Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract colectiv de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract colectiv de munca

4 replies to this topic

#1 nicoleta pascal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 19 April 2005 - 02:26 PM

Pana in prezent am 32 de angajati si nu am facut un contract colectiv de munca pentru ca cei de la ITM Iasi dau din umeri cand ii intreb cate ceva. Ideea este: unde gasesc si eu un contract colectiv de munca (integral)? Daca voi mai face angajari de acum inainte trebuie sa fac acest contract colectiv de munca sau mai merge cel individual? Cine ma lamureste?
n.pascal



#2 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 19 April 2005 - 07:56 PM

Nu cei de la ITM te lamuresc referitor la Contractul Colectiv. Intreaba la Directia de Munca si Dialog Social (.... denumirea intreaga este mai lunga). Eu stiu ca este obligatoriu CCM la peste 20 de salariati




#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2005 - 07:51 AM

dar prevederile CCM se aplica obligatoriu si de cei care au 5-10 salariati?



#4 Mad X

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabile

Postat 27 April 2005 - 04:28 PM

daca nu e format sindicat si nu sunt reprezentanti ai salariatilor se ia in considerare ccm la nivel de ramura , nu exista nici acesta la nivel national.procura-l pe cel la nivel national si transpunel la tine daca e o societate mica.



#5 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2005 - 10:50 AM

Legea spune ca este obligatorie negocierea nu si incheierea contr.colectiv de munca la nivel de unitate. Asa ca, daca vrei sa fii 100% in ordine, anunta colectivul tau de salariati ca initiezi procedura de negociere si... fa-o! Daca vrei neaparat un CCM la nivel de unitate, vezi ca pe site este postat in doua parti textul CCM unic la nivel national pt.anul 2005-2006. Copiaza-l si schimba partile apoi, il inregistrezi. Nu cred ca e nevoie sa-ti bati cuie in talpa cu incheierea unui CCM . Cel mai bine este sa-ti faci CIM cu prevederile minime din CCM unic la nivel national si, gata.
Ada






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL