Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONTRACT CESIUNE CREANTE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CONTRACT CESIUNE CREANTE

14 replies to this topic

#1 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 20 April 2005 - 08:39 PM

Este corect sa se incheie intre 2 societati un Contract de cesiune creante? Adica este legal ca o firma sa preia datoriile altei firme catre o terta persoana juridica? Inlocuieste intr-un fel procesul verbal de compensare.



#2 daniella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Interests:capcane contabile

Postat 23 April 2005 - 11:46 AM

contractul de cesiune de creante se incheie intre 3 persoane juridice :cedent,cesionar si debitor si este legal.




#3 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2005 - 12:27 PM

"daniella" a spus:

contractul de cesiune de creante se incheie intre 3 persoane juridice :cedent,cesionar si debitor si este legal.
buna, ma intereseaza daca ai vreun model de contract de cesiune



#4 amma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 July 2013 - 07:40 PM

Am cautat si intrebat peste tot si se pare ca nu ma poate ajuta nimeni. Am urmatoarea situatie:
-soc. A vinde marfa (factura) catre soc.B
-soc. A achizitioneaza materiale(factura) de la soc. C
-soc. B plateste materialele soc.A catre soc.C
Cine este cesionarul,cedentul,debitorul? Catre cine trebuie trimisa o notificare?
Multumesc si sper sa ma ajutati.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2013 - 11:01 AM

cesiunea de creanta este o conventie prin care creditorul cedent transmite cesionarului o creanta impotriva unui tert numit debitor cedat.
creanta este cedata prin simpla conventie a cedentului si a cesionarului, fara acordul expres al debitorului.
(Codul civil actualizat 2013, articolele 1566-1592)
..............................................

acestea fiind stabilite, trebuie sa clarificam termenii folositi si astfel ne dam seama imediat cine-s "actorii".

cesiune = contract prin care creditorul transmite unei persoane, contra unei sume de bani, drepturile pe care le are față de datornicul său.
creanta = drept pe care îl are creditorul asupra unei sume de bani ce i se datorează/ dreptul de a cere plata unei sume de bani
cedent = cel care cedeaza creanta/ transmite dreptul de creanta
cesionar = cel care cumpara creanta/ dobandeste dreptul de creanta
debitorul cedat = cel care plateste creanta / debitorul care este obligat sa execute prestatia corelativa dreptului de creanta al fostului creditor.

prin urmare, soc. A are o creanta (are de luat bani) de la soc. B, pe care (creanta) o cedeaza catre soc. C (cedeaza banii resp. catre soc. C).
ctr. se va face intre soc. A (cedentul) si soc. C (cesionarul) , iar soc. B (debitorul cedat) va plati suma soc. C (suma datorata initial catre soc. A), adica soc. C va incasa resp. creanta de la soc. B, ca urmare a creantei cesionate de catre soc. A.

vezi ce simplu e daca o luam pas cu pas si ne clarificam, mai intai, notiunile ? :smile:

Fisiere atasate





#6 amma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 31 July 2013 - 12:17 PM

Multumesc de o mie de ori!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2013 - 02:14 PM

o singura data e destul :laugh:

cu drag ! :wink:



#8 amma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 31 July 2013 - 06:59 PM

Meritati din plin. Sunt convinsa ca ma veti ajuta si in privinta inregistrarii, contractului de cesiune de creante, in contabilitatea atat a cedentului cat si a cesionarului si a debitorului. Multumesc anticipat. Tin sa mentionez ca debitorul este o intreprindere individuala neplatitoare de tva.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2013 - 10:37 AM

pai, sa o luam logic, pas cu pas : :smile:

la soc. A :

1. vanzare marfa (A catre B):
4111.B = %
............707
............4427 (factura cu tva fiindca A este platit. de tva)

2. cumparare materiale de la C (A de la C)
% = 401.C
301
4426

3. inreg. contract de cesiune (intre A si C)
- compensare cesiune creanta C/ client B : 461.C = 4111.B
- stingerea datoriei catre fz. C prin cesiunea creantei : 401.C = 461.C

· soc. A nu plateste/ incaseaza nimic, la ea se fac doar compensarile !!
· pt a evid. corect faptul ca e vb de un ctr. de cesiune catre soc. C, am fol. inreg. cu ct. de debitori al soc. C / nu am facut compensarea diresc intre 4111.B si 401.C.

............................................................................................................................

la soc. B :

4. primire marfa (B de la A):
371 = 401.A (cu toata suma din 4111.B, adica tva intra in costul marfii fiindca I.I. nu este platit. de tva)

5. inreg. ctr. cesiune :
401.A = 462. C (datoria lui B catre A se transfera la C)

6. plata cesiune catre C:
462.C = 5121

........................................

la soc. C :

6. vanzare mater. catre A (de la C la A)
4111.A = %
............707
............4427 (factura cu tva fiindca C este platit. de tva)

7. inreg. ctr. cesiune ( C nu mai are de incasat de la A, ci de la B)
461.B = 4111.A

8. incasare creanta de la B :
5121 = 461.B

....................................

oper. de incarcare gestiune nu ti le-am mai trecut; ele nu au leg. cu ctr. de cesiune si, oricum, le stii si singurica fiindca sunt elementare. :smile:




#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 August 2013 - 01:31 PM

-soc. A vinde marfa (factura) catre soc.B
-soc. A achizitioneaza materiale(factura) de la soc. C
-soc. B plateste materialele soc.A catre soc.C
A
411B=707
301=401.C
401.C=411.B
B
371=401.A
462.C=5121
401.A=462.C
C
411.A=301
461.B=411.A
5121=461.B

Intre B si C nu exista obligatii reciproce, B achita creanta fata de A prin intermediul C, A achita creanta fata de C prin intermediul B sau altfel spus
B plateste A prin intermediul C
C incaseaza A prin intermediul B
este doar o plata/incasare facuta prin intermediul altei societati, care trebuie confirmata de A
nu cred ca trebuie facuta cesiune de creanta in acest caz, oricum plata/incasarea se fac la concurenta sumei celei mai mici- trebuie sa fie aceeasi suma peste tot, iar diferentele se achita/incaseaza separat.



#11 amma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 August 2013 - 06:46 PM

Multumesc tuturor!!!!!!! Super!!!!!!!!



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 August 2013 - 01:35 PM

Am prezentat schematic, dar trebuie sa fie fara greseli de inregistrare, deci
C 411=707
B plateste factura emisa de A, C incaseaza factura emisa catre A ( sau o parte din ea)

Niciunul nu trebuie sa faca o factura de decontare
B ar trebui sa faca o factura de decontare catre A (i-a platit datoria catre C)-fara TVA, pe care sa nu o inregistreze nici B nici A pe venituri sau cheltuieli-dar nu o face deoarece are la randul ei datorii de platit catre A
A compenseaza plata furnizorului cu incasarea clientului si face un document, poate fi un Proces verbal de compensare catre B si C prin care partile convin sa-si deconteze datoriile reciproce si in care sa se mentioneze Facturile care se incaseaza respectiv cele care se platesc

Vezi postareaOtilia Alupei, la 31 July 2013 - 09:47 AM, a spus:

... Lexiroxi a raspuns la tema asta - ea e "guru" in conta, cu siguranta !!
nu stiu daca greseste 1/1000 solutii, asa e de buna profesional !!
1 ‰ inseamna 10% solutii nereusite sau 90% solutii reusite, e un procent bun, merci mult - 100% reusit e doar forumul conta.ro :laugh:
sa vedem ce spuneti despre solutia propusa la acest topic :rolleyes:



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 August 2013 - 12:01 PM

Daca plata se face prin banca, poti sa te uiti la cambie (este un instrument de plata prin banca care se foloseste in aceste cazuri).

Prin cambie dai "ordin" unui debitor de-al tau sa plateasca direct un creditor de-al tau.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2013 - 09:51 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 03 August 2013 - 01:35 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la 31 July 2013 - 09:47 AM, a spus:

... Lexiroxi a raspuns la tema asta - ea e "guru" in conta, cu siguranta !!
nu stiu daca greseste 1/1000 solutii, asa e de buna profesional !!
1 ‰ inseamna 10% solutii nereusite sau 90% solutii reusite, e un procent bun, merci mult - 100% reusit e doar forumul conta.ro :laugh:
sa vedem ce spuneti despre solutia propusa la acest topic :rolleyes:

... e cald rau, la Timisoara ! :laugh:

1 inseamna 0,1% solutii nereusite si 99,9 % solutii reusite, draga mea ! :wub:
100% poate avea numai D-zeu :rolleyes: , asa ca 99,9% al tau e un procent excelent !!
............................................................................

ref. la solutie, e clar ca trebuie facut un document care sa prevada platile compensatorii, insa solutia ta cu facturi emise si neinreg. + PV de compensare mi se pare cam complicata cate vreme ctr. de cesiune rezolva pbl. simplu si rapid.
este absolut necesar un document care sa dea dreptul partilor implicate sa se deconteze intre ele, ori PV de compensare are doar rolul sa constate operatiunile deja facute;

un PV constata ceva, NU da dreptul sa se faca ceva ...
contractul, in schimb, da dreptul sa se faca "ceva"-ul respectiv ...

Proces-verbal = act oficial prin care se constată un fapt

parerea mea ... :smile:



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 August 2013 - 10:19 AM

parafrazand - „in procente”, mi se pare mai realista varianta mea; eu nu detin aproape „adevarul absolut”, asa ca ....se cunoaste raspunsul clasic al unui contabil care-i raspunde patronului la intrebarea „cat fac 1-1 ?” : „dar D-voastra cat ati vrea sa faca?”

dar, revenind la subiect, in opinia mea nu trebuie sa fac un contract de cesiune creanta ca sa-mi reglez platile - bine ca furnizorul vrea sa plateasca- cesiunea de creante se face in cazul in care furnizorul nu poate sau nu vrea sa plateasca si atunci vand creanta la un pret egal sau mai mic decat valoarea reala, sa mai recuperez ceva






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL