Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie leasing, contract novatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie leasing, contract novatie

258 replies to this topic

#1 anca30

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 September 2006 - 01:13 PM

O societate comerciala a preluat de la o persoana fizica, o masina in leasing printr-un contract de novatie.
Persoana fizica a platit pana la momentul incheierii contractului de novatie 9 rate. Anexa la contractul de novatie am scadentarul la contractul de leasing incheiat cu primul utilizator. Intrebari:
1) Pe langa contractul de novatie, se mai face un contract de vanzare cumparare intre persoana fizica care cedeaza si soc.comerciala care preia? Factura nu va fi emisa deoarece cel care cedeaza masina si ctr.de leasing este o persoana fizica.
2) La ce valoare de intrare se inregistreaza in contabilitate masina? - Valoarea totala din scadentarul la ctr.de leasing; Valoarea a 15 rate ramase de plata (24 - total, - 9 platite de pers.fizica), sau care?
3) Care va fi perioada de amortizare? De ex., din perioada maxima de 5 ani scad cele 9 luni cat masina s-a aflat in proprietatea pers.fizice?
4) Cum preiau in contabilitate cele 9 rate platite de utilizatorul initial, astfel incat sa evidentiez corect valoarea ctr.de leasing?



#2 Cristina V.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 November 2007 - 09:49 PM

Buna Anca, ma confrunt si eu cu aceeasi problema ca si tine, ma intreb daca intre timp ai aflat raspunsul la aceasta intrebare?
Daca da, te rog posteaza-l pe forum sa vad si eu (si cred ca nu numai mie mi-ar fi de mare ajutor) cum se procedeaza in aceste cazuri.Mersi! :smile:




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2007 - 12:10 AM

Contabilitatea operatiunilor de leasing
- monografie leasing financiar
La locator - finantator
Cumpararea bunului de la furnizor
% = 404
213
4426
Predarea bunului catre utilizator
2675 = 213 - predarea efectiva a bunului
2676 = 472 - inregistrarea dobinzii aferente contractului
Facturarea ratelor de leasing
4111 = %
706 - cota parte din valoarea bunului
2676 - cota parte din dobinda
4427 - TVA aferent operatiunii
Concomitent se inregistreaza la venituri dobinda aferenta operatiunii
472 = 766 - cu valoarea din contul 2676
Cota parte din valoarea de intrare a bunului ca o cheltuiala de exploatare si diminuarea creantei
6583 = 2675 - cu valoarea din contul 706
La locatar - utilizator
Primirea bunului
213 = 167 - cu valoarea integrala a bunului
471 = 1687 - cu valoarea dobinzii din contract - conform ultimelor reglementari in materie, nu se mai face aceasta inregistrare, urmand ca dobinzile sa fie inregistrate pe masura facturarii lor
Reducerea valorii datorate prin inregistrarea platii avansului
167 = 404
Inregistrarea amortizarii
6811 = 2813
Primirea facturii ce contine rata lunara
% = 404
167 in anumite situatii in aceasta suma este cuprinsa si asigurarea
666 dobanda lunara
613 daca asigurarea nu este cuprinsa in contul 167
4426 TVA aferent operatiunii
La sfirsitul contractului
% = 404
167 transferul dreptului de proprietate la valoarea reziduala
4426

- monografie leasing operational
La locator - finantator
Achizitionarea bunului de la furnizor:
% = 404
213
4426
Inregistrarea amortizarii
681 = 2813
Facturarea ratei de leasing
411 = %
706 - cu valoarea ratei
4427 - TVA aferent operatiunii
Transferul dreptului de proprietate la terminarea contractului
461 = %
7583 - pentru valoarea reziduala
4427 - TVa aferent operatiunii
% = 213 pentru valoarea contabila
2813 amortizarea efectuata
6583 partea neamortizata

La locatar - utilizator
Inregistrarea ratelor de leasing facturate
% = 401
612
4426
Transferul dreptului de proprietate
% = 404
213
4426
Concomitent se inregistreaza diferenta pina la nivelul valorii contabile a bunului, reprezentind amortizarea calculata de finantator, facturata utilizatorului
213 = 2813


Operatiunile de leasing - consideratii generale
Leasingul presupune doua contracte:
• un contract clasic de vinzare-cumparare
• un contract de locatie incheiat intre societatea de leasing si utilizator
Pentru contabilitate au importanta urmatoarele elemente:
• valoarea de intrare - costul de achizitie al bunului
• valoarea totala - valoarea totala a ratelor de leasing plus rata reziduala
• valoarea reziduala
• rata de leasing

Operatiunile de leasing pot fi:
• leasing financiar
• leasing operational

Leasing financiar
Acesta indeplineste una sau mai multe din elementele urmatoare:
• riscurile si beneficiile aferente dreptului de proprietate trec asupra utilizatorului din momentul incheierii contractului de leasing
• partile prevad expres ca la expirarea contractului dreptul de proprietate asupra bunului se transfera utilizatorului
• utilizatorul poate opta pentru cumpararea bunului la un pret de maxim 30% din valoarea de intrare a bunului
• perioada de utilizare a bunului in sistemul de leasing acopera cel putin 75% din durata de utilizare a bunului
Leasing operational
Acesta are drept caracteristici:
 rata de leasing operational este formata din
 amortizarea valorii de intrare a bunului
 profitul stabilit de parti
 bunurile predate utilizatorului ramin in evidenta finantatorului pe toata durata contractului acesta calculind si inregistrind amortizare
 transferul dreptului de proprietate se fcae la valoarea reziduala
Madalina



#4 klemi_papp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva
  • Interests:tot ce e nou in contabilitate,reguli vechi

Postat 30 November 2007 - 04:43 PM

Buna ziua.
Stiu ca s-a discutat f mult despre leasingul financiar, am si citit despre aceasta monografie contabila, dar ce n-am gasit nicaieri este urmatoarea problema:o firma la care tin conta a achizitionat iprin contract de leasing financiar 2 autoturisme. Firma nu e platitoare de TVA.Si eu nu stiu cum sa inregistrez in conta contractele si facturile pentru ratele de leasing: cu TVA inclusiv sau fara TVA.
Ma poate ajuta cineva?
klemi



#5 annemary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 30 November 2007 - 04:47 PM

parerea mea este ca inregistrezi cu tot cu TVA

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 10:25 AM




#6 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 30 November 2007 - 06:30 PM

inregistrez cu tot cu TVA, dar .. suma finantata respectiv 90.000 (conform contractului) o inregistrez

212 = 167 pentru 90.000

iar cand primesc factura de la soc de leasing .. la valoarea ratei + TVA aferent, astfel incat daca inregistrez cu tva, voi avea

167 = 404 pentru valoarea ratelor (90.000) + TVA

si 167 nu se inchide.

cum se procedeaza??



#7 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 November 2007 - 10:10 PM

Inregistrezi 2133=167 90.000+tva
In valoare masinii bagi si tva-ul, altfel, nu se va inchide 167



#8 Alyna_ct

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 January 2008 - 06:33 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 9 2007, 02:10 AM, a spus:

Contabilitatea operatiunilor de leasing .......
Nu stiu cat din aceasta monografie a fost schimbata prin Ordin 2374/2007 ???????????????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 10:25 AM




#9 nico76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 17 January 2008 - 06:54 PM

Buna seara. Am si eu o problema si nu stiu cum sa o inregistrez. Am preluat un leasing financiar la o masina. Am primit o factura de 48500 lei de la primul locatar al masinii si am preluat contractul de leasing al masinii incepand cu rata 9 din contractul initial de leasing . Nu stiu cum sa inregistrez valoarea masinii stiind ca am 2 furnizori pentru valoarea totala a masinii. Nu stiu daca m-am facut inteleasa dar va rog mult un raspuns. :lostit (13):



#10 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 07:07 PM

Am avut caz, cel care mi-a predat nu a avut pretentii finaciare,asa ca valoarea mea de inregistrare a fost restul valorii neachitat.
Din total am scazut ratele achitate de precedentul propietar. Mai este si alta varianta cand achiti si valoarea anterioara...



#11 nico76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 17 January 2008 - 07:21 PM

tocmai cealalta varianta ma intereseaza. :lostit (13):



#12 Eni.kmdz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 January 2008 - 08:56 PM

Propunerea pt inreg unui automobil luat in regim de leasing financiar ar fii:

-la semnarea contractului resp primirea facturii de avans
%=404
471
628
4426

-la primirea autoturismului (dupa 2 luni)
2133=167
167=417

8036
8051

Ce ziceti e corect asa? Ar putea cineva sa-mi dea un feed-back? :lostit (13):



#13 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 19 January 2008 - 09:18 PM

in 167 se regasete valoarea de achizitie a masinii.Masina tu o inregistrezi la pretul de achizitie - avans?
avansul face parte tot din pretul masinii prin urmare se va inregistra tot in 167
=404
167
628
4426

2133 = 167
8036
8051


Eu acum am alta intrebare:
daca nu s-a reuntat la 1687=471 este obligatoriu sa se renunte sau se poate merge asa pana la terminarea contractelor?
iar in legatura cu reevaluarea la 31.12.2007 a contractelor de leasing este obligatorie?
Stiu destui experti contabili care nu fac acest lucru.Daca ai 20-40 de contracte scazi profitul de numai numai si nu prea mi se pare corect.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:28 AM




#14 biancuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 25 January 2008 - 06:26 PM

As dori sa-mi spuneti daca se mai plateste impozit pe redeventa prin stopaj la sursa. Am un leasing extern cu Austria si ei mi-au spus ca nu trebuie sa le mai retin impozitul pe redeventa aferent dobanzii incluse in rata . Am sunat la finante si nu au stiut sa-mi raspunda , urmand sa ma sune ei cand se lamuresc, dar a trecut o saptamana de atunci,si trebuie sa achit prima rata luni. Astept ajutorul vostru.



#15 ADI SJNT

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Piatra-Neamt

Postat 01 February 2008 - 04:03 PM

Salutare

M-am angajat recent la o societate de leasing si dupa cum stiu cei din domeniu se lucreaza dupa planul de conturi bancar (firma s-a inregistrat in registrul general in cursul anului 2007), in prezent lucrand la transpunerea soldurilor din planul de conturi conf ORD.1752 IN CEL BANCAR si am multe nelamuriri.
Am inteles ca exista o monografie contabila publicata de cei de la ALB -leasing.
va rog ffff frumos daca puteti sa-mi raspundeti la acest topic sau sa-mi trimiteti si mie pe mail aceasta monografie (am incercat la cei de la ALB dar au spus ca nu mai au nici un exemplar, abia prin martie)

Adresa de email: adyion78@gmail.com



#16 zinaelena

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 February 2008 - 06:44 PM

Vezi postareanico76, la Jan 17 2008, 06:54 PM, a spus:

Buna seara. Am si eu o problema si nu stiu cum sa o inregistrez. Am preluat un leasing financiar la o masina. Am primit o factura de 48500 lei de la primul locatar al masinii si am preluat contractul de leasing al masinii incepand cu rata 9 din contractul initial de leasing . Nu stiu cum sa inregistrez valoarea masinii stiind ca am 2 furnizori pentru valoarea totala a masinii. Nu stiu daca m-am facut inteleasa dar va rog mult un raspuns. :tongue:


fii f.atenta la cum i-ti expun problema ca sa o intelegi te inregistrezi cu masina la valoarea ei totala astfel :2133=167 - 48500
168-dobinda dupa aceea delimitezi din contul 167 cit ii datorezi la primul si cit ii datorezi la al doilea,la fel faci si cu 168. dupa ce ai stabilit cit datorezi la unul si cit la celalalt ,te apuci de platit. astfel 167=404
168=404 iar ratele de la al doilea le inregistrezi normal factura de leasing astfel 167=404
404=5121 168=404
4426=404
404=5121



#17 capital1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 February 2008 - 03:08 PM

buna
as vrea sa stiu si eu cum se inregistreaza leasingurile
mersi



#18 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 07 February 2008 - 06:14 PM

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...&hl=leasing



#19 MoniKys84

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2008 - 12:07 PM

Vezi postareaelenmiru, la Oct 31 2007, 11:04 AM, a spus:

Cum ati procedat pt taxa de prima inmatriculare care s-a refacturat de catre firma de leasing , factura continand TVA aferent taxei ? se considera decontari in numele clientului si se inregistreaza 635=401 4426=4427 ?

Multumesc! O zi frumoasa!

Raspund si eu... cu intarziere, dar poate mai ajut pe cineva.
Eu am inregistrat intotdeauna taxa de prima inmatriculare in valoarea automobilului proaspat achizitionat.
Adica, la primirea de la firma de leasing a facturii reprezentand taxa de prima inmatriculare am facut urmatoarele inregistrari:

% = 404

2133
4426

Motivul? Taxa de prima inmatriculare este o taxa irecuperabila... masina poate fi inmatriculata de mai multe ori, dar o singura data se plateste taxa de PRIMA inmatriculare. Asa ca am inclus aceasta valoare in valoarea masinii.

Cele bune,

Monica



#20 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2008 - 06:25 PM

Vezi postareaMoniKys84, la Feb 14 2008, 02:07 PM, a spus:

Taxa de prima inmatriculare este o taxa irecuperabila...

poate ne-o dau totusi inapoi :tongue:

231=404 val contract leasing
231=404 val taxa prima inmatriculare

2133=231 valoare inventar.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL