Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intreprindere individuala & asigurari sociale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intreprindere individuala & asigurari sociale


29 replies to this topic

#1 Silvia P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 April 2009 - 09:18 AM

Buna ziua,

M-ar interesa ce trebuie sa faca o persoana care si-a infiintat o intreprindere individuala (cu impozitarea venitului in sistem real) pentru a putea achita contributiile sociale (CAS, CASS, pensie, etc). Mentionez ca nu a mai fost angajat de aproximativ 2 ani cu carte de munca nicaieri. Se poate angaja pe sine in cadrul propriei II sau va trebui sa faca o serie de contracte separate cu institutiile implicate? Daca imi puteti spune si ce procente sunt pentru fiecare contributie in parte si daca se aplica la venitul brut real declarat la Finante?

Multumesc!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2009 - 10:05 AM

Daca este PFA, se incheie contracte separat pentru fiecare contributie.
Singura "obligatorie" (legea are lacune grave), CASS se calculeaza la venitul real; restul se calculeaza la valoare asigurata.

Dragos



#3 Silvia P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 April 2009 - 10:22 AM

Vezi postareanegocont, la Apr 8 2009, 10:05 AM, a spus:

Daca este PFA, se incheie contracte separat pentru fiecare contributie.
Singura "obligatorie" (legea are lacune grave), CASS se calculeaza la venitul real; restul se calculeaza la valoare asigurata.

Multumesc pentru rapunsul rapid!

E Intreprindere Individuala, similar PFA (conform OUG 44/2008). CASS e doar 6.5%? Stiti cumva si celelalte procente?
Mai am o intrebare, am gasit pe forumuri persoane care au scris ca au trebuit sa plateasca pe ultimii ani in care nu au avut carte de munca, pentru a "ajunge la zi". Stiti cumva despre ce e vorba?



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2009 - 10:43 AM

CAS 10.5
CASS 5.5
Somaj 0.5

La sectiunea PFA exista ceva discutii pe tema platii contributiei pe ani anteriori.
Eu sunt de parere ca legea este gresit interpretata si oricum nu au ce sa-ti faca daca nu platesti; iar asigurat devi in momentul cand incepi sa contribui.
Dragos



#5 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 08 April 2009 - 10:56 AM

Daca dobanditi calitatea de angajat la propria dvs II adica cu CIM beneficiatii de toate drepturile (pensie, sanatate, somaj, concedii medicale ..etc)
Puteti opta si pentru o varianta mai "economica" prin contract individual la CAS ( aprox 110 lei lunar) si astfel va asigurati doar pensia si la CASS unde este obligatoriu si unde intradevar legea este f ambigua. Dar este bine sa incepeti plata la CASS ca si II pentru a nu acumula datorii. Despre situatii dvs de dinainte de infiintare II,nu ne-ati spus ce fel de venituri ati avut si de aceea cred ca va asteapta plata pe ultimile 6 luni presupunand ca nu ati avut nici un venit in ultimii 5 ani. Daca insa in aceasta perioada ati realizat venituri, altele decat cele de natura salariala, atunci plata pe ultimii 5 ani aferente acestora
Toate aceste plati sunt deductibile in cazul dvs cu impozitarea in sistem real.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 08 April 2009 - 10:57 AM




#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2009 - 03:13 PM

CAS-ul se plateste integral, respectiv 31,3% din suma asigurata.
art.21, alin. (4) din L.19/2000



#7 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 May 2009 - 02:33 PM

aici am gasit extrase din lege privind obligatiile de plata a unui PFA: www.pfacontabilitate.ro



#8 ciucky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 May 2010 - 06:51 PM

Buna ziua! Am o intreprindere individuala, nu am salariati, dar am primit o adresa de la CAS cum ca ar fi trebuit sa depun o declaratie la ei in maxim 30 de zile de la infiintare. Din cate stiam eu trebuia sa depun doar declaratia anuala la Finante. Va rog frumos sa imi raspundeti daca puteti la o intrebare.
Stie cineva daca II-urile au obligatii fata de CAS, Sanatate, Somaj....samd?



#9 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 15 May 2010 - 09:44 AM

Aveti obligatia sa va asigurarii si sa platiti CAS conform Legii pensiilor nr. 19/2000 si platii CASS conform Legii nr. 95/2006.
Declaratia anuala 200 se depune pentru veniturile realizate si plata impozitului pe venit de 16%.

Aceasta postare a fost editata de G David: 15 May 2010 - 09:50 AM




#10 ciucky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 May 2010 - 07:45 AM

Vezi postareaG David, la May 15 2010, 10:44 AM, a spus:

Aveti obligatia sa va asigurarii si sa platiti CAS conform Legii pensiilor nr. 19/2000 si platii CASS conform Legii nr. 95/2006.
Declaratia anuala 200 se depune pentru veniturile realizate si plata impozitului pe venit de 16%.



Multumesc frumos pentru raspuns! Declaratia 200 am depus-o la finante dar nu stiam ca trebuie sa merg si la cas, cass....
Stiti cumva pe ce baza platesc la cas, cass? Adica la ce ma raportez in momentul in care ii-ul este pe pierdere?



#11 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 16 May 2010 - 09:58 AM

1. CAS se datoreaza asupra venitului lunar asigurat prin declaraţia de asigurare (art.61 din Legea pensiilor nr. 19/2000)
2. CASS este reglementat de Ordinul nr 617/2007, care art. 8 prevede:
(1) Contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente virează trimestrial contribuţia calculată la venitul estimat, până la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) În cazul în care contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, contribuţia se calculează la nivelul unui salariu de bază minim brut pe ţară pentru fiecare lună şi se achită în termenul prevăzut la alin. (4).
(3) Prevederile alin. (2) se aplică numai în situaţia în care venitul din activităţi independente este singurul venit asupra căruia se calculează contribuţia.
(4) Diferenţele rămase de achitat, calculate în raport cu decizia de impunere anuală, se plătesc în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicării deciziei de impunere, perioadă pentru care nu se calculează şi nu se datorează majorări de întârziere.
(5) La expirarea termenului prevăzut la alin. (4), pentru sumele datorate şi rămase neachitate se vor percepe majorări de întârziere conform procedurii instituite prin Codul de procedură fiscală.

Aceasta postare a fost editata de G David: 16 May 2010 - 09:58 AM




#12 ciucky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 May 2010 - 06:51 PM

Vezi postareaG David, la May 16 2010, 10:58 AM, a spus:

1. CAS se datoreaza asupra venitului lunar asigurat prin declaraţia de asigurare (art.61 din Legea pensiilor nr. 19/2000)
2. CASS este reglementat de Ordinul nr 617/2007, care art. 8 prevede:
(1) Contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente virează trimestrial contribuţia calculată la venitul estimat, până la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) În cazul în care contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, contribuţia se calculează la nivelul unui salariu de bază minim brut pe ţară pentru fiecare lună şi se achită în termenul prevăzut la alin. (4).
(3) Prevederile alin. (2) se aplică numai în situaţia în care venitul din activităţi independente este singurul venit asupra căruia se calculează contribuţia.
(4) Diferenţele rămase de achitat, calculate în raport cu decizia de impunere anuală, se plătesc în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicării deciziei de impunere, perioadă pentru care nu se calculează şi nu se datorează majorări de întârziere.
(5) La expirarea termenului prevăzut la alin. (4), pentru sumele datorate şi rămase neachitate se vor percepe majorări de întârziere conform procedurii instituite prin Codul de procedură fiscală.


Multumesc tare mult pentru raspuns! Sunt la inceput si inca nu m-am lamurit cu toate. Desi am intrebat peste tot ( la institutii ) daca trebuie sa ma duc si la CAS, CASS...s.a.m.d. nu mi-a zis nimeni ca sunt obligata - toti mi-au zis ca nu e obligatoriu. De aceea eram foarte nedumerita...inca ma obisnuiesc cu toate.
Stiu ca in Legea pensiilor 19/2000 scrie ca se pedepseste contraventional. Daca eu am II-ul deschis de 6 luni iar ei mi-au trimis adresa abia acum imi iau amenda? Pot sa o rezolv altfel? Cu o contestatie sau...stiu eu... Eu ma duc sa-mi depun declaratia....si sa platesc....nu e o problema dar daca-mi iau amenda in situatia data ....ma inchide! Exista posibilitatea sa nu-mi iau amenda?
Multumesc inca o data!



#13 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 18 May 2010 - 12:45 PM

Depuneti declaratia si platiti contributia si majorarile, si poate ramaneti cu atat.

Aceasta postare a fost editata de G David: 18 May 2010 - 12:47 PM




#14 Giorgi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Braila
  • Interests:Contabilitate

Postat 17 August 2010 - 09:49 AM

Buna ziua,

Am si eu o nelemurire daca ma poate ajuta cineva. Incerc sa tin contabilitatea la o II a carui proprietar este o persoana fizica straina , respectiv din UE. Intrebarea mea este , daca persoana respectiva este asigurata in statul respectiv , asigurata la CAS, Sanatate, Somaj, trebuie sa mai plateasca aceste contributii aici la noi si sa mai depuna declaratii la CAS, SANAT,SOMAJ? In speranta ca ma va ajuta cineva va multumesc anticipat tuturor .ID-ul meu de mess este: gica_vas@yahoo.com pentru cine vrea sa ma contacteze pe mess. O zi buna tuturor!



#15 belvedere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 25 August 2010 - 01:55 PM

Buna tuturor.
Cum e cu contributia pentru sanatate si pensii la I.I pe norma de venit ?

Cat se plateste, cand, unde ,se fac ceva declaratii ?

Nu sunt lamurit deloc, mai ales cu ultimele stiri la TV.
Mersi.



#16 LUCILLA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 August 2010 - 11:03 AM

Buna ziua,
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva raspunsuri?
In cazul in care sunt in concediu prenatal am voie sa detin o II? Ce se intampla atunci cand intru in concediu de maternitate?
Multumesc celor care au bunavointa sa raspunda.



#17 Samuela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 September 2010 - 12:19 PM

Vezi postareaSilvia P., la Apr 8 2009, 10:18 AM, a spus:

Buna ziua,

M-ar interesa ce trebuie sa faca o persoana care si-a infiintat o intreprindere individuala (cu impozitarea venitului in sistem real) pentru a putea achita contributiile sociale (CAS, CASS, pensie, etc). Mentionez ca nu a mai fost angajat de aproximativ 2 ani cu carte de munca nicaieri. Se poate angaja pe sine in cadrul propriei II sau va trebui sa faca o serie de contracte separate cu institutiile implicate? Daca imi puteti spune si ce procente sunt pentru fiecare contributie in parte si daca se aplica la venitul brut real declarat la Finante?

Multumesc!

Buna ziua!
La fel ma intereseaza si pe mine, daca ma puteti ajuta, Se poate angaja pe sine in cadrul propriei II.Ce diferente sunt in cazul declaratiilor fata de un SRL?

Multumesc



#18 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 September 2010 - 12:27 PM

Nu va puteti angaja in propriul II.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 September 2010 - 02:30 PM




#19 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 01:36 PM

Ba da se poate angaja si in propriul II, Cunosc II-uri unde membrii fondatori sunt si angajati in cadrul II-ului.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 28 September 2010 - 01:39 PM




#20 gabydinu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2011 - 10:29 AM

Am o Intreprindere Familiala impreuna cu sotia si in acelasi timp sunt salariat cu contract de munca pe durata nedeterminata la un alt SRL si implicit platesc CAS. IF-ul a avut pierdere pe 2009 si venit net de 4.000 lei pe 2010. Am primit de la CJP notificare ca datorez contributie pentru pensii si trebuie sa depun declaratie si plata. Am aceasta obligatie?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL