Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calculul concediului de maternitate si a indemnizatiei pentru cresterea copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


calculul concediului de maternitate si a indemnizatiei pentru cresterea copilului

33 replies to this topic

#21 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 13 July 2009 - 08:41 AM

Eu am sunat la finante si mi-a zis asa: se plateste doar 85%, totul de catre stat, nu se retine impozit 16%. Nu stiam ca toate zilele de catre stat, credeam ca primele 5 zile angajatorul. Nu stiu unde sa mai caut sa ma lamuresc. Oare daca as suna la Casa de sanatate? cred ca acolo mai bine.



#22 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 13 July 2009 - 09:32 AM

Am facut sapaturi. Pe cine mai intereseaza:
Cod fiscal art 42
Legea 19/2000 art 118-119-120
OUG 158/2005 art 23-24-25, art 36, art 44-45
Cred ca ar mai fi de lamurit somajul, daca gaseste cineva articolul......




#23 GINOASA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 July 2009 - 11:16 AM

Buna ziua! Va rog daca poate cineva sa ma lamuresca si pe mine cineva cu o problema. Am nascut in martie 2009 si sint in indemnizatie cretere copil. In luna mai 2010 voi naste cel de-al doilea copil.Cum mi se va calcula crestere cel de-al doilea copil?Ce bani voi primi?



#24 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 July 2009 - 08:04 PM

Legea 76 /2002

Art. 26. - Angajatorii au obligaþia de a plãti lunar o contribuþie la bugetul asigurãrilor pentru somaj, a cãrei cotã se aplicã asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contribuþiei individuale la bugetul asigurãrilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1).
(articol modificat prin art. III pct. 1 din O.U.G. nr. 91/2007 (publicatã la 1 octombrie 2007), în vigoare de la 1 ianuarie 2008)
Art.27
(1) Angajatorii au obligaþia de a reþine si de a vira lunar contribuþia individualã la bugetul asigurãrilor pentru somaj, a cãrei cotã se aplicã asupra bazei lunare de calcul, reprezentatã de venitul brut realizat lunar, în situaþia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevãzute la art. 19. (alineat modificat prin art. III pct. 2 din O.U.G. nr. 91/2007 (publicatã la 1 octombrie 2007), în vigoare de la 1 ianuarie 2008)
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplicã pe perioada în care raporturile de muncã sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevãzute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii, cu excepþia perioadei de incapacitate temporarã de muncã, dacã aceasta nu depaseste 30 de zile. (alineat introdus prin art. I pct. 11 din Legea nr. 107/2004 (publicatã la 19 aprilie 2004) în vigoare de la 18 iunie 2004



#25 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 14 July 2009 - 08:03 AM

:lostit (13):
Ma scuzati dar atata cat am citit prin legile astea pt CIC m-am zapacit si mi-a trasnit una prin minte: pt a beneficia de indemnizatie CIC trebuie sa fi obtinut in ultimele 12 luni anterioare nasterii venituri supuse impozitului pe venit, corect? Daca iti iei concediu prenatal, indemnizatia aceasta am vazut noi in C fiscal art 42, nu este impozabila. Deci sa presupunem ca o gravida are venituri impozabile realizate incepand din septembrie 2008, va naste in noiembrie 2009, iar luna octombrie 2009 si septembrie 2009 isi ia concediu prenatal neimpozabil. Se iau in calcul aceste doua luni in baza de calcul a indemnizatiei CIC? Aceste 2 luni intra in stagiul de cotizare de 12 luni (calculate in ordine inversa) pt a beneficia de indemnizatie CIC?



#26 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 09:21 AM

Se iau in calcul ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, deci da,si lunile in care s-a platit concediul prenatal;iar calculul de concediu prenatal este f simplu, 85% din media zilnica calculata pt ultimele 6 luni inmultita lunar cu nr de zile lucratoare ale lunii, din care se scad doar cei 10.5% aferenti salariului minim pe economie, ATAT! si in final banii sunt de la stat da, ii plateste firma si ii recupereaz ulterior ori lunar din fondul de concedii ori face cerere daca suma e prea mare; insa nu va spun cat dureaza cu ultima varianta.....

Aceasta postare a fost editata de nilufera: 14 July 2009 - 09:25 AM




#27 raluca4p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 September 2009 - 10:51 AM

Buna,


daca mai e cineva pe aici. am o mare nedumerire. sunt o viitoare mamica si tot nu am inteles cum se calculeaza indemnizatia de crestere a copilului ( cei 85%) . adica, eu am lucrat in ultimele 12 luni, la acelasi angajator, fara intrerupere. in ultima luna am avut concediu medical si voi reicepe munca ( sa speram ca nu voi mai avea nevoie de medical).
intrebarea mea este cum se va lua in calcul venitul pentru luna de medical? veniturile mele sunt 1950 ron net pe luna pentru toate celelalte luni iar pentru luna de medical inca nu stiu ( probabil 75% din salariu )

imi cer scuze daca intrebarea e puerila. va multumesc.



#28 ramonagroza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:zalau

Postat 21 September 2009 - 03:10 PM

Vezi postareanilufera, la Jul 14 2009, 10:21 AM, a spus:

Se iau in calcul ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, deci da,si lunile in care s-a platit concediul prenatal;iar calculul de concediu prenatal este f simplu, 85% din media zilnica calculata pt ultimele 6 luni inmultita lunar cu nr de zile lucratoare ale lunii, din care se scad doar cei 10.5% aferenti salariului minim pe economie, ATAT! si in final banii sunt de la stat da, ii plateste firma si ii recupereaz ulterior ori lunar din fondul de concedii ori face cerere daca suma e prea mare; insa nu va spun cat dureaza cu ultima varianta.....


Buna ziua.
Am si eu o nelamurire.. in caz de risc maternal inainte de nastere, cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil?, dat fiind ca la risc maternal se plateste doar 10.5% la salar minim, (se ia netul si din respectivele luni chiar daca nu sunt impozitate?)
Va multumesc.



#29 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2009 - 10:17 PM

Da, se ia netul si din respectivele luni in care ai fost in concediu de risc maternal.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#30 b3b3_strumf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 November 2009 - 05:12 PM

Buna seara.
Scriu pentru prima data si sper sa fie corect.
Am si eu o nelamurire legata de indemnizatia de crestere copil... am nascut pe 16 mai 2009 si in adeverinta depusa in septembrie au fost trecute ultimele 13 luni (inclusiv luna nasterii copilului). Aceasta se ia in calcul sau nu ? De la agentia din Hambarului mi s-a spus ca doar la vechime .. ceea ce nu mi se pare logic dar poate nu cunosc eu legile. :pullhair:
Ma poate ajuta cineva ?
Multumesc anticipat.



#31 elly22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 November 2009 - 12:10 PM

buna! ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi calculez corect concediul prenatal ? Voi naste pe 26 ianurie 2010, am 31 sapt, si doresc sa intru in prenatal din 7 decembrie 2009. Concedii medicale nu am avut in ultimele 6 luni, doar concediu legal. Contabilul care imi va calcula prenatalul e cam aiurit, si vreau sa compar cu ceea ce imi va calcula el.

Venit brut in ultimele 6 luni: 2815 Ron

Zile lucratoare in ultimele 6 luni: 133



#32 prigbel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 December 2009 - 12:17 PM

cum se va calcula plata concediului postnatal in cazul in care pe ultimul an a fost un salariu de 1200Ron/luna iar in lultimile 3 luni venituri suplimentare din PFA de aproximativ 2500Ron/luna?
Multumesc



#33 pucutuca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2010 - 03:18 PM

Vezi postareafrancesca2009, la Jul 13 2009, 10:32 AM, a spus:

Am facut sapaturi. Pe cine mai intereseaza:
Cod fiscal art 42
Legea 19/2000 art 118-119-120
OUG 158/2005 art 23-24-25, art 36, art 44-45
Cred ca ar mai fi de lamurit somajul, daca gaseste cineva articolul......
buna am si eu o intrebare..recunosc ca nu am nicio treaba cu finantele astea si de aceea imi cer scuze daca intrebarea e comica:
am citit codul fiscal art 42 dar in el scrie ca e vorba de veniturilor lunare din ultimele 6 luni pentru concediul prenatal...e acelasi lucru cu veniturile brute?adica unde scrie ca se ia in calcul venitul brut?



#34 m.iovu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 February 2010 - 02:20 PM

Vezi postareaprigbel, la Dec 2 2009, 12:17 PM, a spus:

cum se va calcula plata concediului postnatal in cazul in care pe ultimul an a fost un salariu de 1200Ron/luna iar in lultimile 3 luni venituri suplimentare din PFA de aproximativ 2500Ron/luna?
Multumesc

Prin concediu postnatal poti intelege 2 lucruri diferite:
1.concediu medical de sarcina si lauzie (continuare): ai obligatoriu 42 de zile calendaristice dupa nastere si baza de calcul se pastreaza de la inceputul concediului medical de sarcina si lauzie
2.concediul pentru crestere copil 2/3 ani: incepe dupa ce se termina concediul de mai sus si la calculul lui se folosesc doar veniturile de natura salariala, adica cele provenite din contracte de munca. Daca veniturile tale ca PFA sunt pe baza unui contract de munca inregistrat la ITM, se iau in calcul. In toate celelalte cazuri, nu.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL