Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA, CIF si OUG 44 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA, CIF si OUG 44

8 replies to this topic

#1 Sebastian Bob

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 April 2009 - 08:22 PM

Buna seara,

Sunt nou pe acest forum si chiar daca il citesc mai de mult, abia azi m-am inregistrat pentru a posta si a gasi un raspuns.
Am o autorizatie de PFA, eliberata in mai 2006, codul CAEN fiind 7487 - alte servicii prestate in principal intreprinderilor.
Singurele acte pe care le am sunt: certificatul de inregistrare de la Registrul Comertului si Autorizatia de functionare, eliberata de Primaria de sector.

Din motive obiective am aflat abia acum doua zile despre OUG 44/2008 si azi de dimineata am fost la ONRC. Cu aceasta ocazie am aflat de faptul ca cei de la Administratia financiara ar trebui sa-mi dea CIF-ul. Am sunat acolo si m-au intrebat nevinovati ca niste floricele: pai nu-l aveti? Nu, raspund eu. Veniti maine sa vedem ce putem face, dar sa stiti ca va trebui sa va amendam! Dar sigur nu vi l-au dat cei de la Primarie?
Fara comentarii.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1 - In temeiul carui articol din care lege se poate proceda la amenda?
2 - Cat timp (aproximativ) dureaza eliberarea CIF-ului?

Multumesc frumos.



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 10 April 2009 - 07:34 AM

Pentru eliberare CIF sunt necesare cateva zile 2-5. nu costa si nu este complicat deloc.Fara acest CUF nu veti putea preschimba la Reg Com certificatul de inmatriculare (termen 29 aprilie, posibil sa se prelungeasca.) Cel mai bine mergeti la Admin Financiara si vorbiti, poate se rezolva. Daca o s primiti amenda, aproape ca nu mai are importanta in baza carei legi se face , va trebui sa o contestati. Dar totusi mergeti poate o rezolvati.




#3 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 14 April 2009 - 09:23 PM

Buna seara! Tot caut de ceva vreme aici pe site sa gasesc OUG 44/2008 si Ordinul 1040/2004. Le are cineva si mi le poate da si mie? Va multumesc anticipat!



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 15 April 2009 - 07:49 AM

le puteti descarca de aici

Fisiere atasate





#5 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 15 April 2009 - 09:38 PM

Vezi postareacorpus, la Apr 15 2009, 08:49 AM, a spus:

le puteti descarca de aici
multumesc frumos!



#6 alinut7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 June 2009 - 01:41 PM

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu o clarificare.

Am domiciliul in buletin in judetul Hunedoara. Am inregistrat la ORC un PFA in judetul Timis.

Apoi am mers si la Finante Timis pentru depunerea decl. 220 si domnul de acolo nu vrea sa imi primeasca dosarul si imi spune ca trebuie sa merg la Finante Hunedoara pentru ca acolo am domicililul si acolo voi plati si taxele etc... cu toate ca am insistat ca PFA-ul a fost inregistrat la ORC in judetul Timis.

Are dreptate? Mie nu imi este clar. Unde in lege este reglementat acest aspect?

Multumesc.



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 June 2009 - 02:14 PM

Are dreptate ...
Organul fiscal competent este cel de la sediul/domiciliul contribuabiluli.
Cod procedura fiscala, art.33



#8 alinut7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 June 2009 - 02:54 PM

Multumesc pentru raspunsul foarte rapid.

Am gasit articolul 33 (Competenta teritoriala) de care vorbiti aici .
La paragraful 1 spune asa:

(1) Pentru administrarea impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat, competenta revine acelui organ fiscal, judetean, local sau al municipiului Bucuresti, stabilit prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, in a carui raza teritoriala se afla domiciliul fiscal al contribuabilului sau al platitorului de venit, in cazul impozitelor si contributiilor realizate prin stopaj la sursa, in conditiile legii.

Cine este contribuabilul aici?
Nu persoana fizica autorizata inregistrata la ORC Timis si cu sediu profesional in Timis (si atunci deduc ca are domiciliu fiscal in Timis)?
Sau este persoana fizica cu domiciliul in jud. Hunedoara?

Aceasta postare a fost editata de alinut7: 19 June 2009 - 02:55 PM




#9 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 June 2009 - 03:31 PM

Contribuabil este persoana fizica pentru tot ce tine de impozit pe venit.
Chiar daca a primit cod fiscal, urmarirea impozitului pe venit se face tot dupa CNP.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL