Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit profit / topic 2009 si 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


calcul impozit profit / topic 2009 si 2010


372 replies to this topic

#61 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 28 July 2009 - 09:40 AM

Multumesc frumos pt raspuns. Chiar ma refeream la un echipament tehnologic. Greseala mea, ca a nu am mentionat de la inceput. Asadar pot fi linistita.
Toate cele bune.



#62 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2009 - 07:26 PM

daca am avut pierdere pe ambele semestre,trebuie inregistrat in contabilitate si trebuie declarat in 100

la recuperat?

Aceasta postare a fost editata de ginutzza: 06 August 2009 - 07:28 PM

Gina



#63 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 August 2009 - 09:00 PM

in D100 declari impozitul si nu profitul/pierderea,
ca urmare, in D100 o sa ai zero declarat daca nu esti obligat la plata impozitului minim.
Bea



#64 bmiha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 04 September 2009 - 11:24 PM

Nu am mare experienta in domeniu,... dar daca am depus o declaratie cu impozit pe profit pe trim 2, apoi i-am facut una rectificativa si am descoperit ca tot gresita e, mai am voie sa depun o alta rectificativa aferenta a trim 2!

Si am un program ce genereaza registrul de evidenta fiscal, dar nu imi deduce acele sume din 711, deductibile la plata impozitului pe profit, cum procedez cu acest registru? Trebuie sa cumpar altul. Eu lucrez la o firma de putin timp si nu am gasit nici un registru de evidenta fiscal, ci numai acele tabele in excel pentru calculul impozitului pe profit! ...

va rog, sfatuiti-ma!



#65 boureanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 September 2009 - 06:33 PM

Buna. Va rog daca poate sa ma ajute cineva cu calculul impozitului pe profit pentru o factura de prestari servicii inregistrata in contabilitate in plus .
[color="#000000"]La 31.12.2008, societatea a realizat urmatoarele rezultate financiare:
    profit brut - 259201 lei
    impozit profit calculat si platit - 41472 lei

    factura de prestari servicii integistrata IN PLUS (ct.704) - 111660 lei - fara TVA

    Va rog daca se poate sa-mi spuneti cit a fost impozitul pe profit platit pentru aceasta factura. Eu am primit un calcul de la un expert contabil, dar nu mi se pare corect.
    Dupa ce primesc si parearea voastra va postez si calculul respectiv.
    Va multumesc si astept raspunsurile voaste.



    #66 DENISA GRIGORITA

      Membru activ

    • Members
    • PipPipPip
    • 641 Postari:
    • Gender:Female
    • Location:GALATI
    • Interests:INFORMARE

    Postat 23 September 2009 - 08:41 PM

    Maiculita, ma innebunesti! Iti trebuie un expert sa calculezi 16% din ceva?! Mai bine fii sincer si spune tot. :lostit (13):
    Oricum daca baza ta inregistrata gresit este de 111660, atunci inseamna ca ai platit in mod eronat
    impz.profit = 17866 si TVA = 21215 :smile:
    %%%




    ***



    #67 lucia h

      Nou

    • Nou venit
    • Pip
    • 1 Postari:

    Postat 30 September 2009 - 06:54 PM

    Buna ziua
    As fi foarte recunoscatoare daca cineva m-ar putea lamuri cum se face compensarea datoriilor la stat cu impozitul pe profit de recuperat .Am platit in plus pentru anuln2008 20000 lei impozit pe profit (aveam de recuperat din pierderile din anii anteriori),am depus 101 cu suma de recuperat ,am fost la adm. fin.si am depus si o cerere de compensare dar nu am primit raspuns ca s-ar compensa sumele...acum nu stiu ce sa fac sa nu mai platesc la timp darile si atunci vor face compensarea ???? Sunt un dir.ec.incepator si nu prea stiu cum se fac lucrurile astea...:) iar relatiile cu Adm.Fin.chiar ma sperie pt ca de fiecare data plec mai nelamurita de acolo de cat am intrat

    Multumesc mult



    #68 Dobrin

      Membru junior

    • Members
    • Pip
    • 14 Postari:
    • Location:Dej
    • Interests:muntele, ecologia, poezia

    Postat 01 October 2009 - 10:39 AM

    Pe langa factura cu pricina, probabil mai trebuie sa stornezi si eventualele cheltuieli cu materialele aferente acestui venit.



    #69 mik37

      Membru junior

    • Members
    • Pip
    • 37 Postari:

    Postat 01 October 2009 - 08:11 PM

    In masura in care ai depus rectificativa la 101 in fisa societatii de la finante s-a inregistrat diferenta asa ca ai putea sa virezi mai putin la impozitele de la buget(impozit venit salarii si profit,tva...)...
    La noi la finante este un compartiment special unde-ti poti verifica fisa ca sa vezi daca ai vreo diferenta, daca au inregistrat ei tot ce a platit societatea....



    #70 marprestsrl

      Membru junior

    • Members
    • Pip
    • 22 Postari:
    • Gender:Female
    • Location:bucuresti

    Postat 07 October 2009 - 08:39 AM

    o firma nou infiintata daca a inregistrat pierdere in ultimele 3 luni, cat plateste impozit ?
    se aplica 3% la veniturile din cele 3 luni?
    multumesc anticipat.



    #71 madalinab

      Membru activ

    • Members
    • PipPipPip
    • 1733 Postari:
    • Gender:Female
    • Location:Bucuresti

    Postat 07 October 2009 - 12:23 PM

    Trebuie sa te hotarasti: firma plateste impozit pe venit micro 3% sau impozit pe profit 16%?!
    In primul caz, se datoreaza 3% din venituri, indiferent de profitul sau pierderea inregistrata in perioada de calcul.
    In al doilea caz nu se datoreaza impozit intrucat ai mentionat inregistrarea unei pierderi.
    Madalina



    #72 rodi2007

      Nou

    • Nou venit
    • Pip
    • 7 Postari:

    Postat 07 October 2009 - 01:28 PM

    am o problema, de curanda venit garda si imi imputa ca vorcalcula penalitati pt impozit amanat.
    Ce se intampla de fapt: unitatea are servicii de analize laborator pt produse de metale si de exemplu in luna iunie sau facut cheltuieli cu substante chimice pt realizarea analizei. O parte din analize se fac in tara iar altele se fac in Canada. Rezultatul analizei din Canad nu ajunge sa zicem pana la 30.06, iar facturarea s-a facut in luna iulie odata pt toate analizele si cele din tara si cele externe. Cei de la garda vin si spun ca a fost un venit amanat si ca vor calcula penalitati pt ca nu a intrat venitul respectiv la trim II ci la trim III.
    Sunt sume destul de mari si penalitatile pe masura.
    Ce ma invatati sa fac?
    Evaziune nu este dar se leaga de data inreg veniturilor.



    #73 leu50

      Membru activ

    • Members
    • PipPipPip
    • 646 Postari:

    Postat 07 October 2009 - 08:46 PM

    Asa si este pentru ca ai inregistrat cheltuieli fara sa ai venituri. Parerea mea este ca ar trebui sa inregistrezi prestarile de servicii in curs prin 711 (332 =711) macar o parte din cheltuielile lunii iunie.



    #74 marprestsrl

      Membru junior

    • Members
    • Pip
    • 22 Postari:
    • Gender:Female
    • Location:bucuresti

    Postat 08 October 2009 - 07:25 AM

    firma este inregistrata ca platitoare de impozit pe profit.



    #75 anuszka

      Membru junior

    • Members
    • Pip
    • 150 Postari:
    • Gender:Female
    • Location:Ramnicu Valcea

    Postat 08 October 2009 - 04:53 PM

    Deci, fiind pe pierdere, nu plateste impozit pe profit.



    #76 freegsmsoft

      Nou

    • Nou venit
    • Pip
    • 9 Postari:

    Postat 08 October 2009 - 07:37 PM

    Sunt si eu incepator asa ca daca se poate as dori sa intelg si eu un lucru.
    Sa spunem ca este vorba de catre anul 2008 si ca nu exista impozt forfetar.
    Pe trim I am imp cumulat 300
    691 441 300 si decalt 300 in 100
    pe trim 2 am impozit cumulat 200
    in 100 nu declar nimic si mai trebuie facut 691 441 -100
    in trim III am impozit cumulat 310
    eu cat decalr si cat platesc in decl 100,declar 10 adica declar pe cumulat?sau decalr 110 diferenta dintre trim III si II si apoi banii o sa ii recuperez prin 110



    #77 Dana42

      Membru senior

    • Members
    • PipPipPipPipPipPip
    • 2187 Postari:
    • Gender:Female
    • Location:RO

    Postat 08 October 2009 - 08:21 PM

    In trimestrul III declari 110 lei. Se declara in D.100 imp.pe profit aferent trimestrului, care este egal cu diferenta dintre impozitul pe profit cumulat (310) si imp.pe profit datorat cumulat la sfarsitul trimestrului precedent (200).

    Dana




    #78 laura.curic

      Nou

    • Nou venit
    • Pip
    • 6 Postari:

    Postat 08 October 2009 - 10:44 PM

    daca faci asa cum spune Dana, in fisa pe platitor va aparea de plata la trim I = 300 + de plata declarat la trim III = 110 => total 410;

    parerea mea este ca declari doar 10, ca sa ajungi la totalul de impozit din trim III;

    in trimestrul in care ai pierdere, nu reduci in fisa pe platitor impozitul , in timpul anului; asta se face in 101, dupa inchiderea exercitiului financiar

    Laura



    #79 Nicolett

      Membru junior

    • Members
    • Pip
    • 19 Postari:

    Postat 22 October 2009 - 09:40 AM

    Cum se calculeaza corect impozitul pe profit pe trimestrul 3?? Se ia ca perioada de inceput 01.07.2009 sau 01.01.2009??? A o contradictie cu sefa mea....



    #80 cmarinela

      Nou

    • Nou venit
    • Pip
    • 1 Postari:

    Postat 22 October 2009 - 09:54 AM

    Vezi postareaNicolett, la Oct 22 2009, 10:40 AM, a spus:

    Cum se calculeaza corect impozitul pe profit pe trimestrul 3?? Se ia ca perioada de inceput 01.07.2009 sau 01.01.2009??? A o contradictie cu sefa mea....
    se ia in calcul perioada 01.01.2009-30.09.2009 :biggrin:






    Similar Topics Collapse

    4 useri citesc topicul

    0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

    Cometa SQL