Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme stagiari anul 3 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


probleme stagiari anul 3


90 replies to this topic

#21 MAGDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 08 May 2009 - 01:08 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmat problema daca se poate


La începutul exercițiului N, întreprinderea a achiziționat echipamente tehnologice la costul de 200.000.000 lei. Durata de utilitate a acestora este estimatã la 20 de ani iar amortizarea se calculeazã prin metoda liniarã. Pe durata de utilizare a echipamentelor s-a procedat la urmãtoarele reevaluãri:
– la sfârșitul exercițiului N+2, când valoarea justã a activelor a fost de 250.000.000 lei. Durata de utilitate este reestimatã la 19 ani (au mai rãmas 16 ani) în exercițiul N-3.
– la sfârșitul exercițiului N+4, când valoarea justã a activelor a fost de 200.000.000 lei; la sfârșitul exercițiului N+5, durata de utilitate este reestimatã la 15 ani (au mai rãmas 10 ani).
– la sfârșitul exercițiului N+6, când valoarea justã a fost de 90.000.000 lei; la sfârșitul exercițiului N+7, durata de utilitate este reestimatã la 16 ani (au mai rãmas 9 ani).
– la sfârșitul exercițiului N+10, când valoarea justã a fost de 70.000.000 lei.
Care este tratamentul contabil al reevaluãrilor echipamentelor tehnologice?



#22 MAGDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 08 May 2009 - 01:31 PM

Vezi postareaaroua_r, la Apr 21 2009, 11:29 AM, a spus:

Are cineva problemele care se cer pentru anul 3 la fiscalitate si contabilitate a fi rezolvate pana pe 30 iunie 2009? Ar fi bine daca am putea schimba pareri cu privire la rezolvarea lor.


daca ai obtinut ceva rasp pt cele doua materii conta si fiscalitate te-asi ruga sa ma ajuti is pe mine cu ele sunt si eu un stagiar an 3 cu aceleasi probleme. multumesc




#23 ADELAYDEE

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 May 2009 - 09:59 PM

si eu as avea nevoie de problemele de la anul 3 de stagiu daca le are cineva rezolvate. multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 May 2009 - 11:06 AM




#24 ggk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 05:46 PM

Din cate am inteles fiecare persoana va primi un set distinct de probleme pentru a fi rezolvate.
La Ceccar Buc- nu au reusit sa fabrice aceste probleme si lucreaza tot pentru anul 1.
Pentru anul 3 mi s-a spus sa revin PESTE cateva saptamani....si termenul de rezolvare nu este 30 iunie ci
30 zile de la primirea setului de subiecte.
Voi aveti si alte "noutati"?



#25 ADELAYDEE

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 May 2009 - 08:15 PM

la ceccar timis s-au afisat de mult seturile pt fiecare grupa si termenul de depunere al rezolvarilor este 11.05.2009.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 May 2009 - 11:07 AM




#26 GEO VILCEANU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 May 2009 - 10:41 AM

VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI SI PE MINE CU REZOLVAREA PROBLEMELOR. CA IMI DAU MARE BATAIE DE CAP.

Pe 30 iunie N, societatea M achiziționeazã 80% din acțiunile societãții F. Cu ocazia achiziției s-a identificat un plus de valoare la o clãdire de 10.000 u.m. care a generat o datorie de impozit amânat de 1.600 u.m. Dupã data achiziției societatea F a obținut un rezultat de 40.000 u.m. În anul N, societatea M a obținut un rezultat de 70.000 u.m. Durata de viațã utilã rãmasã a clãdirii este de 20 de ani (metoda liniarã de amortizare).
Care este rezultatul consolidat al grupului format din societãțile M și F?
PROBLEME STAGIU 3



#27 GEO VILCEANU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 May 2009 - 12:37 PM

Buna ziua, ma puteti ajuta si pe mine cu aceasta problema?,,pls.



La începutul exercițiului N, întreprinderea a achiziționat echipamente tehnologice la costul de 200.000.000 lei. Durata de utilitate a acestora este estimatã la 20 de ani iar amortizarea se calculeazã prin metoda liniarã. Pe durata de utilizare a echipamentelor s-a procedat la urmãtoarele reevaluãri:
– la sfârșitul exercițiului N+2, când valoarea justã a activelor a fost de 250.000.000 lei. Durata de utilitate este reestimatã la 19 ani (au mai rãmas 16 ani) în exercițiul N-3.
– la sfârșitul exercițiului N+4, când valoarea justã a activelor a fost de 200.000.000 lei; la sfârșitul exercițiului N+5, durata de utilitate este reestimatã la 15 ani (au mai rãmas 10 ani).
– la sfârșitul exercițiului N+6, când valoarea justã a fost de 90.000.000 lei; la sfârșitul exercițiului N+7, durata de utilitate este reestimatã la 16 ani (au mai rãmas 9 ani).
– la sfârșitul exercițiului N+10, când valoarea justã a fost de 70.000.000 lei.
Care este tratamentul contabil al reevaluãrilor echipamentelor tehnologice?



#28 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 11 May 2009 - 07:54 PM

Mai este un topic deschis in care se dezbat problemele primite in perioada de stagiu( vezi in topicul perioada de stagiu).Poti adauga acolo si problema ta!



#29 floriss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 13 May 2009 - 09:11 PM

Am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta.
Din contul de profit si pierdere al unei societati se cunosc:Cheltuieli de exploatare platibile = 1200;amortizare 200 lei;chelt.cu dobanzile=160;impozit pe profit=140 lei sa se calculeze ratele de solvabilitate si de lichiditate



#30 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2009 - 03:28 PM

[quote name='MAGDA76' date='May 8 2009, 01:08 PM' post='201129']
Va rog sa ma ajutati cu urmat problema daca se poate

Magda ,intrebarea in problema mea este :Care este tratamentul contabil al reevaluărilor echipamentelor tehnologice dacă întreprinderea utilizează procedeul reevaluării valorii rămase prevăzut de IAS 16 ?
Am sa atasez fisierul cu problema rezolvata .Nu spun ca este bine ,ne putem da cu parerea .

Fisiere atasate





#31 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2009 - 11:24 PM

Am sa atasez si alte probleme.Rog colegii care ,au rezolvari la probleme sa le ataseze.
Multumesc.



#32 MAGDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 19 May 2009 - 07:49 AM

Vezi postareaDR, la May 19 2009, 12:24 AM, a spus:

Am sa atasez si alte probleme.Rog colegii care ,au rezolvari la probleme sa le ataseze.
Multumesc.

ITI MULTUM PT AJUTOR ,EU SUNT STAGIARA AN 3 POATE NE AJUTAM RECIPROC DACA AVEM ACEEASI PROBLEME ,NU AI ATASAT PROBLEMELE TALE?,



#33 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 19 May 2009 - 06:09 PM

Am nevoie de ajutor la rezolvarea acestor doua probleme :
1. Despre un echipament se cunosc urmatoarele informatii :
- a fost achizitionat la inceputul exercitiului N, la costul de 50.000 u.m.;
- durata de utilitate a fost estimata la 4 ani iar cheltuielile de dezafectare si de refacere a amplasamentului au fost estimate la 2.000 u.m.;
rata dobanzii de piata a fost estimata astfel : an N: 10%; an N+1 : 12%; an N+2 : 15%; an N+3 : 17%
La sfarsitul exercitiului n+2, cheltuielile de dezafectare a echipamentului si de refacere a amplasamentului au fost reestimate la 2.500 u.m., iar rata dobanzii de piataa fost reestimata la 14 % pentru N+3. Inregistrarile contabile privind provizionul pentru dezafectarea echipamentului tehnologic, aferente exercitiului N+2 sunt?
2. Societatea ALFA demareaza, la 01.10.N, lucrarile pentru constructia unui atelier pentru care contracteaza, la 01.09.N, un credit bancar de 200.000 u.m., cu o dobanda de 10% pe an. ALFA are si alte credite nerambursate:
- credit contractat la 01.03.N, pe o perioada de 4 ani, in valoare de 80.000 u.m. si la o rata a dobanzii de 5%;
- credit contractat la 01.10N-1, pe o durata de 15 ani, in valoare de 300.000 u.m. si la o rata a dobanzii de 15%.
Cheltuieli angajate in numele proiectului sunt:
01.10.N : 120.000
01.11.N : 50.000
02.12.N : 70.000
30.12.N : 10.000
Dobanda capitalizata este de?
Sunt probleme pentru stagiar an 3. Ma poate ajuta cineva? :sad:



#34 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 May 2009 - 09:26 PM

Eu am primit pentru stagiari anul III un set de probleme in nr.de 196 probleme.
Cand am sustinut examenul de acces am cumparat de la CECCAR ,,Sinteze,studii de caz si teste grila privind aplicarea IAS (REVIZUITE)-IFRS.Am 3 volume .In aceste carti sunt foarte bine explicate problemele plus ca,sunt si rezolvari la problemele care le avem noi.( sunt identice si explica f.bine rezolvarea )Eu le rezolv pe caiet ,asa ne-au cerut noua.Daca aveti cartile uitati-va in ele ,sunt f.bune.Imi ia ceva timp sa le transciu in word si nu o sa le pot scrie pe toate.
Mai jos sunt si cateva rezolvari.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de DR: 19 May 2009 - 09:28 PM




#35 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 May 2009 - 11:56 PM

Cele 196 probleme se gasesc in cele 3 volume de care spuneam.
Sunt impartite pe IAS-uri.Aceste carti mi-au fost utile si la ex.de acces. :sad:



#36 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 May 2009 - 12:12 AM

[quote name='georgi333' date='May 19 2009, 06:09 PM' post='202078']
Am nevoie de ajutor la rezolvarea acestor doua probleme :
Problema 1 o gasesti in fisierul atasat de mine.
Problema 2.raspuns este d. 4.513 um( stabilirea dobanzii capitalizate se determina ca, minim dintre dobanda evitabila si cea angajata in timpul perioadei.)



#37 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 20 May 2009 - 09:29 PM

Multumesc muuuuuult..... :sad: pentru ajutor...... :lnr (51):
Am inteles problema cu provizionul. Din enuntul pe care il am eu lipseste partea in care spune ca echipamentul a fost reevaluat la valoarea de 25.803 u.m. Si nu intelegeam problema....multumesc inca odata
Iar la a doua problema privind stabilirea dobanzii capitalizate se determina ca, minim dintre dobanda evitabila si cea angajata in timpul perioadei nu inteleg......te rog imi poti explica mai detaliat....
Multumesc si pentru informatiile referitoare la carti am sa merg la CECCAR sa ma interesez de ele.
Si daca nu cutez prea mult daca imi poti oferi ceva informatii despre examenul de atitudini.....mai sunt cateva luni si examenul bate la usa...



#38 Adrienn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 May 2009 - 12:40 PM

Vezi postareageorgi333, la May 20 2009, 10:29 PM, a spus:

Multumesc muuuuuult..... :sad: pentru ajutor...... :lnr (51):
Am inteles problema cu provizionul. Din enuntul pe care il am eu lipseste partea in care spune ca echipamentul a fost reevaluat la valoarea de 25.803 u.m. Si nu intelegeam problema....multumesc inca odata
Iar la a doua problema privind stabilirea dobanzii capitalizate se determina ca, minim dintre dobanda evitabila si cea angajata in timpul perioadei nu inteleg......te rog imi poti explica mai detaliat....
Multumesc si pentru informatiile referitoare la carti am sa merg la CECCAR sa ma interesez de ele.
Si daca nu cutez prea mult daca imi poti oferi ceva informatii despre examenul de atitudini.....mai sunt cateva luni si examenul bate la usa...




#39 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 May 2009 - 01:41 PM

[quote name='georgi333' date='May 20 2009, 09:29 PM' post='202180']
La problema cu dobanda capitalizata ,ti-am scanat din carte un exemplu asa ai sa intelegi mai bine dar, nu pot atasa aici e fisier tif si nu ma lasa .nu stiu ce are scaner-ul ca ,nu pot face jpeg,gif fisere permise ptr.a atasa aici.
Da-mi o adresa de mail si incerc acolo sper sa resusesc.



#40 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 21 May 2009 - 02:05 PM

Multumesc....multumesc.... Adresa mea de e-mail : georgiai22_ro@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL