Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie leasing, contract novatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Monografie leasing, contract novatie

258 replies to this topic

#61 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 04 May 2008 - 04:58 PM

Din exemplul de mai sus eu asa inteleg ca societatea care cedeaza leasingul trebuie sa factureze societatii care il preia avansul achitat si ratele achitate pana la data preluarii leasingului!Chiar daca o sa ai TVA de plata!Pana acum l-ai dedus!Si societatea de leasing va factura in continuare ratele ramase de achitat! :wink:



#62 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 04 May 2008 - 05:11 PM

da asa ar fi logic , dar soc.care preda are acelasi administrator ca si soc. care preia , ce zici de asta si soc. care cedeaza urmeaza sa se inchida , asa ca ce rost are sa o incarc de datorii daca nu mai are activitate , iar soc care preia o sa o aiba o masina cu o val. de intrare mai mica , adica valoarea ramasa dupa amortizare . :thumbup:




#63 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 04 May 2008 - 05:39 PM

Din ce-am inteles eu tu ai vrea sa inregistrezi doar inchiderea contractului de leasing pe o societate si pe cealalta sa inregistrezi doar de la ratele facturate de societatea de leasing. Nu mi se pare prea corect!Chiar daca e vorba de societati cu acelasi admnistrator, in practica sunt 2 societati separate, de sine statatoare!
Dar de fapt tu trebuie sa facturezi doar valoarea ramasa neamortizata si atunci nu mai ai TVA asa de mult de plata!O sa ai factura asa:
461 = % 383,99
7583 322,68
4427 61,31

Si la inchiderea leasingului o sa ai:
% = 2133
167 - Sold final creditor
2813 - Valoarea amortizata
6583 - Valoarea neamortizata

Eu asa inteleg din exemplul de mai sus!Sper sa nu-ti dau sfaturi gresite! :good: :thumbup:



#64 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 04 May 2008 - 10:18 PM

da asa imi convine , dar in expunerea din articol parca se amintea si de avans si ratele platite si ce crezi daca facturez la o pers.juridica trebuie inlocuit 461 cu 411 , eu asa zic .multumesc nicoleta si tine minte ca ai promis ca vi la mare :thumbup:



#65 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 05 May 2008 - 08:12 AM

Se foloseste 461 pentru ca este vorba de "vanzarea" unui mijloc fix! :thumbup:



#66 voichi69

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 May 2008 - 02:01 PM

pls, ma poate ajuta cineva in legatura cu leasingul imobiliar. firma la care lucrez vrea sa-si construiasca sediul cu finantare prin leasing imobiliar. nu stiu daca e financiar sau operational. Amortizarea se calculeaza pe durata de functionare a mf (40 ani)? Daca e operational, rata de chirie o trec pe cheltuieli lunar(612), presupunand ca contractul de leasing e pe 10 ani? Daca m-ati putea ajuta cu o monografie!
:thumbup:



#67 MADLEN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 May 2008 - 02:19 PM

BUNA ZIUA

DORESC SI EU O MONOGRAFIE CONTABILA LEASINGUL LA LOCATAR marilena_gurau@yahoo.com.

MULTUMESC ANTICIPAT



#68 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 May 2008 - 03:34 PM

Vezi postareaMADLEN, la May 29 2008, 02:19 PM, a spus:

DORESC SI EU O MONOGRAFIE CONTABILA LEASINGUL LA LOCATAR marilena_gurau@yahoo.com.
Monografia contabila privind leasingul o gasesti in OMF 686 din 25.06.1999 cu Normelor privind inregistrarea in contabilitate a operatiunilor de leasing.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#69 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 30 May 2008 - 01:39 PM

Mai fetelor,ma scuzti ca ma bag dar si pe mine ma intere subiectul f tare.
Nu vad de ce ar tb facturate ratele de leasing pe care le-a achiata utilizatorul nr 1 pe considerentul ca el s-a folosit de masina deci de ce ar tb sa factureze la altcineva un serviciu de care a beneficiat.Eu zic sa factureze numai avansul(si nici aici nu sunt convinsa ca tb tot avansul) si ratele ramase neachitate pana in momentul cedarii leasingului.Iar amortizarea lunara a auto sa o storneze pana la nivelul ratelor achitate .De ce utilizatorul nr 2 tb sa se incarce cu val auto la pretul de vanzare al firmei de leasing daca el nu fol un auto nou.Plus ca in final daca stai si te gandesti pt acelasi obiect al leasingului auto ,cel putin o perioada ar fi amortizat de 2 ori si la utilizatorul nr 1 si la utilizatorul nr 2,(ori tb avut in vedere ca e vb de acelasi mijloc fix).
Asa m-am gandit eu ca princiu dar o sa fac ceva note ciontabile sa vad ce iese.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#70 Imi Gordan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 June 2008 - 05:04 AM

In anul 2007 firma a fost neplatitoare de TVA. Achizitioneaza un auto in leasing financiar.
Am inreg. 2133 = 167 valoarea contractului inclusiv TVA si
471 = 1687 valoarea dobanzii inclusiv TVA.
Incepand cu februarie 2008, firma devine platitoare de TVA
Cum procedez in acest caz? Reduc valoarea mijlocului fix cu valoarea TVA aferenta?
167 = 2133 ?
Poate sa ma ajute cineva?



#71 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 June 2008 - 09:07 AM

Invata sa folosesti butonul CAUTARE inainte de a pune intrebarea.



#72 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 June 2008 - 03:39 PM

Referitor la cedarea contractului de leasing:
Daca eu nu mai pot plati ratele la leasing, firma de leasing isi ia bunul inapoi. Eu nu am de ce sa fac o factura de vanzare cu ratele platite sau orice altceva. Firma de leasing trebuie sa-mi faca stornare pe diferenta de rate neplatite. Problema se pune la diferenta ramasa neamortizata. Se considera cheltuiala nedeductibila si se calculeaza tva-ul aferent? Eu cred ca nu.
Bunul nu este al meu. De ce se constituie tva la valoarea ramasa neamortizata? Pentru ca, la achizitionarea bunului, am dedus acest tva. Ori eu deduc tva la factura emisa de firma de leasing lunar.
In concluzie, nu mi se pare corect ca eu sa platesc tva la stat pe valoarea ramasa neamortizata in cazul cedarii leasing-ului.
oare unde o sa ajungem?



#73 Imi Gordan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 22 June 2008 - 06:44 AM

In anul 2007 firma a fost neplatitoare de TVA. Achizitioneaza un auto in leasing financiar.
Am inreg. 2133 = 167 valoarea contractului inclusiv TVA si
471 = 1687 valoarea dobanzii inclusiv TVA.
Incepand cu aprilie 2008, firma devine platitoare de TVA
Cum procedez in acest caz? Reduc valoarea mijlocului fix cu valoarea TVA aferenta?
167 = 2133 ?



#74 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 25 June 2008 - 02:53 PM

Nu mai umbli la valoarea mijl fix,asa ramane



#75 Imi Gordan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 June 2008 - 07:26 PM

si la sfarsit cum fac cu diferentele ramase in 167 si 1687?



#76 cucubau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:Linux

Postat 26 June 2008 - 09:48 AM

Atentie, inregistrarea 471 = 1687 nu se mai facea in 2007 !!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 10:30 AM




#77 ruks18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 June 2008 - 02:35 PM

care sunt ultimele reglementari in vigoare legate de contabilizarea operatiunilor de leasing? un nr de OMFP..sau ceva de genu`. multumesc mult! raman dator

Aceasta postare a fost editata de ruks18: 28 June 2008 - 02:35 PM




#78 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2008 - 06:28 PM

taxa de inmatriculare o inregistrez in 635?....va rog...Multumesc anticipat



#79 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 14 July 2008 - 08:57 PM

In 628, pentru ca e un serviciu ca oricare altul.

Vezi postareadana77, la May 30 2008, 02:39 PM, a spus:

perioada ar fi amortizat de 2 ori si la utilizatorul nr 1 si la utilizatorul nr 2,(ori tb avut in vedere ca e vb de acelasi mijloc fix).
Asa m-am gandit eu ca princiu dar o sa fac ceva note ciontabile sa vad ce iese.

Da. Corect. Pe baza cesionarii se scade din contabilitate si amortizarea si mijl. fix. Trebuie sa existe un contract de cesiune al mijlocului fix si pe baza lui se scade.
Dupa aceea, cesionatul va face un alt contract de leasing cu furnizorul de leasing care ii va da un desfasurator cu ratele ramase, nu?
irina



#80 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 17 July 2008 - 11:52 AM

eu am urmatoarea situatie:
luna 05 plata avans leasing 100 lei : %232.4426=512
luna 05 a venit factura de avans, insa masina vine peste 3 luni
2133=167 valoarea totala a masinii -aceasta inregistrare se face la primirea masinii?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL