 PM, a spus:

stie cineva daca, pt analiza gradului de indatorare aferent exercitiului financiar 2008 ramane valabila cifra 3 ?????? pls help!!!!
Eu nu am gasit nici o modificare in CF.

Dana




#28 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 04 February 2009 - 03:11 PM

Modiifcarile Codului Fiscal vor fi gata prin 31.03.2009. Pina atunci lucram dupa cel de anul trecut, deci "3".



#29 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2009 - 09:42 PM

Vezi postarealiana08, la Feb 4 2009, 04:11 PM, a spus:

Modiifcarile Codului Fiscal vor fi gata prin 31.03.2009. Pina atunci lucram dupa cel de anul trecut, deci "3".
multumesc mult liana, eu speram sa iasa mai repede modificarile Codului Fiscal....dar, asta este. inca o data, multumesc pt raspuns.



#30 Bngs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 23 February 2009 - 04:59 PM

Buna ziua. Daca se ia un credit de 100 000 euro pe o perioada de 10 ani la calculul capitalului imprumutat se trece toata suma de 100 000 euro sau numai 100 000 euro/10 ani ?

Aceasta postare a fost editata de Bngs: 23 February 2009 - 05:00 PM




#31 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2009 - 08:30 PM

Creditul este de 100.000 euro, nu de 10000 euro, corect ?

Dana




#32 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 15 March 2009 - 04:03 PM

o precizare:
La calculul gradului de indatorare facut la intocmirea situatiilor financiare se iau in calcul toate imprumuturile care au o scadenta mai mare de un an.(la cei 100.000 euro la calcul iei 90.000 pentru ca acestia au un termen de scadenta mai mare de un an),iar pentru calculul gradului de indatorare utilizat la stabilirea nivelului dobanzii nedeductibile fiscal cf. Cod fiscal art.23 (4) nu se iau in calcul imprumuturile luate de la entitati financiare bancare sau nebancare, etc.



#33 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 17 March 2009 - 11:20 AM

A aparut vreo modificare referitor la nivelul ratei dobanzii pentru imprumuturilor in valuta? Ultima informatie pe care o am eu este 7%, existenta in modificarea normelor la cod fiscal valabile incepand cu 01.01.2008. Tot 7% este si pentru 2008?

Mai jos, citatul din norme valabil in 2008.
A. Titlul II — Impozitul pe profit
1. Punctul 701 va avea următorul cuprins:
„701. Pentru determinarea profitului impozabil începând cu anul fiscal 2007, nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută este de 7%.“



#34 alina0108

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 March 2009 - 02:44 PM

Buna ziua. Am urmatoarea situatie:imprumut de la actionarul majoritar cu termen de rambursare mai mare de un an dar caruia nu ii platesc dobanda,grad de indatorare 8, cheltuieli cu dobanzile aferente unui contract de leasing si diferente de curs tot de la leasing. Cum imprumuturile de la IFN nu se supun prevederilor art.23 din Codul fiscal, am considerat in totalitate deductibile chelt. cu dobanzile si cele din diferente de curs. Va rog o parere daca am procedat bine.

Scuze, n-am vrut sa creez topic nou, dar sunt incepatoare pe forum si m-am incurcat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 12:55 AM




#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 March 2009 - 05:30 PM

Da, ai procedat bine.

Dana




#36 alina0108

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 March 2009 - 10:25 AM

Vezi postareaDana42, la Mar 17 2009, 07:30 PM, a spus:

Da, ai procedat bine.
Multumesc mult pentru raspuns.



#37 valinusescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 March 2009 - 07:39 PM

la 25.07.2007 asociatul crediteaza firma cu 17800 eur, bani virati direct in banca, in baza unui ctr.de creditare pe un an, fara dobanda.
pana la sf. anului mai crediteaza firma cu 41495 ron, tot cu ctr. de creditare, in ron, fara dobanda.
Deci la 31.12.2007 sold la 4551=97038.12 ron
in octombrie 2008 se constata ca nu s- a facut reevaluarea la 31.12.2007 pt cei 17800 eur, se corecteaza in octombrie 2008 prin 1174=4551 8718,44 ron
firma la 31.12.2007 a inregistrat pierdere
deasemeni contractul de creditare pt . suma in valuta s-a prelungit cu inca 1 an.

Diferenta de curs nefav. de 8718,44 ron este deductibila? Va tb facuta rectificativa la 101 din 2007 cu acesta suma.

Anul acesta cum voi considera reevaluarea creditarii in valuta, tinand cont de faptul ca , imprumutul s-a prelungit cu un an , deci ar. tb sa calculez graduld e indatorare?
la 31.12.2007 fac rectificativa , am pierdere nu am ce impozit sa recalculez
la31.12.2008 din contul 665 consider nedeductibil doar suma aferenta creditarii sau toate sumele aflate in contul 665



#38 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 March 2009 - 03:37 PM

1. Trebuie sa faci decl.rectificativa 101 pt.2007, indif.daca iti iese imp.pe profit de plata suplimentar sau nu, cnf. :

"Norme CF
13. Veniturile sau cheltuielile inregistrate eronat sau omise se corecteaza prin ajustarea profitului impozabil al perioadei fiscale careia ii apartin. In cazul in care contribuabilul constata ca dupa depunerea declaratiei anuale un element de venit sau de cheltuiala a fost omis ori a fost inregistrat eronat, contribuabilul este obligat sa depuna declaratia rectificativa pentru anul fiscal respectiv. Daca in urma efectuarii acestei corectii rezulta o suma suplimentara de plata a impozitului pe profit, atunci pentru aceasta suma se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere conform legislatiei in vigoare."

2. Te incadrezi la art.23 alin.5, imprumut de la alte entitati, calculezi gradul de indatorare al capitalului chiar daca nu ai ch.cu dobanda prevazuta in ct., avand in vedere ca daca chelt. din dif.de curs valutar depasesc ven., diferenta trebuie sa o tratezi ca si o chelt.cu dobanda. Pt. o intelegere mai buna si modul de calcul iti postez art.din CF si Norme CF :

" CF : Cheltuielile cu dobanzile si diferente de curs valutar
Art. 23. - (1) Cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile în cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei. Gradul de îndatorare a capitalului se determină ca raport între capitalul împrumutat cu termen de rambursare peste un an și capitalul propriu, ca medie a valorilor existente la începutul anului și sfârșitul perioadei pentru care se determină impozitul pe profit. Prin capital împrumutat se înțelege totalul creditelor și împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an, potrivit clauzelor contractuale.
(2) În condițiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condițiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.
(3) În cazul în care cheltuielile din diferențele de curs valutar ale contribuabilului depășesc veniturile din diferențele de curs valutar, diferența va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea acestei diferențe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din diferențele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului.
(5) În cazul împrumuturilor obținute de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; și
b) nivelul ratei dobânzii anuale de 9%, pentru împrumuturile în valută. Acest nivel al ratei dobânzii se aplică la determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2004. Nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută se actualizează prin hotărâre a Guvernului.
(6) Limita prevăzută la alin. (5) se aplică separat pentru fiecare împrumut, înainte de aplicarea prevederilor alin. (1) și (2).
Norme metodologice:
59. In vederea determinarii valorii deductibile a cheltuielilor cu dobanzile se efectueaza mai intai ajustarile conform art. 23 alin. (5) din Codul fiscal. Valoarea cheltuielilor cu dobanzile care excedeaza nivelului de deductibilitate prevazut la art. 23 alin. (5) din Codul fiscal este nedeductibila, fara a mai fi luata in calcul in perioadele urmatoare.
60. In cazul in care capitalul propriu are o valoare negativa sau gradul de indatorare este mai mare decat 3, cheltuielile cu dobanzile si cu pierderea neta din diferentele de curs valutar sunt nedeductibile. Acestea se reporteaza in perioada urmatoare, in conditiile art. 23 alin. (1) din Codul fiscal, pana la deductibilitatea integrala a acestora.
61. Intra sub incidenta art. 23 alin. (3) din Codul fiscal numai pierderea neta din diferentele de curs valutar aferente capitalului imprumutat.
63. In sensul art. 23 alin. (1) din Codul fiscal, prin capital imprumutat se intelege totalul creditelor si imprumuturilor cu termen de rambursare peste un an incepand de la data incheierii contractului, cu exceptia celor prevazute la alin. (4) al art. 23 din Codul fiscal, indiferent de data la care acestea au fost contractate.
In capitalul imprumutat se includ si creditele sau imprumuturile care au un termen de rambursare mai mic de un an, in situatia in care exista prelungiri ale acestui termen, iar perioada de rambursare curenta, insumata cu perioadele de rambursare anterioare ale creditelor sau imprumuturilor pe care le prelungesc, depaseste un an.
65. Pentru calculul deductibilitatii cheltuielilor cu dobanzile se au in vedere urmatoarele:
a) pentru imprumuturile angajate de la alte entitati, cu exceptia celor prevazute la art. 23 alin. (4) din Codul fiscal, se aplica limita prevazuta la art. 23 alin. (5) din acelasi act normativ, indiferent de data la care au fost contractate;
b) in scopul aplicarii art. 23 alin. (5) lit. a) din Codul fiscal, nivelul ratei dobanzii de referinta, recunoscuta la calculul profitului impozabil, este cea din ultima luna a trimestrului pentru care se calculeaza impozitul pe profit, publicata de Banca Nationala a Romaniei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I;
c) modul de calcul al dobanzii, conform art. 23 alin. (5) din Codul fiscal, va fi cel corespunzator modului de calcul al dobanzii aferente imprumuturilor;
d) rezultatul exercitiului financiar luat in calcul la determinarea capitalului propriu pentru sfarsitul perioadei este cel inregistrat de contribuabil inainte de calculul impozitului pe profit.
66. Cheltuielile cu dobanzile insumate cu pierderea neta din diferentele de curs valutar aferente imprumuturilor cu termen de rambursare mai mare de un an, luate in considerare la calculul gradului de indatorare, sunt deductibile la determinarea profitului impozabil in conditiile prevazute la art. 23 alin. (1) din Codul fiscal.
68. In cazul in care gradul de indatorare astfel determinat este mai mic sau egal cu trei, cheltuielile cu dobanzile si cu pierderea neta de curs valutar sunt deductibile integral dupa ce s-au efectuat ajustarile prevazute la art. 23 alin. (5) din Codul fiscal.
69. Daca gradul de indatorare astfel determinat este mai mare decat trei, suma cheltuielilor cu dobanzile si cu pierderea neta din diferente de curs valutar este nedeductibila in perioada de calcul al impozitului pe profit, urmand sa se reporteze in perioada urmatoare, devenind subiect al limitarii prevazute la art. 23 alin. (1) din Codul fiscal pentru perioada in care se reporteaza."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 25 March 2009 - 03:38 PM

Dana




#39 valinusescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 March 2009 - 06:39 PM

multumesc dana,
am cititi dar parca sunta batuta-n cap
dc societatea are pierdere aceste dif. sunt nedeductibile, nu?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 12:52 AM
citare mesaj anterior




#40 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2009 - 08:48 PM

Vezi postareaalina0108, la Mar 17 2009, 01:44 PM, a spus:

Buna ziua. Am urmatoarea situatie:imprumut de la actionarul majoritar cu termen de rambursare mai mare de un an dar caruia nu ii platesc dobanda,grad de indatorare 8, cheltuieli cu dobanzile aferente unui contract de leasing si diferente de curs tot de la leasing. Cum imprumuturile de la IFN nu se supun prevederilor art.23 din Codul fiscal, am considerat in totalitate deductibile chelt. cu dobanzile si cele din diferente de curs. Va rog o parere daca am procedat bine.
este clar ca dobanda la leasingul financiar este deductibila(art. 25 din CF)
dar unde scrie ca sunt deductibile diferentele de curs valutar?






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL