Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Regim normal sau regim special in turism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Regim normal sau regim special in turism

16 replies to this topic

#1 konta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 April 2005 - 07:55 AM

1. In ce moment trebuie o agentie de turism sa hotarasca daca fectureaza numai in regim special sau si normal si special? 2. Ce institutie si prin ce modalitate (declaratie, internet etc.) trebuie informata cu privire la aceasta problema? 3. Hotararea aceasta este reversibila? Adica, o agentie de turism se poate razgandi in cursul anului cu privire la modul de facturare? multumesc.



#2 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 22 April 2005 - 10:04 AM

in codul fiscal cand se vorbeste despre cota de 9 % de ce nu se specifica activitatea de turism.Trimite -mi si mie te rog unde scrie(cadrul legal)




#3 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 22 April 2005 - 10:48 AM

HOTARARE nr. 44 din 22 ianuarie 2004 -pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
Norme metodologice:
[u]Pentru regim special -

68. (1) Agentiile de turism touroperatoare si detailiste, denumite in continuare agentii de turism, pot aplica regulile speciale in masura in care actioneaza in nume propriu in folosul turistului si utilizeaza pentru realizarea pachetului de servicii turistice sau a unor componente ale acestuia bunuri si/sau servicii achizitionate de la alte persoane impozabile. Pachetul de servicii turistice, partile componente ale acestuia si turistul sunt notiuni reglementate de legislatia in vigoare privind comercializarea pachetelor de servicii turistice.
(2) Toate operatiunile efectuate de agentiile de turism pentru realizarea pachetului de servicii turistice sau a unor componente ale acestuia, in conditiile precizate la alin. (1), sunt considerate ca o prestare de servicii unica a agentiei de turism. Aceasta prestare de servicii unica se impune in tara in care agentia de turism isi are stabilit sediul activitatii economice sau un sediu permanent de la care sunt prestate serviciile.
(3) Baza de impozitare a serviciului unic furnizat de agentia de turism este constituita din beneficiul realizat de agentie, diminuat cu suma taxei pe valoarea adaugata, inclusa in beneficiul respectiv. Acest beneficiu este egal cu diferenta dintre pretul de vanzare solicitat de agentia de turism si costul real al pachetului de servicii turistice sau al unor componente ale acestuia. In intelesul prezentului alineat, urmatoarele expresii se definesc astfel:
a) pret de vanzare - tot ceea ce constituie contrapartida obtinuta sau care se va obtine de catre agentia de turism de la client ori de la un tert pentru pachetul de servicii turistice sau, dupa caz, pentru componente ale acestuia, inclusiv subventiile legate direct de aceasta operatiune, impozitele, taxele, cheltuielile accesorii cum sunt comisioanele si asigurarea solicitata de agentie clientului, dar exclusiv sumele prevazute la art. 137 alin. (3) din Codul fiscal;
B) costul real al pachetului de servicii turistice sau, dupa caz, al unor componente ale acestuia - pretul, inclusiv taxa pe valoarea adaugata care nu se deduce, facturat de prestatorii unor servicii, precum servicii de transport, hoteliere, de alimentatie publica, si alte cheltuieli precum asigurarea auto a mijlocului de transport, taxe pentru viza, diurna si cazare pentru sofer, taxe de autostrada, taxe de parcare, combustibil, cu exceptia cheltuielilor generale care intra in costul pachetului de servicii turistice sau, dupa caz, al unor componente ale acestuia.
(4) Taxa pe valoarea adaugata colectata, aferenta serviciului unic al agentiei de turism, se determina prin aplicarea procedeului sutei marite asupra bazei de impozitare determinate conform alin. (3). Cota de taxa pe valoarea adaugata este cota standard de 19%. Pentru determinarea sumei taxei pe valoarea adaugata aferente pachetelor de servicii turistice sau unor componente ale acestora, comercializate intr-o perioada fiscala, se tin jurnale de vanzari sau, dupa caz, borderouri de vanzari (incasari), separate de operatiunile pentru care se aplica regim normal de taxa pe valoarea adaugata, in care se evidentiaza numai totalul documentului de vanzare, inclusiv taxa pe valoarea adaugata, precum si jurnale de cumparari, separate, in care se evidentiaza cumpararile de bunuri/servicii care se cuprind in costul real al pachetului de servicii turistice. Baza de impozitare si suma taxei pe valoarea adaugata, colectate pentru aceste operatiuni intr-o perioada fiscala, se determina pe baza unor situatii de calcul intocmite pentru ansamblul operatiunilor supuse regulilor speciale in perioada fiscala respectiva si se evidentiaza corespunzator in decontul de taxa pe valoarea adaugata.
(5) Agentiile de turism nu au dreptul sa inscrie taxa pe valoarea adaugata, in mod distinct, in facturile fiscale sau in alte documente legale care se predau turistului, pentru operatiunile carora le sunt aplicate regulile speciale de determinare a taxei pe valoarea adaugata, in acest caz inscriindu-se distinct in documente mentiunea ®T.V.A. inclusa¯.
(6) Exigibilitatea taxei pe valoarea adaugata pentru serviciul unic furnizat de agentia de turism intervine la data la care toate elementele necesare determinarii bazei de impozitare prevazute la alin. (3) sunt certe.
(7) Taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor si serviciilor achizitionate in vederea realizarii de operatiuni supuse regulilor speciale, prevazute la alin. (3) lit. B), nu este deductibila de catre agentiile de turism.
(8) Agentiile de turism pot opta pentru aplicarea regimului normal de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la alin. (1), cu urmatoarele exceptii, pentru care aplicarea regulilor speciale este obligatorie:
a) cand turistul este o persoana fizica;
B) cand pachetul de servicii turistice contine si componente pentru care locul prestarii este considerat a fi in strainatate.
(9) In cazul aplicarii regimului normal de taxa pe valoarea adaugata, agentiile de turism au dreptul, in baza art. 129 alin. (5) din Codul fiscal, sa refactureze fiecare componenta a pachetului de servicii turistice cu cota de taxa pe valoarea adaugata corespunzatoare fiecarei componente. De asemenea, fiecare componenta facturata in regim normal de taxa pe valoarea adaugata va include si marja adaugata de agentia de turism, fara a fi declarata distinct.
(10) Atunci cand agentiile de turism efectueaza atat operatiuni supuse regimului normal de taxa pe valoarea adaugata, cat si operatiuni supuse regulilor speciale, acestea trebuie sa conduca evidente contabile separate pentru fiecare in parte. Nu se aplica reguli speciale pentru transportul de persoane cu orice mijloc de transport, daca acesta nu face parte dintr-un pachet de servicii turistice.

[u]Pentru regim normal

28. (1) Conform art. 140 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, se aplica cota de 9% a taxei pe valoarea adaugata pentru cazarea in cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu functie similara, inclusiv inchirierea terenurilor amenajate pentru camping. in situatia in care costul micului dejun este inclus in pretul de cazare, cota redusa se aplica asupra preéului de cazare, fara a se defalca separat micul dejun. Orice unitate care intermediaza in nume propriu, dar in contul altei persoane, astfel de operatiuni aplica cota de 9% a taxei pe valoarea adaugata in baza art. 129 alin. (5) din Codul fiscal, daca aplica un regim normal de taxa pe valoarea adaugata.
(2) In cazul pachetelor turistice sau al unor componente ale acestora, comercializate prin agentii de turism, cota redusa pentru servicii de cazare sau de inchiriere a terenurilor amenajate pentru camping poate fi aplicatá numai in situatia in care agentiile de turism practica un regim normal de taxa pe valoarea adaugata, respectiv nu au aplicat regulile speciale prevazute la pct. 68, iar contravaloarea acestor servicii este specificatá separat in factura fiscala.
(3) Regula de la alin. (2) nu poate fi aplicata in cazul in care cazarea cuprinsá in pachetul turistic este efectuatá de hoteluri sau alte unitati cu functie similara din strainatate.



#4 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 22 April 2005 - 12:45 PM

multumesc



#5 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 22 April 2005 - 01:18 PM

Regimul normal(intre 2 firme este clar)se aplica 9 % si la comision si la costul real al pachetului.
Dar la regimul specialcum arata o factura ?sa inteleg ca se trece suma cu tva inclus pt costul real iar la comision se pune 19 %
dar factura pe care o preimesc eu de la hotel?!?!



#6 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 April 2005 - 01:03 AM

konta a spus:

1. In ce moment trebuie o agentie de turism sa hotarasca daca fectureaza numai in regim special sau si normal si special? 2. Ce institutie si prin ce modalitate (declaratie, internet etc.) trebuie informata cu privire la aceasta problema? 3. Hotararea aceasta este reversibila? Adica, o agentie de turism se poate razgandi in cursul anului cu privire la modul de facturare? multumesc.
Agentia poate folosi ambele variante - special si normal
Nu trebuie sa anunte nicaieri.
Trebuie doar sa tina evidente separate.



#7 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 April 2005 - 01:10 AM

alin stanciu a spus:

Regimul normal(intre 2 firme este clar)se aplica 9 % si la comision si la costul real al pachetului.
Dar la regimul specialcum arata o factura ?sa inteleg ca se trece suma cu tva inclus pt costul real iar la comision se pune 19 %
dar factura pe care o preimesc eu de la hotel?!?!
regimul normal - 9% se foloseste doar la cazare pe teritoriul Romaniei - nu la tot pachetul de servicii turistice (daca avem si cazare si masa si transport - nu se calculeaza 9%)

La regimul special - pe factura la rubrica tva - se va completa "tva inclus" - conform pct.68 din norme - cod fiscal - iar in contabilitate se va inregistra:
- costul real - factura de la furnizor - cu valoarea totala (nu ai voie sa deduci tva)
- comision cu 19%
Prin urmare - am raspuns si la intrebarea "dar factura pe care o primesc eu de la hotel?" - NU SE DEDUCE TVA-UL DE LA FURNIZOR/HOTELIER LA REGIM SPECIAL - se inregistreaza valoarea totala



#8 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 25 April 2005 - 08:37 AM

iar veniturile le inregistrezi in 704
trimite daca se poate te rog o monografie mica cu sume si tva si conturi



#9 konta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 April 2005 - 11:04 AM

Monografie:
factura de la furnizor se inregistreaza 462=401 cu valoarea totala a facturii, in situatia in care se factureaza in regim special si 462, 4426 = 401, pentru regim normal.
factura catre client se inregistreaza 4111=462 cu valoarea serviciilor turistice si 4111=704 cu valoarea comisionului si 4111=4427 cu tva aferent comisionului,pentru regim special. Pt. regim normal este la fel, cu exceptia lui 4111=462, care devine 4111=4427,462. Cota tva-ului este de 19% pentru comision, iar cea pentru servicii este cea care vine de la furnizor.
Referitor la factura, factura emisa catre client trebuie sa contina doar valoarea totala, fara a fi specificat comisionul, pachetul de servicii turistice si tva-ul aferent. Inregistrarea in contabilitate se face pe baza unui borderou intocmit la sfarsitul lunii care cuprinde toate explicatiile necesare inregistrarii.
Pentru regim normal, factura trebuie sa contina toate informatiile: pretul pachetului, tva-ul aferent, comisionul si tva-ul aferent comisionului.
Revenind la intrebarea mea, cea initiala, problema era ca eu nu cred ca este normal sa facturez asa cum vreau eu . Adica, eu cred ca trebuie pastrata o linie, normal catre juridice si special catre fizice, sau numai special. Nu pot factura acum normal catre juridice si peste o saptamana special si apoi iar normal si tot asa. Catre persoane fizice, totul e clar. Problema sunt persoanele juridice.



#10 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 26 April 2005 - 11:38 AM

o luam de la inceput.....pai parca stabilisem ca,pt regim normal(adika daca facturez catre o alta firma,aplic 9 % si pt comision,si pt serviciu.Acum tu spui ca am tva 19 %?!?!



#11 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 26 April 2005 - 12:15 PM

pentru regim normal factura se face pe total servicii si total tva sau separat in factura fiscala(tva pt serviciu,tva comisiona,ambele 9 %)?



#12 konta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 April 2005 - 01:15 PM

eu nu am spus ca tva pt comision e 9%. nici nu are de ce sa fie. tva pt comision e 19% indiferent de regimul in care facturezi. tva pt servicii difera si numai atunci cand facturezi in regim normal. si tva pe care il treci tu este exact acelasi pe care il ai pe factura de la furnizor. diferentierea se face la micul dejun care are un anumit procent daca este inclus in cazare si un alt procent daca este separat (nu stiu sigur care e 9 si care 19). ideea este ca nu ai cum sa facturezi cu 19 niste servicii care ti-au fost faturate cu 9 sau viceversa. intelegi? tva trebuie sa fie in final acelasi, nu castigi, nu pierzi (pentru servicii). iar pentru comision e 19%, e prestare de serviciu pur si simplu.



#13 konta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 April 2005 - 01:19 PM

revin. am vazut acum sfarsitul mesajului lui danL. este posibil ca pt serviciile care vin cu mic dejun inclus, deci cu 9% tva si comisionul sa fie tot de 9%, dar cred ca e sngura exceptie.



#14 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 26 April 2005 - 01:20 PM

Tva pt comisionul la regim normal este 19%.in norme scrie 9%



#15 konta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 April 2005 - 01:30 PM

mi se pare putin probabil si fara explicatie :?: poti sa fii mai exact? unde anume in norme?



#16 konta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 April 2005 - 03:06 PM

Daca tot esti moderator si trimiti extrase din legi, nu ai idee sa-mi raspunzi si mie la prima intrebare de la tema aceasta, te rog frumos? :)



#17 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 26 April 2005 - 07:30 PM

/scrie mai sus hg 44 din 22 iunie 2004






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL