Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fisa de operatiuni diverse si Jurnal operatiuni diverse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Fisa de operatiuni diverse si Jurnal operatiuni diverse


54 replies to this topic

#41 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2010 - 10:25 PM

Cine 'cauta', gaseste :smile:
De ce nu incercati sa cautati pe google exact ceea ce va doriti:

Citeaza

program gratuit de contabilitate pfa
sau ceva similar...
Veti fi surprinsi de rezultate.

@ Alioiu
Programul la care cred ca faci referire, p**nt, este foarte complet si... complex.
Odata ce inveti sa lucrezi cu el, rezultatele sunt excelente.
Beneficiezi de asemenea si de un suport tehnic foarte bun.
Eu il recomand cu caldura!

Succes!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 05 March 2010 - 10:33 PM

Dan



#42 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 16 March 2010 - 03:47 PM

Sa recapitulam:

1) In Fisa pentru operatiuni diverse - se trece suma intreaga.

Intrebare: Daca o cheltuiala este deductibila integral se mai intocmeste aceasta fisa?

2) In Jurnalul privind operatiuni diverse - se trece suma plafonata considerata deductibila

Intrebare: Se trece si suma cheltuielilor deductibile integral sau nu mai este cazul?

3) In Documentul cumulativ - se trec cheltuielile nedeductibile, diferenta ramasa de la o cheltuiala ductibila plafonat

Intrebare: Se trec si cheltuielile nedeductibile integral?!?

4) In RJIP se trec sumele integrale ale cheluielilor, in oricare din cazuri (cheltuiala deductibila integral, partial sau nedeductibila)




#43 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 17 March 2010 - 12:51 PM

Recapitulare:
-daca aveti numai cheltuieli deductibile integral, atunci nu mai este nevoie de fisa si nici de jurnal, le treceti doar in RJIP( insa obligatoriu fisa, daca aveti cheltuieli cu amortizarea)
-daca pe langa cheltuieleile deductibile integral, mai aveti si cheltuielei plafonate, limitate, cu amortizarea ...etc, atunci deschideti fisa si respectiv jurnal pentru toate
-pentru o cheltuiala plafonata pe care o treceti in fisa ( conf cjitantei ) la preluarea in jurnal , treceti doar ceea ce este deductibil, restul in centralizatorul cheltuielilor nedeductibile
-tot in acest centralizator se trec si chelt nedeductibile integral ( amenzi majorari penalitati...) pe care desigur trebuie sa le fi prins si in RJIP daca acestea au fost facute in numele PFA II IF
- da in RJIP se trec toate la valoarea din chitante sau documentul cu care ati achitat, in oricare din cazuri
Revedeti formula de calcul de la art 52. OMFP 1040/2004, si incercati un program info pentru partida simpla, va ajuta f mult chiar si variantele free

Aceasta postare a fost editata de corpus: 17 March 2010 - 12:52 PM




#44 Szidonia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 17 March 2010 - 04:12 PM

Corpus, imi poti trimite si mie te rog numele unui program free de contabilitate in partida simpla pt PFA pe urmatoarea adresa de mail:szidonia23@yahoo.com.
Mersi mult!!!



#45 florin_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 April 2010 - 10:49 PM

Salut,

1.Am citit tot topicul si am inteles urmatoarele (folosesc tot exemplul cu intretinerea de 100 RON din care 30 deductibili):

IN RJIP se inregistreaza chitanta de la intretinere in valoare de 100 RON.
IN FISA operatiuni diverse se trece ce e deductibil, adica 30 ron ???
IN Jurnalul privind operațiuni diverse trec 30 RON ?

Mai trebuie sa fac si un Centralizator pt. cheltuielilor nedeductibile ?

La calculul Venitului net folosim (art. 52 din OMFP 1040/2004):

Incasari (col 5 +6 din RJIP) - Plati (col 7 + 8 din RJIP) + Chelt nedeductibile (100 RON - 30 (FOD))


2. Tot se vorbeste aici de un program free de contabilitate in PS.
Daca e vorba de p***t atunci chiar ca nu inteleg cum se fac aceste inregistrari in el.

Daca inregistrez in RJIP chitanta de 100 RON si pun si la operatiuni diverse 30 RON atunci in total am sa am in raportul de cheltuieli 130 RON (ceea ce nu e corect).

Daca dau un raport pt. fisa operatiii diverse imi afiseaza in raport atat valoarea introdusa in fisa de operatii diverse cat si in RJIP. Este corect ?
La calcul profit ma lasa sa pun la mana cat am cheltuieli deductibile (ceea ce nu mi se pare normal).



#46 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2010 - 12:32 AM

Vezi postareaflorin_m, la Apr 9 2010, 11:49 PM, a spus:

2. Tot se vorbeste aici de un program free de contabilitate in PS.
Daca e vorba de p***t atunci chiar ca nu inteleg cum se fac aceste inregistrari in el.
Daca inregistrez in RJIP chitanta de 100 RON si pun si la operatiuni diverse 30 RON atunci in total am sa am in raportul de cheltuieli 130 RON (ceea ce nu e corect).
Ai pus aceasta problema celor care au facut softul cu pricina?
Un scurt telefon la ei (sau pe chat Yahoo Messenger) te ajuta scurt si la obiect.
Vezi detalii Contact de pe site-ul lor.

Succes!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 13 April 2010 - 12:33 AM

Dan



#47 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 April 2010 - 08:56 AM

referitor la punctul 1
in RJIP se trece chitanta =100RON (art 51 din OMFP 1040/2004)
in fisa op diverse se trece aceasi chitanta raspunzand la rubricile din formular
la preluarea in jurnalul op diverse, doar cota deductibila =30 RON (art 47 din acelasi ordin 1040)
in cerntralizatorul cheltuielilor nedeductibile se trece ce a mai ramas adica 70 RON ( document cumulativ conf art 52)
Prin aplicarea formulei de calcul de la art 52 se obtine baza de impozitare=470 RON aceeasi desigur si daca s-ar fi aplicat cota de deductibilitate inainte, insa trebuie respectata si prevederea de la art 51. Poate fi discutabil faptul ca chitanta nu este emisa in numele PFA, adica nu este platita in totalitate de PFA dar este legal prevazut aceasta. Cel mai bine se intelege dintr-un alt exemplu cum ar fi cel cu cheltuielile la schemele facultative de pensii in care sa zicem, PFA achita 1000 RON, obtine chitanta pe numele PFA dar are dreptul la o deducere sa zicem de 800 RON. Din "casa "PFA pleaca 1000 RON,acestia se regasesc in RJIP si in fisa ( fiind o cheltuiala plafonata, obligatoriu fisa op diverse); 800 = deductibil, trebuie sa se regaseasca in jurnalul op diverse; si 200 in centralizator.



#48 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 April 2010 - 07:57 PM

PS: referitor la 470RON, eroarea imi apartine si deriva dintr-un scenariu in care incasarile ar fi fost de 500 RON, folosind acelasi exemplu.



#49 cristina67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 April 2010 - 03:46 PM

Vezi postarealeugreu, la Apr 12 2009, 08:13 AM, a spus:

FISA SE POATE TINE TOT ANUL,PENTRU ACELASI FEL DE CHELTUIALA,SI SEPARAT PENTRU ALTE CHELTUIELI DIFERITE,CATE O FISA SEPARATA PENTRU FIECARE.DE ASEMENEA EVIDENTA O PUTETI TINE PE CALCULATOR DUPA MODELUL TIPARIT.
Buna ziua.

Vreau sa completez Fisa de operatiuni diverse in care o sa trec cheltuielile care se deduc limitat (50% conform contractului de comodat).

Cu fisa de operatiuni diverse cum procedez, fac cate una pe fiecare luna si la sfarsitul lunii trec rezultatul in Jurnalul privind operatiunile diverse sau pot tine o fisa tot anu si apoi sa trec rezultatul in Jurnalul privind operatiunile diverse ? La acest jurnal se face la sfarsitul anului totalul?

Mai trebuie sa fac Fisa de operatiuni diverse si pentru celelalte cheltuieli, adica cele deductibile total?

Multumesc.




#50 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 April 2010 - 03:54 PM

Vezi postareacorpus, la Apr 13 2010, 09:56 AM, a spus:

referitor la punctul 1
in RJIP se trece chitanta =100RON (art 51 din OMFP 1040/2004)
in fisa op diverse se trece aceasi chitanta raspunzand la rubricile din formular
la preluarea in jurnalul op diverse, doar cota deductibila =30 RON (art 47 din acelasi ordin 1040)
in cerntralizatorul cheltuielilor nedeductibile se trece ce a mai ramas adica 70 RON ( document cumulativ conf art 52)
Prin aplicarea formulei de calcul de la art 52 se obtine baza de impozitare=470 RON aceeasi desigur si daca s-ar fi aplicat cota de deductibilitate inainte, insa trebuie respectata si prevederea de la art 51. Poate fi discutabil faptul ca chitanta nu este emisa in numele PFA, adica nu este platita in totalitate de PFA dar este legal prevazut aceasta. Cel mai bine se intelege dintr-un alt exemplu cum ar fi cel cu cheltuielile la schemele facultative de pensii in care sa zicem, PFA achita 1000 RON, obtine chitanta pe numele PFA dar are dreptul la o deducere sa zicem de 800 RON. Din "casa "PFA pleaca 1000 RON,acestia se regasesc in RJIP si in fisa ( fiind o cheltuiala plafonata, obligatoriu fisa op diverse); 800 = deductibil, trebuie sa se regaseasca in jurnalul op diverse; si 200 in centralizator.
Corpus, am rugamintea mare de a-mi da si mie un exemplu de coloane/randuri pt documentul cumulativ; pur si simplu nu stiu ce sa scriu si cum sa scriu in el. :(



#51 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 29 April 2010 - 10:19 AM

Forma si rubricile doc. cumulativ asa cum se arata in model cod 14-6-24 poate sa va incurce putin, in sensul ca au fost "create" pentru contabilitatea in partida dubla acolo unde se opereaza cu conturi si unde trebuie sa se tina seama de cele doua valente "debitor" si creditor"
In cazul dvs este mai simplu, nu completati toate "patratelele", care dealtfel sunt lasate libere tocmai pentru a raspunde cerintelor de la caz la caz. Doc. cumulativ in sine, va lasa o mare libertate in completarea rubricilor fiind in esenta un mic centralizator care aduna toate detaliile
Prin urmare in capul coloanelor trebuie inscris tipul de cheltuiala/operatie din care rezulta o suma nedeductibila, iar pe orizontal elementele de identificare a acesteia.
Functie de nr. frecventa sau tipul acestor operatii, puteti intocmi acest doc. cumulativ, pe o perioada:zilnic/lunar/anual; principal, este sa fie reflectate aceste sume pentru a putea fi preluate in centralizator, iar in titulatura sa fie precizat la ce se refera acest doc cum. precum si perioada
Puteti descarca un asemenea formular, pe care sa-l adaptati cerintelor dvs, ( marirea latimii coloanelor, adaugare /eliminare...etc)
Daca nu am fost suficient de explicit, lasati-mi in mesaj privat o adresa e_mail unde sa va pot trimite detalii, poate chiar si un model.



#52 mychydutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 May 2010 - 11:55 AM

Vezi postareacorpus, la Apr 29 2010, 11:19 AM, a spus:

Forma si rubricile doc. cumulativ asa cum se arata in model cod 14-6-24 poate sa va incurce putin, in sensul ca au fost "create" pentru contabilitatea in partida dubla acolo unde se opereaza cu conturi si unde trebuie sa se tina seama de cele doua valente "debitor" si creditor"
In cazul dvs este mai simplu, nu completati toate "patratelele", care dealtfel sunt lasate libere tocmai pentru a raspunde cerintelor de la caz la caz. Doc. cumulativ in sine, va lasa o mare libertate in completarea rubricilor fiind in esenta un mic centralizator care aduna toate detaliile
Prin urmare in capul coloanelor trebuie inscris tipul de cheltuiala/operatie din care rezulta o suma nedeductibila, iar pe orizontal elementele de identificare a acesteia.
Functie de nr. frecventa sau tipul acestor operatii, puteti intocmi acest doc. cumulativ, pe o perioada:zilnic/lunar/anual; principal, este sa fie reflectate aceste sume pentru a putea fi preluate in centralizator, iar in titulatura sa fie precizat la ce se refera acest doc cum. precum si perioada
Puteti descarca un asemenea formular, pe care sa-l adaptati cerintelor dvs, ( marirea latimii coloanelor, adaugare /eliminare...etc)
Daca nu am fost suficient de explicit, lasati-mi in mesaj privat o adresa e_mail unde sa va pot trimite detalii, poate chiar si un model.


ma intereseaza si pe mine un model de completare a fisei si jurnalului operatiuni diverse .mailul meu este mihaela.munteanu@gmail.com
multumesc



#53 Amalia_b

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 May 2010 - 07:08 PM

Buna ziua ! Am citit informatiile de pe site privind completarea fiselor de operatiuni diverse, dar nu sunt lamurita pe deplin. Eu nu am cheltuieli deductibile plafonat, dar am un calculator de amortizat, plus cheltuielile cu asigurarea de sanatate, care cuprind si o penalizare si care nu ar trebui inclusa la cheltuieli deductibile. Imi poate spune cineva daca pentru amortizare e suficient sa completez fisa de operatiuni diverse (fara jurnal) si daca da, ce scriu acolo - suma lunara pentru amortizare, iar totalul il iau in calcul la calcularea venitului impozabil (fara sa-l trec in RJIP) ? Pentru evidentierea cheltuielilor nedeductibile (penalizare CAS si suma platita pentru calculator ramasa neamortizata) trebuie sa completez un document cumulativ si daca, da, ce ar trebui trecut acolo ?

Respectivul calculator -de amortizat-mi-a fost furat, inainte de a se fi terminat perioada de amortizat. Pot sa continui sa inregistrez amortizarile, dat fiind ca a fost totusi o cheltuiala in scopul activitatii PFA ? Sau trebuie sa-l scot din registrul inventar. Am citit in lege ca inventarietea bunurilor se face cel putin anual -cum ar trebui sa arate un astfel de document de inventariere ?

Mai am o intrebare legata de fluctuatiile cursului de schimb dintre data facturarii si data intrarii banilor in cont. Trebuie inregistrate undeva si daca da, folosind ce fel de formular

Multumesc tuturor care ar putea sa ma lamureasca !



#54 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 16 May 2010 - 10:42 AM

1. În Registrul-jurnal de încasări ?i plă?i se trece orice suma plătită, în cazul de fata suma totală plătita reprezentând cheltuielide între?inere, conform art. 51 din Ordinul nr. 1040/2004.
În fisa de operatiuni diverse se trece în baza chitantei suma stabilita ca deductibilă pentru stabilirea venitului net (art. 47 din Ordinul nr. 1040/2004)
Având in vedere ca fisele pentru opera?iuni diverse se intomesc pentru fiecare fel de cheltuieli, acestea se centralizeaza intrun Jurnal de operatuni diverse (art.46 din Ordinul MFP nr. 1040/2004 ,,Pentru fiecare fel de cheltuieli se va întocmi Fișa pentru operațiuni diverse, iar totalul lunar al acestora se va înregistra în Jurnalul privind operațiuni diverse pentru cheltuieli.
Contribuabilii pot întocmi o singură fișă pentru operațiuni diverse care să cuprindă toate cheltuielile a căror deductibilitate nu este plafonată.
Contribuabilii care nu efectuează cheltuieli de natura celor care sunt deductibile plafonat pot să evidențieze aceste cheltuieli numai în Registrul-jurnal de încasări și plăți, nemaifiind obligatorie întocmirea Fișei pentru operațiuni diverse și, implicit, a Jurnalului privind operațiuni diverse. Pentru cheltuielile cu amortizarea se va întocmi Fișa pentru operațiuni diverse,,.
Cheltuielilor nedeductibile se trec întun centralizator, document cumulativ, întocmit conform Ordinului MFP nr. 1040/2004, art. 52 ,,Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidențiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor și drepturilor, evidențiate în Fișa pentru operațiuni diverse, și totalul sumelor plătite, evidențiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, și se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile și totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ,,.
2. Inventarietea bunurilor se face cel putin anual si consata in verificarea faptica a disponibilitatilor banesti, bunurilor din patrimoniului si tuturor valorilor, care sunt inscrise in listele de inventariere. Se procedeaza la compararea stocurilor, solturilor faptice cu soldurile scriptice si determina diferentele constatate in plus sau minus, care sunt operate in evidenta. Inventarierea este organizata si efectuata conform Ordinului MFP nr. 2.861 din 9 octombrie 2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii.
Daca exista un document din care rezulta ca mijlocul fix a fost furat nu se mai poate calcula amortizare.
3. Diferentele cursului de cursului de schimb favorabile se inregistreaza pe venituri iar cele nefavorabile se inregistreaza pe cheltuieli.

Aceasta postare a fost editata de G David: 16 May 2010 - 10:42 AM




#55 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 May 2010 - 05:12 PM

pai... art 47 pare sa spuna altceva
citat : art 47. Pentru cheltuielile deductibile plafonat, înainte de înregistrarea totalului din Fișa pentru operațiuni diverse se va calcula cota care este deductibilă și numai aceasta se va înregistra în Jurnalul privind operațiuni diverse pentru cheltuieli

pana la urma cum se procedeaza ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL