Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fisa de operatiuni diverse si Jurnal operatiuni diverse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Fisa de operatiuni diverse si Jurnal operatiuni diverse


54 replies to this topic

#21 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 July 2009 - 07:31 AM

Da din pacate ,in fisa de operatiuni diverse deschisa pe fiecare cheltuiala in parte sau client se copiaza ce a fost scris in RJIP, iar in jurnalul pt oper diverse se scriu totalurile din fisele pt oper diverse astfel incat totalul sa dea cu incasareile respectiv platile RJIP.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#22 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 August 2009 - 05:43 PM

Da, nici eu nu am inteles..
Se fac fise pt fiecare tip de cheltuiala dar cu Jurnalul cum e? Se fac mai multe jurnale pt fiecare tip de cheltuiala sau unul singur pt toate?




#23 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 August 2009 - 06:59 PM

DA. cate un jurnal pentru fiecare tip de cheltuiala



#24 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 August 2009 - 07:56 PM

Vezi postareacorpus, la Aug 13 2009, 07:59 PM, a spus:

DA. cate un jurnal pentru fiecare tip de cheltuiala
Multumesc corpus, esti cel mai tare!



#25 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 14 August 2009 - 08:44 AM

Din pacate asa sunt reglementarile si va mai obliga potrivit rubricilor din formular, sa reluati aproape tot ce ati scris prin fise si RJIP.
Va recomand utilizarea unui program informatic, este fff util, introduceti datele o singura data si apoi scoateti tote situatiile, (RJIP, fise cu op. diverse, jurnale...) le aranjeaza in ordine cronologica indiferent cand le inregistrati, ofera acuratete si va lasa posibilitatea de a face corectari inainte de a le lista.



#26 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 15 August 2009 - 08:52 PM

Si cam care ar fi acel program? D-voastra pe care-l folositi pt RJIP si Fisele de Operatiuni Diverse spre exemplu?



#27 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 15 August 2009 - 09:48 PM

De teama de a nu fi taxat pentru eventuala reclama la adresa programuui pe care il folosesc, va raspund printr-un mesaj privat, tot acolo raspunsul la modul de corectare



#28 maion

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 January 2010 - 01:34 PM

Vezi postareaZzuper, la Aug 15 2009, 08:52 PM, a spus:

Si cam care ar fi acel program? D-voastra pe care-l folositi pt RJIP si Fisele de Operatiuni Diverse spre exemplu?
Pot sa am si eu link-ul la program pe PM?
Multumesc



#29 pavelione

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 January 2010 - 02:55 PM

Mod de completare a fisei de operatiuni diverse



#30 pavelione

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 January 2010 - 03:04 PM

Am inteles ca jurnalul se intocmeste pentru fiecare tip de cheltuiala, dar tipul cheltuielilor este cel din planul de conturi cu denumirea lor sau dupa tipul de chetuiala pe care il am eu ca si unitate? De exemplu am rechizite (hartie, pixuri, etc) si combustibili. Le inreg. ca si materiale consumabile pe toate sau rechizitele la mat. consumabile iar combustibilii la Chelt. priv. combustibilii. Am o chelt. cu cota de participare (fiind birou notarial) fac o fisa separata pt. cota sau o incadrez dupa planul de conturi?



#31 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 26 January 2010 - 07:32 PM

Separat cheltuielile cu rechizitele, separat chelt. cucombustibilii si separat chelt. cu cota de participare( daca despre intretinere este vorba)
Planul de conturi este valabil doar in cazul contabilitatii in partida dubla, intalanit la societatile comerciale



#32 pavelione

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 January 2010 - 10:34 AM

Vezi postareacorpus, la Jan 26 2010, 07:32 PM, a spus:

Separat cheltuielile cu rechizitele, separat chelt. cucombustibilii si separat chelt. cu cota de participare( daca despre intretinere este vorba)
Planul de conturi este valabil doar in cazul contabilitatii in partida dubla, intalanit la societatile comerciale

Va multumesc.
Cota de participare nu este chel. de intretinere. Este o suma ce se plateste lunar, in functie de venitul brut, la Camera Notarilor Publici.



#33 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 27 January 2010 - 12:02 PM

Ok, atunci si aceasta cota este o cheltuiala deductibila. citat "cheltuielile reprezentând contribuțiile profesionale obligatorii datorate asociațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii" ( art 43 din OMFP 1040/2004)

Aceasta postare a fost editata de corpus: 27 January 2010 - 12:03 PM




#34 pavelione

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 January 2010 - 02:27 PM

Fisa si Jurnalul pt. op. diverse se intocmesc pentru fiecare an in parte sau pot cuprinde mai multi ani?



#35 pavelione

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 January 2010 - 03:28 PM

Am niste produse cumparate pt. masina: anvelope, vesta referctorizanta, lant zapada.
Imi puteti spune unde si cu le intregistrez in fisa pt. op. diverse.



#36 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 January 2010 - 03:34 PM

Documentele se refera la un exercitiu financiar, impozitul pe venit se determina anual deci, se completeaza separat. pt. fiecare an in parte. Gandeste-te si la perioada obligatorie de arhivare a doc. financiar-contabile...ce faci daca "amesteci" anii ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 January 2010 - 03:34 PM

Dana




#37 pavelione

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 January 2010 - 08:53 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 27 2010, 03:34 PM, a spus:

Documentele se refera la un exercitiu financiar, impozitul pe venit se determina anual deci, se completeaza separat. pt. fiecare an in parte. Gandeste-te si la perioada obligatorie de arhivare a doc. financiar-contabile...ce faci daca "amesteci" anii ?
Multumesc Dana42



#38 adina270898

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 March 2010 - 04:50 PM

Corpus, am si eu o rugaminte: imi poti trimite un mesaj privat cu numele unui program free de contabilitate in partida simpla pt. un PFA? Multumesc!



#39 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 05 March 2010 - 05:24 PM

Nu reusesc, aveti mesageria dezactivata sau nu aveti permisiunea, verificati-va setarile in cont



#40 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2010 - 05:38 PM

Vezi postareacorpus, la Mar 5 2010, 05:24 PM, a spus:

Nu reusesc, aveti mesageria dezactivata sau nu aveti permisiunea, verificati-va setarile in cont

Si eu sunt interesat de un program gratuir de contabilitate in partida simpla. Am incercat programul recomandat la un moment dat pe acst fir (pc*nt) dar mi s-a parut foarte complicat si nici nu am fost sigur ca face tot ce mi-ar trebui:
- registru de incasari si plati
- registru de operatiuni diverse
- fise mijloace fixe
NU sunt contabil.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL