Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit profit / topic 2009 si 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul impozit profit / topic 2009 si 2010


372 replies to this topic

#1 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 26 March 2009 - 02:20 PM

am intrat intr-o " belea " si nu stiu cum sa o rezolv
- dupa ce am depus bilantul, am constatat ca imp pe profit a fost calculat gresit; D 101 inca nu am depus-o !
-acum, cum trebuie sa procedez in privinta D101 ? depun mai intai prima varianta care corespunde cu bilantul si apoi depun rectificativa la D101 ? sau depun direct varianta corecta si fac inreg in contabilitate in martie 2009 prin 1174????

Andrei

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 January 2011 - 03:35 PM




#2 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 26 March 2009 - 03:56 PM

Corectare se inregistreaza la data constatarii erorilor contabile, pe seama rezultatului reportat, conform art. 63 alin.(1) al Ordinului 1752/2005, modificat de Ordinul 2374/2007 si nu se modifica situatiile financiare intocmite anterior:
Art.63.
(4) Corectarea erorilor aferente exercitiilor financiare precedente nu determina modificarea situatiilor financiare ale acelor exercitii.
(5) In cazul erorilor aferente exercitiilor financiare precedente, corectarea acestora nu presupune ajustarea informatiilor comparative prezentate in situatiile financiare. Informatii comparative referitoare la pozitia financiara si performanta financiara, respectiv modificarea pozitiei financiare, sunt prezentate in notele explicative.

Avand in vedere ca nu ai depus Decl.101, cred ca ar trebui sa o depui in forma corecta!




#3 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 26 March 2009 - 04:52 PM

da , sigur nici nu ma gandeam sa ma complic cu bilantul , ( am inteles totusi ca se poate depune cu amenda de la 500 la 1500 )
eu nu eram sigur in privinta D101


multumesc pentru ajutor :sad:



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 March 2009 - 08:59 PM

Corect ar fi sa depui D.101 conform bilantului, chiar daca este gresita , asa cum a spus si Marysa, de pilda in martie si in aprilie 2009 faci corectiile prin 1174, cum ai spus si tu si depui rectificativa la 101.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 March 2009 - 09:01 PM

Dana




#5 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 27 March 2009 - 08:46 AM

am inteles cu depunerea D101
si registrul de evidenta fiscala .... cum il completez ? adica cu prima varianta (gresita ) , anulez pagina si trec apoi varianta corecta conf rectif ?



Andrei



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 March 2009 - 11:22 AM

Practic, mai intai se completeaza Reg.de evidenta fiscala si pe urma, pe baza calculelor se intocmeste D.101.
In cazul tau completezi cu datele asa cum ai depus bilantul si D.101 gresita, nu anulezi pagina, calculele demonstreaza ca la data de...ai avut situatia respectiva pe baza careia ai facut D.101 si ai depus bilantul. La data la care ai constatat ca ai calculat gresit imp.pe profit, completezi in continuare in Reg.calculele corecte cu un titlu "refacere calcule imp.pe profit aferent anului 2008" si depui rectificativa la 101, ca proba a ceea ce ai completat in Registru.

Dana




#7 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 27 March 2009 - 12:13 PM

saut mana :sad:
Andrei



#8 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 27 March 2009 - 12:20 PM

Are dreptate Dana! Am avut control de fond acum o luna si in urma unei inregistrari eronate, mi s-a recalculat impozitul pe profit.Inspectoarea mi-a cerut sa corectez si in registrul de evidenta fiscala!



#9 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 01 April 2009 - 01:36 PM

buna.

am citit tot ce s-a scris in acest topic, insa nu m-am lamurit daca bilantul ramane neschimbat, el fiind deja depus, daca o sa fac rectificativa la D101, si ea fiind depusa.
eu vreau sa rectific impozitul pe profit aferent trimestrului III 2008, vreau sa trec pe nedeductibile cheltuielile cu tichete cadou care nu se incadreaza in plafonul de 2% din fondul brut de salarii. in acel moment ele au fost inregistrate ca fiind deductibile si acum m-am trezit ca trebuiau trecute ca fiind nedeductibile.
am inteles ca pot rectifica acum in martie, trecand pe 117 cheltuiala nededectibila respectiva si apoi rectificand D101, plus completarea in registrul de evidenta fiscala. am inteles corect?
daca fac lucrul acesta, este bine daca bilantul nu sufera nicio modificare?

multumesc pentru timpul acordat!



#10 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2009 - 01:46 PM

sugestie: poti trece acele tichete cadou pe cheltuieli de reclama, publicitate, cu un mic raport facut in care explici la ce s-au folosit tichetele,
promotie, etc.
si atunci cheltuielile sunt deductibile, nu mai modifici nimic.



#11 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 01 April 2009 - 01:57 PM

tichetele cadou au fost acordate salariatilor si fiecare a facut ce a vrut cu ele.
dar e o sugestie buna.

multumesc frumos.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 April 2009 - 03:54 PM




#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 01 April 2009 - 05:17 PM

Pt.Sorinela : a postat Marysa raspunsul la nelamurirea ta : "Corectare se inregistreaza la data constatarii erorilor contabile, pe seama rezultatului reportat, conform art. 63 alin.(1) al Ordinului 1752/2005, modificat de Ordinul 2374/2007 si nu se modifica situatiile financiare intocmite anterior".
Cazul tau : bilant si D.101 depuse pt.anul X, in anul X+1 se constata o eroare contabila. Ce fac ? Legea imi da voie sa o corectez eu inaintea controlului, deci o corectez in anul X+1 cu aj.contului 1174-care se foloseste in locul ct.de cheltuieli si venituri, pt.a nu influenta rezultatul anului X+1 si depun D.101 rectificativa conforma cu noul rez.fiscal obtinut pt.anul X. Rez. fiscal NU se vede in balanta, ci doar in Reg.de evidenta fiscala si in D.101, de aceea se completeaza Reg. cu noul calcul (mergand pana la recalc.imp.pe profit care se inreg. tot prin 1174) in continuare si se depune rectificativa la 101.

Dana




#13 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 02 April 2009 - 10:48 AM

Multumesc Dana. Sunt cam incepatoare in domeniu si inteleg mai greu din texte de lege. Interpretarile lor facute de cineva cu o experienta in spate ma ajuta mult mai mult.



#14 Gaby Kovaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 June 2009 - 11:03 AM

Buna ziua,

Am o mare problema, cu implicatii destul de mari si am nevoie de sfatul si ajutorul vostru, nu stiu cum sa iau taurul de coarne.

Problema este urmatoarea:

S-a calculat eronat impozitul pe profit al anului 2008, adica, atunci cand s-a calculat impozitul trimestrului 4 2008, a rezultat un impozit total anual de plata de aprox. 37.000 ron (din pacate nu s-a scazut din aceasta suma sumele deja platite in trimestrul 1, 2, 3 al anului anterior) adica ar fi rezultat un profit fiscal de aprox 233.000 ron (profit contabil aprox 110.000 ron).
Pentru ca nu s-a tinut cont de sumele platite anterior, suma de 37.000 ron a fost inregistrata in contul 691 rezultand un sold de aprox 65.000 ron (dar cheltuiala asta este de fapt "umflata" artificial) fapt pt care rezulta un profit contabil de aprox 73.000 ron (diminuandu-l pe cel real).
Atat bilantul cat si declaratia 101 au fost depuse tinand cont de balanta de la 31.12.2008 (cu acea suma umflata eronat in contul 691).
Mentionez, cei 37.000 declarati in 101 au fost achitati integral si la timp.

M-i s-au sugerat urmatoarele solutii, sunt pusa intr-o mare dilema si as dori sfatul contabililor cu mai multa experienta.

1. Prima sugestie a fost facuta de Administratia Fin, sa depun rectificativa la decl 101 din care sa reieasa suma corecta de achitat pt trim IV, sa reglez fisa de platitor, si sa depun o cerere de compensare la registratura (sa compensez imp profit platit in plus cu ceea ce voi avea de platit in lunile urmatoare) (dar m-i s-a atras atentia ca daca depun cerere compensare va veni un control de fond)
Ideea este ca la rectivicativa 101, unde va tb sa declar profitul corect, la primele randuri unde tb declarate sumele din bilant va tb sa le declar tot pe cele din balanta 2008 (aceea cu 691 incorect) si de acolo sa vad cum declar corect sumele nedeductibile.

2. A doua sugestie a fost facuta de o soc de audit, aceea de a modifica bilantul depus la 31.12.2008 in asa fel incat sa reiasa profitul corect ctbil de 110.000 ron si de acolo sa corectez decl 101 in functie de corectiile bilantului, nu stiu cum este posibil, in clipa in care vor veni cu un raspuns voi sti.

3. A treia sugestie, care m-i se pare mai simpla, este aceea de a depune rectificativa la administratie pt decl 101, reglez fisa de platitor, in contabilitatea la data de 01.06.2009 (luna asta s-a constatat eroarea) sa corectez 691 cu chelt inreg in plus in trim IV 2008 urmand sa rezulte in contabilitate in 4xx un profit platit in plus, iar la plata impoz pe profit trim II 2009 sa reglez sumele.

Sfatul vostru care este? Va rog frumos sa imi spuneti.

Va multumesc anticipat.



#15 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 June 2009 - 12:32 PM

Varianta 3 pare mai usoara, insa cu specificarea ca nu mai poti inregistra in contul 691, ci prin contul 1174 pt.ca afecteaza rezultatul exercitiului 2008 pe care l-ai inchis deja.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 12:41 PM

Tot varianta 3
firma de audit stie ce vorbeste? nu exista bilant rectificativ. sau poate nu la-i depus deloc si atunci poti sa il faci corect.



#17 Gaby Kovaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 June 2009 - 01:07 PM

Nu stiu ce sa spun, m-a surprins si pe mine sugestia lor.

De depus l-am depus, la inceputul lunii mai, a trebuit sa ma grabesc si cu bilantul pt ca societatea de care apartin participa la licitatii iar acel bilant era cerut constant. Motiv pt care mi-a scapat a doua oara greseala facuta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:29 AM




#18 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 01:09 PM

varianta 3 cu modificare prin 1174, declaratii rectificative 101, refacere registru evidenta impozit profit, inregistrare in iunie (cand constati greseala). Fisa pe platitor se va corecta automat prin depunerea decl.101. Nu mai platesti pana nu acoperi suma platita

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 June 2009 - 07:30 AM




#19 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 15 June 2009 - 02:42 PM

as vrea sa fac precizarea ca eu am depus o cerere de compensare a impozitului pe profit achitat in plus ca urmare a regularizarii prin decl.101 cu o suma de la tva de plata.
finantele din cluj mi-au facut compensarea, am primit la firma procesul verbal de compensare a celor doua ( tva de plata stins cu impozit profit achitat in plus) si nu am nici un control de fond; compensarea s-a facut la doar 3 zile de la depunerea cererii.
din cate stiu eu, doar compensarea care implica tva de recuperat necesita control in prealabil.



#20 Gaby Kovaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 June 2009 - 08:29 AM

Multumesc frumos pt raspuns, pana la urma am hotarat sa nu mai depun nici o cerere de compensare, o voi face din oficiu, cel putin avand in vedere ca fac compensare pt acelasi tip de impozit nu vad de ce sa ma mai complic.
Din pacate cand am intrebat la Admin.Fin.sect.5 Bucuresti mi-au spus clar ca urmeaza un control din partea anaf pt verificarea documentelor, cred ca fiecare administrtie este cu Dzeul ei.

Ca un mic amuzament... societatea de audit a insistat pana in panzele albe ca se poate face modificare la balanta lui 31.12.2008 si la bilant... dar nu imi puteau spune cum, ci m-au trimis pe mine la administratie si alte organe fiscale sa intreb. Dupa ce i-am anuntat ca nu este legal posibil, si am refacut calculul corect al impozitului pe profit, rectificativa la 101 si corectiile in contabilitate cu data de 01.06.2009, m-au sunat sa imi spuna sa le trimit balanta la 31.12.2008 cu modificarile facute de mine.... sunt incredibili anumiti oameni. N-am crezut ca m-i se poate intampla asa ceva.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 June 2009 - 08:53 AM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL