Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
grad de indatorare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


grad de indatorare


49 replies to this topic

#41 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 March 2009 - 09:00 PM

Draga Valinusescu, probabil te-am incurcat si eu cu postarea tuturor articolelor si nu am fost f. atenta si ti-am scris gresit ca te incadrezi la "imprum.de la alte entitati", scuze, de aceea fac rectificarea acum, cand am observat. Incerc sa fiu mai explicita :

Citeaza

dc societatea are pierdere aceste dif. sunt nedeductibile, nu?
1. Aceste calcule se fac indiferent de rezultatul societatii, profit sau pierdere, in cazul tau.

2. In anul 2007 avand in vedere ca imprumutul este <1 an, nu se calc.gradul de indatorare al capitalului si ch.cu dif.de curs valutar este deductibila la calculul profitului impozabil. Pt. ch.cu dif de curs valutar necal.si neinreg. pe care ai inregistrat-o in 1174 in 2008 trebuie sa faci D.101 rectificativa pt. 2007.

3. In anul 2008 ct. de imprumut s-a prelungit, deci avem de-a face cu impr.pe termen lung, care intra in capitalul imprumutat si intri sub incidenta art.23, trebuie sa calculezi gradul de indat.al capitalului si daca acesta este >3, ch. din pierderea neta din dif.de curs valutar aferenta imprumutului este nedeductibila la calc.imp.pe profit. In D.101 se trece la rd.32, deoarece se incadreaza in categ. ch.care se reporteaza in perioada/perioadele urm.pana la deducerea integrala a acestora, fara o limita de timp impusa pt. deducere.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 25 March 2009 - 09:03 PM

Dana




#42 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 March 2009 - 09:13 PM

CF art.23 :
"(3) În cazul în care cheltuielile din diferențele de curs valutar ale contribuabilului depășesc veniturile din diferențele de curs valutar, diferența va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea acestei diferențe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din diferențele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat, sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de îndatorare a capitalului."

Dana




#43 valinusescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 March 2009 - 10:36 AM

in cazul meu aceste cheltulei cu dif. de crus valutar depasesc veniturile din. dif. de curs valutar, deci aceasta suma tb tratata ca o dobanda, deci va fi limitata...eu asha inteleg, ca nu toata suma va fi deductibila.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:49 PM




#44 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 March 2009 - 12:06 PM

Pt.Valinusescu
Dif.dintre 665 si 765 pt.anul 2008 daca grd.de indat.>3 este neded. Ex: 665: 800, 765:300, dif.de 500 este neded. In 2007 daca nu ai avut impr.mai mare de un an, este ded. Vezi ca am rugat mod.sa se uneasca topicele, erau 3 cu grd.de indatorare, citeste si mai sus ce am scris. Eu am postat art.23 ca raspuns pt. Jenny.

Dana




#45 valinusescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 March 2009 - 02:52 PM

multumesc , dana
asha le- am considerat, nedeductibile la 31.12.2008. iar in decl.101/2008 le-am trecut la rd.32

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:49 PM




#46 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 26 March 2009 - 07:25 PM

In anul in care gradul de indatorare scade sub 3 vei putea deduce si aceste diferente, asa ca ar fi bine daca le-ai evidentia undeva.



#47 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 March 2009 - 08:33 PM

Da, asa este Leu, in plus nu exista o perioada impusa de timp/ani pt.deducerea lor.

Dana




#48 valinusescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 March 2009 - 08:47 PM

Vezi postarealeu50, la Mar 26 2009, 07:25 PM, a spus:

In anul in care gradul de indatorare scade sub 3 vei putea deduce si aceste diferente, asa ca ar fi bine daca le-ai evidentia undeva.
asta am inteles, ma interesa dc aceasta suma este limitata....adica dc se trece toata suma la rd.32 in D101 urmand sa o recuperez atunci cand GI<3, sau tb sa tin cont de faptul ca fiind pierdere neta din dif. de curs valutar, ac va fi tratata ca o dobanda (desi creditarea nu este cu dobanda) si este limitata...atunci ar tb sa am o parte din suma si la randul 31 din decl.101?

asta er amarea mea dilema...



#49 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 12 April 2009 - 04:33 PM

In cazul unui imprumut pe termen lung, dobanda si diferenta de curs din ultimul an (dintre cursul la data platii si cursul istoric), in care se plateste creditul , se considera aferente unui imprumut pe termen scurt sau lung? Conform contractului , imprumutul este pe termen lung, dar in ultimul an devine un imprumut pe termen scurt care s-a achitat.



#50 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 12 April 2009 - 08:57 PM

Datoriile se considera pe termen lung daca data scadentei este mai mare de 12 luni de la data intocmirii Situatiilor financiare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL