Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA si Administratia Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA si Administratia Financiara


13 replies to this topic

#1 Psyche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 25 April 2009 - 12:41 AM

Salutare,

Saptamana trecuta am ridicat de la Registrul Comertului actele pentru PFA.
Doresc sa stiu daca trebuie mers la Administratia Financiara pentru a depune si acolo alte acte.
Stiu ca pentru SRL a fost necesar.

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Psyche: 25 April 2009 - 12:41 AM




#2 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 25 April 2009 - 09:40 AM

Da, pentru a te inregistra si a cumpara de la ei "Registrul Unic de Control", mai pe scurt RUC. De la un birou de copiat acte mai trebuie sa iei "Registru Inventar" si "Registru Jurnal de Incasari si Plati" (RJIP). Cel mai probabil le vei gasi la birourile din jurul Administratiei. Citisem pe forum ba ca trebuie, ba ca nu trebuie șnuruite și parafate de Administrație. Eu nu le-am mai dus să le șnuruiască.




#3 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 25 April 2009 - 09:47 AM

...si daca va-ati procurat si casa de marcat, luati si documentele cu dvs pentru a incepe procedura de fiscalizare



#4 Psyche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 27 April 2009 - 01:11 AM

Si mai am o intrebare: in fisa cu date prinvind vectorul fiscal nu am bifat impozit pe profit intrucat cei de la Registrul Comertului mi-au spus ca acest detaliu se anunta la Administratia Financiara. Este adevarat?



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 April 2009 - 06:32 AM

fiind inregistrat ca PFA ai de plata impozit pe venit , mai vezi de ce ai nevoie la Administratia Financiara
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 27 April 2009 - 08:55 AM

1.Majoritatea activitatilor desfasurate de PFA sunt impozitate pe baza normei de venit .Aceste activitati sunt cuprinse in Nomenclatorul activitatilor impuse pe baza normei de venit, elaborat anual de catre Ministerul Finantelor.
Daca activitatea dvs este inclusa in acest nomenclator atunci veti plati la norma de venit.
Sunt si cateva situatii in care impozitarea se face in sistem real:
a) prevederi ale unor legi speciale (cazul activitatii de taximetrie) unde impozitarea se face in sistem real
b) optiunea contribuabilului de a tece la sistemul real ( aceasta situatie este avantajoasa, daca estimati ca veti obtine profit mic din activitatea dvs, care impozitat cu 16% ar valora mai putin decat impozitul la norma.) daca veti face o asemenea optiune, mai aveti si obligatia de a ramane cel putin 2 ani in acest sistem
c) situatia in care desfasurati mai multe activitati si una dintre ele nu este cuprinsa in nomenclator ( art49.6 CF)
d) situatia in care se desfasoara activitate cu angajati.
Avantajul la norma de venit, este ca va scuteste de contabilitate in partida simpla.( evidenta venituri cheltuieli...etc) si indiferent de profitul realizat veti palti doar atat cat v-a fost impus prin norma
Dezavantajul etse ca indiferent ca ati facut profit sau nu va trebui sa platiti aceasta norma.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 27 April 2009 - 08:59 AM




#7 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 27 April 2009 - 09:13 AM

As avea si eu o nelamurire in cazul normei de venit: daca eu "fac" mai mult decat impozitul de platit la norma de venit, nu vine statul si-mi cere impozit pe diferenta?

Ex.: Impozitul pe norma de venit e 2000 de lei, din afacerile pe care le fac eu rezulta un impozit mai mare, de 3000 de lei. Platesc numai cei 2000 sau si pe diferenta de 1000 ron?



#8 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 27 April 2009 - 03:34 PM

Indiferent cat obtineti ( mai mult sau mai putin ) veti plati exact cat este norma de venit. Se ridica totusi problema depasirii pragului de 35000E anual privind TVA_ul. dar despre asta s-a mai tot vorbit pe forum.
In primul caz cu siguranta nu va va cere statul mai mult, si scapati si de mica grija cu evidenta si documentele justificative.



#9 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 27 April 2009 - 08:11 PM

Multumesc pt raspuns, il cautam doar pentru a fi sigur care e cel corect, eu fiind incadrat la "profit".

Aceasta postare a fost editata de Zzuper: 27 April 2009 - 08:11 PM




#10 diana08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 May 2009 - 10:06 AM

buna ziua,
va rog sa imi spune-ti si mie,ce autorizatii mai sunt nevoie la un cabinet individual de psihologie,pe linga inregistrarea la AFP.va multumesc



#11 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 May 2009 - 01:29 PM

daca deja aveti autorizatia de la colegiul medicilor (cred), trebuie sa va mai inregistrati la Sanatate, acolo fiind olbigatoriu si la pensii daca nu sunteti angajata in alta parte, eu imi iau informatii de aici: Viziteaza Site-ul

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:29 AM




#12 ioana3103

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 June 2009 - 04:24 PM

Am si eu o intrebare:
In cazul in care domiciliul meu ca persoana fizica nu este acelasi cu sediul PFA, adresele fiind in sectoare diferite, la care dintre Administratiile Financiare trebuie sa ma duc?

Multumesc.



#13 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 03 June 2009 - 04:53 PM

acolo unde aveti domiciliul

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:29 AM




#14 ioana3103

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 June 2009 - 05:12 PM

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:30 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL